Zákaz predaja a používania pyrotechniky: pravidlá a výnimky

Aká pyrotechnika je od roku 2024 celoročne zakázaná a čo možno kúpiť aj použiť na oslavu nového roka? Predajcom a používateľom hrozí za porušenie zákona pokuta v tisíckach eur.

Ohňostroje, petardy, prskavky či delobuchy. Od roku 2024 platí zákaz predaja a používania časti zábavnej pyrotechniky. Napriek tomu v obchodoch možno nájsť opäť stánky zamerané na jej predaj. Čo teda platí pre predajcov a čo by mali pred nadchádzajúcim koncom roka vedieť spotrebitelia?

Legislatíva, ktorá upravuje predaj a použitie pyrotechniky na Slovensku

Základné zákony, ktoré sa na pyrotechnické výrobky vzťahujú, sú dva. Ako pre Podnikajte.sk informovala Slovenská obchodná inšpekcia SOI, je orgánom dohľadu v zmysle Nariadenia vlády SR č. 70/2015 Z. z. o sprístupňovaní pyrotechnických výrobkov na trhu. Toto nariadenie je transpozíciou smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/29/EÚ z 12.6.2013 o harmonizácii zákonov členských štátov týkajúcich sa sprístupňovania pyrotechnických výrobkov na trhu, v nadväznosti na zákon č. 56 /2018 Z. z.  o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu.

Druhým zákonom, ktorý sa na predaj a použitie pyrotechniky vzťahuje, je zákon č. 58/2014 Z. z. o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii, ktorým sú ako orgán dohľadu určené Obvodné banské úrady.

Druhy pyrotechniky

Typov pyrotechniky je viacero a sú rozdelené do niekoľkých kategórií. Základné skupiny sú:

  • zábavná pyrotechnika (F),
  • scénická pyrotechnika (T),
  • iné pyrotechnické výrobky (P).

Následne sa jednotlivé kategórie ešte rozdeľujú na podskupiny pyrotechniky podľa účelu jej použitia či úrovne nebezpečenstva. Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 70/2015 Z. z. o uvádzaní pyrotechnických výrobkov na trh rozdeľuje pyrotechnické výrobky nasledovne:

  • Zábavná pyrotechnika:
    • F1 – ide o zábavnú pyrotechniku, ktorá predstavuje veľmi nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku. Možno ju používať v obmedzených priestoroch vrátane zábavnej pyrotechniky, ktorú možno používať vo vnútri obytných budov (napr. prskavky, vybuchujúce guľôčky);
    • F2 – predstavuje nízke nebezpečenstvo, má nízku hladinu zvuku a možno ju používať vonku v obmedzených priestoroch (rímske sviece, niektoré druhy rakiet či delobuchov, hlučné batérie petárd a podobne);
    • F3 – tento typ predstavuje stredne veľké nebezpečenstvo, je určená na používanie vonku na veľkých otvorených priestranstvách a jej hladina zvuku nie je škodlivá pre ľudské zdravie (rakety, petardy, delobuchy);
    • F4 – ide o zábavnú pyrotechniku, ktorá predstavuje vysoké nebezpečenstvo, môžu ju používať len odborne spôsobilé osoby a jej hladina zvuku nie je škodlivá pre ľudské zdravie (ohňostroje, delobuchy, rakety, určené len pre obsluhu odborne spôsobilými osobami).
  • Scénická pyrotechnika:
    • T1 – výrobok určený na používanie na javisku, predstavuje nízke nebezpečenstvo (napr. dymovnice, zábleskové efekty a podobne);
    • T2 – taktiež určený na používanie na javisku, no môžu ho používať len odborne spôsobilé osoby.
  • Iné pyrotechnické výrobky:
    • P1 – pyrotechnické výrobky iné ako zábavná a scénická pyrotechnika, ktoré predstavujú nízke nebezpečenstvo (napr. svetlice),
    • P2 – iné ako zábavná a scénická pyrotechnika, sú určené na zaobchádzanie alebo používanie len odborne spôsobilými osobami.
Článok pokračuje pod reklamou

Pravidlá predaja pyrotechniky od roku 2024

Podmienky súvisiace s predajom pyrotechnických výrobkov sú upravené v §  52 zákona č. 58/2014 Z. z. V paragrafovom znení sa uvádza, že osoba predávajúca pyrotechnické výrobky je povinná pri ich predaji upozorniť kupujúceho, aby dodržal návod na používanie a ak o to kupujúci požiada, musí mu používanie či bezpečnostné opatrenia vysvetliť.

V obchodnej sieti podľa zákona možno predávať len pyrotechnické výrobky kategórie F1 až F3, kategórie T1 a P1. Avšak, tieto výrobky možno predávať len v predajniach, ktoré sú umiestnené v stavbe. Okrem pyrotechnických výrobkov F1 sa ostatné nesmú predávať v samoobslužných predajniach, ktoré neslúžia výlučne na predaj pyrotechnických výrobkov (napríklad v bežnom obchode s potravinami a zmiešaným tovarom).

Čo sa týka zákazníkov, ktorým smie byť pyrotechnika predávaná, platia nasledovné pravidlá:

  • pyrotechnické výrobky kategórie F1 sa nesmú sprístupniť na trhu osobám, ktorých vek je nižší ako 15 rokov,
  • pyrotechnické výrobky kategórie F2, T1 a P1 sa zasa nesmú sprístupniť osobám, ktorých vek je nižší ako 18 rokov,
  • výrobky kategórie F3 sa nesmú sprístupniť na trhu osobám mladším ako 21 rokov,
  • pyrotechnické výrobky kategórie F4, kategórie P2 (iné ako pre automobilový priemysel) a T2 môžu nadobúdať a používať len fyzické osoby s oprávnením odpaľovača ohňostrojov (vydáva ho obvodný banský úrad na základe písomnej žiadosti oprávnenej osoby najviac na 5 rokov);
  • pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 – konkrétne petardy, zábleskové petardy, batérie petárd, batérie petárd s externou oporou, batérie zábleskových petárd, batérie zábleskových petárd s externou oporou, výmetnice, míny, rímske sviece, rakety obsahujúce pyrotechnickú jednotku, ktorej hlavným efektom je hluk, a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy, je možné predávať odborne spôsobilej osobe len v období od 28. decembra do 31. decembra kalendárneho roka;
  • predávať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 (okrem pyrotechnických výrobkov podľa predošlého bodu) spotrebiteľovi možno len od 1. decembra do 31. decembra kalendárneho roka – toto sa neuplatní, ak s použitím týchto pyrotechnických výrobkov v období od 2. januára do 30. decembra súhlasí obec na základe písomnej žiadosti o súhlas na použitie pyrotechnických výrobkov a po uhradení správneho poplatku stanoveným obcou. Žiadosť musí byť podaná najneskôr 15 pracovných dní pred plánovaným použitím pyrotechniky (môže ísť napríklad o situácie, ako svadba či oslava).

Pravidlá pri predaji pyrotechniky online

Ako pre Podnikajte.sk uviedla SOI, predaj pyrotechnických výrobkov formou zásielkového predaja upravuje § 40 ods. zákona č. 58/2014 Z. z., ktorý hovorí: „Výbušniny a výbušné predmety okrem pyrotechnických výrobkov kategórie F1 je zakázané nadobúdať a predávať formou zásielkového obchodu.“

Napriek tomu možno nájsť niekoľko e-shopov s predajom pyrotechnických výrobkov, pričom objednať ich možno zo zahraničia. „Nákup pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3 mimo Slovenska je teoreticky možný vzhľadom na jednotný trh EÚ, ale použitie na území SR je celoročne zakázané, resp. obmedzené pre fyzické osoby,“ uvádza Erich Veselényi, predseda Hlavného banského úradu.

Pravidlá používania pyrotechniky od roku 2024

Aj pre používateľov pyrotechniky upravuje pravidlá zákon č. 58/2014 Z. z o výbušninách. Okrem vekového obmedzenia, ktoré sme spomínali vyššie, platí aj časové a priestorové obmedzenie použitia jednotlivých kategórií pyrotechniky.

Pyrotechniku kategórie F1, teda napríklad prskavky či malé vybuchujúce guľôčky, možno používať neobmedzene, počas celého roka a v zásade kdekoľvek.

Použiť výrobky kategórie F2 a F3, s výnimkou petárd, výmetníc, rímskych sviec, rakiet a podobných výrobkov, ktorých hlavným efektom je hluk, možno použiť len v období od 31.12. od 18:00 hod.   do 1.1.nového roka do 02:00 hod. (neplatí, ak obec udelila súhlas s použitím pyrotechniky tejto kategórie). Pri týchto výrobkoch treba tiež myslieť na ustanovenie, ktoré hovorí, že sa smú použiť len na miestach, ktoré sú v minimálnej vzdialenosti 250 metrov od zariadení a lokalít ako:

  • nemocnice,
  • liečebne,
  • hospice,
  • domovy ošetrovateľskej starostlivosti,
  • zariadenia sociálnych služieb,
  • karanténne stanice,
  • útulky,
  • záchranné centrá pre zvieratá,
  • veterinárne kliniky s časťou pre hospitalizáciu zvierat,
  • registrované chovné zariadenia s chovom hospodárskych zvierat,
  • zoologické záhrady,
  • zariadenia na záchranu chránených živočíchov alebo iné zariadenia na držbu a chov voľne žijúcich živočíchov v zajatí.

Mimo vymedzeného času možno tieto výrobky použiť len s predchádzajúcim súhlasom obce na základe písomnej žiadosti a po uhradení správneho poplatku. Ako pre Podnikajte..sk uviedol E. Veselényi s odvolaním sa na § 53 ods. 3 zákona č. 58/2014 Z. z., obec môže využiť aj svoju právomoc a z dôvodu verejného poriadku všeobecne záväzným nariadením obmedziť alebo úplne zakázať používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1 a T1 na území obce alebo v jej častiach nad rámec obmedzenia podľa ods. 4 (ktorý ustanovuje, že tieto kategórie možno použiť 31.12. a 1.1. v spomínaných vymedzených časoch).

Prehľad, ktorá pyrotechnika a za akých podmienok sa smie predávať a používať, uvádzame v tabuľke:

Zdroj: Vlastné spracovanie na základe zákona
Povolený predaj v období Kategória Príklady pyrotechniky patriacej do kategórie Komu možno predať? Použitie možné kedy?
Celoročne – len v stavbách, v predajni výlučne určenej na predaj pyrotechniky F1, T1, P1 Prskavky, zábleskové efekty, menšie batérie na oslavy F1 osobám starším ako 15 rokov, T1 a P1 osobám starším ako 18 rokov Celoročne
Celoročne – aj v samoobsluhe, ktorá nie je zameraná na predaj pyrotechniky F1 Malé prskavky, búchajúce guľôčky, včielky, detské dymovničky a podobne Spotrebitelia starší ako 15 rokov Celoročne
Celoročne F4, P2 (iné ako pre automobilový priemysel) a T2 Ohňostroje, delobuchy, dymovnice Len fyzickým osobám s oprávnením odpaľovača ohňostrojov Len so súhlasom obce a za splnenia ďalších podmienok podľa § 53a zákona č. 58/2014 Z. z.
Od 1.12. do 31.12. F2 a F3 (okrem petárd, zábleskových petárd, batérií petárd, batérií petárd s externou oporou, batérií zábleskových petárd, batérií zábleskových petárd s externou oporou, výmetníc, mín, rímskych sviet, rakiet, teda takých, ktorých hlavným efektom je hluk) Rímske sviece, rakety a podobne s nízkou hladinou zvuku F2 osobám starším ako 18 rokov F3 osobám starším ako 21 rokov Od 31.12. 18:00 hod. do 1.1. 02:00 hod. (alebo inokedy, ak obec udelila súhlas)
Od 28.12. do 31.12. F2 a F3, ktorých hlavným efektom je hluk Petardy, zábleskové petardy, batérie petárd, batérie petárd s externou oporou, batérie zábleskových petárd, batérie zábleskových petárd s externou oporou, výmetnice, míny, rímske sviece, rakety obsahujúce pyrotechnickú jednotku, ktorej hlavným efektom je hluk, a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy Iba odborne spôsobilé osoby Len so súhlasom obce a za splnenia ďalších podmienok podľa § 53a zákona č. 58/2014 Z. z.

Sankcie za porušenie zákona

Ako uvádza E. Veselényi podľa § 26 písm. a) zákona  č.56/ 2018 Z. z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu je orgánom dohľadu pre zábavnú pyrotechniku kategórie F1 až F3, scénickú pyrotechniku T1 a iné pyrotechnické výrobky kategórie P1 Slovenská obchodná inšpekcia. Orgánom dohľadu pre zábavnú pyrotechniku kategórie F4, T2 a P2 je zas Hlavný banský úrad a obvodné banské úrady.

Za porušenie zákona hrozia predajcom aj používateľom nemalé pokuty. Obvodný banský úrad môže uložiť pokutu od 100 do 10 000 eur oprávnenej osobe, ktorá nedodrží niektorú z povinností alebo podmienok na výrobu, predaj a používanie pyrotechnických výrobkov podľa § 51 až 53 zákona č. 58/ 2014 Z. z. Takouto oprávnenou osobou je podnikateľ, ktorý v rámci svojej činnosti a povolenia vykonáva výskum, vývoj, pokusnú výrobu, výrobu, spracovanie, nadobúdanie, skladovanie, evidenciu, skúšanie, delaboráciu, zneškodňovanie, likvidáciu alebo ničenie výbušnín, výbušných predmetov a munície. Taktiež taký, ktorý vyhľadáva nevybuchnutú muníciu, vykonáva trhacie práce alebo ohňostrojné práce, uvádza výbušniny, výbušné predmety a muníciu na trh alebo ich dováža.

Obvodný banský úrad môže tiež uložiť pokutu vo výške 5 000 až 100 000 eur fyzickej osobe – podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá bez platného povolenia vykonáva činnosť podľa predmetného zákona o výbušninách. „Pri určení výšky pokuty sa prihliada na závažnosť, spôsob, trvanie, ako aj na možné následky vrátane vzniknutej ujmy, na rozsah a mieru hroziacej ujmy alebo ohrozenej spoločenskej hodnoty a na okolnosti porušenia povinností,“ uvádza sa v zákone. Pokiaľ nedôjde k náprave nedostatkov, pre ktoré bola pokuta uložená, banský úrad môže uložiť ďalšiu pokutu aj do výšky dvojnásobku pôvodne uloženej pokuty (a to aj opakovane). Môže tiež zakročiť odobratím osvedčenia alebo oprávnenia.

Za priestupok sa podľa zákona považuje porušenie ustanovenia §53 ods. 2 a 4 – teda napríklad použitie celoročne zakázaných pyrotechnických výrobkov (napr. hlučných petárd, delobuchov, rakiet) fyzickou osobou, ktorá nemá odbornú spôsobilosť ani schválenie od obce. Za takýto priestupok môže obec uložiť pokutu od 500 do 2 000 eur.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Otváracie hodiny Kaufland, Lidl, Billa a ďalšie od 21.12. - 27.12.2024

Prehľad otváracích hodín počas Vianoc v obchodných reťazcoch Kaufland, Lidl, Tesco, Billa či COOP Jednota, špecializovaných obchodoch ako Alza či Ikea, ale aj lekárňach a bankách.

Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025

Príležitostné práce možno vykonávať aj na základe dohody uzatvorenej mimo pracovného pomeru. Kedy a za akých podmienok po nej možno siahnuť v roku 2025?

Kontroly na vianočných trhoch: aké povinnosti majú predajcovia?

Kto kontroluje predajcov na vianočných trhoch, na čo sa kontrolóri zameriavajú a aké sú najčastejšie porušenia? Obchodníci neraz riskujú pokuty aj v tisíckach eur či zákaz činnosti.

Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce od 1. 1. 2025

Sezónne práce je možné vykonávať aj na základe dohody o pracovnej činnosti, ktorá však má určité špecifiká. Aké obmedzenia a iné podmienky Zákonník práce vyžaduje?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky