„Zero waste“ trend v pohrebníctve: rozložiteľné rakvy šetria prírodu

Prírodná rakva Living Cocoon. Zdroj: loop-of-life.com
Prírodná rakva Living Cocoon. Zdroj: loop-of-life.com

Byť ekologický a nezaťažovať prírodu možno aj po odchode na „druhý svet“. Na trhu sú rakvy z jednoduchšie rozložiteľných materiálov, napr. z kompostovateľného plastu, morskej trávy či mycélia.

Ekológia sa dostáva do popredia čoraz viac a mnohých jej priaznivcov trápi, že hoci sa celý život snažia separovať a neškodiť prírode, po smrti je situácia iná. Keď skonajú oni alebo ich blízki, sú pochovávaní síce v drevenej, no taktiež lakovanej, lepenej a všetkým možným ozdobenej rakve, čo nie je ani z ďaleka ekologické. Navyše sa na cintorínoch míňajú miesta, keďže sa v pôde polepená a zalakovaná rakva, ako aj telo v nej, rozkladajú dlhšie. Problém sa rozhodli riešiť viaceré firmy na svete, pričom ich výrobky dnes už slúžia na posledný odpočinok.

Holanďan používa skrytý potenciál podhubia v ekologických inováciách

Vynálezca, biodizajnér a architekt Bob Hendrikx z Holandska sa už dlhodobo venuje ekologickým inováciám. Medzi jeho výtvory patrí napríklad prvý „živý dom“ na svete, postavený novou stavebnou metódou, založenou na biobáze. V jeho štruktúre sa nachádzajú akési tablety, ktoré obsahujú mycélium, čiže podhubie. Tie časom rastú a vytvárajú priedušnú, ekologickú budovu, o ktorú sa ale treba starať. Tým sa vytvára vzťah medzi ľudstvom a architektúrou, keďže používateľ určuje životnosť budovy, napríklad aj vďaka primeranej starostlivosti.

Bob sa spolieha na vlastnosti mycélia aj pri svojom najnovšom objave – rozložiteľnej rakve pre zosnulých. Svojím novým objavom skúma možnosti premeny ľudí na kompost. Znie to síce mierne morbídne, no jeho cieľom je inšpirovať a povzbudiť ľudí k udržateľnej budúcnosti aj v prípade obradov spájajúcich sa so smrťou. Vytvoril preto plne prírodnú rakvu z podhubia, ktorá sa, v porovnaní s bežnou truhlou, začne po vložení do zeme jednoduchšie rozkladať.

Vynález, vďaka ktorému je možné pochovať blízkeho a zároveň vyčistiť pôdu

92 % všetkých rastlín sa spolieha práve na mycélium. Mycélium je totiž recyklátor, ktorý transformuje mŕtvu organickú hmotu a znečisťujúce látky na kľúčové živiny, z ktorých následne kvitnú sadenice. Vhodným miestom na pochovávanie zosnulých, ktorým záležalo na prírode, preto môže byť práve les. Ľudia sa tak môžu stať dokonalou súčasťou prírody a doslova s ňou splynúť. The Loop Living Cocoon je unikátny výrobok, ktorý aj zo smrti dokáže urobiť dobrú vec – mycéliová rakva dodá pôde živiny a ozdraví ju. Mycélium sa totiž používalo aj v Černobyle či v Rotterdame na vyčistenie pôdy, aby bola opäť zdravá. Dokáže si poradiť s toxickými látkami vrátane ropy, plastu a kovu.

Zatiaľ čo spomínaná bežná truhla so všetkými pridanými lepidlami a lakmi sa v pôde rozkladá aj viac ako desať rokov, vynález Boba Hendrikxa by sa mal začať kompostovať už v priebehu dvoch až troch rokov. Truhlu The Loop Living Cocoon vyvíjal Holanďan spolu s výskumníkmi z Technickej univerzity Delft (Delft University of Technology) a prírodovedným múzeom Naturalis. Výroba tejto rakvy trvá niekoľko týždňov. Podhubie sa pestuje v tvare truhly a potom sa prirodzene vysuší tak, aby pozastavilo jej rast. Keď sa truhla vloží do zeme, je vystavená podzemnej vode, čo jej umožňuje znova „žiť“, a tým začať proces kompostovania.

Prírodná rakva mala svoju premiéru v septembri 2020

Ekologickú rakvu si môžu záujemcovia objednať priamo cez webovú stránku venovanej vynálezu, a to za 1 495 eur. Záujem o netradičné ekologické rakvy však prejavili aj holandské pohrebníctva, ktoré ju zaradili do svojej ponuky.

Ekologickú rakvu si môžu záujemcovia objednať priamo cez webovú stránku venovanej vynálezu, a to za 1 495 eur. Záujem o netradičné ekologické rakvy však prejavili aj holandské pohrebníctva, ktoré ju zaradili do svojej ponuky.

Článok pokračuje pod reklamou

Rovnaký problém, iné riešenie

Ekológii v oblasti pohrebníctva sa venujú aj v iných krajinách. Príkladov rakiev, ktoré sú pre prírodu lepšie, je hneď niekoľko.

Výrobou rakiev z prírodných materiálov dal šancu sociálne znevýhodneným

Po rokoch pracovania v pohrebnej službe začal Holanďan Koen Verlinden rozmýšľať, čo chce v živote dosiahnuť. Každý deň bol v kontakte s klasickými pohrebnými rakvami a stretával ľudí, ktorí ťažko hľadali svoje miesto na trhu práce. V roku 2017 sa rozhodol skĺbiť obe veci a začal vyrábať biologicky odbúrateľné ekologické truhly. Zároveň je ich spoločnosť s názvom FAIR coffins sociálnym podnikom, pretože Koen chcel zdravotne postihnutým ľuďom poskytnúť príležitosť začleniť sa do spoločnosti.

Ich rakvy sú vyrábané z recyklovaného materiálu a kompostovateľného plastu. Rakvy sú jednofarebné, vďaka čomu na rakvu môžu pozostalí alebo ľudia, ktorí si ju kúpia dopredu pre seba, namaľovať čokoľvek chcú. Rakvy sú potom originálne a osobné, ale najmä ekologické. K nim ponúkajú taktiež plášť na zabalenie tela do rakvy alebo akúsi pohrebnú róbu, či vankúše pod nebožtíkovu hlavu. A to všetko vyrobené z ľanu, bambusu a organickej bavlny. V čase pandémie do svojej ponuky zaradili aj opakovateľne použiteľné rúška z organickej bavlny, ktoré už zrejme zosnulým nie sú potrebné, no oceniť ich môžu pozostalí. Postupne začali spolupracovať s miestnymi pohrebnými firmami, ktoré zdieľajú sociálne a udržateľné poslanie. Partnerským spoločnostiam ponúkajú, okrem iného, možnosť navrhnúť si rakvu s vlastným dizajnom (napríklad prispôsobiť vzhľad do farieb firmy, vkusne umiestniť prvky loga a podobne), čo môže slúžiť ako istý spôsob odlíšenia sa od konkurencie, či na propagáciu.

Truhly pre priaznivcov skladania nábytku

A čo tak si rakvu poskladať sám doma? Aj taký model je na holandskom trhu – o jeho výrobu sa stará firma CHISTANN. V roku 2017 predstavili na trhu tzv. rakvu v krabici, ktorá je už ľudovo nazývaná „rakva Ikea“. Je možné objednať si ju online a kuriér ju v jednoduchej krabici doručí zákazníkovi priamo k dverám. Zostaviť sa dá v priebehu približne 15 minút, no nejde len o nejakú lepenkovú škatuľku. Ide o ekologickú drevenú rakvu, ktorá unesie až 110 kilogramov.

Na vývoji netradičnej truhly sa podieľal Dingco Geijtenbeek, ktorý na jej zhotovení pracoval spolu s kolegami rok a pol. Výnimočnosť jej dali svojím „Z-tvarom“, vďaka ktorému sa dá jednoducho poskladať do menších rozmerov. Oproti bežným rakvám tak šetrí priestor pri preprave až o 80 %, vďaka čomu je možné prepraviť viac kusov naraz, a tým aj šetriť prírodu. Truhla je navyše vyrobená z dreva bez chemických ošetrení a nebielenej bavlny vnútri. Ako pri predchádzajúcom príklade, aj túto rakvu si môže majiteľ dotvoriť podľa svojej fantázie. Obľube sa netradičná skladacia rakva teší aj v Belgicku a Veľkej Británii, pričom, v porovnaní s bežným riešením, je rakva od firmy CHISTANN výrazne lacnejšia – v Spojenom kráľovstve stoja pohrebné služby približne 3 675 libier (približne 4 370 eur), takže truhla len za 200 libier (približne 240 eur) môže ušetriť rozpočet celkom výrazne.

Ručne vyrábané prútené rakvy neuškodia prírode a navyše pohladia oko

„Eko priaznivcom“ sa snažia prispôsobiť aj vo Veľkej Británii. Vo fi rme Natural Woven Coffi ns sa starajú o to, aby posledné lôžko človeka bolo nielen plne rozložiteľné v prírode, ale ešte aj vkusné. Venujú sa vyrábaniu prútených rakiev, ktoré sú výlučne z prírodných rozložiteľných materiálov, ako napríklad z morskej trávy alebo vŕbových či bambusových prútov. Každá z nich je pritom ručne vyrobená, čo im pridáva na jedinečnosti. Firma okrem truhiel vyrába taktiež urny. Zakladatelia firmy sa pleteniu výrobkov z prútov na mieru pre zákazníkov venujú už štyri generácie. Keďže si uvedomujú, že ich výrobky môžu byť potrebné vo veľmi krátkom čase, snažia sa ich vyrábať a dodávať zákazníkom do 24 hodín. O ich výrobky prejavujú záujem aj v Severnej Amerike.

Rakva z prútia. Zdroj: naturalwovencoffins.co.uk
Rakva z prútia. Zdroj: naturalwovencoffins.co.uk

Ak by o podobné výrobky mali záujem aj Slováci, nie je isté, že by tieto nápady spĺňali aktuálne slovenské hygienické pravidlá. Niekedy sa totiž stáva, že inovácie brzdia zastaralé regulácie.

Zdroje: loop-of-life.com, interestingengineering.com, faircoffins.com, mirror.co.uk, chistann.com, theguardian.com, naturalwovencoffins.co.uk

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky