Koľkokrát ste už počas svojho života spali v hoteli? V takom tom klasickom, vlastná izba, posteľ, stolík, kreslo, kúpeľňa a WC. Uteráky s logom a usmievavý recepčný. Celosvetový štandard, ktorý sa hoteliérom zrejme osvedčil. No práve z dôvodu konzervatívneho charakteru trhu s ubytovaním je tu obchodnícka medzera. Niektorí si už stihli povedať – čo tak priniesť inovatívny koncept v podobe kapsulového hotela alebo ekologickej myšlienky?
Noc v „kapsuli“
Ak by ste sa ešte v roku 2010 pokúsili nájsť si ubytovanie v centre Amsterdamu za 20 €, zrejme by ste neuspeli. Podnikanie s prívlastkom 2011 však túto situáciu mení. Do hlavného mesta Holandska totiž prišiel CityHub hotel, novinka, ktorá spravila vietor aj na stránkach pre podnikateľov. Ide o kapsulový hotel, kde sa možno ubytovať na princípe včelieho plástu.
Model nie je absolútne nový, poznajú ho už dlhšie v Číne. Pre tamojší rapídny nedostatok priestoru a preľudnenia niektorých oblastí sa kapsulovým hotelom darí veľmi dobre. Holandský mladší brat prináša podobnú funkcionalitu, a teda posteľ, svietidlo, okienko smerom na chodbu, zamykateľné dvere a úsporná skrinka na osobné veci. Nič viac. Zabudnite na mramorom vykladanú kúpeľňu, minibar s light colou alebo na fén. Do hotela ste sa predsa prišli vyspať, nie?
CityHub má aj vďaka maximálne úspornému vybaveniu či spoločným sociálnym zariadeniam svoju jasne definovanú klientelu – aktívnych turistov, shoppoholikov či maniakov na kultúru. Presne tých, ktorí strávia väčšinu dňa behaním kade tade a na hotel sa prídu naozaj iba vyspať. Vďaka nízkej cenovej politike má takýto podnik v centre európskej metropoly tiež permanentne plno. Veď koho by aj nelákala takáto raritka za takmer ľudovú cenu?
Eco za nízku cenu
Hotel nemusí byť len vizuálne zaujímavý a štruktúrne netradičný, ale nôže byť aj ekologický. Tak je tomu v prípade hotela menom Lookotel, ktorý sám seba označuje prívlastkom lowxurious. Nachádza sa v Španielsku a je postavený z vopred pripravených samostatných modulov, ktoré tvoria izby hotela. Tie môžu mať veľkosť od 9 do 12m2, k dispozícii je klasické hotelové vybavenie, ktoré tu má netradičný a moderný dizajn. Aj vďaka samotnému dizajnu a premyslenej architektúre má hotel naozaj mizivé náklady na prevádzku. Prvotná investícia bola vyššia, no premýšľať sa oplatilo. Za všetko hovoria čísla ako o 40% nižšie energetické náklady, či o 70% nižšie mzdové náklady. Prečo je to tak? V hoteli funguje self check-in aj self check-out, čo šetrí náklady na recepciu. Služby ako upratovanie či pranie sú outsorcované. A samotný dizajn jednotlivých modulov predstavuje výhodu v rôznych eko-parametroch. Použité materiály dôkladne izolujú, šetrí sa voda, atď., atď.. Lookotel by rád expandoval v rámci Španielska a neskôr i ďalej v Európe, pridáte sa?
Inovatívne hotely u nás doma?
Franchise od Lookotels alebo vlastný kapsulový hotel? Biznis model je jednoduchý – ak ponúknete niečo lacné a dostatočne atraktívne pre isté skupinky ľudí, získate veľa zákazníkov a tým aj vysoký zisk. O to lepšie, ak sa vám náklady podarili stiahnuť na minimum. Tak ako, rodí sa vám v hlave práve teraz nový hoteliersky Facebook? Do toho, tešíme sa na váš príbeh!