Predĺži sa kvôli koronavírusu termín na podanie daňových priznaní?

Česká ministerka financií chystá kvôli koronavírusu posun lehoty na podanie daňového priznania a ďalšie opatrenia. Slovenské orgány na to zatiaľ nevidia dôvod.

Britská vláda umožnila firmám a živnostníkom odložiť si platenie niektorých daní a zriadila fond, z ktorého budú firmy čerpať v prípade núdze pôžičky. Nemecká vláda v pondelok (9. marca 2020) schválila balík opatrení na podporu ekonomiky. Pôjde o dotácie pre firmy, ktoré musia zamestnancom skrátiť pracovný čas a nemecká vláda avizuje balík 12,4 mld. eur na podporu ekonomiky v rokoch 2021 - 2024. O opatreniach už niekoľko dní hovorí aj Česká ministerka financií.

Česko predĺži lehotu na podanie daňových priznaní o tri mesiace

V Českej republike je 1. apríl 2020 posledným dňom na podanie daňového priznania k dani z príjmov za rok 2019. V prípade, že podnikateľ využije služby daňového poradcu, posledný deň tejto lehoty je o tri mesiace neskôr, teda 1. júl 2020.

Kvôli situácii s koronavírusom, ktorá negatívne ovplyvňuje aj podnikateľov, sa však česká vláda chystá urobiť pre podnikateľov viaceré ústretové kroky. Česká ministerka financií Alena Schillerová v Českom rozhlase povedala, že navrhne odloženie priznania dane z príjmu. „Urobím to formou, že plošne odpustím sankcie vrátane správnych poplatkov, čo je v mojej kompetencii.“ Zároveň avizuje, že budúci týždeň predstaví stabilizačný balíček.

Nový termín na podanie daňového priznania k dani z príjmov v Česku by mohol byť posunutý až o tri mesiace, mal by sa týkať fyzických osôb a nemalo by ísť o posledný ústretový krok českej vlády voči podnikateľom. Naznačila to Alena Schillerová aj na svojom Facebooku: „O tri mesiace viac času na podanie daňového priznania pre fyzické osoby a zohľadnenie aktuálnej situácie aj v ďalších daňových oblastiach. Logický krok, ktorého podrobnosti ministerstvo financií predstaví v priebehu pár dní.“

Koronavírus v Česku odloží tretiu a štvrtú vlnu zavádzania eKasy

Česká republika kvôli koronavírusu odloží termín na podanie daňového priznania.

Určitú benevolenciu voči podnikateľom naznačila česká ministerka financií aj v súvislosti s uvádzaním tretej a štvrtej vlny elektronickej evidencie tržieb do praxe. Pre upresnenie, elektronická evidencia tržieb v Česku je obdoba eKasy na Slovensku. Na rozdiel od nás, sa ale v Česku online evidencia tržieb zavádza postupne, a to od 1. decembra 2016 v niekoľkých fázach podľa toho, v akej oblasti podnikateľ podniká.

Posledná (tretia a štvrtá) vlna zavádzania elektronickej evidencie tržieb do praxe v Česku sa mala uskutočniť 1. mája 2020. České ministerstvo financií chce aj v tomto smere byť voči podnikateľov kvôli situácii s koronavírusom benevolentnejšie. Aj keď zo zákona nie je možné odložiť spustenie tretej a štvrtej vlny elektronickej evidencie tržieb, ministerstvo sa chce zaviazať, že kontrolná činnosť finančnej a colnej správy bude voči podnikateľom po dobu troch mesiacov zhovievavá a nebu

Aké ústupky kvôli koronavírusu pripravuje voči podnikateľom Slovensko

Na Slovensku sa zatiaľ o žiadnych ústupkoch voči podnikateľom zo strany vlády nehovorí. „V prvom rade sa zameriavame na ochranu pred vírusom, následne budeme diskutovať o možných ekonomických podporných mechanizmoch, ak by stagnovala ekonomika alebo by niektoré sektory začali krachovať,“ povedal premiér Peter Pellegrini 12. marca 2020 na tlačovej konferencii po zasadnutí krízového štábu.

Pokiaľ ide o podávanie daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2019 alebo o podávanie oznámení o predĺžení termínu na podanie daňového priznania, zatiaľ neevidujeme žiadne ústretové kroky Ministerstva financií Slovenskej republiky, ako sa to deje v Českej republike.

Prečítajte si tiež

Finančná správa na to nevidí dôvod. Na Facebooku hovorí, že "Na rozdiel od Českej republiky u nás existuje zákonná možnosť odložiť si podanie daňového priznania bez udania dôvodu až o tri mesiace. Zároveň je možné komunikovať s nami elektronicky a daňové priznanie podať bez toho, aby ste museli navštíviť daňový úrad."

Najväčšie komplikácie v tejto súvislosti kvôli koronavírusu môžu postihnúť tých, ktorí nemajú s daňovým úradom vybavenú elektronickú komunikáciu. Musia totiž:

  1. ísť na daňový úrad osobne alebo
  2. poslať príslušné dokumenty daňovému úradu poštou.

A to môže byť po zavedení najnovších opatrení komplikované.

Finančná správa Slovenskej republiky v mimoriadnom ozname na svojej internetovej stránke žiada klientov na obmedzenie osobného kontaktu s pracovníkmi daňového úradu a nabáda ich na využitie elektronických služieb alebo doručovanie tlačív prostredníctvom pošty.

Na druhej strane aj pošta oznámila prijatie mimoriadnych preventívnych opatrení. K nim patrí napríklad to, aby klienti do pobočky vstupovali jednotlivo a postupne a aby pre čakanie na služby využili priestor pred budovou pošty namiesto čakania v uzavretých priestoroch pošty.

Na daňových úradoch a poštách začínajú platiť obmedzenia. Všetko si vybavte čo najskôr.

Podanie daňového priznanie za rok 2019 alebo oznámenia odklade daňového priznania v papierovej podobe sa tak kvôli koronavírusu môže niektorým poriadne skomplikovať.

Združenie podnikateľov Slovenska upozorňuje, že návšteva daňového úradu, či pošty nemusí byť jediným úskalím. Neúmyselné pochybenia môžu vzniknúť aj z iných dôvodov. Karanténne opatrenia sa nevyhýbajú ani účtovníkom či daňovým poradcom. A nejde len o daň z príjmov, ale aj o termíny súvisiace s DPH.

Podobné problémy avizovala aj Česká komora daňových poradcov v liste Ministerstvu financií ČR.

Aktualizácia: Parlament schválil návrh zákona, ktorý upravuje lehotu na podanie daňového priznania do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Viac informácií nájdete v článku Odklad daňového priznania v roku 2020 posúva „lex korona“ do konca mesiaca po skončení pandémie.

Článok pokračuje pod reklamou

Vzorom pre štát môže byť súkromný sektor

Naopak, prvé informácie o ústretovosti pre mimoriadnu situáciu spôsobenú koronavírusom prichádzajú zo súkromného sektora. Veľa ľudí pravdepodobne kvôli zatvoreným materským, základným a stredným školám, povinnej karanténe, práci z domu, neplánovaným dovolenkám alebo ošetrovaniam členov rodiny príde o časť príjmov.

Na to ako prvá zareagovala VÚB banka, ktorá na svojej internetovej stránke píše: „Ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku cítime potrebu pomôcť krajine a aj preto sme sa rozhodli všetkým našim klientom z dôvodu zníženia príjmov ponúknuť možnosť bezplatného odkladu splátok na jeden až šesť mesiacov.“ Podľa informácií samotnej banky by možnosť odkladu splácania úveru mohli využiť všetci klienti VÚB banky, ktorí v nej majú spotrebný alebo hypotekárny úver. Odklad splátok by mal byť bezplatný, ale klienti oň musia sami požiadať.

Prečítajte si tiež

Podobne reaguje aj ČSOB, ktorá hovorí, že umožní bez poplatku požiadať o úpravu splátkového kalendára, napríklad formou odkladu splátok maximálne na šesť mesiacov alebo predĺženia splácania úveru, čím je možné zníženie mesačnej splátky na konkrétnom úvere. Opatrenie sa bude týkať občanov aj malých podnikateľov a živnostníkov.


Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


Vzory tlačív daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2024 (v roku 2025)

Za rok 2024 budú daňovníci – fyzické aj právnické osoby podávať daňové priznania k dani z príjmov na nových vzoroch tlačív. Vydané boli tiež nové poučenia na vyplnenie. Prinášame vám ich na stiahnutie.

Daňové priznanie fyzickej osoby za rok 2024: čo treba vedieť

Informácie k podávaniu daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2024 v kocke – dôležité čísla, možnosti uplatnenia daňových výhod aj termíny, ktoré by ste si mali pamätať.

Dôležité čísla pre daňové priznanie fyzickej osoby za rok 2024

Pre správne vyplnenie daňového priznania k dani z príjmov fyzických osoby za rok 2024 (v roku 2025) je potrebné poznať výšku nezdaniteľných častí, sadzieb dane a ďalšie čísla.

Paušálne výdavky v roku 2024

Aká je výška paušálnych výdavkov v roku 2024 a aké podmienky musí daňovník splniť na to, aby si paušálne mohol vo svojom daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby uplatniť? Komu sa paušál oplatí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky