Tento pondelok sme slávili deň knihy, preto prinášame aj na poli inšpiratívnych nápadov na podnikanie tematický článok. Nebudeme sa však venovať tradičným knihám, ale tým elektronickým. Viete si predstaviť, že si vo verejnej knižnici požičiate e-knihu? A že táto verejná knižnica nebude mať žiadne sídlo? Iba to webové? Existuje taká... volá sa Skoobe.
Nová doba, nový koncept
Existujú čitatelia, ktorí si knihy nekupujú, iba ich čítajú. Buď si ich požičiavajú od priateľov, alebo z verejnej knižnice. S príchodom e-kníh títo čitatelia samozrejme nezmizli – akurát pre nich neexistovala platforma, vďaka ktorej by si e-knihy mohli vypožičať. Donedávna...
V roku 2010 začali dve vydavateľstvá z Nemecka premýšľať o tom, že by takáto platforma mohla značne pomôcť čítanosti e-kníh. Štartovacím impulzom teda boli samotní vydavatelia, konkrétne Random House a Georg von Holtzbrinck. Investovali spoločne, a tak sa začal vývoj iOS aplikácie (pre mobilné zariadenia značky Apple), ktorá mala fungovať ako verejná online knižnica na elektronické knihy. Platforma dostala názov Skoobe (čítaj skúbi), čo je vlastne ebooks odzadu.
Aplikácia bola v beta-verzii spustená 31.mája 2011, testerom bola ponúknutá zadarmo. Približne trištvrte roka sa vychytávali chyby a prebiehal dodatočný vývoj, ktorý celú aplikáciu ešte viac prispôsobil potrebám moderného čitateľa. Ostrý štart a predaj v Apple Store nasledoval 29.februára 2012. K dispozícii je aplikácia na iPhone, iPad a iPod Touch, pripravuje sa verzia pre Android.
V súčasnosti združuje táto e-knižnica tisícky kníh od viac ako 70 vydavateľstiev. Primárne je zameraná na nemecký trh, no plánuje svoje pôsobisko rozširovať.
Menovite za projektom stoja Christian Damke, vysoko postavený manažér vydavateľstva Random House a Henning Peters, IT business angel, ktorý má pod palcom samotný vývoj.
Ako si ľahko požičať niečo nehmotné
Ak sa vám stále zdá možnosť požičať si e-knihu skôr ako sci-fi, vyvedieme vás z omylu. Je to totiž celkom jednoduché. Na začiatok si zadarmo stiahnete aplikáciu Skoobe – akoby ste vkročili do klasickej knižnice. Potom príde na rad klasické prechádzanie sa po knižnici – browsovanie v elektronických policiach. Keď vás niečo upúta, napr. podľa obalu, prečítate si ukážku – presne ako keď v klasickej knižnici vytiahnete knihu z police a na chvíľu sa začítate, aby ste zistili, či vás bude baviť. Taktiež si môžete vyberať podľa recenzií, obľúbenosti, atď.
Výhodou oproti klasickej knižnici je to, že tu nehrozí nedostupnosť knihy. Taktiež netreba čakať na najnovšie alebo najpopulárnejšie knihy – všetkých je vždy dosť. Ďalšou výhodou sú žiadne poplatky za prekročenie výpožičnej doby – knihu môžete čítať koľko len chcete. Ako je to možné? V aplikácii máte totiž obmedzený priestor na vypožičané knihy. Logicky teda musíte nejakú vrátiť, kým si požičiate novú. Čítať ich však môžete ľubovoľne dlho.
Stále vám to znie bláznivo? Ako môžem vrátiť niečo, čo už raz mám stiahnuté? Omyl. Knižky si nesťahujete priamo do telefónu či tabletu. Ostávajú uložené iba v aplikácii a nedajú sa kopírovať. Požičať a vrátiť ich teda možno jednoducho - stlačením virtuálneho tlačidla. Ak sa pýtate, či sa knihy dajú čítať iba online, odpoveď je nie. K dispozícii je aj offline mód, v ktorom môžete knižky čítať až 30 dní.
Celý tento „špás“ funguje ako v bežných knižniciach na základe mesačného paušálneho poplatku. Na tom je postavený aj biznis model firmy Skoobe GmbH z Mníchova. Ale dosť bolo rečí, pozrite si fungovanie Skoobe na vlastné oči...
video prezentácia fungovania e-knižnice Skoobe (iba v nemčine)
Podnikanie zajtrajška
Aj keď tento koncept nie je celkom prelomový a podobné e-knižnice už na trhu existujú, stále ide o pomerne mladý odbor. Zrejme mu ešte chvíľku potrvá, kým začne generovať podstatné zisky a bude môcť reálne ohroziť napríklad klasické knižnice či „papierové“ vydavateľstvá.
Pri akomkoľvek type biznisu, ktorý sa zameriava na moderné trendy, je však dobré začať čo najskôr a nečakať na masy. Tzv. early adopters vám pomôžu postupne dostať značku na trh a všetci ostatní, ktorí prídu po vás, budú vždy už len tí druhí. Síce si budete musieť cestičku prerúbať sami, no v konečnom dôsledku sa to určite oplatí...