Tripartita sa dohodla na pomoci energeticky náročným podnikom vo výške 40 mil. eur. Schválený bol aj legislatívny rámec pre dotácie pre ostatné podniky.
Na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady v utorok 7.11.2022 došlo k dohode so sociálnymi partnermi v súvislosti s pomocou pre energeticky náročné podniky. Približne 120 firiem, ktoré spĺňajú kritériá ustanovené zákonom č. 309/2009 Z. z. a vyhláškou ministerstva č. 106/2019 Z. z., tak bude môcť čerpať kompenzácie z dôvodu vysokých platieb za cenu energií ešte v tomto roku. Pre uvedené kompenzácie bude vyčlenených 40 miliónov eur. Zároveň parlament v skrátenom legislatívnom konaní schválil novelu zákona o dotáciách, ktorá vytvára legislatívny rámec pre poskytovanie kompenzácií pre ostatné podniky.
Kompenzácie pre energeticky náročné podniky
Ešte v pondelok 24.10.2022 predstavila Vláda SR plán, ako počas energetickej krízy pomôcť firmám. Navrhla zastropovanie cien elektriny a plynu pre všetky podniky bez ohľadu na veľkosť, ziskovosť a predmet podnikania. O riešení pre energeticky náročné podniky však ešte rezort hospodárstva a zástupcovia zamestnávateľov diskutovali neskôr, až v utorok 7.11.2022 prišli k nasledovnému riešeniu.
V prípade energeticky náročných podnikov pôjde o kompenzácie položky obnoviteľných zdrojov energie v tarife za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá je obsiahnutá v koncovej cene elektriny. Pričom tarifa za prevádzkovanie systému je jednou z najvyšších položiek v koncovej cene elektrickej energie podnikov. Uvedené kompenzácie rezort hospodárstva poskytoval už v minulosti. Výška kompenzácie pre jednotlivé podniky bude závisieť od reálnej spotreby elektriny v roku 2021, pričom o pomoc budú musieť firmy požiadať.
„Jednou z našich priorít bolo hľadanie opatrení pre energeticky náročné podniky. Na ministerstve hospodárstva sme sa aj so zástupcami podnikateľov a zamestnávateľov stretli opakovane od poslednej tripartity, aby sme našli spoločné riešenie. Nezastavíme sa však na tomto riešení. Naopak, chceme rokovať ďalej. Chceme hľadať riešenie pre podniky i na budúci rok. Je tu viacero možností. A my chceme hľadať tú najlepšiu alternatívu tak, by sme našu ekonomiku, náš priemysel a zamestnanosť na Slovensku uchránili,“ uviedol počas tlačovej besedy štátny tajomník Peter Švec.
Poskytnutie kompenzácie je v súlade s európskymi pravidlami štátnej pomoci pre energeticky náročné podniky a po súhlase Európskej komisie. Týka sa vybraných odvetví, a to podľa zoznamu podporovaných odvetví v súlade s Usmernením Európskej komisie o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky. Ide o podniky z odvetví ako železiarstvo, oceliarstvo, metalurgia neželezných kovov, výroba cementu, chemický priemysel, výroba celulózy/papiera, drevársky priemysel a podobne. Tieto podniky neurčuje a ani nenavrhuje ministerstvo.
O kompenzácie môžu firmy žiadať do 25.11.2022
Energeticky náročné podniky už môžu požiadať ministerstvo hospodárstva o finančné kompenzácie z dôvodu vysokých platieb za cenu energií. Urobiť tak môžu do 25. novembra 2022. Kompenzácie si môžu uplatniť podniky, ktoré patria do podporovaného odvetvia, musia tiež preukázať, že najmenej 50 % z celkovej hrubej pridanej hodnoty podniku je tvorených v činnostiach podporovaných odvetví. Podmienkou je aj spotreba elektriny najmenej vo výške 1 GWh v predchádzajúcom roku. Žiadosti je možné podať v listinnej podobe aj elektronicky, prostredníctvom webového portálu rezortu hospodárstva alebo na portáli verejnej správy slovensko.sk. Bližšie informácie sú k dispozícii na webovej stránke ministerstva.
Novela zákona o dotáciách umožní poskytovanie kompenzácií podnikateľom
Rovnako v utorok 7.11.2022 bola na vláde schválená novela zákona o dotáciách, ktorá je jedným z dôležitých krokov k uvedeniu kompenzačnej schémy pomoci do praxe. Vytvára legislatívny rámec na možnosť poskytovania finančných prostriedkov vo forme dotácie na pokrytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien plynu a elektriny. Zákon má rámcový charakter a umožňuje na základe konkrétnych schém štátnej pomoci poskytovanie dotácií rôznym skupinám právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov.
Za účelom efektívneho a rýchleho poskytovania pomoci novela zákona umožňuje rezortu hospodárstva súčinnosť dodávateľov elektrickej energie, plynu a zároveň prevádzkovateľa distribučnej sústavy alebo prevádzkovateľa distribučnej siete, pričom suma za megawatthodinu elektriny a plynu na určenie výšky samotnej dotácie bude stanovená nariadením vlády. Na poskytnutie dotácie budú mať nárok spoločnosti, ktoré splnia podmienky stanovené vo výzve na predkladanie žiadosti o poskytnutie dotácie. Najvyššiu možnú výšku dotácie, ako i oprávnené obdobie na dotáciu, či oprávnený náklad na určenie jej výšky stanoví rezort hospodárstva v súlade s požiadavkami dočasného krízového rámca.
Uvedená novela bola v Národnej rade SR schválená 10.11.2022 v skrátenom legislatívnom konaní a účinnosť nadobudne dňom zverejnenia v zbierke zákonov.
Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR