Odevy Rolný - meno, ktoré obišlo svet

Odevy Rolný - meno, ktoré obišlo svet
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Podnikateľský príbeh niekdajšej odevnej firmy Rolný, ktorá svojím prepracovaným spôsobom výroby a distribúcie odevov zaviedla revolúciu v šití nie len v Čechách, ale po celom svete.

Výroba textílie mala v českých krajinách tradíciu už od začiatku manufaktúr. Jej najväčším centrom sa stalo mesto Přostejov. V časoch rakúskeho cisárstva tu pôsobilo niekoľko továrni zaoberajúcich sa odevným priemyslom, prevažne to však boli nemecko-židovskí podnikatelia. Vôbec prvým českým výrobcom tejto doby sa stala firma Rolný.

Ako sa z malej krajčírskej dielne stala prvá továreň na výrobu konfekcie v Česku

Pevné základy firmy položil v roku 1862 František Rolný. Tento rodák z moravských Určic sa narodil 1. novembra 1830 a vyučil sa za krajčíra. Tým mu bola predurčená jeho budúca kariéra i úspech, ktorý dosiahol on i jeho potomkovia. Vo svojich 23 rokoch si zriadil v Přostejove malú krajčírsku dielňu, ktorá sa postupom času rozrástla na prvú českú továreň na výrobu konfekcie v Přostejove. František najskôr zamestnával len dvoch tovarišov a dvoch učňov. Šili sa u neho odevy pre miestneho židovského podnikateľa Mayera Mandla. Postupom času sa jeho výroba rozrástla a v roku 1894 bola jeho firma zapísaná do obchodného registra. Radosť z  úspechu mu však náhle prerušila smrť 1. decembra v roku 1902 spôsobená otravou krvi.

S Arnoštom prišli ozajstné úspechy

Keďže Františkov najmladší syn Arnošt, ktorý bol predurčený stať sa jeho nástupcom mal ešte len 5 rokov, prevzala vedenie firmy na 12 rokov jeho matka, Františka. Podnik pod jej vedením vydržal aj prvú svetovú vojnu a až v roku 1920, keď mal Arnošt 33 rokov nastúpil do vedenia firmy. Vtedy mal už veľa informácií o tom ako riadiť podnik, keďže študoval na obchodnej škole vo Viedni a zároveň sa priúčal riadeniu podniku vo firme Neumann, ale i v rodinnom podniku pri matke.

S Arnoštom do spoločnosti nastúpil nový duch a firme sa začalo dariť. Rástol počet zákaziek, zamestnancov a pobočných závodov (v roku 1927 v Brne a v roku 1935 v Prahe). Arnošt oddelil výrobu od distribúcie, prepracoval systém vzdelávania, zaviedol moderné postupy a zriadil stovky predajní po celom svete (v Maroku, Egypte, Palestíne, Honkongu, či Paraguai). Rozšíril sortiment výrobkov, ktoré sa šili v 15 farbách, v troch veľkostiach a zároveň bola k dispozícii možnosť okamžitej úpravy odevov.

„Obuv Baťa – odevy Rolný“

Pri riadení firmy sa často krát nechal inšpirovať Tomášom Baťom a aj vďaka tomu si získaval zákazníkov zo všetkých spoločenských vrstiev. Bol prvým, ktorý založil dielňu s pásovou výrobou na výrobu konfekcie. Tým získal nie len nárast produkcie, ale zároveň aj možnosť zamestnávať nekvalifikovaných robotníkov. Rolný s Baťom mali mnoho spoločného, či už spôsob výroby, vzťah k zamestnancom, zákazníkom, obaja taktiež kládli dôraz na výchovu učňov. Reklamné slogany „Obuv Baťa, odevy Rolný“ boli známe široko ďaleko. Na rozdiel od charakteristických Baťových cien končiacich deviatkou, Rolného ceny vždy končili šestkou.

Najťažšie obdobie firmy

Obdobie druhej svetovej vojny bolo však pre udržanie podniku veľmi ťažké a zložité. Rolného továrne boli obsadené a prioritne sa šili uniformy pre nemeckú armádu Wehrmacht. Rolný začal hľadať východisko na Slovensku a založil nové závody v Bratislave a Púchove (po vojne základ podniku Makyta Púchov). Po oslobodení bola prevažná časť firmy znárodnená a Rolnému ostala len továreň na gombíky, časť predajní a zopár podnikov v zahraničí. O všetok majetok však definitívne prišiel v roku 1948 a o dva roky na to, 24. júla 1950 zomrel.

Čo sa stalo s firmou po vojne?

Po jeho smrti bola jeho manželka a syn s nevestou uväznení. V roku 1964 ich prepustili a oni emigrovali do Švajčiarska. V roku 1991 boli úplne rehabilitovaný a bola im vrátená časť rodinného majetku. Arnošt ml. mal snahu opäť obnoviť česť a slávu rodinného podniku. To sa mu však už nepodarilo a z dôvodu silnej konkurencie, začiatkom roku 1997 bola výroba Rolný definitívne ukončená. Arnošt Rolný ml. zomrel 9. októbra 2003.

Firma Rolný bola predchodcom dnešného OP Přostejov. Po znárodnení přostejovských podnikov vznikla spoločnosť Odevné závod Jířiho Wolkera, neskôr Odevný priemysel Přostejov. Tento známy český výrobca pánskej a dámskej konfekcie však pred pár rokmi skrachoval a skončil v konkurze.

Aj napriek skutočnosti, že podnik Rolný v dôsledku udalostí musel svoju výrobu ukončiť, dodnes si odevy Rolný pamätajú mnohí módni znalci po celom svete.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky