Elektronický účet poistenca: zmeny v informáciách o dôchodku

Sociálna poisťovňa spúšťa pilotnú prevádzku informatívneho výpočtu dôchodku. Informácie k príprave na dôchodok rozširuje aj pre mladších poistencov. Čo treba vedieť?

Sociálna poisťovňa opäť zvyšuje rozsah a posúva na novú úroveň elektronické služby pre svojich klientov. Do Elektronického účtu poistenca (EUP) prekonvertovala z papierovej do digitálnej podoby údaje o dôchodkovom poistení už aj pre mladších klientov vo veku 39 rokov (po ročník narodenia 1984), zatiaľ čo doteraz mali v záložke EUP „Príprava na dôchodok“ prístupné údaje poistenci starší ako 45 rokov. Navyše si už môžu zistiť aj orientačnú sumu svojho dôchodku. Sociálna poisťovňa uvádza do praxe novinku – automatickú Kalkulačku na informatívny výpočet starobného dôchodku. Klienti tak nemusia žiadať o papierovú písomnú informáciu a viac ako mesiac čakať na jej doručenie – údaje majú prístupné kedykoľvek, kdekoľvek, online. Doteraz totiž musel klient o prehľad období dôchodkového poistenia a informatívny výpočet sumy dôchodku žiadať. Po novom namiesto čakania na papierové výpisy, čo môže trvať aj 60 dní, získa informácie ihneď. Nemusí navštevovať pobočku ani čakať na doručenie informácií.

Cieľom Sociálnej poisťovne je zostať lídrom v elektronizácii služieb štátnej a verejnej správy. „Toto je jeden z ďalších krokov na ceste elektronizácie Sociálnej poisťovne. Postupne chceme v súlade s Plánom obnovy postupovať tak, aby nemusel klient pri riešení životných situácií o dávku žiadať, ale na nárok na dávku ho upozorní sama Sociálna poisťovňa – a dávku vyplatí,“ načrtol z vízií Sociálnej poisťovne jej generálny riaditeľ, Michal Tariška. EUP aktuálne využíva viac ako štvrť milióna poistencov.

Sociálna poisťovňa zdigitalizovala takmer 6 miliónov dokumentov

V uplynulých mesiacoch zo svojich archívov Sociálna poisťovňa pretransformovala z papierovej
na digitálnu formu ďalších takmer milión dokumentov o obdobiach dôchodkového poistenia klientov vo veku 39 a viac rokov (po ročník narodenia do 31. 12. 1984). Spolu s predchádzajúcimi tak zdigitalizovala takmer 6 miliónov dokumentov. V tejto činnosti bude pokračovať aj pri mladších ročníkoch poistencov. Digitalizované dokumenty tvoria databázovú základňu údajov, ktoré sú nevyhnutné pre realizáciu samotného výpočtu orientačnej sumy budúceho dôchodku.

Informatívny výpočet môže byť užitočný pre viac ako 50 tisíc poistencov ročne

Automatická kalkulačka na informatívny výpočet sumy dôchodku je prioritne určená pre budúcich dôchodcov, ktorí sa už blížia k dôchodkovému veku a majú záujem si vopred zistiť, ktoré obdobia majú evidované a aký orientačný dôchodok im vychádza. „Informatívny výpočet sumy dôchodku vychádza z údajov, ktoré o klientovi Sociálna poisťovňa eviduje a sú premietnuté v EUP v záložke „Príprava na dôchodok“. Obe služby sa vzájomne dopĺňajú a sú užitočnou pomôckou, aby klient k danému dňu získal potrebný prehľad o svojej situácii. Táto automatická kalkulačka má potenciál využitia pre približne 50 tisíc poistencov ročne, pričom dá klientovi, ktorý sa chystá požiadať o priznanie starobného dôchodku, prehľad o orientačnej sume jeho dôchodku. Spolu tak s Prípravou na dôchodok bude celý proces od spísania žiadosti až po samotné schválenie jeho dôchodku rýchlejší a efektívnejší. Dodám, že o starobný dôchodok v minulom roku požiadalo takmer 53-tisíc poistencov,“ ozrejmil Martin Hloušek, riaditeľ sekcie dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne.

Aké údaje zohľadňuje informatívna suma dôchodku

Sociálna poisťovňa ďalej uvádza, že výpočet dôchodku je v EUP informatívny a zohľadňuje aj skutočnosť, či je poistenec sporiteľom v II. dôchodkovom pilieri. Nezohľadňuje valorizáciu ani obdobie dôchodkového poistenia získané v tomto roku 2024 (resp. v budúcnosti v aktuálnom roku). Zobrazuje situáciu, na akú výšku dôchodku by mal klient nárok, ak by mohol odísť do dôchodku v danej chvíli, na základe toho, čo o ňom SP aktuálne eviduje. Nejde o prediktívnu sumu dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.

Prečítajte si tiež

Výpočet sumy vychádza z údajov, ktoré Sociálna poisťovňa o klientovi eviduje a zobrazuje mu ich v záložke „Príprava na dôchodok“ v časti „evidované obdobia“. Pokiaľ „Príprava na dôchodok“ klienta obsahuje obdobia v časti „neevidované obdobia“, tieto v evidencii v Sociálnej poisťovni chýbajú a do informatívneho výpočtu dôchodku sa mu premietnu až po ich zdokladovaní v Sociálnej poisťovni. Medzi neevidovanými obdobiami častokrát môže klient nájsť obdobie štúdia, vojenskej služby či evidencie medzi nezamestnanými občanmi, obdobie starostlivosti o dieťa, ale aj doby vykonávania zárobkovej činnosti. Sociálna poisťovňa vyráta presnú výšku dôchodku až v samotnom konaní o dôchodku, po doplnení a overení všetkých potrebných dokladov. Informatívna suma dôchodku tak pomáha klientom priebežne si sledovať svoju dôchodkovú situáciu v Sociálnej poisťovni – a je cenným zdrojom podkladov pri úprave stratégie prípravy na penziu.  

Na rozdiel od staršej kalkulačky na informatívny výpočet dôchodku, ktorú mohli záujemcovia využívať cez „starý“ webový portál Sociálnej poisťovne a do ktorej museli ručne zadávať množstvo údajov za celé obdobie svojho pracovného života, je nová kalkulačka postavená viac proklientsky. Výpočet urobí automaticky bez ručných zásahov klienta.

Článok pokračuje pod reklamou

Elektronický účet poistenca – prehľad aktuálne dostupných služieb

Službu EUP spustila Sociálna poisťovňa do prevádzky v apríli 2022 a postupne rozširuje jeho obsah o všetky údaje, ktoré o poistencoch eviduje. Aktuálne eviduje viac ako štvrť milióna aktívnych užívateľov EUP (255 259), čo predstavuje takmer 100-percentný medziročný nárast. Elektronický občiansky preukaz (eID) cez portál slovensko.sk na prístup do EUP využíva momentálne 38 528 klientov.

Aktuálne sú v EUP dostupné nasledujúce služby:

Dôchodkové poistenie

  • Príprava na dôchodok alebo Obdobia dôchodkového poistenia – rozšírenie od veku 39+;
  • Prehľad vyplatených dôchodkových dávok;
  • Vyhlásenia o nároku na rodičovský dôchodok + Zrušenie/Zmena vyhlásenia;
  • Rodinné vzťahy na účel rodičovského dôchodku;
  • Informatívna suma dôchodku.
Prečítajte si tiež

Nemocenské poistenie

  • Obdobia nemocenského poistenia;
  • ePN – Elektronická práceneschopnosť;
  • Prehľad vyplatených nemocenských dávok.

Poistenie v nezamestnanosti

  • Obdobia poistenia v nezamestnanosti;
  • Prehľad žiadostí a konanie o dávke;
  • Prehľad vyplatených dávok.

Úrazové dávky

  • Prehľad žiadostí a konanie o dávke;
  • Prehľad vyplatených dávok.

Účasť v II. pilieri

  • Výpis z registra zmlúv (Informácie o tom, či má poistenec sporenie v II. pilieri a v ktorej DSS.).

Výber poistného

  • Poistenie platené štátom;
  • Prehľad poistení;
  • Vylúčenia – obdobie, kedy sa poistenie neplatí;
  • Prerušenia – obdobie, kedy sa sociálne poistenie prerušilo.

Ako si aktivovať prístup do Elektronického účtu poistenca?

Aktivovať si prístup do EUP je možné online, prostredníctvom webovej stránky esluzby.socpoist.sk, a to v prípade, ak má poistenec elektronický občiansky preukaz.

Najskôr treba vyplniť osobné údaje, následne je na zadaný mail zaslaný aktivačný kód, ktorý poistenec zadá po prihlásení cez eID kartu (elektronický občiansky preukaz). Následne je do schránky prihlásený.

Zdroj: Redakcia Podnikajte.sk
Zdroj: Redakcia Podnikajte.sk
Zdroj: Redakcia Podnikajte.sk
Zdroj: Redakcia Podnikajte.sk

V prípade poistencov, ktorí elektronický občiansky preukaz nemajú, môžu navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne, kde im prístup vybavia. Pre úsporu času si môžu doma vyplniť a vytlačiť formulár Žiadosť o zriadenie prístupu do Elektronického účtu poistenca.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


OČR cez prázdniny 2024: aké sú podmienky a kto má nárok?

Ktorí rodičia môžu o ošetrovné požiadať, na ako dlho a čo to znamená z hľadiska ich príjmu? Podstatné informácie aj žiadosť na stiahnutie.

Dávka (podpora) v nezamestnanosti pre majiteľa firmy

Podnikanie a poberanie dávky v nezamestnanosti. Je možné, aby sa tieto dva pojmy kryli? Môže spoločník, príp. konateľ s.r.o. či SZČO obdobie bez príjmu preklenúť dávkou v nezamestnanosti?

Sociálne odvody SZČO od 1. 7. 2024

Aká je hranica príjmov, pri ktorej SZČO (ne)vzniká povinnosť platiť sociálne odvody od 1. 7. 2024, resp. 1. 10. 2024? Ako sa podnikateľ dozvie o výške odvodov a aká je ich minimálna a maximálna výška?

Maximálna dávka v nezamestnanosti a dávka garančného poistenia od 1.7.2024

Od 1. júla 2024 platí nová maximálna suma dávky v nezamestnanosti. Týkať sa bude len nových žiadateľov, ktorí splnili podmienky a dosahujú maximálny vymeriavací základ. Mení sa aj maximálna dávka garančného poistenia.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky