Kto by nepoznal firmy ako sú Uber, Airbnb či Upwork? Zamysleli ste sa ale nad tým, akým revolučným spôsobom zmenili celý priemysel, v ktorom pôsobia? Uber nevlastní ani jeden automobil alebo taxík, napriek tomu minulý rok odviezol pasažiera s poradovým číslom 1 000 000 000. Airbnb nevlastní ani jeden hotel alebo nehnuteľnosť, napriek tomu si cez túto stránku nájde ročne ubytovanie 80 miliónov ľudí v 190 krajinách. Upwork nezamestnáva ani jedného freelancera, napriek tomu ich má vo svojej databáze viac ako 9 000 000 a ročne im zabezpečí tri milióny zákaziek.
Vo svete aktuálne prebieha vďaka informačným technológiám revolúcia, ktorá mení celé odvetvia. Každodenne vznikajú nové inovatívne spoločnosti, ktoré sa snažia o zmenu statusu quo. Týmto spoločnostiam a všeobecne tomu, ako (možno) bude o niekoľko rokov vyzerať svet obchodu, sa venovala konferencia d10e, ktorá sa konala 17. - 18. februára 2016 v Amsterdame.
Ak by sme chceli túto konferenciu charakterizovať niekoľkými slovami, určite by sme spomenuli výrazy ako decentralizácia, disruptívne technológie, ekonomika zdieľania, anonymita a podoba práce o niekoľko rokov. Tieto trendy si môžeme predstaviť namiesto zdĺhavej teórie vysvetliť na príklade spoločností a projektov, ktoré na konferencií pútali najväčšiu pozornosť.
Openbazaar – anonymné globálne trhovisko budúcnosti
Ak si myslíte, že celosvetového lídra, akým je napríklad Amazon, môže na súboj vyzvať len iná obrovská firma s miliardovým rozpočtom a stovkami zamestnancov, ste pravdepodobne na omyle. Dôkazom toho je open-source platforma na P2P obchodovanie, Openbazaar. Openbazaar má menej ako 10 zamestnancov, no vďaka komunite, ktorú si okolo seba vybudoval, sa na projekte podieľalo viac ako 1000 IT profesionálov. Myšlienka Openbazaaru je jednoduchá: uskutočnime obchodovanie medzi jednotlivcami alebo firmami rýchle, anonymne a bez ďalších zbytočných nákladov. Nevýhodou Amazonu je totiž skutočnosť, že svoje osobné údaje odovzdávate tretej strane, z kúpnej ceny odvádzate nemalé poplatky a ďalšie náklady si vyúčtuje váš poskytovateľ platobných služieb (teda banka či Paypal). Openbazaar ale ide vlastnou cestou: každý záujemca si na ňom môže vytvoriť trhovisko, nahrať si bezplatne produkty a okamžite predávať. Osobné dáta tak nikomu neodovzdáva, zo zinkasovanej sumy nikomu nič neposiela a ak mu zákazník zaplatí menou Bitcoin, nevzniknú mu žiadne zbytočné náklady. Obchodný vzťah sa tým stane prakticky anonymný a nedohľadateľný. Ako to bude s riešením prípadných obchodných sporov mi vysvetlil priamo zakladateľom platformy, Brian Hoffman: ,,Spory sa určite vyskytnú – o tom sa nedá pochybovať. Preto bude neoddeliteľnou zložkou Openbazaaru inštitút rozhodcu. Rozhodcu si zvolia strany sporu – môže ním byť prakticky ktokoľvek, na kom sa dohodnú. Ten má potom za úlohu vzniknutý spor vyriešiť k obojstrannej spokojnosti strán. My ako Openbazaar totiž do tohto procesu vstupovať nechceme.”
Pre záujemcov dodávam, že platforma si za dátum oficiálneho spustenia zvolila 1. marec 2016.
Unsung – model charity 21. Storočia
Ďalšie kreatívne využitie moderných technológií, tentokrát v oblasti charity, predstavil Jason King. Jeho aplikácia Unsung si dáva za cieľ zachrániť aspoň časť z jedla v celkovej hodnote 500 miliárd dolárov, ktoré sa každoročne v USA vyhodí. Síce sa tomu nechce veriť, ale hladom v USA trpí viac než 48 miliónov ľudí.
Ako teda táto aplikácia funguje? Do aplikácie sa prihlási reštaurácia, pekáreň či jednotlivec. Ak majú nejaké nadbytočné potraviny, odfotia ich a fotku nahrajú spoločne so svojou lokalitou do aplikácie. Správu dostane dobrovoľník alebo zamestnanec neziskovej organizácie, ktorý sa nachádza najbližšie a sa vydá sa jedlo čo najrýchlejšie vyzdvihnúť. Následne ho odnesie potrebným, teda najčastejšie bezdomovcom. Správa o dobrom skutku sa zobrazí na livefeede darcu – naživo tak môžete sledovať, kde sa vo vašom okolí nachádza najväčši dobrodinec. A prípadne ho pozvať na kávu.
Systém aktuálne funguje v Baltimore a možno sa ho už čoskoro dočkáme aj v Európe – o aplikáciu totiž priamo na konferencií prejavilo záujem niekoľko spoločností a neziskových organizácií!
Seats2meet – ako sa dá zaplatiť vlastnými vedomosťami?
Predstavte si nasledovný problém: ste marketingový špecialista na voľnej nohe a potrebujete si na firemnú prezentáciu prenajať vhodnú miestnosť na niekoľko dní. Miestnosť si môžete samozrejme prenajať – to sú pre vás ale zbytočné extra náklady. Čo by ste ale povedali na to, keby ste dokázali za zasadačku zaplatiť vlastnými vedomosťami?
V rámci konceptu Seats2meet sa táto vízia stala realitou. Veľa firiem by totiž služby marketingového špecialistu uvítalo a pritom disponujú konferenčnou miestnosťou, ktorú využijú maximálne 4x do mesiaca. Marketingový špecialista ich preto osloví a ponúkne im trojhodinovú konzultáciu výmenou za prenájom vhodnej miestnosti na 2 dni. Ak sa strany naozaj dohodnú, benefitujú obe všetci – špecialista získal bezplatné priestory a firma hodnotné know-how, za ktoré by inak musela zaplatiť.
Platforma Seats2meet dnes pôsobí už v 17 krajinách a poskytla viac ako 1,2 milióna miest na prácu. Jednoduchý nápad, ktorý prináša vzájomný rast podnikateľov a v konečnom dôsledku aj ekonomiky.
Konnektid – alebo ako sa vzdelávať v neustále sa meniacom svete
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko pracovných pozícií za život pravdepodobne vymeníte? Kým v minulosti nebolo nič zvláštne na tom, ak ste celý produktívny vek strávili v jednej firme, dnes sa jedná skôr o výnimku potvrdzujúce pravidlo. Nebude ničím prevratným, ak vo firme pobudneme niekoľko mesiacov až rokov a potom sa posunieme ďalej – za život tak vystriedame kľudne aj 20 zamestnaní.
Problém spočíva v tom, že len vysokoškolské vzdelanie, ktoré vás má pripraviť na budúcu prácu, trvá 5 rokov. Ak sa teda rozhodnete po 3 rokoch svoju prácu vymeniť, ste prakticky na začiatku. Musíte si veľa informácií dohľadať a doštudovať, času ale na to máte podstatne menej.
Najväčšou výzvou, ktorej čelíme v oblasti vzdelávania, je teda objavenie takého systému vzdelávania, ktorí nás dokáže rýchlo a kvalitne pripraviť na novú pracovnú rolu. A práve s touto výzvou sa rozhodol popasovať ďalší zaujímavý startup z Holandska, Konnektid. Ten sa snaží združovať čo možno najvyšší počet odborníkov naprieč všetkými oblasťami. Ak si teda potrebujete doplniť svoje znalosti z auditorstva, na mape si zobrazíte profesionálov z okolia, ktorí sú ochotní vás doučiť. Napríklad len v okolí Amsterdamu sa už na platformu registrovalo viac ako 600 lektorov.
Konnektid okrem iného spolupracuje tiež s vysokými školami na vytvorení študijných plánov, ktoré by lepšie a rýchlejšie reflektovali potreby neustále sa meniaceho sveta.
Uvedené spoločnosti predstavujú len zlomok inovatívnych spoločností, ktoré sa konferencie d10e zúčastnili. Ak budete hľadať inšpiráciu, chcieť spoznať zaujímavých ľudí alebo vás zaujíma, kde vidia náš svet technologickí vizionári o niekoľko rokov, určite sa zúčastnite tejto zaujímavej konferencie o rok. Konať sa bude opäť v Amsterdame a za svoj cieľ si dala prilákať ešte väčšie množstvo spoločností, ktoré chcú svojim podnikaním zmeniť zaužívané stereotypy v odvetví. Tak prečo pri tom nebyť?
Tip: Ak rozbiehate startup a plánujete sa zúčastniť medzinárodného startupovského podujatia, odporúčame vám sledovať dostupné podporné programy a schémy pre začínajúcich podnikateľov. Napríklad v rámci podporného programu Startup Sharks od Slovak Business Agency sa refundujú náklady súvisiace s účasťou na takýchto podujatiach. Treba len sledovať webstránku SBA a zapojiť sa včas do aktuálnej výzvy.