Povinná veľkosť písma v spotrebiteľských zmluvách od 1.1.2015

Uzatvárate zmluvy so spotrebiteľmi? Pozrite sa, aké veľké písmo v zmluvách vyžaduje zákon a kedy je zmluva so spotrebiteľom považovaná za neplatnú.

Nie je tomu tak dávno, kedy sa na verejnosti objavil návrh novely nariadenia vlády č. 87/1995 Z. z., ukladajúci povinnosť používať v zmluvách so spotrebiteľmi písmo štýlu Times New Roman s veľkosťou 12. I keď sa takýto návrh ukázal prinajmenšom ako “pritiahnutý za vlasy”, 1.1.2015 nadobudla účinnosť iná novela, ktorá zavádza veľmi podobné pravidlo pre uzatváranie spotrebiteľských zmlúv.

Povinná veľkosť písma je od 1.1.2015 minimálne 1,9 milimetra

Súčasná podoba vyššie spomenutého nariadenia vyžaduje, aby boli ustanovenia spotrebiteľskej zmluvy, ako aj ustanovenia obsiahnuté vo všeobecných obchodných podmienkach alebo v akýchkoľvek iných zmluvných dokumentoch súvisiacich so spotrebiteľskou zmluvou, uvedené písmom, ktorého stredná výška je najmenej 1,9 milimetra.

Touto výškou sa rozumie vzdialenosť medzi spodnou a hornou líniou (tzv. doťažnicou) malého písma bez diakritiky.

Príklad: Vo vete "Slovensko je členom Európskej únie" sa minimálna výška textu vzťahuje na písmená ako o,v,e,n,s. Písmená č, k, j, ú musia byť preto zákonite vyššie.

Zároveň platí pravidlo, že predmet a cena plnenia nesmú byť v spotrebiteľskej zmluve uvedené menším písmom ako iná časť takejto zmluvy s výnimkou názvu zmluvy a označení jej častí. Aj keď bude takmer celá zmluva napísaná písmom vo veľkosti 5 milimetrov, označenie tovaru či služby a cena nesmú byť nikdy menšie (aj keď bude podmienka výšky minimálne 1,9 milimetrov splnená).

Aké zmluvy sú považované za spotrebiteľské

Bez ohľadu na formu (písomná či ústna) alebo typ (kúpna, darovacia, o dielo) sa za spotrebiteľskú považuje taká zmluva, ktorú spolu uzatvárajú spotrebiteľ a dodávateľ. Dodávateľ je ten, ktorý pri uzavieraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti. Spotrebiteľom bude vždy osoba, ktorá pri uzavieraní tejto zmluvy ako podnikateľ nekoná.

Príklad: Ak živnostník nakúpi tovar, ktorý zahrnie do svojho účtovníctva, nepôjde o spotrebiteľskú zmluvu. Ak takýto tovar nakúpi pre svoju osobnú potrebu, koná v postavení spotrebiteľa.

Zoznam a forma dokumentov, na ktoré sa minimálna veľkosť písma vzťahuje

Podľa zákona musí byť písmo vysoké 1,9 milimetra uvedené nie len v hlavnej zmluve so spotrebiteľom, ale tiež v priložených všeobecných obchodných podmienkach alebo akýchkoľvek iných zmluvných dokumentoch. Týmito môžu byť predovšetkým cenníky či cenové ponuky, objednávkové formuláre, záručné listy, potvrdzujúce emaily (používané pri prevádzke e-shopov) atď.

Nakoľko zmluva môže byť uzavretá v rozličných formách, výška písma 19 milimetrov dopadá na tlačené dokumenty, dokumenty v elektronickej podobe dostupné na internete alebo tiež emaily, ak je prostredníctvom nich uzavretá spotrebiteľská zmluva.

Zmluva s menším písmom bude automaticky neplatná

Porušenie povinnosť podnikateľa používať dostatočne veľký text v zmluvách a súvisiacich obchodných dokumentoch zákon trestá zneplatnením celej zmluvy. V danom prípade ide o tzv. absolútnu neplatnosť zmluvy zo zákona, spotrebitelia sa teda nemusia domáhať toho, aby neplatnosť zmluvy vyslovil súd. Ak napriek neplatnosti zmluvy dôjde k vzájomnému plneniu (dodávateľ dodá objednaný tovar a spotrebiteľ zaplatí), strany môžu vzájomne požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia (vrátenie tovaru i peňazí).

Pokuta od Slovenskej obchodnej inšpekcie za príliš malé písmo

Ak nie sú splnené podmienky ohľadne minimálnej výšky písma v spotrebiteľských zmluvách, podnikatelia sa okrem automatickej neplatnosti zmluvy vystavujú tiež riziku postihu zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie. Tá v závislosti od závažnosti porušenia zákona môže uložiť pokutu až do výšky 66 400 EUR. Prípady, kedy Slovenská obchodná inšpekcia uložila nemalú pokutu za nečitateľnosť textu v zmluve či reklamnom letáku, nie sú ojedinelé.

Právne predpisy, ktoré problematiku veľkosti písma v spotrebiteľských zmluvách upravujú

§ 53c zákona č. 40/1964 Zb., občiansky zákonník v platnom znení

§ 1b Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 87/1995 Z. z.., v platnom znení

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Otváracie hodiny Kaufland, Lidl, Tesco či Billa v novembri 2024

Prehľad otváracích hodín obchodov počas „Dušičiek" 1.11.2024 a Dňa boja za slobodu a demokraciu 17.11.2024 v potravinových reťazcoch aj špecializovaných predajniach.

Poplatok za platbu kartou: môže sa účtovať zákazníkom?

Ako môže firma kompenzovať náklady spojené s prijímaním platieb kartou, môže niektorý platobný prostriedok zvýhodniť napríklad zľavou a čo je iné, ak zákazníkom je podnikateľ?

Okamžité platby povinne od roku 2025

Prevod peňazí medzi bankami bude trvať len niekoľko sekúnd. Aký je limit pre odosielané sumy, odkedy budú okamžité platby možné v každej banke a ako bude riešená bezpečnosť?

Povinnosť ESG vykazovania sa blíži: ako sa pripraviť?

Kedy začať riešiť ESG reporting a čo urobiť ako prvé? Ako si možno zlepšiť ESG rating, ako na výpočet uhlíkovej stopy či vytvorenie „step plánu”? Praktické tipy a odporúčania odborníka.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky