Pandémia a výpoveď v práci ukázali umelkyni smer: živia ju portréty vyryté v listoch stromov

Dielo Mary Mae Dacanay. Zdroj: https://www.facebook.com/mary.dacanay.75
Diela Mary Mae Dacanay. Zdroj: facebook.com/mary.dacanay.75

Po strate práce počas pandémie koronavírusu sa mladá Filipínčanka začala venovať svojej záľube – umeniu. Zatvorené obchody s umeleckými potrebami ju však priviedli k improvizácii, vďaka ktorej sa stala miestnou influencerkou a práca v továrni jej viac nechýbala.

Koronakríza zobrala prácu mnohým ľuďom nielen na Slovensku, ale takmer všade na svete. S podobnou situáciou sa musela popasovať aj Filipínčanka Mary Mae Dacanay. Keď prišla o miesto v továrni, začala sa venovať umeniu. Nie však takému, na aké sme zvyknutí. Jej plátnom sa totiž stali listy zo stromov.

Keď nie je na čo maľovať, musí sa umelec vynájsť

Mary sa venovala umeniu už dlhšie, bolo to jej záľubou a koronakríza jej dala priestor živiť sa ním. Avšak narazila na problém so získaním pomôcok a materiálov, keďže Filipíny boli jednou z krajín, ktorá mala od vypuknutia pandémie koronavírusu na jar v roku 2020 najdlhšie a najprísnejšie opatrenia. Nevedela preto zohnať plátno, na ktoré by mohla maľovať.

Mladá Filipínčanka sa však vynašla – pred domom začala zbierať listy zo stromu Jack, na ktorom rastú tzv. Jackfruity, u nás známe ako Chlebovníky. Tieto listy jej tvorili dokonalý podklad pre jej umelecké diela. Detailne z nich odrezávala drobné kúsky, až vytvorila tváre známych osobností, ako Michael Jackson, Oprah Winfrey či filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho.

Po listoch s celebritnými portrétmi bol veľký dopyt

Svoje listové diela začala zverejňovať na Facebooku. Netrvalo dlho a mala tisíce sledovateľov. Tí začali javiť záujem o kúpu netypických portrétov známych osobností. Začala im ich teda predávať približne za 400 pesos, čiže približne za 8 eur. Presná cena sa ale líšila v závislosti od úrovne detailu.

Umelkyňa vie vyrezať prakticky čokoľvek, preto si jej diela môžu ľudia objednať aj na požiadanie, podľa vlastnej fotografie či na motív. Mary vyrezala už napríklad Sponge Boba a Patricka, či čínsky symbol roka 2021 – býka.

Nový biznis Mary umožnil vychutnať si svoje hobby a aj platiť účty. Za prácou 7 dní v týždni a nadčasmi v továrni jej ľúto nebolo.

Dielo Mary Mae Dacanay. Zdroj: facebook.com/mary.dacanay.75
Dielo Mary Mae Dacanay. Zdroj: facebook.com/mary.dacanay.75

Nejde len o biznis, listové diela pomáhajú šíriť aj osvetu

Mary Mae sa stala súčasťou rastúcej siete miestnych influencerov, ktorí taktiež pomáhajú osvetliť vzdelávanie o TBC. Svojimi dielami sa snaží pridať ruku k dielu a upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku tejto choroby aj uprostred pandémie koronavírusu. Pridala sa ku kampani ázijskej multimediálnej hviezdy Aldena Richardsa a Miss Earth 2019 Janelle Lazo Teeovej. Tí povzbudzujú národné vládne agentúry, aby zabezpečili nepretržitú diagnostiku, starostlivosť a liečbu TBC v komunitách.

Prostredníctvom vyrezávaných listov a účtov na sociálnych sieťach popularizuje základné informácie o tuberkulóze a vyzýva ľudí, ktorí majú jej príznaky, aby vyhľadali konzultácie a podstúpili liečbu.

Kampaň na šírenie osvety o TBC. Zdroj: pia.gov.ph
Kampaň na šírenie osvety o TBC. Zdroj: pia.gov.ph

Zdroje: pia.gov.ph, reuters.com, facebook.com/mary.dacanay.75

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky