Poskytovanie ubytovania pre Ukrajincov bude jednoduchšie

Rezort dopravy spustil informačný systém, do ktorého sa môžu registrovať hotely a penzióny, ktoré chcú ubytovať odídencov z Ukrajiny. Ďalšia pomoc od štátu bude vo forme finančného príspevku.

Už od vypuknutia vojnového konfliktu, ktorý niekoľko týždňov spôsobuje masívny prílevu ukrajinských obyvateľov na Slovensko, upozorňovala Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) na potrebu vytvoriť jednotný systém dostupných ubytovacích kapacít, ktorý by zefektívnil proces poskytovania krátkodobého, no najmä dlhodobého ubytovania utečencom. Štát na tieto výzvy zareagoval – po novom sa už ubytovacie zariadenia môžu registrovať do oficiálneho online systému. S koordináciou činností spojených s ubytovaním pre Ukrajincov prichádzajúcich na Slovensko navyše pomáha už aj štátne call centrum.

Nový systém rezervovania ubytovania zabezpečí lepší prehľad voľných kapacít

Zatiaľ čo doposiaľ museli dobrovoľníci riešiť každý prípad ubytovania pre prichádzajúcich ľudí individuálne a prostredníctvom viacerých platforiem prácne overovať skutočnú dostupnosť lôžok, ministerstvo dopravy, v spolupráci s hoteliermi združenými v AHRS a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) spúšťa v týchto dňoch nový efektívny nástroj – registráciu ubytovacích zariadení, ktorá garantuje nepretržitý aktuálny prehľad dostupnosti kapacít, ktoré na pomoc pre ľudí z Ukrajiny vyčlenili.

Informačný systém bude fungovať podobne ako aplikácie na rezervovanie dovolenky v hoteloch, vďaka čomu bude možné vedieť o aktuálne dostupných kapacitách naprieč Slovenskom, a tak o nich budú dobrovoľníci aj call centrum vedieť ľuďom poskytnúť okamžite informácie. V systéme budú všetky štátne ubytovacie zariadenia, zaregistrovať sa doň môžu ale aj hotely, penzióny či ubytovne, ktoré majú záujem poskytnúť svoje služby. Urobiť tak môžu na web stránke pomocpreukrajinu.sk.

Systém funguje nasledovne: po registrácii konkrétneho zariadenia má ministerstvo dopravy 24 hodín na kontrolu správnosti použitých údajov jednotlivých hotelov, penziónov a ubytovní. Tie sú následne aktivované – v systéme môžu sami nastaviť svoje voľné kapacity, počet izieb či ďalšie doplnkové služby. Kapacity ubytovania v hromadných zariadeniach v rámci celého Slovenska tak môžu byť využité efektívne, plnohodnotne a rovnomerne.

Podnikatelia môžu žiadať o doplatok za ubytovanie a stravu, ubytovanie odídencov ale má svoje pravidlá

,,Ubytovanie budú ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, sprostredkovávať priamo z infopointov zamestnanci rezortu dopravy a ďalší vyškolení ľudia. Všetky štátne ubytovacie zariadenia a hotely budú pod jednou strechou, pričom voľné kapacity sa budú zobrazovať v reálnom čase,“ vysvetlil Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby.

Títo ľudia zabezpečia odídencom (vojnovým utečencom so statusom dočasného útočiska) ubytovanie v konkrétnom zariadení, vybavia rezerváciu a poskytnú im všetky dôležité informácie. Informačný systém bude neverejný, ubytovanie bude koordinované z infopointov (veľkokapacitných centier), ktoré budú fungovať 24/7.

Ubytovacie zariadenia budú mať možnosť žiadať od odídencov aj doplatok za ubytovanie či stravu. V profile ubytovacieho zariadenia však musí byť jednoznačne uvedené, v akej výške tento doplatok bude. Systém tiež bude evidovať aj možnosti ubytovania pre ľudí s domácimi zvieratami.

Ministerstvo upozorňuje, že hotely, penzióny a ďalšie súkromné ubytovacie zariadenia budú môcť žiadať o príspevok za ubytovaných utečencov aj spätne, podmienkou je, že odídenec musí mať Doklad o tolerovanom pobyte.

Hotelieri poskytujú ubytovanie na vlastné náklady, pomôcť má štát

Slovenskí hotelieri, majitelia menších penziónov i mnohí zamestnávatelia z gastro sektora prejavili svoju solidaritu s ľuďmi na úteku prakticky okamžite. Asociácia v expresne rýchlom čase ponúkla pomoc s krátkodobým ubytovaním a ľuďom z Ukrajiny poskytla viac ako 1 500 voľných lôžok. „Počas prvých dní sa ľudia väčšinou zdržali len krátkodobo, prenocovali a pokračovali v ceste do okolitých krajín,“ vysvetľuje Marek Harbuľák. „Od začiatku marca však výrazne pribúda počet utečencov, ktorí sa na Slovensku rozhodujú ostať dlhodobejšie. Pretrvávajúci vojnový konflikt a strach o vlastné životy v nasledujúcich dňoch a týždňoch z Ukrajiny pravdepodobne donútia odísť i ďalších obyvateľov – je preto zrejmé, že ľudí, ktorí budú potrebovať pomoc s dlhodobým ubytovaním bude pribúdať,“ dopĺňa. Taktiež ubezpečuje, že hotely a penzióny združené v AHRS sú pripravené svoje ubytovacie kapacity navýšiť, potrebná je len jasná požiadavka zo strany štátu. 

AHRS vyzýva hotelierov a ďalších podnikateľov v cestovnom ruchu, aby vo svojej solidarite nepoľavili, a pokiaľ môžu, i naďalej poskytli prichádzajúcim utečencom v kritickej situácii časť ubytovacích kapacít bezplatne alebo za zníženú cenu. 

Aktualizácia k 06.04.2022: Na základe nariadenia vlády schváleného 31.3.2022 budú vyplácané príspevky osobám - nepodnikateľom, ktorí poskytnú ubytovanie odídencom z Ukrajiny, vo výške 7 eur (vrátane DPH) / noc za ubytovanie osôb starších ako 15 rokov a za ubytovanie mladších ako 15 rokov, bude suma polovičnáNovela zákona o podpore cestovného ruchu zasa upravuje výšku príspevku pre podnikateľov, ktorí poskytnú ubytovanie odídencom, a to vo výške 7,70 eur / noc za ubytovanie osoby staršej ako 15 rokov a 3,85 eur / noc za osobu mladšiu ako 15 rokov. Jednou z podmienok je, aby ubytovateľ uzavrel zmluvu s odídencom. Všetky podrobnosti žiadania o príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny približujeme v článku Príspevok za poskytovanie ubytovania odídencom: podmienky a postup žiadania.

Ako kompenzáciu môžu od štátu získať aj finančný príspevok - schválila to vláda v stredu 16.3.2022 na rokovaní. Príspevok budú vyplácať obce a požiadať oň bude môcť fyzická alebo právnická osoba, ktorá poskytuje ubytovanie v ubytovacom zariadení odo dňa vyhlásenia mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov z dôvodu konfliktu na Ukrajine. Príspevok sa bude vyplácať do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o jeho poskytnutie. Výška príspevku bude od 500 do 1250 eur v závislosti od počtu obytných miestností, v ktorých bude ubytovanie poskytnuté odídencovi. V skrátenom legislatívnom konaní by o tom mal rozhodovať ešte parlament.

Zdroj: AHRS, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Vláda SR

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zamestnanie Ukrajinca s dočasným útočiskom

Aké povinnosti má zamestnávateľ, ktorý chce zamestnať odídencov z Ukrajiny? A čo sa v súvislosti s Ukrajincami s udeleným dočasným útočiskom mení novelami zákona o pobyte cudzincov či azyle?

Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny aj v roku 2024

Prehľad poskytovania príspevku za ubytovanie obyvateľov Ukrajiny, ktorí odišli pred vojnovým konfliktom. Kto a na akú výšku príspevku má nárok v roku 2024?

Príspevok za ubytovanie odídenca: zmeny od 1. 10. 2022

Vláda schválila zvýšenie príspevkov za ubytovanie odídencov a predĺžila aj obdobie ich poskytovania. Ako sa menia sumy, dokedy o príspevok možno žiadať a ako je to v prípade podnikateľov?

Zdaňovanie príjmov Ukrajincov na Slovensku

Aké sú daňové podmienky pre pobyt Ukrajincov na Slovensku? Ako by mali platiť dane z príjmov ukrajinskí podnikatelia podľa súčasnej legislatívy?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky