Novela zákona o daňových poradcoch 2014

Novela zákona o daňových poradcoch 2014
Ján Benko

Zvedavo a rád do hĺbky skúmam otázky a témy, ktoré iní prebádali len málo. V spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o. spolu s kolegami podnikateľom odhaľujeme chodníčky, ktoré ich povedú zákonnou, no finančne únosnejšou cestou. Každodenným spoločníkom je mi legislatívne dianie a výzvy, ktorým slovenskí podnikatelia čelia. K mojim osobným prioritám patrí neustále vzdelávanie a vo voľnom čase ma zaujíma politika, literatúra a skúmanie čohokoľvek nového.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Od 1. januára 2014 je účinný novelizovaný zákon o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov. Účtovníci a účtovnícke firmy môžu aj naďalej podávať daňové priznania či hlásenia pre klientov.

Definícia daňového poradenstva

Návrhy definície daňového poradenstva v priebehu legislatívneho procesu novely zákona č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o daňových poradcoch“) vyvolali u podnikateľov (fyzických osôb aj právnických osôb) obavy. V rámci ich činnosti poskytujú svojím klientom služby aj v oblasti daní (napríklad podávanie daňových priznaní). Aj takéto činnosti mali byť zahrnuté do definície daňového poradenstva (ako podnikateľskej činnosti), ktoré môžu vykonávať výlučne daňoví poradcovia.

V zmysle prijatej definície, daňové poradenstvo zahrnuje poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov podľa osobitných predpisov (napríklad zákon o dani z príjmov, zákon o dani z pridanej hodnoty), a síce:

  • poradenstvo pri zisťovaní základu dane a dane a pri plánovaní daní,
  • poskytovanie stanovísk a vysvetlení pre klientov k aplikácii právnych predpisov v oblasti daní.

Taktiež v zákone o daňových poradcoch zostáva zachované ustanovenie, podľa ktorého poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní účtovníkmi, resp. účtovníckymi spoločnosťami alebo advokátmi nie je definíciou daňového poradenstva dotknuté.

Príklad: Fyzická osoba živnostník má v predmete podnikania uvedenú činnosť vedenie účtovníctva. Pre svojich klientov zhotovuje a podáva okrem iného aj daňové priznania k dani z pridanej hodnoty a daňové priznania k dani z príjmov. Aj po novele zákona o daňových poradcoch môže naďalej pokračovať vo svojej podnikateľskej činnosti v nezmenenej podobe.

Kapitálová obchodná spoločnosť ako daňový poradca

Do 31. decembra 2013 mohla daňové poradenstvo poskytovať len právnická osoba, ktorá bola zriadená ako verejná obchodná spoločnosť alebo komanditná spoločnosť (osobné obchodné spoločnosti). Schválená novela zákona o daňových poradcoch umožňuje daňové poradenstvo poskytovať právnickým osobám, ktoré majú túto činnosť zapísanú v obchodnom registri a sú zapísané v zozname daňových poradcov.

Daňové poradenstvo môže v dôsledku tejto zmeny vykonávať aj obchodná spoločnosť zriadená ako spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť. Daňoví poradcovia (fyzické osoby alebo právnické osoby s osvedčením na výkon daňového poradenstva) musia mať podiel na základnom imaní alebo hlasovacích právach spoločnosti najmenej 50 %.

Daňové poradenstvo v mene právnickej osoby, ktorá je daňovým poradcom, môžu poskytovať len fyzické osoby, ktoré majú oprávnenie na výkon daňového poradenstva (t. j. nie každý zamestnanec právnickej osoby, ktorá je síce daňovým poradcom, ale len fyzické osoby, ktoré majú osvedčenie na výkon daňového poradenstva).

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Ján Benko
Ján Benko

Zvedavo a rád do hĺbky skúmam otázky a témy, ktoré iní prebádali len málo. V spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o. spolu s kolegami podnikateľom odhaľujeme chodníčky, ktoré ich povedú zákonnou, no finančne únosnejšou cestou. Každodenným spoločníkom je mi legislatívne dianie a výzvy, ktorým slovenskí podnikatelia čelia. K mojim osobným prioritám patrí neustále vzdelávanie a vo voľnom čase ma zaujíma politika, literatúra a skúmanie čohokoľvek nového.


Daňové priznanie právnických osôb za rok 2024: čo treba vedieť

Informácie o daňovom priznaní právnických osôb za rok 2024 v kocke. Čo sa oproti minulému roku zmenilo a na čo si dajte pri zostavovaní priznania pozor, prinášame v článku.

Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2024: ako vyplniť a prílohy

Fyzické osoby, ktoré v roku 2024 dosiahli len príjmy zo zamestnania, môžu požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Ako žiadosť vyplniť a ktoré doklady priložiť k žiadosti, sa dočítate v článku.

Ročné zúčtovanie dane v roku 2025 (za rok 2024)

Zamestnanci si v roku 2025 (za rok 2024) môžu vysporiadať svoje daňové povinnosti podaním žiadosti o ročné zúčtovanie dane. Aké podmienky musia splniť a aké sú lehoty, sa dočítate v článku.

Vzory tlačív pre ročné zúčtovanie dane za rok 2024 (v roku 2025)

V roku 2025 je potrebné použiť nové tlačivá týkajúce sa ročného zúčtovania dane za rok 2024. Zmena nastáva aj pri vyhlásení na uplatnenie nezdaniteľnej časti a daňového bonusu. Nové vzory na stiahnutie v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky