Aký je vzťah prehľadu peňažných tokov, súvahy a výkazu ziskov a strát a ako pri riadení firmy sledovať cash-flow?
V ľudskom tele koluje medzi jednotlivými orgánmi krv. V ekonomike plnia peniaze podobnú úlohu ako má krv v ľudskom tele– „tečú“ medzi jednotlivými subjektmi v hotovostnej alebo bezhotovostnej podobe.
Čo je prehľad peňažných tokov a na čo slúži?
Cash flow predstavuje peňažné toky. A jeho sledovanie spočíva v skúmaní príjmov a výdavkov podniku. Pozornosť sa zameriava predovšetkým na to, či peniaze plynú do podniku z tých správnych zdrojov, prípadne či boli vynaložené firmou na správne účely.
Na analýzu cash flow sa využíva prehľad o peňažných tokoch. Ten býva spravidla súčasťou poznámok účtovnej závierky. Zároveň je súčasťou tzv. trojbilančného systému, ktorý ďalej tvorí aj súvaha a výkaz ziskov a strát.
Rozdelenie peňažných tokov
Prehľad peňažných tokov je prepojený so súvahou, keďže konečný stav peňažných prostriedkov z tohto prehľadu sa zhoduje so stavom peňažných prostriedkov, ktoré sú prezentované v súvahe. V prehľade o peňažných tokoch sa jednotlivé príjmy a výdavky (t. j. peňažné toky) rozdelia do samostatných skupín:
- peňažné toky z prevádzkovej činnosti,
- peňažné toky z investičnej činnosti,
- peňažné toky z finančnej činnosti.
Pod prevádzkové peňažné toky spadajú príjmy a výdavky, ktoré súvisia s hlavnou činnosťou podniku – t. j. s predajom produktov a nákupom súvisiacich vstupov.
Investičné peňažné toky sú zamerané na dlhodobý majetok (jeho obstaranie, prípadne predaj).
A toky z finančnej činnosti sú zamerané na čerpanie a splácanie pôžičiek či zmeny vo vlastnom imaní podniku.
Kladné a záporné peňažné toky – čo znamenajú v praxi?
Toto rozdelenie umožňuje manažérom či vlastníkom lepšie posúdiť finančnú situáciu podniku. Napríklad peňažné toky z prevádzkovej činnosti by mali byť za každých okolností kladné (príjmy by mali prevyšovať výdavky). Prevádzková činnosť je nosnou činnosťou podniku a ak by v nej dlhodobo výdavky prevyšovali príjmy, znamenalo by to vážne ohrozenie existencie podniku.
Naproti tomu negatívne (záporné) peňažné toky z investičnej činnosti naznačujú, že firma sa rozhodla investovať do nákupu nového majetku. Za predpokladu, že pôjde o rentabilné investície, môže to pozitívne ovplyvniť budúcnosť podniku. Opačná situácia (pozitívne cash flow z investičnej činnosti) by naznačovalo rozpredávanie majetku, čo môže vážne ohrozovať budúcu produkčnú schopnosť firmy – ak firma predá stroj, síce zaznamená jednorazový príjem, ale príde o budúce príjmy, ktoré mohla dosahovať predajom produktov vyrobených na tomto stroji.
A peňažné toky z finančnej činnosti súvisia s rozhodovaním firmy, z akých zdrojov bude financovať svoju činnosť (napr. či bude preferovať financie od vlastníkov alebo z banky).
Všetky tieto informácie sú neoceniteľné pri uskutočňovaní finančnej analýzy firmy, nakoľko umožňujú dotvárať ucelený obraz o jej skutočnej finančnej situácii.