Odklad daňového priznania za rok 2024 (v roku 2025) – vzor

Do kedy a ako je možné podať odklad daňového priznania za rok 2024 aj aké výhody môže priniesť predĺženie lehoty niektorým daňovníkom, sa dozviete v článku.

Odklad daňového priznania k dani z príjmov za rok 2024 môžu využiť fyzické i právnické osoby, čo im poskytuje dodatočný čas na zostavenie daňového priznania, splnenie daňových a odvodových povinností a tiež umožňuje optimalizáciu odvodov. Tento proces teda umožňuje predĺžiť lehotu nielen na podanie daňového priznania, ale aj lehotu na zaplatenie dane z príjmov. Pre predĺženie lehoty na podanie daňového priznania je však nevyhnutné dodržať podmienky a lehoty, ktoré sa môžu líšiť podľa typu daňovníka a konkrétnych okolností. Lehoty na podanie daňového priznania vrátane ich predĺženia sú upravené v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Predĺžiť lehotu je možné na základe oznámenia o predĺžení lehoty alebo na základe žiadosti o predĺženie lehoty. V článku sa dozviete, aký je rozdiel medzi oznámením o predĺžení lehoty a žiadosťou o predĺženie lehoty, aké lehoty platia a ako správne vyplniť a podať oznámenie a žiadosť.

Kedy sa predĺženie lehoty na podanie daňového priznania za rok 2024 oznamuje a kedy treba podať žiadosť?

Predĺženie lehoty na základe včas podaného oznámenia u „klasickej“ fyzickej či právnickej osoby je automatické – tzn. nevyžaduje sa schválenie správcom dane, nakoľko sa predĺženie lehoty oznamuje. Výnimkou je predĺženie lehoty u daňovníkov:

  • v konkurze,
  • v likvidácii,
  • ktorí sú dedičmi zomrelého daňovníka.

Títo daňovníci nepodávajú oznámenie, ale žiadosť o predĺženie lehoty. Predĺženie lehoty podlieha schváleniu správcom dane.

Do kedy musí daňovník stihnúť predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania za rok 2024 (v roku 2025)

Právnické osoby (napr. s.r.o.) sú povinné za rok 2024 podať daňové priznanie bez ohľadu na výšku ich zdaniteľných príjmov (výnosov) či základu dane. Naopak, daňovník, ktorý je fyzickou osobou (napr. živnostník), je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2024, ak:

  • jeho príjmy presiahli sumu 2 823,24 eur,
  • dosiahol daňovú stratu,
  • ho vyzval správca dane.

Riadna lehota na podanie daňového priznania k dani z príjmov je do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia – t. j. za kalendárny rok 2024 najneskôr do 31.3.2025. Daňovníci, ktorí majú zdaňovacie obdobie hospodársky rok, počítajú 3 mesiace od posledného dňa svojho hospodárskeho roka (napr. pre hospodársky rok od 1.7.2024 do 30.6.2025 je lehota do 30.9.2025).

Podať oznámenie o predĺžení lehoty musí daňovník stihnúť do uplynutia riadnej lehoty na podanie daňového priznania – t. j. štandardne do 31.3.2025.

Ak si daňovník predĺži lehotu, je povinný podať daňové priznanie aj zaplatiť daň v novej lehote. Platí to aj v prípade, že daňové priznanie podá ešte pred týmto termínom.

Upozorňujeme, že predĺženú lehotu na podanie daňového priznania k dani z príjmov po uplynutí riadnej lehoty na podanie daňového priznania (po 31.3.2025) nie je možné opätovne predĺžiť.

Daňovníci v konkurze a v likvidácii musia žiadosť o predĺženie lehoty podať do 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov – napríklad do 17.3.2025, ak by riadna lehota pripadla na 31.3.2025. Riadna lehota môže byť rôzna v závislosti od konkrétnych okolností. Rovnakú 15-dňovú lehotu majú aj daňovníci, ktorí sú dedičmi zomrelého daňovníka. Avšak dediči sú povinní podať daňové priznanie do 3 mesiacov od smrti daňovníka (nie až po uplynutí zdaňovacieho obdobia), preto sa lehota na podanie odkladu môže líšiť.

Prečítajte si tiež

Príklad na povinnosť podať daňové priznanie za rok 2024 po podaní oznámenia o predĺžení lehoty

Daňovník s príjmami z prenájmu nehnuteľnosti podal v marci 2025 oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za rok 2024 do 30.6.2025, nakoľko podklady nestihol včas skompletizovať. Po spracovaní týchto podkladov však zistil, že jeho zdaniteľné príjmy za rok 2024 nepresiahli 2 823,24 eur. Musí aj napriek tomu podať daňové priznanie?

Nie. Ak daňovník nemal povinnosť podať daňové priznanie podľa zákona o dani z príjmov, podanie oznámenia o predĺžení lehoty túto povinnosť „nevytvára“.

Finančné riaditeľstvo však odporúča informovať správcu dane, že povinnosť podať daňové priznanie nevznikla (napr. z dôvodu nepresiahnutia príjmov alebo nevykázania daňovej straty). Ak by však správca dane daňovníka vyzval na podanie daňového priznania, musí ho podať v lehote uvedenej vo výzve.

O koľko je možné si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania za rok 2024 (v roku 2025)

Predĺžiť lehotu:

  • najviac o tri kalendárne mesiace je umožnené ktorémukoľvek daňovníkovi, a to aj bez udania dôvodu. Podmienkou je iba včasne podané oznámenie;
  • najviac o 6 kalendárnych mesiacov je umožnené tým daňovníkom, ktorí mali v roku 2024 aj zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktoré sú súčasťou všetkých príjmov zahrnutých v ich slovenskom daňovom priznaní.

Daňovník vyznačí priamo v oznámení dátum, do ktorého predlžuje lehotu na podanie daňového priznania – tzn. do 30.4.2025, do 31.5.2025, do 30.6.2025, do 31.7.2025, do 31.8.2025 alebo do 30.9.2025. V oznámení sa uvedie vždy posledný deň mesiaca bez ohľadu na to, či ide o víkend alebo deň pracovného pokoja. Ak však koniec mesiaca pripadne na víkend či deň pracovného pokoja, lehota na podanie daňového priznania, resp. zaplatenie dane, sa posúva na najbližší nasledujúci pracovný deň.

Špecifické postavenie má:

  • daňovník v likvidácii alebo v konkurze, ktorý môže žiadať o predĺženie lehoty najviac o 3 celé kalendárne mesiace,
  • dedič zomrelého daňovníka, ktorého predĺženie lehoty nie je časovo limitované.

Kedy je možné oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania o najviac 6 kalendárnych mesiacov

Daňovník, ktorého súčasťou príjmov za rok 2024 sú aj zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí si môže predĺžiť lehotu až o 6 celých kalendárnych mesiacov. Vo všeobecnosti sa za príjem plynúci zo zdrojov v zahraničí považuje napríklad:

  • príjem zo závislej činnosti (zo zamestnania) vykonávanej v zahraničí,
  • príjem z činnosti vykonávanej v zahraničí prostredníctvom stálej prevádzkarne,
  • príjem z nakladania s nehnuteľnosťou umiestnenou v zahraničí,
  • príjem z nájomného hnuteľných vecí umiestnených v zahraničí,
  • príjem z prevodu hnuteľných vecí umiestnených v zahraničí,
  • príjem z úrokov alebo licenčných poplatkov plynúcich od rezidenta iného zmluvného štátu,
  • a ďalšie.

Je dôležité poznamenať, že fakturácia služieb zahraničnému odberateľovi nemusí automaticky znamenať, že daňovník spĺňa podmienky na predĺženie lehoty o 6 mesiacov.

Ak v podanom daňovom priznaní daňovník neuvedie príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, správca dane uloží pokutu od 30 eur do 16 000 eur za nepodanie daňového priznania v ustanovenej lehote a úrok z omeškania z dôvodu nezaplatenia dane v ustanovenej lehote.

Pri ukladaní daňových pokút môže daňovník využiť druhú šancu a pri prvom porušení nebude sankcionovaný. Akých správnych deliktov sa druhá šanca týka sa dočítate v článku „Druhá šanca“ pri ukladaní daňových pokút od roku 2024.

Príklad na opätovné predĺženie lehoty na podanie daňového priznania za rok 2024 pri zahraničných príjmoch
Daňovník s príjmami zo zahraničia podal do 31.3.2025 oznámenie, ktorým si predĺžil lehotu na podanie daňového priznania do 30.6.2025. Keďže však nedostal všetky potrebné potvrdenia od zahraničného zamestnávateľa, chcel by si predĺžiť lehotu o ďalšie tri mesiace, teda do 30.9.2025.

Zákon o dani z príjmov stanovuje, že oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané v zákonnej lehote (do troch mesiacov od konca zdaňovacieho obdobia). Oznámenie podané v predĺženej lehote správca dane neakceptuje.

Ak by daňovník podal nové oznámenie o predĺžení lehoty ešte v zákonnej lehote (do 31.3.2025), správca dane by akceptoval nové oznámenie a pôvodné by neplatilo.

Aké tlačivo použiť na predĺženie lehoty na podanie daňového priznania za rok 2024 (v roku 2025)

Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za rok 2024 je možné podať len na predpísanom formulári Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 3 písm. a) alebo b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

Toto nové tlačivo pre rok 2024 pod kódom „OZN493v24“ zverejnilo Finančné riaditeľstvo na svojej webovej stránke.

Ak daňovník potrebuje požiadať o predĺženie lehoty (napríklad v prípade konkurzu alebo likvidácie), žiadosť nemá predpísanú formu. V takejto žiadosti však musí byť uvedené:

  • identifikácia daňovníka (kto podáva žiadosť),
  • jasný účel podania (v akej veci),
  • dôvody na odklad,
  • návrh novej lehoty na podanie daňového priznania.
Článok pokračuje pod reklamou

Ako vyplniť oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za rok 2024 (v roku 2025)

Daňovník v úvode oznámenia uvedie:

  • svoje DIČ (ak daňovník nemá pridelené DIČ vyplní rodné číslo, resp. dátum narodenia alebo IČO),
  • zdaňovacie obdobie - kalendárny rok u fyzickej osoby alebo kalendárny rok, hospodársky rok alebo iné zdaňovacie obdobie u právnickej osoby, za ktoré sa predlžuje lehota.

V časti ÚDAJE O DAŇOVNÍKOVI sa vypĺňajú identifikačné údaje fyzickej alebo právnickej osoby. Riadky 09 – 13 vypĺňa daňovník s trvalým pobytom alebo sídlom v SR. Riadky 14 – 17 vypĺňa daňovník len ak nemá na území SR trvalý pobyt alebo sídlo. Fyzická osoba uvedie adresu bydliska alebo adresu pobytu na území SR, kde sa v zdaňovacom období obvykle zdržiavala. Právnická osoba uvedie umiestnenie stálej prevádzkarne alebo organizačnej zložky.

Na strane 2 daňovník označí krížikom:

  • predĺženie lehoty podľa § 49 ods. 3 písm. a) zákona – teda predĺženie o najviac 3 kalendárne mesiace alebo
  • predĺženie lehoty podľa § 49 ods. 3 písm. b) zákona – teda predĺženie o najviac 6 kalendárnych mesiacov.

Zároveň uvedie novú (predĺženú) lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie a v ktorej je aj daň splatná, napr. 30.4.2025, 31.5.2025 alebo 30.6.2025, resp. ak súčasťou príjmov daňovníka sú zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí aj 31.7.2025, 31.8.2025 alebo 30.9.2025.

Na záver sa vyplní meno a kontaktný údaj osoby, ktorá oznámenie vypracovala vrátane dátumu vypracovania.

Ak daňovník zistí, že v podanom oznámení uviedol nesprávne alebo neúplné údaje, podá nové oznámenie, v ktorom uvedie správne údaje. Ak sa daňovník rozhodne, že daňové priznanie podá v inej (predĺženej) lehote, v lehote na podanie daňového priznania za rok 2024 (najneskôr do 31.3.2024) podá nové oznámenie, v ktorom uvedie novú (predĺženú) lehotu. Túto skutočnosť vyznačí krížikom na úvodnej strane oznámenia a uvedie dátum podania predchádzajúceho oznámenia.

