Zamestnanie Ukrajinca s dočasným útočiskom

Zamestnanie Ukrajinca s dočasným útočiskom
Zdroj: Pexels.com
Veronika Front ImmiCo.

Právnička a zakladateľka spoločnosti ImmiCo., ktorá sa venuje konzultačnej činnosti v imigračnej oblasti. V spolupráci s obchodnými partnermi z tretích krajín a Európy sa podieľa na projektoch, ktoré sa týkajú úspešnej relokácie cudzincov na slovenský pracovný trh.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Aké povinnosti má zamestnávateľ, ktorý chce zamestnať odídencov z Ukrajiny? A čo sa v súvislosti s Ukrajincami s udeleným dočasným útočiskom mení novelami zákona o pobyte cudzincov či azyle?

Zamestnávanie občanov Ukrajiny na Slovensku získalo na význame v kontexte prebiehajúceho vojnového konfliktu na Ukrajine, ktorý prinútil mnohých ľudí opustiť svoje domovy a hľadať útočisko v zahraničí. Slovensko sa stalo jednou z cieľových krajín pre ukrajinských utečencov, ktorí tu nachádzajú nielen bezpečie, ale aj pracovné príležitosti. Slovenské firmy vnímajú ukrajinských pracovníkov ako cenný zdroj, ktorý im pomáha preklenúť nedostatok domácej pracovnej sily.

Možnosti legalizácie pobytu Ukrajincov na Slovensku

Občania Ukrajiny na Slovensko prichádzali aj pred začatím konfliktu, a to predovšetkým za prácou, štúdiom či podnikaním. Preto existuje viacero možností, ako legalizovať ich pobyt aj bez toho, aby mali poskytnuté dočasné útočisko, ktoré sa začalo udeľovať po napadnutí Ukrajiny. Je len na občanovi Ukrajiny o akú formu pobytu požiada. Každý z typov pobytov má svoje pravidlá (alebo výhody a nevýhody).

Občania Ukrajiny sa môžu zdržiavať na Slovensku v rámci bezvízového režimu po dobu 90 dní. Počas tohto obdobia však nemôžu pracovať, podnikať a nemajú ani napríklad zdravotné poistenie.

Ďalej sa môžu zdržiavať na Slovensku, ak majú udelený azyl alebo oň požiadali. Do pracovnoprávneho vzťahu môže žiadateľ alebo cudzinec, ktorému bol udelený azyl, vstúpiť až po uplynutí šiestich mesiacov od začatia konania o udelení azylu. Žiadateľ alebo cudzinec, ktorému bol udelený azyl, ale nemôže podnikať.

Prečítajte si tiež

Ďalšou možnosťou je získanie niektorého z typov prechodného (pobyt za účelom zamestnania, štúdia, zlúčenia rodiny, podnikania...) alebo trvalého pobytu (dlhodobý pobyt, trvalý pobyt na 5 rokov, trvalý pobyt na neobmedzený čas).

No v súčasnosti sa najčastejšie stretávame s tým, že občania Ukrajiny žiadajú práve o poskytnutie dočasného útočiska.

Poskytovanie dočasného útočiska Ukrajincom

S narastajúcim počtom ľudí, ktorí hľadali a stále hľadajú útočisko pred konfliktom a nestabilitou, prijíma Slovensko značný počet odídencov z Ukrajiny.

V tejto súvislosti Vláda Slovenskej republiky uznesením č. 144/2022 zo dňa 28.2.2022 schválila návrh na vyhlásenie poskytovania dočasného útočiska v zmysle § 29 ods. 2 zákona č. 480/2002 Z.z. o azyle štátnym občanom Ukrajiny a ich rodinným príslušníkom.

V zmysle § 29 ods. 1 zákona č. 480/2002 Z. z. Zákon o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa dočasné útočisko poskytuje na účely ochrany cudzincov pred vojnovým konfliktom, endemickým násilím, následkami humanitárnej katastrofy alebo sústavným či hromadným porušovaním ľudských práv v ich krajine pôvodu.

O udelenie dočasného útočiska môžu občania Ukrajiny požiadať osobne vo veľkokapacitných registračných centrách alebo na vybraných oddeleniach cudzineckej polície. Každá dospelá osoba žiada o dočasné útočisko osobne. Ak vie občan preukázať svoju totožnosť (pas, ID karta), dočasné útočisko mu bude poskytnuté okamžite po registrácii. Ak nemá žiadne doklady, o jeho žiadosti o dočasné útočisko bude rozhodnuté v krátkom čase - približne do 30 dní.

Slovenská republika prostredníctvom dočasného útočiska poskytuje štátnym občanom Ukrajiny a ich rodinným príslušníkom formu ochrany, ktorá zahŕňa ubytovanie, stravu, zdravotnú starostlivosť, hygienické potreby a predovšetkým okamžitý prístup na slovenský pracovný trh.

Dočasné útočisko je občanom Ukrajiny poskytnuté do 4. marca 2025.

Aké sú možnosti pri zamestnávaní občanov Ukrajiny s dočasným útočiskom?

Zamestnávateľ môže zamestnať štátneho príslušníka tretej krajiny v zmysle § 23a ods. 1 písm. k) zákona č. 5/2004 Z. z. Zákon o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko.

Na pracovnom trhu má takýto zamestnanec zaručené rovnaké práva ako občan Európskej Únie/Európskeho hospodárskeho priestoru (okrem štátnozamestnaneckých miest). Má nárok na mzdu, na dovolenku, na príplatky, na príspevok na stravu, na odpočinok a iné. Jednoducho povedané, má rovnaké práva, a tiež povinnosti ako slovenský zamestnanec.

Nevyžaduje sa potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta (ani toho, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu), ani povolenie na zamestnanie.

Zamestnanca s dočasným útočiskom možno  zamestnať na pracovnú zmluvu (na dobu určitú, neurčitú, plný úväzok, skrátený úväzok) alebo na dohodu (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnostidohodu o brigádnickej práci študenta).

Článok pokračuje pod reklamou

Povinnosť zamestnávateľa informovať úrad práce o zamestnaní

Ak spoločnosť zamestná zamestnanca, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko, má povinnosť v zmysle zákona o službách zamestnanosti zaslať príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny informačnú kartu, a to najneskôr do siedmich pracovných dní odo dňa nástupu do zamestnania a najneskôr do siedmich pracovných dní odo dňa skončenia zamestnania (na stiahnutie vzory informačnej karty pri začatí zamestnávaniainformačnej karty pri skončení). Táto lehota je záväzná a úrady práce jej dodržiavanie sledujú.

V informačnej karte sa vypĺňajú Identifikačné údaje štátneho príslušníka tretej krajiny, informácie o zamestnaní a informácie o osobe, ktorá koná za spoločnosť.

V časti „Potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta ani povolenie na zamestnanie štátneho príslušníka tretej krajiny sa nevyžaduje“ podľa ustanovení zákona o službách zamestnanosti je potrebné v prípade zamestnanca s poskytnutým dočasným útočiskom vyznačiť políčko § 23a ods. 1 písm. k).

K informačnej karte zamestnávateľ doloží kópiu pracovnoprávneho vzťahu (poprípade kópiu dokladu o skončení pracovného pomeru) a kópiu dokladu, ktorý potvrdzuje poskytnutie dočasného útočiska.

Netreba zabúdať na to, že ak sa počas trvania pracovného pomeru zmení akákoľvek okolnosť (napr. v osobných údajoch, SK ISCO kód, zmena v údajoch firmy...), je potrebné zaslať túto informáciu na príslušný úrad práce.

Povinnosť zamestnávateľa informovať o zamestnaní Sociálnu poisťovňu

Zamestnávateľ je povinný v zákonných lehotách za zamestnanca s poskytnutým dočasným útočiskom plniť prihlasovacie, odhlasovacie a oznamovacie povinnosti voči Sociálnej poisťovni. Taktiež je povinný odvádzať za neho poistné včas a v riadnej sume tak, ako za každého iného zamestnanca.

Zamestnávateľ prihlasuje zamestnanca prostredníctvom registračného listu fyzickej osoby (RLFO) pod rodným číslom, ktoré má uvedené na doklade o dočasnom útočisku, bez ohľadu na výšku príjmu.

Ak by nastal prípad, že občan Ukrajiny nemá pridelené rodné číslo (rodné číslo im prideľujú pri vybavovaní dokumentu o dočasnom útočisku), zamestnávateľ predloží RLFO príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne v papierovej forme. Následne Sociálna poisťovňa vygeneruje občanovi Ukrajiny na účely sociálneho poistenia identifikačné číslo sociálneho poistenia.

Treba mať na pamäti, že pri vypĺňaní RLFO zamestnávateľ nevypisuje nižšie uvedené:

  • v oddiele I.   “fyzická osoba bez pobytu v SR”- uvádza sa iba v prípade fyzickej osoby bez pobytu na území SR,
  • v oddiele II.  “adresa pobytu” - uvádza sa iba v prípade fyzickej osoby bez pobytu v SR.

Povinnosť prihlásiť zamestnanca z Ukrajiny do zdravotnej poisťovne

Vstup do systému verejného zdravotného poistenia v SR je naviazaný na výšku príjmu zo zárobkovej činnosti, ktorý musí byť dohodnutý aspoň vo výške platnej minimálnej mzdy.

Dĺžka pracovného úväzku zamestnanca nie je na účely zdravotného poistenia rozhodujúca.

Prečítajte si tiež

Ak sa osoba, ktorej bolo poskytnuté dočasné útočisko zamestná u slovenského zamestnávateľa s príjmom aspoň vo výške mesačnej minimálnej mzdy, na účely zdravotného poistenia sa stáva poistencom a je verejne zdravotne poistená

Zamestnávateľ je povinný takéhoto zamestnanca registrovať do príslušnej zdravotnej najneskôr do ôsmich pracovných dní od vzniku zamestnania. Tejto registrácia je však možná až potom, ako si zamestnanec vyberie zdravotnú poisťovňu a poistí sa v nej. V praxi sa totiž často stáva, že Ukrajinec nemá v momente zamestnania zdravotné poistenie na Slovensku a zamestnávateľ ho nevie z titulu pracovného pomeru prihlásiť.

Novela zákona o pobyte cudzincov a o azyle: zmeny v súvislosti s občanmi s udeleným dočasným útočiskom

V zákone  č. 404/2011 Z. z. Zákon o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov pribudla možnosť, že štátny príslušník tretej krajiny (a teda aj Ukrajiny), ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, môže požiadať o udelenie trvalého pobytu na päť rokov. Naďalej však takíto občania môžu požiadať aj o prechodný pobyt (pobyt za účelom zamestnania, štúdia, zlúčenia rodiny, podnikania...).

Rovnako sa na základe novely zákona o pobyte cudzincov, ktorá nadobudla účinnosť dňa 15.07.2024, umožní štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území SR, podnikať.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky poskytne príspevok za ubytovanie prostredníctvom obce, v ktorej územnom obvode sa poskytuje odídencovi ubytovanie. Príspevok sa poskytne za ubytovanie odídenca počas 120 dní od prvého poskytnutia dočasného útočiska na území Slovenskej republiky.

Zamestnávanie ukrajinských občanov s dočasným útočiskom na Slovensku prináša výhody pre obe strany. Slovenské firmy získavajú potrebnú pracovnú silu, zatiaľ čo ukrajinskí utečenci majú prístup k pracovným príležitostiam a zlepšujú svoju životnú situáciu.

Nedávne zmeny v zákone navyše umožňujú získanie trvalého pobytu a podnikanie, čo ďalej podporuje ich integráciu.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Front title_company
Veronika Front ImmiCo.

Právnička a zakladateľka spoločnosti ImmiCo., ktorá sa venuje konzultačnej činnosti v imigračnej oblasti. V spolupráci s obchodnými partnermi z tretích krajín a Európy sa podieľa na projektoch, ktoré sa týkajú úspešnej relokácie cudzincov na slovenský pracovný trh.


Odvody z dohody od 1.1.2025

Aké odvody platí zamestnávateľ a dohodár pri uzavretí niektorej z dohôd o prácach mimo pracovného pomeru v roku 2025, sa dočítate v článku.

Riešenie sporov o uzavretie kolektívnej zmluvy

Kedy k sporu o uzavretie kolektívnej zmluvy dochádza a ako sa také situácie riešia? Podrobnosti o riešení pred sprostredkovateľom alebo pred rozhodcom.

Zamestnanie cudzinca z tretej krajiny: povinnosti zamestnávateľa

Prehľad povinností, ktoré má zamestnávateľ štátneho príslušníka tretej krajiny voči cudzineckej polícii a úradom práce. Čo treba vedieť, aby predišiel problémom a sankciám?

Dohoda o brigádnickej práci študentov v roku 2025

Študenti vysokých škôl a žiaci stredných škôl môžu za určitých podmienok pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov. Aké podmienky platia v roku 2025?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky