Ako bojovať proti škodcom bez chémie? Zatočí s nimi hydina

Jednoduchý nápad sa stal úspešným biznisom. Prenájom kačíc sa postará o zárobok ich majiteľke, zákazníkom zasa o ekologické odstránenie škodcov zo záhrady.

Slimáky a chrobáky robia vrásky na čele viacerým farmárom, ale aj pestovateľom zeleniny a ovocia, ktorí majú záhradky pri dome či chalupe. Ide pritom o globálny problém, v každej krajine so škodcami bojujú ako môžu. Najčastejšie chemickými postrekmi, ktoré škodia pôde, no taktiež znehodnocujú kvalitu dopestovaných plodín. Len málokto vie, že pomoc je úplne jednoduchá a minimálne vo Švajčiarsku aj ľahko dostupná, a to vďaka nápadu, ktorý dostala Pia Oechslinová.

Jednoduché riešenie na dlhodobý problém

Vyštudovaná učiteľka ekonómie Pia Oechslinová viedla záhradnícke kurzy. Mnohí z jej žiakov sa sťažovali, že majú záhradu plnú slimákov a iných škodcov, ktorí im ničia úrodu. Pia sa už vtedy dlhodobo venovala chovu kačíc, ktoré sa živia práve slimákmi. Každý z jej „indických bežcov“ (druh kačíc) dokáže zjesť 12 až 15 slimákov na jeden chod, pričom jedia minimálne dvakrát alebo trikrát denne. Vďaka tomu v jej záhrade nenájdete ani jediného nechceného slizkého návštevníka. Okrem toho si radi pochutia aj na larvách chrobákov či ostatnom hmyze, ktorý sa okolo nich čo i len mihne. Apetít týchto vtákov sa stal základom biznis modelu služby Rent en Ent. Pia prenajíma svoje kačice vlastníkom záhrad ako tím biologickej ochrany proti škodcom.

Podmienkou je dobrá starostlivosť o kačice

Učiteľka spočiatku ponúkla jednému alebo dvom známym pár kačíc, aby si ich vyskúšali. Na základe spokojnosti potom vznikla myšlienka prenájmu týchto zvierat. Kačky prenajíma vždy v dvojčlenných až päťčlenných skupinách. Jej podmienkou je, aby mali kačky zabezpečenú dostatočnú starostlivosť, najmä výbeh a čerstvú vodu, ktorú obľubujú. Môže ísť napríklad o staré umývadlo alebo akúkoľvek inú nádobu, v ktorej by kačky mohli mať vytvorené jazierko. Ak niečím takým nájomca nedisponuje, zaobstará ho Pia. K zvieratám taktiež prenajímateľka „pribalí“ aj domček, v ktorom môžu kačice prenocovať a v ktorom sú chránené pred kunami či líškami. Zaopatrí tiež ohradu. Za poskytnuté príslušenstvo aj samotné kačice si účtuje dokopy 5 frankov (približne 4,80 eur) na deň.

Mnohí zvieraciu pomoc vyskúšajú a už sa jej nevzdajú

Hoci niektorí záujemcovia o prenájom stratia záujem, keď zistia, že o kačice sa treba starať, alebo sa im za túto službu nechce platiť, väčšinou sa Pia stretáva s obrovským nadšením. Viackrát sa stalo, že nájomcovia boli zo zvierat tak nadšení, že si ich rovno nechali. Majiteľka to chápe a rada kačice predá za 25 až 55 frankov (približne 24 až 53 eur), v závislosti od ich veku. Vracajú ich iba ľudia, ktorí si z dlhodobého hľadiska nechcú zaobstarať domáceho miláčika.

Pii na jej kačiciach skutočne záleží a firmu založila, pretože sa o radosť z nich chcela podeliť. Ak si ale nie je istá, či sú podmienky pre kačky vhodné, privedie ich na klientovu záhradku sama. Keď napríklad zistí, že ide iba o malú plochu zelene, kačice tam dlho nenechá a odvezie ich naspäť domov. Mnohokrát sa ale stretla už aj s plačom detí, keď si po uplynutí nájmu kačky zo záhrady prišla vziať.

Zdroje: 20min.ch, oechslin.eu, schweizerbauer.ch

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky