Výber zamestnancov vo firme, ktorá vyvíja AI: pred praxou uprednostňujú potenciál

Zakladateľ firmy DNAi Pavel Wimmer. Zdroj: Archív P. Wimmer
Zakladateľ firmy DNAi Pavel Wimmer. Zdroj: Archív P. Wimmer

Vývoj umelej inteligencie si vyžaduje vedomosti, no v technologickej firme DNAi je dôležitá aj osobnosť. Ako hľadajú talenty a čomu vďačia za nízku fluktuáciu, prezradil zakladateľ Pavel Wimmer.

Skôr ako sa začal venovať vyhľadávaniu talentov v korporáte, kde strávil 15 rokov, skúsil si aj prácu plavčíka či predavača v „zelovoci“. Pavla Wimmera však vždy lákali technológie a zaujímal ho manažment a marketing, preto sa rozhodol vydať vlastnou biznisovou cestou - založil firmy DNAi a TEKIES. V rozhovore pre Podnikajte.sk prezradil:

  • ako do firiem hľadá talenty a čo je pre neho pri výbere najdôležitejšie,
  • prečo sa rozhodli do tímu prijať osemročného chlapca,
  • čo je jeho najdôležitejšou úlohou ako lídra,
  • čomu vďačia za nízku fluktuáciu a vďaka čomu sú podľa neho jeho kolegovia v práci spokojní.

Nájsť prvých zamestnancov nebolo náročné, ich projekty zaujali kolegov z predošlej práce

Pavel a jeho technicky zdatný kolega sa v roku 2018 rozhodli, že činnosti, ktoré robia v korporáte, budú robiť vo vlastnej firme a získajú tak väčšiu slobodu realizovať projekty, ktorým veria. Avšak, biznis chceli rozbehnúť bez investorov, nechceli sa ani zadlžovať, ani čerpať dotácie z Európskej únie. „Chceli sme si na všetko od začiatku zarobiť sami, hoci sme si uvedomovali, že toto rozhodnutie bude mať obrovský vplyv na naše podnikanie. Rozhodli sme sa preto založiť rovno dve firmy. Výhodou bolo aj to, že ak by podnikanie jednej z nich nevyšlo, zostane nám aspoň tá druhá,“ spomína podnikateľ.

Jednou je spoločnosť TEKIES, ktorá je zameraná na pomoc s digitálnou transformáciou vo firmách, čo pomáha generovať peniaze na činnosť druhej spoločnosti – DNAi. Tá je zameraná na vývoj vlastných technologických produktov, a to najmä so zreteľom na umelú inteligenciu (AI). Medzi ich riešenia patria rôzne aplikácie či platforma pre tzv. digitálne dvojčatá, ktoré pomáhajú zvýšiť flexibilitu, rýchlosť a schopnosť reagovať na zmeny nielen vo firmách, ale aj v zdravotníctve či v školstve. Činnosti oboch spoločností sa vzájomne dopĺňajú. Riešenia, ktoré vznikajú v DNAi sa vďaka TEKIES dostávajú do praxe a aplikujú sa vo firmách. Na základe spätnej väzby od klientov zasa môžu ďalšie projekty vyvíjať efektívnejšie a rýchlejšie.

Postupne začali pribúdať pozitívne referencie a odporúčania. S rastom sa im tiež zvýšila potreba spolupráce na B2B trhu. „Máme viacero strategických partnerov, či už sú to konzultačné firmy, alebo aj firmy, ktoré sú schopné robiť časť vývoja – napríklad optimalizáciu procesov, robotizáciu a podobne,“ vysvetľuje P. Wimmer. No majú tiež vlastných zamestnancov, a nie málo. S hľadaním prvých spolupracovníkov veľa práce nemali, netrvalo dlho a oslovili ich bývalí kolegovia, že by s nimi radi pracovali na projektoch. Dnes tímy oboch firiem tvorí dokopy 140 ľudí, pričom sú to experti napríklad na matematiku, štatistiku či oblasť AI.

Ich činnosť si vyžaduje talenty, pred vzdelaním ale uprednostňujú potenciál a osobnosť

Ako uvádza podnikateľ, umelá inteligencia bude mať na reálny svet ešte veľký dopad. Sledovanie trendov v technológiách a schopnosť ich čo najrýchlejšie pretaviť do praxe a zapracovať do existujúcich nástrojov, však vyžaduje vysokú odbornosť a talentovaných ľudí. „Potrebujeme niekoho, kto bude schopný robiť integrácie na našej platforme a vytvárať nové aplikácie, nové riešenia. No tiež takých ľudí, ktorí budú vedieť u zákazníka vysvetliť zmenu pri digitálnej transformácii, previesť ich change manažmentom a podobne. Talenty sú pre nás kľúčové,“ vysvetľuje P. Wimmer. Tie však možno nájsť nielen medzi expertmi – seniormi, no aj medzi čerstvými absolventmi vysokých škôl.

Prečítajte si tiež

Aj z tohto dôvodu Pavel spolu s kolegami učí na vysokých školách. Jednak vychovávajú šikovných absolventov, no tiež zbierajú dáta v rôznych oblastiach vďaka projektom aplikovaného výskumu, na ktorých so študentmi pracujú, alebo generujú zaujímavé témy na bakalárske/diplomové práce, z ktorých opäť môžu vzísť dôležité informácie a zistenia. „Niektorí študenti môžu prísť k nám a pracovať s nami na reálnych projektoch. Pomáha im expert – senior a učia sa, ako prebieha vývoj riešení v praxi. Profesijne tak rastú a rýchlejšie sa môžu po štúdiu dostať na seniornú pozíciu.“

Pri prijímaní nových členov do ich firemných tímov však, pochopiteľne, zavážia vedomosti. „Veci, ktoré robíme, sú nesmierne zložité, preto je dôležitá technická odbornosť v danej oblasti,“ vysvetľuje podnikateľ. Hoci ich hlavným zameraním je umelá inteligencia, nehľadajú vyslovene iba expertov v oblasti AI. Často ide o ľudí, ktorí robia integrácie, vývoj cloudu, venujú sa vývoju backendu/frontendu alebo sú to šikovní analytici.

Namiesto skúseností z praxe sa ale pozeráme najmä na potenciál. Pre mňa je nemenej dôležitá aj ich energia alebo osobnosť. Náš tím totiž pozostáva z ľudí, ktorí sú nesmierne talentovaní, no zároveň pokorní. Keď ich stretnete, máte chuť s nimi zájsť na pivo, je s nimi sranda. Vyvracajú predstavu o nudných „ajťákoch“. V tíme máme aj mnohých športovcov - potápačov, plavcov, bežcov aj cyklistov. V našom kolektíve je dokonca triatlonista či olympijský víťaz a majster Európy vo vodnom slalome, spoluzakladateľ behá ultramaratóny, ďalší kolega je reprezentant Českej republiky v behu cez prekážky. Okrem športovcov je u nás tiež veľa muzikantov,“ uvádza s úsmevom Pavel. Výhodou okrem toho, že zamestnanci majú záľubu, ktorej sa môžu venovať a môžu sa pri nej odreagovať, je podľa Pavla aj lepšie zvládanie disciplíny, húževnatosť a schopnosť splniť stanovené ciele. „Veci, ktoré robíme, sú veľmi zložité. Niekedy až na hrane zvládnuteľnosti. Počítať treba aj s istou mierou zlyhania a je potrebné vedieť sa s tým vyrovnať,“ dodáva Pavel.

Článok pokračuje pod reklamou

Najmladší člen tímu – osemročný stážista

Spomínaný potenciál Pavel objavil aj v malom, osemročnom chlapcovi. Maty je veľmi talentovaný, miluje matematiku a fyziku. Vyhrával všetky súťaže a matematické olympiády a dokonca zvláda počítať kvantové rovnice. V škole sa vďaka svojmu intelektu začal nudiť. Jeho otec, ktorý je zároveň kamarátom Pavla, však nevedel, ako talent svojho syna ďalej rozvíjať. Pavel mu preto poradil, aby sa skúsili obrátiť na Matematicko-fyzikálnu fakultu Karlovej univerzity. Nech Maty chodí na verejné prednášky, kde môže svoje vedomosti rozvíjať.

Otec so synom teda napísal uznávanému profesorovi list, ktorý odborníka okamžite zaujal. Stretli sa na univerzite a Maty dostal priestor aj pri počítaní príkladov a plnení zadaní, ku ktorým mu profesor poskytol spätnú väzbu. Samozrejme, bolo evidentné, že niektoré postupnosti výpočtov Maty jednoducho neovláda, lebo sa učia na strednej alebo vysokej škole. Napriek tomu mal výsledky príkladov správne. Hoci jeho otec mal mierne obavy, ako to chlapec bude zvládať, ukázalo sa, že takéto štúdium zvláda „ľavou-zadnou“. Chodí na matematiku so svojimi spolužiakmi a individuálne dochádza na vysokú školu, kde preberá s profesorom matematiku na úrovni vysokej školy. „Profesor sa mu venuje, pretože mu pripomína samého seba v mladšom veku. Priznal ale, že to, čo Maty zvláda na základnej škole, on pochopil vo svojich 25 rokoch,” dodáva Pavel s úsmevom.

Hoci chlapec začal navštevovať aj vysokú školu, chcel sa posúvať ešte ďalej. Pavel mu preto poradil, nech sa naučí programovací jazyk Python v rámci kurzu pre deti. Aj toto sa však Maty dokázal naučiť veľmi rýchlo, dostal sa na najvyššiu úroveň a nemal kam ďalej ísť. Pavel mu preto ponúkol stáž u nich, v DNAi, kde sa ho chopila šikovná absolventka, ktorá dokáže dobre vysvetľovať a zaškoľovať. Malému stážistovi ukázala, ako sa u nich robí vývoj riešení v Pythone. „Časť vecí sme ho nechali naprogramovať. No nebolo to tak, že by sme ho zneužívali na programovanie. Snažili sme sa ho len úkolovať, aby mal stále nové úlohy, ktoré treba vyriešiť. Aj toto mu šlo lepšie ako sme očakávali,“ hovorí so smiechom podnikateľ. Napríklad, dostal úlohu na pol roka, pričom súčasťou bolo naštudovať si látku z univerzity. Maty však mal úlohu vyriešenú do mesiaca. „Vždy mu teda dáme zadanie a povieme mu, čo si má naštudovať a čo má pochopiť, aby ho bol schopný vyriešiť. Potom vytvorí kód, ten mu skontrolujeme, poskytneme spätnú väzbu. Je to taká investícia do neho a do jeho budúcnosti,“ vysvetľuje Pavel.

Spokojnosť a rozvoj zamestnancov sú na prvom mieste

Pavel a jeho kolega, s ktorým do podnikania šiel, majú jasne rozdelené kompetencie. Zatiaľ čo Pavlov biznis partner je technicky nadaný a v téme technológií sa orientuje ako do hĺbky, tak aj do šírky, rolou Pavla je zasa venovať sa biznisovej stránke – aby mali víziu a napĺňali ju, aby správne prebiehal nábor pracovníkov, aby boli zamestnanci spokojní. Podľa jeho slov, firmy zakladali pre vlastnú radosť – s cieľom využívať silu umelej inteligencie na zlepšenie sveta. Úlohou Pavla je preto ustrážiť si tiež radosť z práce na zmysluplných projektoch a keď je to potrebné, vedieť zastúpiť kolegov. „Rád sa s našimi ľuďmi stretávam, sme spolu skoro stále, sme často v kontakte. Snažím sa ich aj vo veľkej miere zaťahovať do smerovania firmy. Vnímam to totiž tak, že ide o našu spoločnú firmu, naše dielo, nie iba moje.“

Firmy sme zakladali pre vlastnú radosť s cieľom využívať silu umelej inteligencie na zlepšenie sveta.

Mnohé podniky však v dnešnej dobe čelia vysokej fluktuácii. Aby striedaniu zamestnancov predchádzali v DNAi a TEKIES, snažia sa zachovať rôznorodosť úloh. Ak niekomu nesedí jeho aktuálny projekt, majú možnosť zmeny. Dôležité je ozvať sa, že sa v danej úlohe necíti človek „doma“ a skôr či neskôr sa mu vyhovie – poskytne sa mu príležitosť vyskúšať niečo iné.

Podstatná pre Pavla ako lídra je spokojnosť zamestnancov, no tiež ich rozvoj. „Pracujeme na nesmierne zaujímavých projektoch, či už v rámci digitalizácie, kedy sa majú ľudia možnosť dostať k super moderným technológiám, no tiež v rámci umelej inteligencie. Musia sa neustále učiť, sledovať situáciu a vývoj, ktorý sa rýchlo mení. Už to dávno nie je o rokoch či mesiacoch, nové modely a novinky v technológiách sa objavujú v týždňoch až dňoch.“ Podľa podnikateľa jeho kolegov baví, že sa môžu vzdelávať a byť najlepšími. Tiež sa im páči, že môžu jednotlivé činnosti kombinovať – ak niekto pracuje na dlhodobom, stabilnom projekte, má možnosť vypomáhať napríklad s produktovým vývojom pri inom projekte.

Podnikateľ ešte dodáva, že snom mnohých jeho kolegov bolo pracovať práve s umelou inteligenciou, pretože si uvedomovali jej budúci potenciál. Niekde by tú šancu možno nedostali, pretože sú napríklad zdatní v oblasti kybernetickej bezpečnosti alebo v inej oblasti vývoja. No v DNAi ich radi postupne „namočia“ aj do práce s AI. Po roku či dvoch sú potom takíto pracovníci schopní sami kvalifikovane vypomáhať na projektoch týkajúcich sa umelej inteligencie. „Pre náš tím je teda dôležitá flexibilita a možnosť učiť sa od najlepších. Niektorí k nám prišli z firiem, kde boli oni „hviezdou“ a nemali sa kam posúvať. Dnes pracujú s ľuďmi, ktorí sú v niektorých oblastiach výrazne lepší ako oni a baví ich, že sa môžu navzájom od seba učiť.“

Ďalší plán – expanzia do Singapuru

Pavel a jeho kolegovia budujú DNAi od začiatku ako globálnu firmu. Zamýšľali sa preto aj nad tým, čo bude ich ďalším regiónom. „Pri uvažovaní sme sa pozerali na to, kde sú hlavní hráči v oblasti umelej inteligencie, z čoho vzišli dve možnosti – USA a Ázia,“ spomína P. Wimmer. Na vstup na americký trh sa ale ešte veľmi necítil a zároveň by išlo o veľmi finančne náročný krok. Následne Pavel narazil na česko-singapurskú obchodnú komoru, a tak sa začal viac zaujímať práve o singapurský trh. „Singapur je bránou do Ázie. Má tam centrálu väčšina firiem zaoberajúcich sa logistikou či zdravotníctvom, čo sú oblasti, na ktoré sa sústreďujeme.“

Iniciovali preto zorganizovanie podnikateľskej misie do Singapuru, kde mali 17 obchodných stretnutí. Pavla nadchlo tamojšie prostredie a potenciál trhu. Sympatické mu bolo, že firmy si poctivo vyberali, s kým budú robiť biznis, podnikatelia sa chceli osobne spoznať, boli veľmi priateľskí a vzdelaní. Rozdiel medzi domácim trhom a tým v Singapure však Pavel vníma najmä vo veľkosti a množstve konkurencie. Zatiaľ čo na československom trhu sú unikátni, tam sú na úplne inej pozícii.

Napriek tomu aj v Singapure ich riešenia vynikli a tamojších podnikateľov veľmi zaujali. „Napríklad sme boli v „Silicon Valley“ logistiky. Ide o miesto, ktoré presne ukazuje, ako má vyzerať budúcnosť logistiky - špecifické senzory, autonómne roboty v skladoch, pričom majú vynikajúco vyriešenú infraštruktúru a zber dát,“ spomína Pavel a dodáva: „Zistili sme ale, že na vyhodnocovanie tých dát nie je príliš využívaná umelá inteligencia, čo je práve našou doménou. Preto ich naša činnosť a riešenia zaujali. Pre nás zasa bolo zaujímavé, že by sme mali zákazníka, u ktorého je pripravená infraštruktúra, zladené dáta a mohli by sme sa sústrediť na aplikáciu vyslovene len umelej inteligencie,“ dodáva podnikateľ.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Kybernetické útoky na firmy rastú: ako sa chrániť?

Takmer každá firma na Slovensku a Česku čelila vlani kybernetickému útoku. Ako hrozbám predchádzať a čo nepodceniť?

Zdokonalený elektronický podpis aj v roku 2025

Elektronicky podpisovať dokumenty bude možné staršími občianskymi preukazmi aj naďalej. Ako si stiahnuť certifikát pre uznaný spôsob autorizácie a kedy ZDEP (ne)možno využiť?

Budovanie nabíjacej infraštruktúry podľa nových pravidiel EÚ

Nariadenie EÚ stanovuje pravidlá a termíny výstavby nabíjacích staníc pre osobné elektromobily, no tiež pre nákladnú prepravu a autobusy. Čo a dokedy musia členské štáty stihnúť?

Autonómny robotický taxík ako chorvátska revolúcia dopravy

V Chorvátsku budú jazdiť taxíky bez volantu, pedálov a vodiča. Predstavený bol ich prototyp. Čaká nás revolúcia v doprave? V čom všetkom spočíva výnimočnosť vozidiel Verne ?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky