Mnoho ľudí predpokladá, že inšpiráciu treba hľadať v dizajnových kaviarňach alebo v starých knižniciach. Tak ako po vnútorný mier nemusíte cestovať do Indie, ani po inšpiráciu nemusíte chodiť ďaleko. Odkiaľ brať inšpiráciu k napísaniu knihy?
Na napísanie knihy potrebujete niekoľko zručností, ktoré by ste mali pestovať a zlepšovať.
Rozčlenenie príbehu do dejstiev alebo vytváranie lepších zápletiek sú schopnosti, ktoré sú konkrétne, merateľné a viete, kde začať.
A potom je tu inšpirácia. Inšpirácia sa zdá byť tak nehmotná a nepopísateľná, že je pre mnohých ľudí náročné predstaviť si, kam po ňu treba chodiť. Rastie na zázračnom strome, alebo sa nachádza v začarovanej záhrade? Nie, nie. Dobrá správa je, že inšpirácia je bližšie, než by ste si mysleli. Zvládne ju nájsť Rowlingová, King a rovnako aj vy.
Pozorujte svet okolo vás
Je to smiešne jednoduchá rada, a predsa jedna z najlepších. Inšpirácia je všade okolo vás. Rozhliadnite sa. Inšpirovať vás môžu ľudia, ktorých stretávate každý deň, alebo udalosti, ktoré sa vám dejú priamo pred očami. Majte oči otvorené a sledujte dianie okolo seba.
Ak píšete fikciu, zaujímajú vás príbehy. Inšpirovať vás môže pán, ktorého každé ráno vidíte venčiť psa, alebo váš kolega, ktorý rieši problémy s predajom starej nehnuteľnosti. Ak naopak píšete odbornú literatúru, zameriavate sa na riešenie určitého problému. Aj tu možno vidieť vodítka v živote okolo vás – teda v problémoch ostatných ľudí.
Vráťte sa do minulosti
Spomienky a skúsenosti sú obrovským mešcom, do ktorého sa môžete načiahnuť po inšpiráciu a nápady. Zaspomínajte si na svoje zážitky z detstva alebo dospievania. Hľadajte momenty, ktoré sú pre vás emočne dôležité. Môže to byť školský výlet, tábor, spomienka na prvý bicykel alebo prvá láska. Všetky tieto zážitky môžete použiť.
Nebojte sa čerpať z vlastného života. Máte osobité skúsenosti, ktoré nemá nikto iný. Váš postoj k nim vytvára unikátny pohľad na vec. Akúkoľvek vašu spomienku môžete vo fikcii pretaviť do príbehu a v odbornej literatúre použiť ako príklad.
Použite fantáziu
Predstavivosť je lepidlom. Spájajte vaše osobné zážitky a udalosti zo života. Použite reálny podklad a fantáziou ho dokreslite.
Fantázia nemá hraníc. Pohrajte sa s určitým zážitkom alebo udalosťou, ktorej ste dnes boli svedkom. Neexistuje nič také, ako to, že niekto má “veľkú fantáziu” a niekto “malú fantáziu”. Je len fantázia, ktorá sa využíva a ktorá sa nevyužíva.
Čítajte a pozerajte to, čo vás (ne)zaujíma
Inšpirovať sa tvorbou druhých je dobrý nápad. Sledujte seriály a filmy a čítajte knihy podobného žánru, aký chcete sami písať. Nebojte sa inšpirovať. Umelci sa inšpirujú inými dielami, ktoré ich oslovili alebo ovplyvnili. Predovšetkým klasické diela sú častým zdrojom inšpirácie moderných autorov.
Dobrým tipom je venovať pozornosť nielen filmom, seriálom a knihám, ktoré vás zaujímajú, ale naopak siahať po dielach, ktoré by ste si bežne nevybrali. Dajte šancu titulom, ktoré by ste za normálnych okolností prehliadli. Práve tie vás môžu inšpirovať.
Inšpiráciu k písaniu však možno vidieť len v jednom prípade – že ste zameraný. Tomuto procesu musíte dopomôcť. Majte neustále na mysli knihu, ktorú píšete. Buďte otvorení novým nápadom a všímajte si ich. Sú vo vás a okolo vás.