Zloženie Európskej komisie (2019-2024) pod vedením Ursuly von der Leyen

Zloženie Európskej komisie, ktorú bude nasledujúcich 5 rokov historicky po prvýkrát viesť žena - Ursula von der Leyen. Kto bude eurokomisárom za ktorú oblasť?

Európsky parlament vyjadril v stredu 27.11.2019 súhlas s vymenovaním Európskej komisie, ktorej program poslancom predstavila jej predsedníčka Ursula von der Leyen. Parlament vyslovil dôveru novému kolégiu komisárov pod vedením Ursuly von der Leyen pomerom hlasov 461 (za): 157 (proti): 89 (zdržalo sa hlasovania).

Európsku komisiu musí po schválení Európskym parlamentom oficiálne vymenovať Európska rada, ktorej členmi sú hlavy štátov a vlád EÚ. Päťročné funkčné obdobie nového kolégia začne plynúť 1. decembra 2019.  

Zvolená predsedníčka budúcej Európskej komisie prisľúbila vyčlenenie finančných prostriedkov a vypracovanie legislatívnych návrhov, ktoré by z Únie mali urobiť celosvetového lídra v oblasti ochrany životného prostredia, podpory rastu, inklúzie, inovácií, digitalizácie a ochrany demokracie, európskych hodnôt, občianskych práv a právneho štátu. V prejave tiež potvrdila jednu z viacerých zmien v portfóliách eurokomisárov, ktoré po ich verejných vypočutiach presadili poslanci.  

Podpredsedovia Európskej komisie 2019 - 2024

Európska komisia bude mať osem podpredsedov vrátane vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku (Josep Borrell). Podpredsedovia zodpovedajú za najvyššie priority. Traja výkonní podpredsedovia budú mať dvojitú funkciu. Zastávať budú zároveň funkciu podpredsedov zodpovedných za jednu z troch kľúčových oblastí programu zvolenej predsedníčky Komisie, ako aj funkciu komisárov.

  1. Výkonný podpredseda Frans Timmermans (Holandsko) bude koordinovať prácu na Európskom ekologickom dohovore. Zároveň bude riadiť politiku v oblasti zmeny klímy, v čom mu bude pomáhať Generálne riaditeľstvo pre oblasť klímy.
  2. Výkonná podpredsedníčka Margrethe Vestager (Dánsko) bude koordinovať celý program v oblasti iniciatívy „Európa pripravená na digitálny vek“ a zároveň bude komisárkou zodpovednou za hospodársku súťaž, pričom v tejto oblasti jej bude asistovať Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž.
  3. Výkonný podpredseda Valdis Dombrovskis (Lotyšsko) bude koordinovať prácu na hospodárstve, ktoré pracuje v prospech ľudí, a zároveň bude zastávať funkciu komisára pre finančné služby, v čom mu bude pomáhať Generálne riaditeľstvo pre finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov.

Piatimi ďalšími podpredsedami sa stávajú:

  1. Josep Borrell (Španielsko, súčasný španielsky minister zahraničných vecí): vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredseda Komisie, Silnejšia Európa vo svete;
  2. Věra Jourová (Česká republika, komisárka v Junckerovej Komisii, Renew): Hodnoty a transparentnosť;
  3. Margaritis Schinas (Grécko, bývalý poslanec Európskeho parlamentu, úradník dlhodobo pôsobiaci v Európskej komisii, EPP): Ochrana nášho európskeho spôsobu života;
  4. Maroš Šefčovič (Slovensko, podpredseda v Junckerovej Komisii): Medziinštitucionálne vzťahy a prognózovanie;
  5. Dubravka Šuica (Chorvátsko, poslankyňa Európskeho parlamentu, EPP): Demokracia a demografia. Dubravka Šuicová zároveň zo strany Komisie povedie práce na konferencii o budúcnosti Európy.

Zvolená predsedníčka von der Leyenová chce predsedať komisii, ktorá je odhodlaná, ktorá chápe Európu a ktorá počúva, čo Európania chcú. Zvolená predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti povedala: „Táto Komisia bude aj reálne robiť to, o čom hovorí. Navrhli sme štruktúru, ktorá je zameraná na úlohy, a nie na hierarchiu pracovných miest. Najpálčivejšie otázky musíme byť schopní riešiť čo najrýchlejšie a s maximálnym odhodlaním.“

Práve preto všetci členovia kolégia v priebehu prvej polovice svojho mandátu navštívia každý členský štát. Mali by spoznať nielen hlavné mestá, ale aj navštíviť regióny, v ktorých žijú a pracujú občania Európy.

Tak, ako sa na digitálny vek musí pripraviť celá Európa, musí sa naň pripraviť aj Komisia. Zasadnutia kolégia budú prebiehať bezpapierovo a digitálne.

Cieľom novej Komisie je uľahčiť život občanom i podnikom. Pri vypracúvaní nových právnych predpisov a nariadení bude Komisia uplatňovať zásadu „jeden za jeden“ (one-in, one-out), aby sa obmedzila byrokracia.

Článok pokračuje pod reklamou

Ďalšími komisármi sú:

  • Johannes Hahn (Rakúsko) bude zodpovedný za „rozpočet a administratívu“, pričom podliehať bude priamo predsedníčke Komisie Ursule von der Leyenovej. Ako dlhodobo pôsobiaci člen kolégia si plne uvedomuje, aké dôležité je podporovať modernú administratívu.
  • Didier Reynders (Belgicko), ktorý má právnické vzdelanie, má rozsiahle skúsenosti ako bývalý minister financií, minister zahraničných a európskych záležitostí a minister obrany svojej krajiny. V rámci novej Komisie bude zodpovedať za „súdnictvo“ (vrátane problematiky právneho štátu).
  • Mariya Gabriel (Bulharsko) je aktuálnou eurokomisárkou. S odhodlaním a zanietením pracovala na digitálnom portfóliu a aktuálne sa presúva do oblasti tvorby nových perspektív pre mladú generáciu (portfólio „Inovácie a mládež“).
  • Stella Kyriakides (Cyprus) je klinická psychologička a má mnohoročné skúsenosti v oblasti sociálnych záležitostí, zdravia a prevencie rakovinových ochorení. Bude na čele portfólia nazvaného „Zdravie“.
  • Kadri Simson (Estónsko) je dlhé roky pôsobiaca poslankyňa estónskeho parlamentu a ministerka hospodárskych záležitostí a infraštruktúry. Bude zodpovedať za portfólio „Energetika“.
  • Jutta Urpilainen (Fínsko) bola nielen ministerkou financií a dlhoročnou členkou výboru fínskeho parlamentu pre zahraničné veci, ale zároveň pôsobila aj ako osobitná vyslankyňa v Etiópii. Preberá zodpovednosť za „ Medzinárodné partnerstvá“. 
  • Thierry Bretono (Francúzko) ako komisár pre vnútorný trh bude viesť našu činnosť v oblasti priemyselnej politiky a presadzovať digitálny jednotný trh. Zároveň bude zodpovedať za nové Generálne riaditeľstvo pre obranný priemysel a vesmír. 
  • Olivér Várhelyi (Maďarsko), komisár pre politiku susedstva a rozšírenia.
  • Phil Hogan (Írsko), dosluhujúci komisár pre poľnohospodárstvo, bude novej Komisii poskytovať svoje odborné znalosti v oblasti portfólia nazvaného „Obchod“.
  • Paolo Gentiloni (Taliansko), bývalý taliansky premiér a minister zahraničných vecí, zameria svoje rozsiahle skúsenosti na portfólio nazvané „Hospodárstvo“.
  • Virginijus Sinkevičius (Litva), litovský minister hospodárstva a inovácií, bude mať na starosti „ Životné prostredie a oceány“.
  • Nicolas Schmit (Luxembursko) si prináša rozsiahle skúsenosti z Európskeho parlamentu a zo svojho pôsobenia vo funkcii ministra pre zamestnanosť a prácu svojej krajiny, pričom odteraz bude zodpovedať za portfólio „Pracovné miesta“.
  • Helena Dalli (Malta) zasvätila svoj politický život problematike rovnosti, keď pôsobila ako ministerka pre sociálny dialóg, spotrebiteľské záležitosti a občianske slobody, pričom istý čas zastávala aj funkciu ministerky pre európske záležitosti a rovnosť. Na starosti bude mať portfólio nazvané „Rovnosť“.
  • Janusz Wojciechowski (Poľsko) bol dlhodobým poslancom Európskeho parlamentu v jeho Výbore pre poľnohospodárstvo, pričom aktuálne pôsobí na Európskom dvore audítorov. Zodpovedať bude za portfólio „Poľnohospodárstvo“.
  • Elisa Ferreira (Portugalsko) v súčasnosti pôsobí ako viceguvernérka banky Banco de Portugal. Dlhé roky zastupuje záujmy Portugalska ako poslankyňa Európskeho parlamentu a vo svojej krajine pôsobila aj ako ministerka pre plánovanie a ministerka životného prostredia. Na starosti bude mať portfólio „Kohézia a reformy“ .
  • Adina-Ioana Vălean (Rumunsko), oblasť dopravy. 
  • Janez Lenarčič (Slovinsko) je slovinský diplomat. Svojho času pôsobil ako štátny tajomník pre európske záležitosti a niekoľko rokov úzko spolupracoval s OSN, s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a s Európskou úniou. Bude zodpovedať za portfólio „ Krízové riadenie“.
  • Ylva Johansson (Švédsko) je švédskou ministerkou pre zamestnanosť, pričom v minulosti zastávala aj post ministerky školstva a ministerky zdravia a starostlivosti o starších občanov a pôsobila aj ako poslankyňa švédskeho parlamentu. Zároveň je vysoko uznávanou odborníčkou na problematiku zamestnanosti, integrácie, zdravotníctva a sociálnej pomoci. Povedie činnosť v oblasti portfólia „Vnútorné záležitosti“.
Prehľad portfólií nových eurokomisárov
Prehľad portfólií nových eurokomisárov

Použité zdroje: Tlačové správy Európskeho parlamentu

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


DORA: Nariadenie o digitálnej prevádzkovej odolnosti finančného sektora

Poisťovne, banky aj finanční sprostredkovatelia majú od 17.1.2025 nové povinnosti týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti. O čo ide, koho sa to netýka a čo sa mení pre klientov?

Bruselský diktát je nezmysel, je len na voličoch, ako bude EÚ vyzerať

Kto drží „opraty" smerovania EÚ? Akú váhu má slovo malej krajiny ako je Slovensko? Prečo Európa za svetom zaostáva a čo sa s tým dá robiť?

Zákon o kybernetickej bezpečnosti a opatrenia smernice NIS2 v praxi

Odborník o nových kybernetických povinnostiach od roku 2025. Čo nepodceniť, ako postupovať pri implementácii opatrení, na čo dať pozor pri kybernetickom audite aj ako predísť incidentom.

ESG reporting čakajú zmeny, v pláne je odbremeniť väčšinu firiem

Európska komisia navrhla zjednodušiť pravidlá pre podávanie správ o udržateľnosti (tzv. ESG reportov). Čo chce zmeniť a čo budú novinky znamenať pre firmy na Slovensku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky