Ktoré start upy majú najvyššiu hodnotu? Prinášame rebríček desiatich svetových start upov, ktorým investori najviac veria.
Snom asi každého ambiciózneho zakladateľa start upu je preraziť so svojím unikátnym nápadom na trhu a vybudovať podnik, ktorý sa bude radiť medzi najlepšie hodnotené na svete. Aká je vlastne v tomto smere aktuálna svetová konkurencia? Ktoré z najvyššie hodnotených start upov na svete poznáte a o ktorých počujete po prvýkrát?
Tento rebríček je zostavený na základe údajov získaných z databázy Wall Street Journal, ktorá sumarizuje aktuálne údaje o najlepšie hodnotených start upoch. Ponúkame vám prehľad jednotlivých spoločností spolu s údajom o tom, z akého obdobia pochádza ich aktuálna hodnota.
Tabuľka - Top 10 svetových startupov (k novembru 2016)
Dominuje Uber, Xiaomi a Didi Chuxing
1. Uber: Na prvom mieste sa nachádza svetoznámy sprostredkovateľ dopravy – spoločnosť Uber. Tento start up je známy aj v našich končinách, keďže od roku 2015 poskytuje svoje služby aj v Bratislave. Odhadovaná hodnota tejto firmy je až neuveriteľných 68 miliárd dolárov. Len pre zaujímavosť uvedieme, že hrubý domáci produkt Slovenska v uplynulom roku bol v prepočte zhruba 84 miliárd dolárov. Obrovské čísla Uberu rozvírili v odborných kruhoch debatu o tom, či neexistuje v prípade start upov bublina na trhu s kapitálom. Navyše, ak zoberieme do úvahy, že hodnota Uberu bola vyššia než hodnota tradičných automobiliek, ktoré vlastnia mnohé výrobné závody a ponúkajú na trh vlastné automobily (Uber prevýšil napr. firmy ako General Motors, Ford či Honda). Uberu však veria mnohí veľkí investori, ktorí do tohto start upu vložili už takmer 13 miliárd dolárov.
2. Xiaomi: Druhé miesto si drží čínsky výrobca smartfónov Xiaomi. Tajomstvom úspechu tejto spoločnosti je kombinácia ponuky smartfónov za skvelé ceny spolu s pútavou kampaňou prostredníctvom sociálnych médií. Telefóny tejto značky dosahujú parametre porovnateľné s produktmi globálnych gigantov, avšak stoja iba zlomok ich ceny. Xiaomi sa snaží minimalizovať náklady najmä prostredníctvom on-line predaja a jeho marketing je založený na tom, aby zákazníci odporúčali produkt svojim známym. V Číne tento model funguje perfektne, avšak bude zaujímavé sledovať, ako sa spoločnosti podarí expandovať v Európe a zámorí. Spoločnosť získala naposledy investície vo výške 1,1 miliardy dolárov ešte koncom roka 2014 a v tom čase bola jej odhadovaná 46 miliardová hodnota dokonca najvyššia na svete.
3. Didi Chuxing: Tretie miesto patrí ďalšej ázijskej spoločnosti, ktorá je však v našom regióne pomerne neznámou značkou. Ide o Didi Chuxing – čínsky start up, ktorý ponúka rovnomennú aplikáciu zameranú na sprostredkovanie taxislužieb. S trochou nadhľadu sa dá označiť za niečo ako čínsky Uber. Vznikol spojením dvoch aplikácií – Didi Dache a Kuaidi Dache (obe vznikli v roku 2012), ku ktorému došlo vo februári tohto roka. K septembru sa odhadovaná hodnota spojenej spoločnosti vyšplhala na 33 miliárd dolárov. Je dominantnou čínskou aplikáciou v oblasti sprostredkovania taxislužieb a má vyšší podiel než UberChina v oblasti zdieľania služieb poskytovaných súkromnými vozidlami. Pôsobí vo viac než 400 čínskych mestách.
Airbnb na štvrtom mieste
4. Airbnb: Štvrtú priečku obsadil ďalší známy start up, s ktorým máme skúsenosti aj na Slovensku - Airbnb. Prostredníctvom tejto služby zdieľajú ľudia svoje ubytovacie priestory. Start up bol založený v USA v roku 2008. Po pomerne pomalom štarte zaznamenal v uplynulých rokoch prudký nárast a v súčasnosti ponúka širokú paletu ubytovania vo viac než 190 krajinách sveta. Tento nápad postupne zaujal množstvo investorov a k dnešnému dňu doňho investovali viac než 2,3 miliardy dolárov. Posledný odhad z júna 2015 hovorí, že hodnota celej firmy predstavuje 25,5 miliardy dolárov. Úspech tejto platformy je pochopiteľne tŕňom v oku tradičných poskytovateľov ubytovania (najmä hotelových reťazcov), ktorí sa snažia obmedziť jej pôsobenie najmä poukazovaním na potenciálne bezpečnostné riziká pre používateľov.
5. Palantir: Na piatom mieste s hodnotou 20 miliárd dolárov sa nachádza spoločnosť Palantir. Vytvorila softvér, ktorý analyzuje rôzne údaje vrátane ich prepojení a prezentuje ich v príťažlivom vizuálnom formáte. Jej najväčším zákazníkom sú americké federálne agentúry (FBI, CIA a pod.). Pomohla dokonca pri vypátraní teroristického vodcu Bin Ládina. Investori vložili do tohto start upu už 1,9 miliardy dolárov. Určite budú pozorne sledovať, ako si Palantir poradí s konkurenčnými start upmi, ktoré ponúkajú tzv. „big-data“ analytické a vizualizačné nástroje zamerané na rôzne podnikateľské údaje.
6. Lufax: Čínske start upy zastupuje aj peer-to-peer platforma zameraná na finančné pôžičky s názvom Lufax. Bola založená v roku 2011 a v súčasnosti má viac než 7 miliónov registrovaných používateľov. Od svojho vzniku sprostredkovala viac než 200 000 pôžičiek s celkovou výškou 2,5 miliardy dolárov. Paradoxne od svojho vzniku získala spoločnosť od investorov financie v objeme 1,7 miliardy dolárov a jej odhadovaná hodnota presahuje 18,5 miliardy dolárov. Je zrejmé, že hodnota spoločnosti zohľadňuje najmä budúci výnosový potenciál. Veľkou neznámou ostáva postoj (najmä) čínskej vlády k budúcej regulácii tohto sektora. Doteraz zajímala relatívne benevolentný prístup, no ten sa môže hocikedy zmeniť.
V prvej desiatke je aj Snapchat
7. Meituan-Dianping: Siedmu priečku a hodnotu 18,3 miliardy dolárov zaznamenala ďalšia čínska spoločnosť – Meituan-Dianping. Táto spoločnosť vznikla iba nedávno – v roku 2015 – a to spojením dvoch internetových start upov Meituan.com a Dianping Holdings. Firma poskytuje širokú škálu tzv. online-to-offline služieb ako rezervovanie miest v reštauráciách, predaj lístkov do kín a pod.
8. Snapchat: Snapchat, sociálna sieť obľúbená najmä medzi teenagermi, obsadila 8. miesto. Jej typickou črtou je, že používatelia môžu zdieľať fotografiu (alebo video) so svojimi priateľmi pod podmienkou, že bude viditeľná iba veľmi krátky čas a potom sa automaticky zmaže. Hodnota firmy sa k máju tohto roku vyšplhala na 17,8 miliardy dolárov, pričom objem získaných investícií dosahoval 2,4 miliardy. Najťažšou skúškou pre zakladateľa Evana Spiegela bude teraz to, ako firma dokáže zabezpečiť príjmy z reklám bez toho, aby tým odradila svojich používateľov.
9. WeWork: Deviate miesto obsadila spoločnosť z New Yorku – WeWork. Ide v podstate o co-workingovú spoločnosť, ktorá ponúka na prenájom kancelárske priestory. K októbru 2016 poskytovala 98 takýchto priestorov v 32 mestách. Jej služby využívajú desiatky tisíc používateľov. Hodnota tejto firmy k uvedenému obdobiu predstavuje takmer 17 miliárd dolárov, pričom investori podporili tento start up celkovou sumou 1,7 miliardy dolárov. Na rozdiel napr. od Uberu či Airbnb vykazuje WeWork značné fixné náklady (za prenájom priestorov, ktoré platia vlastníkom budov) a viacerí odborníci upozorňujú, že táto spoločnosť je podobne ako každá firma z oblasti realitného biznisu veľmi citlivá na to, v akej fáze ekonomického cyklu sa národné hospodárstvo nachádza.
10. Flipkart: Desiatku top svetových start upov uzatvára indická firma Flipkart s odhadovanou hodnotu 15 miliárd dolárov. Pôsobí v oblasti on-line predaja. Príbeh ich zakladateľov znie ako z pera filmového scenáristu. Sachin Bansal a Binny Bansal (hoci majú rovnaké priezvisko, nejde o príbuzných) pracovali v indickej pobočke Amazon Web Services. Zo svojich úspor (paradoxne získaných zo zamestnania v Amazone) vo výške 6 000 dolárov vybudovali najväčší indický internetový obchod s viac než 22 miliónmi používateľov. Počas svoje existencie získali investície v celkovej výške 3 miliardy dolárov. V súčasnosti ich najväčšiu hrozbu predstavuje najmä konkurencia v podobe Snapdeal.com.
Pohľad na rebríček ukazuje, že start upy z ázijského kontinentu sa dostávajú čoraz viac do popredia. V aktuálnom rebríčku obsadili rovno 5 miest. Zvyšných 5 spoločností je zasa zo Spojených štátov amerických. Európsky zástupca sa do prvej desiatky nedostal, najvyššie sa nachádza švédsky Spotify (15. miesto).
Je zrejmé, že výsledné ohodnotenie mnohokrát zohľadňuje ešte len budúci potenciál dosahovaných príjmov. Aj z tohto pohľadu je zrejmé, že stanovenie hodnoty start upu nie je jednoduchý proces. Ak chcete o tejto problematike zistiť viac, prečítajte si, ako sa určuje hodnota firmy.