Práve dnes pred 124 rokmi, 24. augusta 1894 založil v Zlíne Tomáš Baťa so svojimi súrodencami obuvnícku firmu. Bola to ôsma generácia obuvníkov z rodiny Baťovcov. Prvá ich predajňa obuvi pod značkou Baťa v Československu bola otvorená v roku 1899.
Tomáš Baťa presadzoval najnovšie moderné technické a organizačné možnosti, ktoré umožnili prudký rozvoj výroby. Už v roku 1924 sa firma Baťa, vďaka optimalizácii a mechanizácii jednotlivých pracovných operácií a úkonov, pri využívaní špeciálnych strojov zoradených do linky, stala významným veľkovýrobcom topánok v Európe. Nasledovala prudká expanzia a rozmach firmy, v roku 1925 mala v Česku už 5 200 zamestnancov.
V dôsledku colných bariér zavedených v Európe koncom dvadsiatich rokov min. storočia začal Baťa budovať vlastné továrne aj mimo Československa. Prvý zo zahraničných satelitov bol vo švajčiarskom Möhline. Práve na otvorenie tejto továrne odletel Tomáš Baťa dňa 12. júla 1932. Táto cesta skončila tragédiou, lietadlo sa krátko po štarte zrútilo a Tomáš Baťa aj s pilotom zahynuli. Vedenie firmy prevzal jeho nevlastný brat Ján Antonín Baťa.
Aj po tragickej smrti zakladateľa Tomáša Baťu firma expanduje, rozširuje výrobné odbory o výrobu pneumatík, technickej gumy, umelých vlákien, hračiek, kovoobrábacích strojov, pletacích strojov, lietadiel, bicyklov a pod. V roku 1938 patrilo do koncernu Baťa 63 zahraničných spoločností, vlastná železnica do Vizovíc, cestovná kancelária, vlastná doprava (vrátane vodnej cesty - Baťovho kanála), obchodné domy, cca 8 tisíc predajní v tuzemsku (v Československu) a viac ako 8 tisíc v zahraničí, bytový fond aj vlastné polia a lesy. Koncern vtedy zamestnával viac ako 67 tisíc zamestnancov, z toho cca 25 tisíc v zahraničí.
Značka Baťa bola vždy progresívna nielen v samotnej organizácii práce, technickej vyspelosti a ekonomickej efektívnosti výroby, tiež v architektúre výrobných závodov a svojich administratívnych budov, ale aj v starostlivosti a pomoci svojim zamestnancom. Okrem veľa iných výhod a bonusov pre nich budovala v rámci infraštruktúry v okolí fabrík kompletnú občiansku vybavenosť. Známe na Slovensku sú napríklad tzv. baťove domy, ktoré sa dodnes zachovali v Baťovanoch (teraz Partizánske) a vo Svite.
Príčina obchodného úspechu značky Baťa by sa dala zjednodušene vyjadriť ich vlastným sloganom: Náš zákazník - náš pán. Baťove výrobky boli preslávené svojou dobrou kvalitou a primeranou cenou.
Poznámka: Z Baťovho sociálneho programu by si mali zobrať príklad naše súčasné firmy. Nielenže nie sú ochotné investovať napr. do nájomných bytov pre svojich zamestnancov, ale zaostáva aj všeobecná etika podnikania, ako to vyplynulo z aktuálnej výročnej správy spoločnosti Deloitte. V roku 2018 názory na podniky dosiahli najhoršiu úroveň za posledné štyri roky. Aktuálne si len menej než polovica miléniovej generácie myslí, že podniky sa správajú eticky (48 % oproti 65 % v roku 2017), a že sú odhodlané pomáhať pri zlepšovaní spoločnosti (47 % oproti 62 %). Na otázku, na čo sa zameriava spoločnosť, v ktorej pracujú, odpovedali: dosahovanie ziskov, podporovanie efektivity a výroba či predaj tovarov a služieb.
Po roku 1945 bola firma Baťa v Československu znárodnená a príslušníci Baťovej rodiny emigrovali do zahraničia na západ. Značka Baťa (aj rodina) sa následne rozštiepila na dve samostatné vetvy. V Zlíne zanikla aj legendárna Baťova škola práce, ktorá vychovala skvelých odborníkov pre viaceré generácie. Niektorí z nich boli počas obdobia totality komunistami perzekvovaní. A aby toho nebolo dosť a ľuďom "pri budovaní socializmu" nič nepripomínalo Baťov podnikateľský úspech i jeho nadštandardnú starostlivosť o svojich zamestnancov, hanebne premenovali názov mesta Zlín na Gottwaldov a Baťovany na Partizánske. Vďaka pracovitosti a šikovnosti Baťových potomkov však firma v zahraničí nezanikla a úspešne pôsobí na globálnom trhu dodnes.
Bata franchise system
Značka Baťa v súčasnosti neponúka iba kvalitné topánky a iné výrobky, ale tiež vlastný franchisingový koncept. Jeho počiatky siahajú do r. 1933, kedy bola v Čechách otvorená prvá franchisingová prevádzka - predajňa obuvi Baťa.
V aktuálnom rebríčku 500 svetových top franšíz magazínu Franchise Direct sa Bata franchise system nachádza na 26. mieste. Byť členom skupiny Baťa znamená stať sa súčasťou významného nadnárodného reťazca v segmente maloobchodného predaja obuvi s viac ako 6 tisícimi prevádzkami po celom svete. Podnikateľské riziko je pritom vďaka overenému konceptu s dlhoročnými skúsenosťami - systému Bata Retail a Bata Shoemaker znížené na minimum. Značka Baťa garantuje konkurenčnú výhodu, ziskovosť a dôveru silného partnera, na ktorého je možné vždy sa spoľahnúť.
Základnou stratégiou Bata franchise system pri expanzii v konkrétnom regióne je analýza miestneho trhu, najmä jeho sociálno-ekonomickej oblasti (miesto, konkurencia, štruktúra nákladov, priemerný príjem a výdavky, odbytový potenciál) a vyhodnotenie jeho silných aj slabých stránok.
Aký by mal byť ideálny franchisant Bata
Môže to byť spoločnosť alebo fyzická osoba s manažérskym duchom a s ochotou vytvoriť a zrealizovať dlhodobý podnikateľský plán podľa propozícií franchisora. Potenciálny franchisant by mal mať skúsenosti v maloobchode, s preferenciou na znalosť a manažovanie produktov módnych značiek. Predajňa obuvi Baťa s predajnou plochou 150 - 200 m2 musí byť na dobre dostupnom atraktívnom mieste v meste s viac ako 100 tis. obyvateľmi. Zamestnanci musia byť silne motivovaní na službu pre zákazníka.
Záujemca o franchisingovú licenciu Baťa musí byť v dobrej finančnej kondícii a mať vôľu aj schopnosť efektívneho manažovania svojho podniku priamo v predajni. V rámci kapitálovej pripravenosti musí počítať s investíciou do zriadenia predajne vo výške cca 600 Eur na m2 plochy predajne a okrem toho so sumou cca 60.000 / 80.000 Eur na prvý závoz tovaru a zásoby. Franchisingové poplatky sa počítajú z čistého obratu a licenčný poplatok je za možnosť používania ochrannej známky Baťa.
Každá predajňa Baťa ponúka sortiment štruktúrovaný podľa dopytu miestnych zákazníkov. Prezentácia (ponuka) a výber jednotlivých výrobkov sa vykonáva v predajni u franchisanta štyrikrát ročne, pričom je okrem toho možná aj rýchla dodávka trendy tovaru podľa aktuálneho dopytu. Školenie zamestnancov pre nový sortiment, logistiku a riadenie skladového hospodárstva zabezpečuje franchisor.
Prioritou franchisigového reťazca je dobré meno značky Baťa u zákazníka
Tejto priorite je podriadená celá stratégia koncernu aj expanzie franchisingovej siete. Vzhľadom na náročné a štruktúrované požiadavky kladené na franchisantov nie je nájsť obchodných partnerov jednoduché . Preto v niektorých regiónoch (v súčasnosti napr. na Slovensku i v Čechách) sa sieť predajní značky Baťa rozvíja formou vlastných zamestnaneckých prevádzok. Rozvoj franchisingovej siete predajní Baťa má aktuálne najväčšiu dynamiku v krajinách Ázie (napr. India, Pakistan, Srí lanka) a Afriky (napr. Namíbia, Južná Afrika).
Uznanie značke Baťa
Značka Baťa bola v predvojnovom Československu nielen najznámejším i najúspešnejším výrobcom a exportérom topánok, ale pravdepodobne aj prvým pôvodným domácim poskytovateľom franchisingu. Prekonala ťažké vojnové aj povojnové časy a v súčasnosti je uznávanou globálnou značkou.
Úspešná je však nielen po komerčnej stránke, ale pôsobí aj v oblasti pomoci ohrozeným komunitám. V roku 2010 bol spustený baťovský program pre znevýhodnené deti, ktorý dosiaľ vykonal viac ako 100 konkrétnych iniciatív. V 22 krajinách pomohol 25 tisícom detí v núdzi. Program Baťa deťom zahŕňa poskytovanie vzdelávania, starostlivosť o zdravie, bezpečnosť a vytváranie udržateľných podmienok na život v ohrozených prostrediach.
Dovoľujem si vysloviť tejto značke môj obdiv a uznanie.
Ak sa chcete o Baťovi a jeho podnikateľských princípoch dozvedieť viac, 08. 11. 2018 bude unikátna príležitosť. Združenie podnikateľov Slovenska organizuje v Bratislave pri príležitosti 100. výročia Československa medzinárodné podujatie „BAŤA: odkaz geniálneho podnikateľa a sociálneho inovátora pre dnešok”. Stačí sa zaregistrovať.