Jediná inkubovaná firma v Inkubátore Malacky získala nadštandardnú dobu inkubácie - Medalt - Medicínska alternatíva

Dnes Vám prinášame článok o ďalšom začínajúcom podniku, tentokrát z neziskovej organizácie Medalt - Medicínska alternatíva, ktorá je klientom podnikateľského Inkubátora Malacky, n.o. Jej zámerom je vybudovanie biomedicínskeho centra pre výskum a vývoj bioterapeutických metód a ich zavádzanie do praxe.

Rozvoj biotechnológií patrí k strategickým záujmom všetkých dominantných ekonomík sveta. Snáď najväčší rozmach, ale i úroveň investícií, je práve v biotechnológiách, ktoré sa využívajú vo farmaceutickom priemysle. Veľké svetové farmaceutické firmy investujú nemalé finančné prostriedky do výskumu tzv. biologicky aktívnych látok. Tieto látky produkujú rôzne živočíšne druhy. V ľudskom organizme sa zvyčajne nevyskytujú prirodzene, avšak môžu mať vynikajúci terapeutický účinok pri liečení závažných ochorení.

V posledných rokoch pozorujeme prudký rozmach rozvoja bioterapeutických metód a ich zavádzanie do klinickej praxe. K týmto metódam patrí aj terapia sterilnými larvami, ktorá sa využíva pri liečbe chronických nehojacich sa rán. Jej princíp spočíva v nasadení presného počtu sterilných lariev bzučivky Lucilia sericata na povrch rany, kam sa fixujú pomocou špeciálneho dresingu 48 až 72 hodín. Po skončení procedúry sa odstránia. Proces čistenia chronicky nehojacej sa rany, umožňuje viacero biologicky aktívnych látok. Tie sú prítomné v slinách lariev, ktoré ich nepretržite vylučujú do rany, a tak zabezpečia dokonalé vyčistenie rany od nekrotického tkaniva, usmrtenie patogénnych mikroorganizmov, regeneráciu ciev a zároveň indukujú proces hojenia. Chronické nehojace sa rany sú typické pre ochorenia najmä u starších ľudí (tzv. diabetická noha, cievne vredy, preležaniny a viaceré ďalšie) a vo vysokom percente končia amputáciou. Tisíce prípadov úspešného liečenia chronických nehojacich sa rán terapiou sterilných lariev v USA, Veľkej Británii, Nemecku, Izraeli, Švédsku, Holandsku a vo viacerých rozvinutých krajinách (v prípadoch keď štandardné medicínske postupy boli neúspešné) sú hlavným motívom rastúceho záujmu klinickej praxe o túto metódu. Terapia sterilnými larvami, napriek svojej pozoruhodne vysokej úspešnosti, je pomerne málo známa. Výsledky z viacerých krajín (najmä z Veľkej Británie) ukazujú, že jej úspešné a široké zavedenie si vyžaduje masívnu informačnú kampaň ako u odbornej, tak aj u laickej verejnosti. Vypracovanie a realizáciu kampane zabezpečuje nezisková organizácia MEDALT v spolupráci s 1. chirurgickou klinikou FN LFUK.

Článok pokračuje pod reklamou

V prenajatých priestoroch v Inkubátore Malacky sa vybudovalo laboratórium na produkciu sterilných lariev a vytvorilo sa školiace pracovisko, ktoré realizuje informačnú kampaň pre odbornú a laickú verejnosť o možnostiach terapie. Rovnako sa uskutočňujú semináre a kurzy o praktickom využívaní terapie pre zdravotnícky personál. V budúcnosti MEDALT plánuje vytvoriť sieť štátnych a neštátnych výskumných zariadení, ktoré budú zamerané na rozvoj bioterapeutických metód na molekulárnej úrovni a využitie tohto výskumu vo firmách s orientáciou na biotechnológie.

Ďalším zámerom spoločnosti MEDALT je iniciovať výskum v oblasti bioterapeutických metód, biologicky aktívnych látok a vývoja biotechnologických postupov ich produkcie pre potreby farmaceutického a kozmetického priemyslu, či iných priemyselných odvetví.

Činnosť spoločnosti MEDALT sa orientuje na rozvoj cieľových skupín s vyššou úrovňou vzdelania tak, aby tieto ľudské zdroje mohli byť efektívne využité vo vývoji know-how pre vysoko sofistikované bioterapeutické a biotechnologické procesy a produkciu výrobkov na biotechnologickej báze s vysokou pridanou hodnotou.

Ing. arch. Valentín Magdolen, riaditeľ, Inkubátor Malacky, n. o.

Zdroj: Časopis Transfer jún/2010

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky