Ján Kadlec si austrálsky podmorský svet obľúbil až natoľko, že vynašiel nový potápačský prístroj.
Ako sa z mladého Slováka stane odborník na potápačskú techniku? Stačí ak sa presťahujete na druhý koniec planéty, ste šikovný a máte podnikateľského ducha. Presne tieto faktory sa stretli u Jána Kadleca, ktorý sa snaží vo svete preraziť so špeciálne upraveným potápačským prístrojom s názvom OxyPole. Ten by mal nadšencom podmorského sveta nielen uľahčiť pohyb pod vodou, ale aj ustrážiť hrúbku peňaženky.„Na rozdiel od tradičného scuba potápania nevyžaduje OxyPole fľašu so stlačeným vzduchom, pretože má elektricky poháňaný kompresor plávajúci na hladine, ktorý stláča vzduch a cez hadicu podľa potreby zásobuje potápača pod vodou,“ vysvetľuje Ján Kadlec a vzápätí dodáva, že jeho prístroj je najľahším na svete - váži iba sedem kilogramov. Ba čo viac, keďže jeho súčasťou nie je vzduchová fľaša, môžete s ním ako s jediným potápačským prístrojom na svete letieť aj lietadlom.
Ján Kadlec začal spolu s priateľkou cestovať už počas štúdií na vysokej škole. Spoznávanie nových kultúr a prostredia si veľmi rýchlo obľúbili a vďaka nadobudnutým jazykovým znalostiam smerovali ich prvé pracovné kroky do medzinárodných spoločností. „Austrália bol náš dávny sen a preto sme pri pracovnej ponuke v Sydney nezaváhali. Táto krajina nás neuveriteľne posunula - po osobnostnej aj profesionálnej stránke, ale Slovensko je náš domov, naša kultúra a zázemie. Rozhodne plánujeme v budúcnosti žiť doma,“ vysvetľuje Ján Kadlec.
Na Slovensko ho nedávno priviedol práve jeho vylepšený potápačský prístroj. Prihlásil ho do súťaže Podnikateľský nápad roka 2014, v ktorej sa prebojoval medzi finalistov. Kým potápanie je jeho záľubou, všeobecné znalosti o biznise, plánovaní, analýze a riešení problémov získal vďaka štúdiu Master of Business Administration (MBA) a 7 ročnej praxi v poradenstve. Bez šikovnosti a technického myslenia by ale prístroj zhotoviť nedokázal. Našťastie, jeho rodina sa už niekoľko generácií venuje technike, elektromechanike a dizajnu.
Nevýhodou prístroja sa môže zdať vrčanie motora, avšak pod vodnou hladinou jeho zvuk takmer nepočuť. „Zvuk kompresora je tichší ako samotné dýchanie a vypúšťanie bubliniek,“ vysvetľuje Ján Kadlec.
OxyPole má podobné vlastnosti ako dnešné potápačské prístroje. Dá sa s ním potopiť až do hĺbky dvanásť metrov a vydržať pod hladinou približne trištvrte hodinu. Jediný rozdiel je v tom, že máte pri pohybe pod vodou väčšiu voľnosť. Autor nápadu svojmu výrobku verí. Je presvedčený, že by uľahčil život nielen jednotlivým potápačom, ale aj požičovniam potápačských prístrojov. „V neposlednom rade je zaujímavým riešením aj pre majiteľov lodí a bazénov pri údržbe pod hladinou,“ dopĺňa možnosti využitia Ján Kadlec.
Cenovo sa prístroj pohybuje na úrovni kvalitnej športovej výstroje, akou je napríklad bicykel, surf alebo lyže. Dá sa teda povedať, že by sa pomocou tohto prístroja mohlo stať potápanie dostupnejšie aj pre široké masy ľudí a nezostalo by tak iba privilégiom bohatých dovolenkových destinácií.
„Potápanie je krásne, ale časovo, finančne a organizačne náročné,“ vysvetľuje Ján Kadlec dôvody, prečo sa potápačské prístroje musia vyvíjať a hľadať si tak cestu k ľuďom. Okrem toho sa mnohým zdá svet pod morskou hladinou priveľmi exotický či dokonca nebezpečný.
Aj preto by bola súčasťou projektu výroba inštruktážnych videí, ktoré by zákazníkom objasňovali nevyhnutné bezpečnostné zásady a návyky pri potápaní. Prácu s OxyPole by pritom mal zvládnuť každý, kto vie plávať a pohybovať sa vo vode. Aj napriek tomu ale treba k tomuto športu pristupovať zodpovedne a vedieť aspoň jeho základné pravidlá a princípy.
Svoj nový prístroj Ján Kadlec testuje na austrálskych plážach. Chvíľami sa pri nich zastavujú ľudia, ktorých zaujíma, ako to celé funguje. Ak by sme to mali zhrnúť, OxyPole je o tri štvrtiny ľahší a o polovicu lacnejší ako bežné potápačské prístroje. Zostrojil ho muž pochádzajúci z krajiny, ktorá nemá more. A v neposlednom rade – dá sa s ním nielen potápať, ale aj lietať:).
Ak sa Vám nápad páči, staňte sa aj vy na chvíľu porotcom a hlasujte na Youtube. Aj váš palec hore, môže projektu OxyPole pomôcť stať sa víťazom kategórie Populárny nápad roka 2014 v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014 v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014.