Ako podať odklad daňového priznania za rok 2024 (v roku 2025)

Podať odklad daňového priznania za rok 2024 (v roku 2025) je možné elektronicky a v niektorých prípadoch papierovo.

Daňovník, ktorý je podnikateľom podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka (právnické osoby a fyzické osoby - podnikatelia) a je registrovaný pre daň z príjmov, resp. je platiteľom DPH, podáva odklad výlučne elektronicky.

Na druhej strane, daňovníci, ktorí nie sú povinní komunikovať elektronicky (napr. zamestnanci či fyzické osoby, ktoré mali príjem z predaja nehnuteľnosti), môžu odklad podať aj v papierovej forme. Odklad daňového priznania sa podáva príslušnému daňovému úradu podľa miesta trvalého pobytu daňovníka, a to osobne v podateľni alebo poštou. Ak podanie nebolo doručené na miestne príslušný daňový úrad, ten ho postúpi správnemu úradu, pričom lehota sa považuje za zachovanú.

Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za rok 2024 – ako podať

Pri papierovom podaní daňovník nájde vzor oznámenia na stránke Finančnej správy v časti Formuláre / Vzory tlačív / Správa daní / Daň z príjmov fyzickej osoby / Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania / OZN493v24. Tento vzor si vytlačí, vyplní, podpíše a poštou alebo osobne odovzdá na príslušnom daňovom úrade.

Ak sa oznámenie podáva elektronicky, daňovník sa najskôr prihlási do svojej osobnej internetovej zóny a vyberie možnosť Katalóg formulárov / Správa daní / Daň z príjmov fyzickej, resp. Daň z príjmov právnickej osoby / Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania / OZN493v24 a klikne na ikonu formulára. Po vyplnení elektronickej verzie oznámenia zvolí ikonku „Kontrolovať“, „Podpísať“ a „Podať“, resp. „Podpísať a podať EZ-ou“.

Žiadosť o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania za rok 2024 – ako podať

V prípade papierového podania, napríklad zo strany dediča zomrelého daňovníka, môže byť žiadosť zaslaná na príslušný daňový úrad poštou alebo podaná osobne na podateľni daňového úradu.

Ak daňovník zvolí elektronické podanie, použije formulár Všeobecné podanie – Správa daní po prihlásení sa do osobnej internetovej zóny na portáli Finančnej správy (konkrétne v časti Katalógy / Katalóg formulárov / Správa daní / Podanie pre FS – Správa daní / Všeobecné podanie pre Finančnú správu Slovenskej republiky). Žiadosť nepodlieha správnemu poplatku.
Pri vyplňovaní formulára daňovník zvolí príslušný úrad Finančnej správy a možnosť „Správa daní“. Ďalej vyberie v časti:

  • agenda - Daň z príjmov právnickej osoby/Daň z príjmov fyzickej osoby,
  • typ podania - Žiadosť.

Potom môže pripojiť prílohu alebo napísať žiadosť priamo do textu podania a dokument podpísať a podať.

Kedy sa oplatí podať odklad daňového priznania za rok 2024 (v roku 2025)

Odklad daňového priznania môže byť výhodný v rôznych situáciách, kde je potrebné získať viac času alebo si jednoducho „odložiť“ svoje daňové či odvodové povinnosti. Uvádzame viacero situácií, kedy je podanie odkladu daňového priznania pre daňovníkov výhodné:

  • ak daňovník nestíha podať daňové priznanie včas – napr. ak nemá pripravené všetky potrebné údaje alebo dokumenty a potrebuje viac času na vyplnenie a podanie daňového priznania,
  • ak daňovník nemá dostatok financií na zaplatenie dane – odklad mu umožní predĺžiť nielen lehotu na podanie daňového priznania, ale aj termín na zaplatenie dane. Tento postup dáva daňovníkovi viac času na zaplatenie dane bez toho, aby mu bola uložená pokuta alebo úroky z omeškania,
  • ak po podaní daňového priznania vznikne povinnosť platiť vyššie preddavky na daň alebo prejsť z kvartálnych na mesačné preddavky – odklad môže daňovníkovi poskytnúť viac času na prispôsobenie svojho cashflow. Predĺženie lehoty znamená, že vyššie preddavky, ktoré by mal začať platiť skôr, bude môcť odložiť a začne ich platiť až neskôr,
  • pre živnostníkov a SZČO, ktorým po podaní daňového priznania vznikne povinnosť platiť sociálne odvody, alebo ak im vyjde povinnosť platiť vyššie odvody ako predtým - týmto daňovníkom sa posunie termín, kedy budú musieť začať platiť nové odvody, a to až o tri mesiace – namiesto platenia sociálnych odvodov od 1.7.2025 začnú platiť až od 1.10.2025. Rozdiel pritom nie je potrebné doplácať,
  • pre fyzické osoby, ktorým vyjde v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia nedoplatok - podaním odkladu sa predĺži lehota na doručenie výsledku ročného zúčtovania zdravotného poistenia a tiež na zaplatenie nedoplatku o jeden mesiac. Týmto spôsobom môžu získať viac času na úhradu nedoplatku.

Podrobnejšie sa situáciám, kedy sa oplatí/neoplatí podať odklad daňového priznania, venujeme v článku Odklad daňového priznania a vplyv na odvody a preddavky na daň.

Odklad daňového priznania za rok 2024 (v roku 2025) - prehľad

Zdroj: vlastné spracovanie
Porovnanie Oznámenie o predĺžení lehoty Žiadosť o predĺženie lehoty
Akého daňovníka sa týka Akéhokoľvek s výnimkou daňovníkov, ktorí sú v konkurze, v likvidácii alebo sú dedičmi zomrelého daňovníka Daňovníka, ktorý je v likvidácii, v konkurze alebo je dedičom zomrelého daňovníka
Lehota na podanie odkladu Najneskôr do lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov – t. j. štandardne do 31.3.2025 Najneskôr do 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov – napr. do 17.3.2025, ak riadna lehota pripadne na 31.3.2025. Dedič zomrelého daňovníka má povinnosť podať daňové priznanie za zomrelého do troch kalendárnych mesiacov po jeho smrti (nie až po skončení roka).
Na akú dobu sa odklad podáva Najviac o 3, resp. o 6 celých kalendárnych mesiacov, ak dosiahol zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí Najviac o 3 celé kalendárne mesiace s výnimkou dediča, u ktorého doba predĺženia závisí od správcu dane
Ako sa odklad podáva Elektronicky a vo vymedzených prípadoch aj papierovo
Tlačivo Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania – OZN493v24 Forma nie je predpísaná
Schválenie správcom dane Nie Áno
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Kedy sa oplatí podať daňové priznanie za rok 2024?

Daňové priznanie k dani z príjmov môžu podať fyzické osoby aj napriek tomu, že im nevznikne povinnosť daňové priznanie podať. Kedy je pre fyzické osoby výhodné podať daňové priznanie za rok 2024?

Kam zaplatiť daň z príjmov za rok 2024 (v roku 2025)

Údaje pre správnu platbu dane z príjmov fyzickej či právnickej osoby za rok 2024, ktorú budú daňovníci uhrádzať v roku 2025. Aké zvoliť predčíslie, číslo účtu a variabilný symbol?

Účtovanie dorovnávacej dane, kryptoaktív a transakčnej dane

V nadväznosti na novinky v legislatíve reagujú aj postupy účtovania v podvojnom účtovníctve. Ako správne zaúčtovať dorovnávaciu daň, kryptoaktíva či daň z finančných transakcií?

Daň z nehnuteľností a priznanie na rok 2025

Priznanie k dani z nehnuteľností na rok 2025 je potrebné podať do 31. januára 2025. Kto má povinnosť podať priznanie a kto čiastkové priznanie a za aké nehnuteľnosti sa podáva v roku 2025?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky