Zloženie Európskej komisie (2019-2024) pod vedením Ursuly von der Leyen

Zloženie Európskej komisie, ktorú bude nasledujúcich 5 rokov historicky po prvýkrát viesť žena - Ursula von der Leyen. Kto bude eurokomisárom za ktorú oblasť?

Európsky parlament vyjadril v stredu 27.11.2019 súhlas s vymenovaním Európskej komisie, ktorej program poslancom predstavila jej predsedníčka Ursula von der Leyen. Parlament vyslovil dôveru novému kolégiu komisárov pod vedením Ursuly von der Leyen pomerom hlasov 461 (za): 157 (proti): 89 (zdržalo sa hlasovania).

Európsku komisiu musí po schválení Európskym parlamentom oficiálne vymenovať Európska rada, ktorej členmi sú hlavy štátov a vlád EÚ. Päťročné funkčné obdobie nového kolégia začne plynúť 1. decembra 2019.  

Zvolená predsedníčka budúcej Európskej komisie prisľúbila vyčlenenie finančných prostriedkov a vypracovanie legislatívnych návrhov, ktoré by z Únie mali urobiť celosvetového lídra v oblasti ochrany životného prostredia, podpory rastu, inklúzie, inovácií, digitalizácie a ochrany demokracie, európskych hodnôt, občianskych práv a právneho štátu. V prejave tiež potvrdila jednu z viacerých zmien v portfóliách eurokomisárov, ktoré po ich verejných vypočutiach presadili poslanci.  

Podpredsedovia Európskej komisie 2019 - 2024

Európska komisia bude mať osem podpredsedov vrátane vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku (Josep Borrell). Podpredsedovia zodpovedajú za najvyššie priority. Traja výkonní podpredsedovia budú mať dvojitú funkciu. Zastávať budú zároveň funkciu podpredsedov zodpovedných za jednu z troch kľúčových oblastí programu zvolenej predsedníčky Komisie, ako aj funkciu komisárov.

  1. Výkonný podpredseda Frans Timmermans (Holandsko) bude koordinovať prácu na Európskom ekologickom dohovore. Zároveň bude riadiť politiku v oblasti zmeny klímy, v čom mu bude pomáhať Generálne riaditeľstvo pre oblasť klímy.
  2. Výkonná podpredsedníčka Margrethe Vestager (Dánsko) bude koordinovať celý program v oblasti iniciatívy „Európa pripravená na digitálny vek“ a zároveň bude komisárkou zodpovednou za hospodársku súťaž, pričom v tejto oblasti jej bude asistovať Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž.
  3. Výkonný podpredseda Valdis Dombrovskis (Lotyšsko) bude koordinovať prácu na hospodárstve, ktoré pracuje v prospech ľudí, a zároveň bude zastávať funkciu komisára pre finančné služby, v čom mu bude pomáhať Generálne riaditeľstvo pre finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov.

Piatimi ďalšími podpredsedami sa stávajú:

  1. Josep Borrell (Španielsko, súčasný španielsky minister zahraničných vecí): vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredseda Komisie, Silnejšia Európa vo svete;
  2. Věra Jourová (Česká republika, komisárka v Junckerovej Komisii, Renew): Hodnoty a transparentnosť;
  3. Margaritis Schinas (Grécko, bývalý poslanec Európskeho parlamentu, úradník dlhodobo pôsobiaci v Európskej komisii, EPP): Ochrana nášho európskeho spôsobu života;
  4. Maroš Šefčovič (Slovensko, podpredseda v Junckerovej Komisii): Medziinštitucionálne vzťahy a prognózovanie;
  5. Dubravka Šuica (Chorvátsko, poslankyňa Európskeho parlamentu, EPP): Demokracia a demografia. Dubravka Šuicová zároveň zo strany Komisie povedie práce na konferencii o budúcnosti Európy.

Zvolená predsedníčka von der Leyenová chce predsedať komisii, ktorá je odhodlaná, ktorá chápe Európu a ktorá počúva, čo Európania chcú. Zvolená predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti povedala: „Táto Komisia bude aj reálne robiť to, o čom hovorí. Navrhli sme štruktúru, ktorá je zameraná na úlohy, a nie na hierarchiu pracovných miest. Najpálčivejšie otázky musíme byť schopní riešiť čo najrýchlejšie a s maximálnym odhodlaním.“

Práve preto všetci členovia kolégia v priebehu prvej polovice svojho mandátu navštívia každý členský štát. Mali by spoznať nielen hlavné mestá, ale aj navštíviť regióny, v ktorých žijú a pracujú občania Európy.

Tak, ako sa na digitálny vek musí pripraviť celá Európa, musí sa naň pripraviť aj Komisia. Zasadnutia kolégia budú prebiehať bezpapierovo a digitálne.

Cieľom novej Komisie je uľahčiť život občanom i podnikom. Pri vypracúvaní nových právnych predpisov a nariadení bude Komisia uplatňovať zásadu „jeden za jeden“ (one-in, one-out), aby sa obmedzila byrokracia.

Článok pokračuje pod reklamou

Ďalšími komisármi sú:

  • Johannes Hahn (Rakúsko) bude zodpovedný za „rozpočet a administratívu“, pričom podliehať bude priamo predsedníčke Komisie Ursule von der Leyenovej. Ako dlhodobo pôsobiaci člen kolégia si plne uvedomuje, aké dôležité je podporovať modernú administratívu.
  • Didier Reynders (Belgicko), ktorý má právnické vzdelanie, má rozsiahle skúsenosti ako bývalý minister financií, minister zahraničných a európskych záležitostí a minister obrany svojej krajiny. V rámci novej Komisie bude zodpovedať za „súdnictvo“ (vrátane problematiky právneho štátu).
  • Mariya Gabriel (Bulharsko) je aktuálnou eurokomisárkou. S odhodlaním a zanietením pracovala na digitálnom portfóliu a aktuálne sa presúva do oblasti tvorby nových perspektív pre mladú generáciu (portfólio „Inovácie a mládež“).
  • Stella Kyriakides (Cyprus) je klinická psychologička a má mnohoročné skúsenosti v oblasti sociálnych záležitostí, zdravia a prevencie rakovinových ochorení. Bude na čele portfólia nazvaného „Zdravie“.
  • Kadri Simson (Estónsko) je dlhé roky pôsobiaca poslankyňa estónskeho parlamentu a ministerka hospodárskych záležitostí a infraštruktúry. Bude zodpovedať za portfólio „Energetika“.
  • Jutta Urpilainen (Fínsko) bola nielen ministerkou financií a dlhoročnou členkou výboru fínskeho parlamentu pre zahraničné veci, ale zároveň pôsobila aj ako osobitná vyslankyňa v Etiópii. Preberá zodpovednosť za „ Medzinárodné partnerstvá“. 
  • Thierry Bretono (Francúzko) ako komisár pre vnútorný trh bude viesť našu činnosť v oblasti priemyselnej politiky a presadzovať digitálny jednotný trh. Zároveň bude zodpovedať za nové Generálne riaditeľstvo pre obranný priemysel a vesmír. 
  • Olivér Várhelyi (Maďarsko), komisár pre politiku susedstva a rozšírenia.
  • Phil Hogan (Írsko), dosluhujúci komisár pre poľnohospodárstvo, bude novej Komisii poskytovať svoje odborné znalosti v oblasti portfólia nazvaného „Obchod“.
  • Paolo Gentiloni (Taliansko), bývalý taliansky premiér a minister zahraničných vecí, zameria svoje rozsiahle skúsenosti na portfólio nazvané „Hospodárstvo“.
  • Virginijus Sinkevičius (Litva), litovský minister hospodárstva a inovácií, bude mať na starosti „ Životné prostredie a oceány“.
  • Nicolas Schmit (Luxembursko) si prináša rozsiahle skúsenosti z Európskeho parlamentu a zo svojho pôsobenia vo funkcii ministra pre zamestnanosť a prácu svojej krajiny, pričom odteraz bude zodpovedať za portfólio „Pracovné miesta“.
  • Helena Dalli (Malta) zasvätila svoj politický život problematike rovnosti, keď pôsobila ako ministerka pre sociálny dialóg, spotrebiteľské záležitosti a občianske slobody, pričom istý čas zastávala aj funkciu ministerky pre európske záležitosti a rovnosť. Na starosti bude mať portfólio nazvané „Rovnosť“.
  • Janusz Wojciechowski (Poľsko) bol dlhodobým poslancom Európskeho parlamentu v jeho Výbore pre poľnohospodárstvo, pričom aktuálne pôsobí na Európskom dvore audítorov. Zodpovedať bude za portfólio „Poľnohospodárstvo“.
  • Elisa Ferreira (Portugalsko) v súčasnosti pôsobí ako viceguvernérka banky Banco de Portugal. Dlhé roky zastupuje záujmy Portugalska ako poslankyňa Európskeho parlamentu a vo svojej krajine pôsobila aj ako ministerka pre plánovanie a ministerka životného prostredia. Na starosti bude mať portfólio „Kohézia a reformy“ .
  • Adina-Ioana Vălean (Rumunsko), oblasť dopravy. 
  • Janez Lenarčič (Slovinsko) je slovinský diplomat. Svojho času pôsobil ako štátny tajomník pre európske záležitosti a niekoľko rokov úzko spolupracoval s OSN, s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a s Európskou úniou. Bude zodpovedať za portfólio „ Krízové riadenie“.
  • Ylva Johansson (Švédsko) je švédskou ministerkou pre zamestnanosť, pričom v minulosti zastávala aj post ministerky školstva a ministerky zdravia a starostlivosti o starších občanov a pôsobila aj ako poslankyňa švédskeho parlamentu. Zároveň je vysoko uznávanou odborníčkou na problematiku zamestnanosti, integrácie, zdravotníctva a sociálnej pomoci. Povedie činnosť v oblasti portfólia „Vnútorné záležitosti“.
Prehľad portfólií nových eurokomisárov
Prehľad portfólií nových eurokomisárov

Použité zdroje: Tlačové správy Európskeho parlamentu

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Slovenskí europoslanci 2024 - 2029: prehľad funkcií a právomocí

Slovensko má zastúpenie v predsedníctve europarlamentu aj výborov či frakcií. Ktorých poslancov sa to týka a aké úlohy im z ich postov vyplývajú?

Budovanie nabíjacej infraštruktúry podľa nových pravidiel EÚ

Nariadenie EÚ stanovuje pravidlá a termíny výstavby nabíjacích staníc pre osobné elektromobily, no tiež pre nákladnú prepravu a autobusy. Čo a dokedy musia členské štáty stihnúť?

HS kód tovaru podľa colného sadzobníka: ako ho zistiť?

Krátky sprievodca HS kódmi, ktoré sú dôležité pri preclievaní tovaru. Na čo všetko slúžia, ako sa určujú a ako sa v colnom sadzobníku orientovať?

Štáty EÚ, ktoré nemajú euro: meny, kurzy a na čo myslieť pri zmene/výbere hotovosti

Ktoré krajiny nepatria do eurozóny a na čo sa pripraviť pred ich návštevou? Zoznam a praktické informácie, ako sa vyhnúť zbytočným poplatkom na dovolenke alebo pracovnej ceste.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky