Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.102) – Aj žena na bicykli môže byť sexy

Po dlhšej dobe sa opäť vraciame k seriálu o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch, teraz už k občasníku. Stále sa však vynárajú nové, zaujímavé nápady a bola by veľká škoda ich nespracovať. Ten dnešný sa týka pomaly prichádzajúcej jari. Hoci už za sebou máme prvý jarný deň, zima sa stále drží zubami nechtami. Keď sa však oteplí, pomaly sa na cestách začnú objavovať bicykle. A spolu s nimi aj ženy na bicykloch...

Nechcela vyzerať ako mužský cyklo pretekár

Dnešný príbeh sa začína v americkom meste Seattle a bude nás ním sprevádzať dáma menom Ann DeOtte. Keď sa prisťahovala do Seattlu, chcela chodiť na bicykli, no znamenalo to pre ňu kúpiť si prilbu, neestetickú „cestársku“ vestu a cyklistické nohavice, pretože v sukni to na bicykli moc nejde. Potom sa na istý čas vybrala do Európy a na našom milom kontinente sa jej zdalo veľmi prekvapivé, že ľudia môžu na bicykli jazdiť aj v „civilnom“ oblečení. Zvlášť ženy.

Článok pokračuje pod reklamou
Po návrate domov sa jej stala ešte jedna pomerne bežná príhoda. Počas cesty domov jeden večer poriadne zmokla. A čo urobí zmoknutý cyklista? Sadne za počítač a začne na internete hľadať pršiplášť. Ann však nenašla žiadny podľa svojich predstáv, a práve tu sa začína rozmotávať klbko príbehu cyklistickej módnej značky menom Iva Jean. Ann popri zamestnaní začala vymýšľať dizajn prvého pršiplášťa. Cieľ bol jasný – musí mať tvar ponča (či stanu), teda by mal zakryť aj ruky a nohy, no zároveň musí vyzerať štýlovo a byť variabilný. Myšlienka sa zrodila, no k realizácii bolo ešte ďaleko...


Od nákresu k sériovej výrobe za 2 roky

Ann DeOtte sa svojím návrhom začala intenzívnejšie zaoberať v roku 2009. S celkovým vytvorením prvého prototypu jej pomohla kamarátka dizajnérka Katie Walag. Potom začala Ann robiť prieskum trhu dodávateľov a sondovať, či by pršiplášte mohla vyrábať v USA, alebo ešte lepšie priamo v Seattli. Potrebovala dodávateľa látky, krajčírsku dielňu, distribučnú sieť, fotografa na kampaň a množstvo ďalších vecí. Ako kapitál jej slúžili vlastné úspory a počas rozbehu projektu bola stále zamestnaná. Nezabudla ani na poriadny biznis plán.
Jej prieskum prebiehal hlavne online. Skontaktovala sa s niekoľkými ďalšími nezávislými dizajnérmi a požiadala ich o radu. Tí ju presmerovali na ďalších a ďalších dôležitých ľudí, až sa napokon dostala do Ateliéru Verdigris. Majiteľky tohto ateliéru pomohli Ann vďaka dôkladnej znalosti odevného priemyslu s prevedením prototypu do sériovej výroby. Kým sa dial tento proces, mladá Američanka zatiaľ pracovala aj na tvorbe e-shopu a právnej úprave predaja (dodacie podmienky, reklamácie, atď.), aby všetko pôsobilo maximálne profesionálne. Zároveň sa dohodla na predaji aj s niekoľkými sieťami športových potrieb. V auguste 2011 sa pršiplášť konečne dostal k prvým zákazníkom. A keď získal ocenenie Fashion Grand Prize Winner, spustila sa lavína mediálneho záujmu.
To však stále nie je všetko. Keďže Ann mala stále svoj sen o sexy a štýlovom oblečení pre ženy cyklistky, pokračovala vo vývoji. Tak vznikli prototypy obojstrannej reflexnej vesty (ktorá chvalabohu nemá s tou cestárskou nič spoločné), dôvtipnej sukne, ktorá sa pri bicyklovaní „zväčší“ a imidžových blúzok, ktoré tiež myslia na komfort pri bicyklovaní, no zároveň sa pokojne hodia aj váženej pani právničke do kancelárie. Na všetko toto bol potrebný kapitál, ktorý ale značka rýchlo získala cez Kickstarter. Viac vám o tom povie video nižšie...



video prezentácia značky Iva Jean na portáli Kickstarter


Netradičné odevy po našom?

Príbeh Ann je krásny a nasledovania hodný hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je jej trpezlivosť a výdrž. Mnohí slovenskí „podnikatelia“ očakávajú, že deň po zápise do Obchodného registra im pred dverami bude stáť Mercedes. Omyl. K takémuto úspechu sa treba dopracovať a Ann to dokázala.
Po tom, čo zmokla na bicykli, mohla pokojne zamknúť svojho tátoša do pivnice, nadávať ako ¾ zvyšku populácie a ďalej chodiť MHD, na ktorú by nadávala tiež. No ona urobila presný opak – problém vzala ako príležitosť a keď na trhu nenašla nič, čo by ju adekvátne ochránilo pred dažďom, vytvorila to sama. Postupne, popri zamestnaní, pomaly, z vlastných úspor a hlavne do detailov, profesionálne a po poriadnom prieskume trhu. Nezabudla ani na biznis plán a svoje pôvodné zamestnanie opustila až vtedy, keď firma reálne predávala. Nikde nie je napísané, že toto je zaručený návod na úspech, no ide určite o ukážkový príklad pekného organického rastu, ktorý by mohol veľmi ľahko fungovať aj v našich končinách.
Takže... keď nabudúce „zmoknete“, skúste popremýšľať, čo vám tým osud chcel povedať, a či to náhodou nie je námet na úspešné podnikanie.

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky