Vyštudovala právo, potom od základov zmenila svoj život. Dnes spolu s manželom vlastnia jogové štúdiá v troch mestách a ročne vyškolia stovky nových inštruktorov.
Budúcnosť bola pre Vieru Sentešovú, ktorú klienti poznajú ako Veru, jasná už od detstva. Jej otec bol advokát a mama sudkyňa. Vera teda pochopiteľne nasledovala svojich rodičov a vyštudovala právo. Nadšenie z profesie však v zamestnaní opadlo a na Veru doľahla frustrácia. Ráno vstávala s bolesťami žalúdka a do práce chodila nešťastná. Cítila, že potrebuje zmenu.
K joge sa dostala ešte počas vysokej školy a najviac jej k srdcu prirástol druh s názvom power joga. S manželom, vtedy ešte priateľom, si popri zamestnaní otvorili maličké jogové štúdio. Lekcie viedli ráno pred prácou a tiež večer, keď sa vrátili zo zamestnania. Na začiatku podnikania sami predcvičovali, upratovali štúdio, riešili administratívu a „milión“ ďalších záležitostí potrebných pre bezproblémový chod štúdia. Dnes majú Viera a Dušan Sentešovci sedem jogových štúdií, desiatky zamestnancov a tisícky spokojných klientov.
Bude z teba právnička
Vera pochádza z právnickej rodiny, a tak bolo viac ako samozrejmé, že bude pokračovať v šľapajách svojich rodičov. „Keď pozerám spätne, iná možnosť ako právo jednoducho nebola,“ zamýšľa sa Vera. Právo ju bavilo a škola bola zaujímavá. Tešila sa do zamestnania, pretože verila, že jej práca bude zmysluplná a že vďaka nej dokáže niečo zmeniť.
Keď sa však zamestnala v advokátskej kancelárii v Bratislave, zistila, že realita je celkom iná. Ako advokátka sa stretla s obrovským množstvom byrokracie. Bola zúfalá z toho, že proces bol komplikovaný a že sa ťažko dopracovávala ku konkrétnemu výsledku. Prešla nejaká doba a Vera si uvedomila, že ráno ide do práce s nepríjemnými pocitmi. Bolelo ju brucho a hlava. Hovorila si: „Toto mám robiť celý život?“
Zlom nastal vďaka manželovi Dušanovi
Vera priznáva, že nebyť manžela, v tej dobe ešte priateľa, nenabrala by odvahu a nikdy by sa z toho nevymanila. Práve Dušan bol jej inšpiráciou a hlavným motivátorom. Vravel jej, že takto nemôže prežiť život. Vera začala popri práci v advokátskej kancelárii predcvičovať jogu. Stále však mala v hlave aj myšlienku, že štúdiu práva venovala príliš veľa rokov, financií a energie, aby ho len tak zahodila. Cítila tiež obrovský tlak zo strany rodičov, ktorí ju v právničine podporovali. V joge už menej.
Dlhú dobu sa vnútorne zmietala a nevedela, ako vo svojom živote pokračovať ďalej. Jej manžel si prechádzal podobnou skúsenosťou. Vyštudoval ekonómiu, hneď po škole sa zamestnal v Národnej banke Slovenska, kde získal veľmi dobrú pozíciu. Keď sa jedného dňa rozhodli, že nadobro končia so svojimi kariérami v advokácii a v banke, ich blízki tomu vôbec nerozumeli.
Vera spomína, že aj ona sa veľmi bála, pretože joga ju bavila a napĺňala, no o podnikaní nemala ani páru. Našťastie Dušan mal odvahu, chuť aj talent na podnikanie. Ich úlohy vo firme sa dnes pekne dopĺňajú, Vera sa venuje všetkému, čo súvisí s jogou a Dušan sa stará o ekonomickú a marketingovú stránku firmy.
Prvé maličké štúdio YoGO
Vera s Dušanom si povedali, že to skúsia a založia si vlastné jogové štúdio. Začiatky ich podnikania boli skromné a postupné, začínali úplne od nuly, z vlastných úspor, bez známostí a skúseností. Veľmi túžili robiť prácu, ktorá má zmysel, pomáhať ľuďom, aby sa cítili skvele a vytvárať miesta plné pohody.
Investovali čas aj peniaze do vzdelávania v oblasti jogy, fyzického cvičenia a zdravého životného štýlu a certifikovali sa ako inštruktori power jogy. Prenajali si malé priestory na Grösslingovej ulici a v roku 2011 otvorili prvé jogové štúdio YoGO, ktoré funguje dodnes. Štúdio má menšiu telocvičnu i šatne a priestory sa nachádzajú v obytnej budove na úrovni pivníc. Atmosféra štúdia je však úžasná a klienti ho majú veľmi radi aj teraz, keď majú na výber iné väčšie a luxusnejšie štúdiá YoGO.
Pomalý postup dopredu
Manželia Sentešovci obaja pracovali, popri tom riešili hypotéku na kúpu bytu a jeho zariaďovanie, bežný chod domácnosti a navyše nenachádzali pochopenie a podporu pre svoje rozhodnutie ani zo strany rodiny. Museli sa vysporiadať so zložitou situáciou v rodine a zvládnuť všetko sami. Z výplaty si odkladali, čo sa dalo, a následne všetko investovali do podnikania.
Nevedeli sme, či sa nám podarí podnikanie rozbehnúť.
Mali obavy vziať si podnikateľský úver, ale keď na to pozerá spätne, možno by to nebol najhorší nápad. Ich vstupný kapitál tvorili Dušanove úspory, približne 7 000 eur. Prvé štúdio otvorili s čo najnižšími nákladmi a všetko si robili sami. Cvičili, upratovali, komunikovali s klientmi telefonicky, cez emaily aj na Facebooku, vyvíjali si vlastný rezervačný systém aj web stránku, viedli si sami účtovníctvo, komunikovali s úradmi a dodávateľmi, tvorili grafiku pre propagačné materiály, plánovali rozvoj firmy – a to všetko popri práci.
Ráno o siedmej mal jeden z nich rannú lekciu, potom obaja išli do zamestnania a po práci cvičili večerné lekcie, a riešili chod podnikania. Často v noci od polnoci do druhej rána upratovali štúdio. A takto to trvalo dlho. „Keď sa nad tým teraz zamýšľam, neviem, ako sme to mohli zvládnuť,“ smeje sa Vera. Bol to nadľudský výkon, ale obaja boli veľmi motivovaní.
Ich úsilie začalo prinášať ovocie. Štúdio síce nebolo extra ziskové, ale dokázalo si na seba zarobiť. Pre Veru a Dušana však bolo najdôležitejšie to, že sa klientom v ich jogovom štúdiu páči. Dali si za cieľ, že keď dosiahnu zisk, ktorý pokryje výplatu jedného z nich, tak dá jeden z dvojice výpoveď. Keďže Dušan, ako človek, ktorý sa venuje celkovému riadeniu firmy, bol pre bezproblémový chod dôležitejší, padla karta práve naňho. To sa stalo približne po dvoch rokoch od založenia štúdia. O pol roka neskôr dala výpoveď aj Vera a rozhodla sa naplno venovať joge.
Biznis znamená neistotu
Keď obaja manželia podali výpoveď v zamestnaní, pocítili úľavu. Boli radi, že získali v podnikaní slobodu a že sa môžu venovať len tomu, čo ich naozaj baví. Zároveň si však uvedomili, že už nemajú žiadny stabilný príjem zo zamestnania. Peniaze do domácnosti prinášalo už iba podnikanie a oni vedeli, že to celé stojí len na nich. Vytvorilo to v nich určité obavy, no zároveň ich to i motivovalo, aby sa podnikaniu začali venovať na sto percent. „Ak sa človek nevie vyrovnať s neistotou, nech do podnikania nejde, alebo nech ho udrží v malom.“
Podnikanie stojí na tých správnych ľuďoch
Ubehlo niekoľko rokov a maličké štúdio v centre Bratislavy získalo ďalších súrodencov. Dnes majú manželia Sentešovci päť jogových štúdií v Bratislave, jedno v Nitre, jedno v Žiline a pripravený plán rozširovania v ďalších mestách na Slovensku. Ich firmu tvorí okolo 30 ľudí. Práve v nachádzaní ľudí vidí Vera najväčší problém. Vo svojom tíme chcú mať zamestnancov, ktorí v pomoci druhým vidia poslanie a sú mu oddaní. Nie vždy sa im však darilo nájsť inštruktorov, ktorí boli pre vec rovnako zapálení ako ona s Dušanom.
Spočiatku prijímali ľudí aj na čiastočné úväzky, dnes však preferujú inštruktorov na trvalý pracovný pomer. Od zamestnancov, ktorí u nich pracujú full time, môžu požadovať viac a zároveň sú k firme lojálnejší. Čím viac sa rozrastali, tým rýchlejšie Vera pochopila, že sa s manželom nemôžu starať o všetko. Začali delegovať prácu na iných. „Snažte sa delegovať prácu na iných ľudí a vyrovnať sa s tým, že výsledok nebude taký, ako keby ste na ňom pracovali vy sami. Musíte sa naučiť nespoliehať sa len sami na seba, ale do procesov zapájať aj ďalších ľudí a spoľahnúť sa na nich.“
Vera dnes už predcvičuje pomenej a vedie hlavne akreditované školenia a workshopy. Dušan power jogu cvičí už iba sám pre seba a naplno sa venuje riadeniu firmy, strategickému plánovaniu ďalšieho rozvoja, rozširovaniu siete štúdií, portfólia produktov a marketingu. Keďže získali akreditáciu od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, môžu dnes školiť aj iných inštruktorov. Vzdelávajú tak nielen svojich, ale aj tých, ktorí neskôr pracujú inde, alebo si zakladajú vlastné štúdiá. Za rok 2017 takto vyškolili až 160 inštruktorov.
Nebojte sa nechať ľudí odísť
Vera s Dušanom sa od začiatku zameriavali na power jogu. Keď pred siedmimi rokmi začínali, povedomie o joge bolo slabé. V zahraničí bolo toto cvičenie populárne, na Slovensku nie. Mnoho ľudí si jogu spájalo s meditáciami a pomalými pohybmi. Power joga je však dynamické cvičenie, ktoré je oslobodené od ezoteriky a pokrýva potreby ľudí dnešnej doby. „Ľudia môžu cvičiť a získať benefity jogy a nemusia ísť do ezoterickej časti,“ vysvetľuje Vera. „Dobre si zacvičíme a zároveň si oddýchneme,“ dodáva. Práve ich zameranie a zacielenie považuje za časť úspechu.
Od založenia štúdia až dodnes sa venujú iba power joge, ktorú na základe vlastných skúseností aj skúseností klientov považujú za jedno z najkomplexnejších cvičení, aké si môžeme dopriať. „Myslím, že chyba začínajúcich podnikateľov je, že chcú osloviť všetkých. Lepšie je cieliť na konkrétnu skupinu zákazníkov,“ hovorí Vera. „My cielime na klientov, ktorí nehľadajú meditácie, či spievanie mantier, no ich cieľom je dobre si zacvičiť, dobre vyzerať, cítiť sa skvele, mať zdravé telo a sviežu myseľ.“
Svoj produkt poznajú dokonale a vďaka tomu vedia klientom poskytnúť kvalitu. Neboja sa nechať odísť ľudí, pre ktorých power joga jednoducho nie je. S úspechom však prišla i kritika. Ľudia im často píšu na ich facebookovú stránku a osočujú ich, že nie sú „dosť jogoví“, pretože nerobia ezoterickú jogu. Aj keď Veru kritika spočiatku veľmi trápila, dnes už vie, že vyhovieť každému sa naozaj nedá, oveľa dôležitejšie je robiť tie veci, ktoré vás bavia a napĺňajú, o ktorých ste presvedčení a robiť ich najlepšie ako viete, pretože kvalitný produkt si svojho zákazníka nájde.
Prekážka za prekážkou
Od momentu, keď sa s manželom rozhodli založiť štúdio, trvalo asi osem mesiacov, kým otvorili dvere a vpustili dnu prvých klientov. Vera s Dušanom boli prekvapení, pretože si mysleli, že to bude omnoho rýchlejšie a jednoduchšie. Otvorenie štúdia bolo zdĺhavou cestou. Okrem problémov s nájdením priestorov sa potýkali predovšetkým s byrokraciou. Potrebovali mnoho kolkov pre rôzne úrady. Pri papierovačkách im ani samotní úradníci často nevedeli podať odpovede na ich otázky. Vera z toho bola často frustrovaná, keďže aj ako vyštudovaná právnička považovala mnohé záležitosti za španielsku dedinu.
Keď začali prijímať inštruktorov a otvárať nové štúdiá, tieto problémy sa len množili. Spoločne s Dušanom však vždy dokázali nájsť riešenie a prekonať danú prekážku. Práve schopnosť prekonávať prekážky považuje Vera za najdôležitejšiu vlastnosť pre úspešné podnikanie. „Je mnoho momentov, keď sme sa mohli vzdať. Ale napriek tomu sme vždy našli spôsob, ako tieto situácie prekonať.“ S prekonaním jednej prekážky vždy prišla ďalšia.
Vera často dúfala, že občas veci ustanú, ale v podnikaní to tak skrátka nechodí. „Nikdy nenastane bod, keď si človek povie, že teraz sa už nič nestane. Treba sa zmieriť s tým, že prekážky tu budú vždy. Skvelé na podnikaní je to, že si čas môžete zariaďovať podľa seba. Horšie však je, že v prvých rokoch podnikania môžete na pojem voľný čas zabudnúť. Každú voľnú chvíľku totiž venujete firme. My sme až donedávna nepoznali dovolenky, sviatky ani víkendy. Pracovali sme nonstop.“
Lekcie nikdy nerušia
Sentešovci sa zameriavajú na pozitívnu skúsenosť nielen v štúdiu, ale aj mimo neho. Zamestnávajú dve administratívne pracovníčky, ktoré zdvíhajú telefóny a odpisujú na maily, aby ľudia na odpoveď nemuseli čakať, dbajú na spokojnosť klienta a na to, aby prvý kontakt prebehol hladko a skončil úspešne.
Vypracovali si systém, firemnú kultúru a manuály takmer na každú situáciu, aby práca ich zamestnancov išla čo najhladšie. Sú pripravení aj na nečakané udalosti – ak napríklad inštruktor ochorie, vždy je pripravený záskok. V YoGO sa lekcie nikdy nerušia, pretože na prvom mieste je zákazník a jeho skúsenosť. Ak je totiž dobrá, pochváli sa aj ľuďom okolo a presne tak funguje najlepšia reklama.
Začínali so 100 letákmi
Na margo marketingu má Vera zážitkov oveľa viac. Úplne na začiatku vytlačili 100 letákov a osobne ich rozniesli do schránok okolo štúdia v Bratislave. Manžel sám vytvoril ich prvú webstránku. Zatiaľ čo dnes majú v ponuke najmä komplexné kurzové programy, v tej dobe predcvičovali jednorázové lekcie. Testovali rôzne typy náročnosti power jogy a skúšali, čo sa ľuďom páči viac. „Skúšali sme odlišné časy a hľadali sme, čo funguje a čo vyhovuje ľuďom najviac.“
V tej dobe sa zameriavali skôr na cvičenie a marketingu sa venovali iba okrajovo. Verili, že keď budú ľudia s cvičením spokojní, rozšíri sa to medzi nimi. A fungovalo to. Pri prvom štúdiu nemuseli do marketingu investovať veľa, pretože medzi ľuďmi sa pozitívna skúsenosť s YoGO rozkríkla. Teraz už ako väčšia firma majú kompletnú marketingovú stratégiu. Komunikujú cez Facebook a Instagram a pracujú na spustení vlastného YouTube kanálu. Kým pri otváraní prvého štúdia vytlačili len 100 letákov, dnes je to pri štarte novej pobočky aj 30 000 kusov.
Joga je o balanse a život takisto
Hneď na začiatku podnikania si Vera s Dušanom uvedomili, že vo svete biznisu nie je dôležité to, ako veľmi sa snažíte, rátajú sa iba výsledky. „Pamätám si, že sme mali na stene zavesenú tabuľu, na ktorej veľkým svietilo slovo VÝSLEDKY. Dnes, keď už máme ťažké začiatky za sebou, je toto hlavné heslo trošku iné,“ usmieva sa Vera. Kľúčovým slovíčkom je dnes pre ňu rovnováha.
Vďaka orientácii na výsledky však úspešne rozbehli vôbec prvú sieť jogových štúdií na Slovensku. Tá pomáha tisícom ľudí zbaviť sa bolesti, spevniť telo a oddýchnuť si. YoGO vďaka akreditácii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu vzdeláva aj nových inštruktorov a zlepšuje celkové povedomie o cvičení a zdraví.
Nedávno Vera dokončila štúdium odboru Výživy ľudí na univerzite, pretože téme zdravej výživy sa s Dušanom venujú vyše 10 rokov a je takisto ich srdcovou záležitosťou. Na svoj úspech je Vera hrdá, ale dnes už chápe, že samotný úspech človeku šťastie nezaručí. „Úspech v podnikaní neznamená, že bude človek šťastný v živote.“ I keď sa naučila zdolávať problémy, verí, že si treba dať do pomeru, čo stojí za snahou, prekonať určitú prekážku. „Viem, že dokážem prekonať takmer akúkoľvek prekážku. Otázkou je, či mi to za to stojí.“
Po siedmich rokoch podnikania Vera a Dušan prehodnotili svoj rebríček hodnôt, pretože náročná cesta za úspechom v podnikaní mala vplyv aj na ich vzťah. Manželia sa začali vzďaľovať, obaja bývali večne zahltení povinnosťami a problémami, vyčerpaní a nervózni. Začali si preto svoj čas aj sami seba oveľa viac vážiť a do svojho programu opäť zaradili čas na oddych, stretnutia s priateľmi a rodinou, pravidelné dovolenky a začínajú uvažovať aj nad tým, že by na svet priviedli svojho prvého potomka.
Verine osobné lekcie
- Verte tomu, čo robíte a nájdite si svoju cieľovú skupinu.
- Ak človek nie je pripravený prinášať obete a naplno sa ponoriť do práce, nemôže v podnikaní očakávať veľké úspechy.
- V podnikaní môžete očakávať čokoľvek, ale nikdy nie pocit istoty.
- Život je o hľadaní rovnováhy.
- Nenechávajte sa znechutiť nekonštruktívnou kritikou a snažte sa veci brať s nadhľadom.
- Naučte sa dôverovať ľuďom a delegovať.
Náš tip: Ďalšie inšpiratívne príbehy slovenských podnikateliek nájdete v knihe 49 hrdiniek slovenského biznisu (Ako premeniť svoj dievčenský sen na vlastnú firmu)