Človek dnešnej doby je častokrát tak zavalený prúdom každodenných pesimistických informácií, že stráca nadhľad a neverí konceptom, ktoré prichádzajú s navonok nezlučiteľnou kombináciou rôznych prvkov. Potom sa však objaví podnikateľský príbeh, ktorý všetkým neveriacim Tomášom poriadne otvorí oči. My máme pre Vás dnes takéto príbehy až dva.
Kníhkupectvo a pizzeria v jednom
Volá sa Pizzateca a sídli v španielskom Madride. Už názov tohto konceptu prezrádza prepojenosť pizzerie a akejsi bibliotéky, či kníhkupectva. U nás notoricky poznáme prepojenie kníhkupectva a kaviarne. Ale pizza? Kto by sa na niečo také dal? A aký už to len môže mať úspech?
Skeptik by iste hneď podotkol, že dve tak odlišné činnosti sa nedajú zvládať naraz. Piecť pizzu a predávať knihy? A predsa to funguje...
Majitelia tejto „knihopizzerie“ stavili na myšlienku, že uhasia návštevníkom hneď dva druhy hladu. Fyzický hlad uhasí pizza a hlad po informáciách, dobrodružstve, či romantike zasa knihy. V podniku je stále plno, veď kto by už len nechcel spojiť príjemné s užitočným – dobre sa najesť a pritom si prelistovať a neskôr i kúpiť knižku, ktorá prispeje k osobnému rozvoju.
Činnosť pritom nie je až taká náročná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pizza sa pečie vo forme menších kúskov, ktoré sa potom naukladané na veľkom plechu položia na vyhrievaný samoobslužný pult. Zákazník si teda naloží pizzu sám a zaplatí ju pri kase podobne ako samotné knihy z kníhkupeckej časti. Oboje si potom môže vychutnať pri niektorom zo stolov či barových pultov. Pizzateca ponúka aj špeciálne akcie – 1 kúsok pizze + najnovší paperback bestseller za 5 €. Kto by sa nenechal nalákať na také dobroty?
Kníhkupectvo zamerané na kuchárske knihy a zároveň reštaurácia
Druhý koncept spája o niečo bližšie prvky, no opäť v odvážnej kombinácii. Ide totiž o spojenie predaja kuchárskych kníh s reštauráciou. Podnik menom 25°C z mesta Singapore začal svoje ťaženie na trhu pod heslom „vyskúšaj prv než kúpiš“. 25°C funguje nielen ako kníhkupectvo plné farebných kuchárskych kníh ale i ako reštaurácia, kde z týchto kuchárskych kníh varia.
Kníhkupectvo je rozdelené podľa štýlov stravovania, používaných surovín, jednotlivých krajín či podľa autorov. Podobne je rozdelené aj menu reštaurácie. Môžete si vybrať jedlo z Indie, od Jamieho Oliviera alebo výhradne z bio surovín. Menu sa strieda sezónne podľa konkrétnych kuchárskych kníh. Ak Vám objednané jedlo chutilo, môžete si kúpiť celú kuchársku knihu a skúšať aj doma. Ak máte záujem len o jeden konkrétny recept, ktorý ste si počas návštevy „zjedli“, ten máte započítaný už v cene jedla.
Netradičné kombinácie na Slovensku?
Oba spomenuté podnikateľské nápady jednoduchým a napodiv až banálne prirodzeným spôsobom spájajú dva celkom odlišné podnikateľské zámery. Kde je ale napísané, že keď chcete predávať knihy, musíte iba predávať knihy? Prečo by podnikateľ nemohol prepojiť 2 navonok hoci i vôbec nesúvisiace aktivity? Môže tým jedine získať. Jednak kopec zvedavcov, ktorí si nový koncept okamžite zamilujú a jednak dve tržby miesto jednej. Na jednom mieste, s jedným tímom zamestnancov. Ekonomické, nie? A čo podobné nápady na Slovensku? Poznáte podobné iniciatívy? Alebo už premýšľate o tej vlastnej celkom novej a neošúchanej?
Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.