Kontrola dodržiavania liečebného režimu počas PN

Kontrola dodržiavania liečebného režimu počas PN
Zdroj: Pixabay.com

Ako sa dodržiavanie liečebného režimu kontroluje, kedy je akceptované nezdržiavanie sa na adrese a ako rozoznať podvodníkov – falošných kontrolórov?

Od roku 2022 sa práceneschopnosť vypisuje elektronicky  (tzv. ePN). Počet doručených ePN do Sociálnej poisťovne dosiahol v októbri 2024 úroveň  1,5 milióna od spustenia tejto služby. Od 1.1.2024 môžu elektronickú PN vystavovať všetci ambulantní lekári, špecialisti, lekári v nemocniciach, kúpeľoch aj zubári (podmienkou je atestácia). Nárok na PN-ku vzniká pri chorobe či úraze a pre zamestnanca to znamená ospravedlniteľný dôvod neprítomnosti v práci, a tiež nárok na náhradu mzdy (nemocenské). Avšak, práceneschopnosť so sebou prináša aj povinnosti, ktorých porušenie môže byť pokutované, či už zo strany zamestnávateľa, alebo Sociálnej poisťovne. Jednou z nich je aj dodržiavanie liečebného režimu.

Ako prebieha kontrola liečebného režimu počas PN zamestnanca

Zo Zákona  č.461/2003 Z. z. o sociálnom poistení vyplýva, že dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca, ktorý určil ošetrujúci lekár, organizuje posudkový lekár a kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne.

Záujem poisťovne na výkone kontroly je štandardne od 11. dňa trvania pracovnej neschopnosti, pretože dovtedy poskytuje náhradný príjem zamestnávateľ. No kontrolu môže vykonať aj skôr na podnet niekoho iného, napríklad kolegu zamestnanca, ktorý ho videl v čase PN mimo svoje bydlisko.

Kontrola sa podľa zákona vykonáva na podnet:

  • posudkového lekára,
  • ošetrujúceho lekára,
  • zamestnávateľa (kontrola sa vykoná vždy, ak o to požiada predseda súdu alebo vedúci prokurátor),
  • inej fyzickej /právnickej osoby.

Či dodržiava poistenec liečebný režim, sa kontroluje neohlásene, náhodne. Vykonáva sa v mieste bydliska zamestnanca alebo na inom mieste, kde sa zdržuje. Toto si môže zmeniť už aj samotný zamestnanec, vo svojom elektronickom účte poistenca (EUP), ktorý po novom ponúka túto možnosť.

Ak zamestnanca kontrolór na adrese nezastihne, nechá mu potvrdenie o výkone kontroly. Na jeho základe zamestnanec kontaktuje Sociálnu poisťovňu (útvar lekárskej posudkovej činnosti príslušnej pobočky poisťovne) a preukáže, že sa mimo miesta určenia zdržiaval oprávnene. Ide o situácie, kedy bol napríklad u lekára na ďalšom vyšetrení, rehabilitácii, alebo si bol kúpiť lieky či v obchode na nákup základných potravín (avšak, len v prípade, že nemá stanovené vychádzky a je osamelý, teda nemá rodinného príslušníka, ktorého by o zabezpečenie základných životných potrieb mohol požiadať). V takom prípade Sociálna poisťovňa odporúča mať pri sebe pokladničný blok, ktorý by bolo možné predložiť ako doklad, ktorý poistenca ospravedlní. Čas kontroly by sa mal zhodovať s časom na účtenke.

Ak poistenec nebude mať dôveryhodný  a akceptovateľný dôkaz, prečo sa na adrese v čase kontroly nezdržiaval, príde o výplatu nemocenského až do skončenia pracovnej neschopnosti, najviac do 30 dní od porušenia liečebného režimu. Porušením sa ale rozumie aj požívanie alkoholických nápojov alebo niečo iné, čo je v rozpore s tým, čo nariadil lekár.

Článok pokračuje pod reklamou

Pozor na falošných kontrolórov

Sociálna poisťovňa upozorňuje na výskyt falošných kontrolórov dodržiavania liečebného režimu počas práceneschopnosti (PN), ktorí vystupovali v jej mene. V prípade klientov, ktorí sa v čase kontroly nenachádzali doma, vyžadovali finančnú hotovosť od ich rodinných príslušníkov za  tzv.ututlanie, resp. zahladenie problému. Sociálna poisťovňa pripomína, že kontrolóri dodržiavania liečebného režimu sú povinní predložiť preukaz zamestnanca Sociálnej poisťovne a nikdy nepožadujú úhradu v hotovosti priamo na mieste.

Zamestnanec Kontroly dodržiavania liečebného režimu Sociálnej poisťovne je povinný:

  • preukázať dočasne práceneschopnému poistencovi oprávnenie na vykonanie kontroly predložením Preukazu zamestnanca Sociálnej poisťovne,
  • informovať dočasne práceneschopného poistenca o jeho právach a povinnostiach v súvislosti s nemocenskými dávkami a v súvislosti s uznaním dočasnej pracovnej neschopnosti.

„Zamestnanec Kontroly dodržiavania liečebného režimu Sociálnej poisťovne nikdy od klientov nežiada úhradu priamo na mieste,“ zdôrazňuje poisťovňa.

Kontrolovaný poistenec je povinný preukázať sa pri kontrole dodržiavania liečebného režimu občianskym preukazom alebo iným dokladom preukazujúcim jeho totožnosť.

V prípade, ak majú klienti podozrenie, že ide o falošných kontrolórov, Sociálna poisťovňa odporúča bezodkladne kontaktovať políciu, resp. linku č.  158. 

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Elektronický účet poistenca rozširuje služby, zmena je aj v ePN-ke

Sociálna poisťovňa zavádza do prevádzky dve novinky v Elektronickom účte poistenca (EUP). Prehľad zmien a dostupných služieb.

Zvýšenie sociálnych odvodov od roku 2025 pre vysokopríjmových zamestnancov a SZČO

Od 1.1.2025 sa zvyšuje hranica maximálneho vymeriavacieho základu, ktorý ovplyvní výšku odvodov vysokopríjmových zamestnancov a SZČO. Koľko po novom zaplatia na sociálnych odvodoch?

Prepočítanie predčasných dôchodkov: komu sa zvýši penzia?

Dôchodky niektorých predčasných dôchodcov budú prerátané. Prečo, aké sú podmienky, čo treba robiť a kto s navýšením penzie nemôže počítať?

Kolektívna zmluva a jej náležitosti

Čo je nevyhnutné vedieť o kolektívnej zmluve ešte pred začatím kolektívneho vyjednávania? Aké sú druhy, kto ju (ne)môže uzatvoriť a čo musí obsahovať? Praktické informácie v kocke.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky