Odvody do umeleckých fondov v roku 2023 sú obnovené

Parlament neschválil zrušenie odvádzania príspevkov z odmien umelcov a autorov do príslušných umeleckých fondov. Od 1.1.2023 sa tak táto povinnosť obnovuje.

Počas pandémie ochorenia Covid-19 Národná rada SR schválila, že autori literárnych, hudobných či výtvarných diel nemusia odvádzať 2 % do príslušných umeleckých fondov. Táto novela zákona č. 13/1993 Z. z. bola v novembri 2021 predĺžená aj na nasledujúci rok, čiže sa príspevky nemuseli do fondov odvádzať ani v roku 2022. V jeseni minulého roka bol dokonca vládou schválený návrh, aby sa od 1.1.2023 definitívne zrušila povinnosť uhrádzať tieto príspevky príjemcov autorských odmien alebo odmien výkonných (reprodukčných) umelcov. Cieľom bolo zlepšiť podmienky pre umeleckú obec.

Zrušenie príspevkov do fondov nebolo schválené, v roku 2023 ich treba odvádzať

Návrh zákona, ktorým sa mal zmeniť zákon o umeleckých fondoch však napokon dňa 1.2.2023 v parlamente nebol schválený. To znamená, že 31.12.2022 skončila platnosť novely, ktorá prispievanie do fondov pozastavila a od roku 2023 musia príjemcovia autorských odmien/odmien výkonných (reprodukčných) umelcov opäť odvádzať do umeleckých fondov príspevok vo výške 2 % z ich hrubého príjmu.

V praxi to vyzerá tak, že právnická alebo fyzická osoba, ktorá odmenu vypláca, zrazí preddavok vo výške 2 %. Tieto sumy vyúčtuje a odvedie do príslušného fondu (literárneho, hudobného alebo výtvarného). Stihnúť to musí do 20. dňa nasledujúceho mesiaca. Ide však len o prípady, kedy je odmena za dielo vyplatená autorovi/umelcovi v postavení SZČO, napríklad na základe autorskej zmluvy. Ak je, naopak, vyplatená na základe pracovnej zmluvy, príspevok sa nezráža.

Odvádzanie príspevku do umeleckých fondov v prípade dedičov autorských práv

V prípade dedičov autorských práv naďalej platí, že pri príjme z autorských odmien za rok 2022 vyššom ako 1 660 eur odvádzajú do umeleckých fondov 1 %, ak bol príjem vyšší ako 3 319 eur, tak 3 %. Stihnúť to treba do 31. marca 2023.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Zákon o kybernetickej bezpečnosti a opatrenia smernice NIS2 v praxi

Odborník o nových kybernetických povinnostiach od roku 2025. Čo nepodceniť, ako postupovať pri implementácii opatrení, na čo dať pozor pri kybernetickom audite aj ako predísť incidentom.

Novela zákona o kybernetickej bezpečnosti od 1.1.2025

Viaceré firmy a inštitúcie musia plniť nové povinnosti vyplývajúce zo smernice NIS2, vykonávať bezpečnostný audit či kybernetickú hygienu. Čo to v praxi znamená, aké sú lehoty či pokuty?

Podnikateľský účet pre živnostníka: možnosť či povinnosť?

Do 31.3.2025 sú fyzické osoby – podnikatelia povinné založiť si transakčný účet na účely dane z finančných transakcií. Musí mať živnostník podnikateľský účet? Čo zvážiť a na čo myslieť?

Stravné od 1.4.2025

Zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť zamestnancom stravovanie. V akej forme a aká výška stravného platí od 1. apríla 2025, sa dočítate v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky