Cena elektromobilov: čo ju ovplyvňuje?

Cena elektromobilov: čo ju ovplyvňuje?
Zdroj: Unsplash.com
Tomáš Kuník

Som fanúšik a aktívny používateľ elektromobilu v každodennom živote. Pravidelne testujem elektrifikované modely áut a zároveň pracujem ako obchodný zástupca slovenskej spoločnosti ejoin, ktorá vyvíja vlastné nabíjacie stanice pre elektromobily a buduje sieť nabíjacích staníc. Ak by ste mali záujem o takéto riešenie alebo by ste potrebovali v tejto téme poradiť, kontaktujte ma na [email protected].

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Prečo sú elektromobily niekedy drahšie ako porovnateľné spaľovacie vozidlá? Od čoho závisí cena a za akú dobu sa môže investícia kupujúcemu vrátiť?

Súčasný vývoj cien produktov a služieb výrazne ohýba predstavu o tom, čo je lacné a čo nie. Situácia vo svete (inflácia, nedostatok súčiastok či konflikt na Ukrajine a s ním súvisiace sankcie uvalené na Rusko) ovplyvňuje aj automobilový trh. Kúpa auta tak môže byť problém nielen v súvislosti s cenami, ale aj s dodacími dobami. V čase zdražovania pohonných hmôt začína byť oveľa zaujímavejšia voľba vo forme vozidla na alternatívny pohon, teda elektromobil alebo plug-in hybrid. Takéto modely sú ale spravidla výrazne drahšie. Prečo je to tak?

Čo ovplyvňuje cenu elektromobilov?

V niektorých prípadoch sa môže zdať, že elektromobily sú aj niekoľkonásobne drahšie ako porovnateľné autá s konvenčným (spaľovacím) pohonom. Dôvodov, prečo je to tak, je hneď niekoľko. V prvom rade, aj keď elektromobily sú na trhu bežne dostupné už viac ako 10 rokov, stále ide o novú technológiu, ktorá je ešte len na začiatku svojho vývoja. Nové produkty sú vždy drahšie ako tie bežne dostupné. Pre porovnanie, ide o totožnú situáciu ako keď sa na trh dostali prvé robotické vysávače, mobilné telefóny alebo monitory s plochou obrazovkou.

Výrobcovia áut majú stále nemalé náklady pri vývoji vozidiel s elektrickým pohonom. Takmer všetky automobilky investujú miliardy eur do vývoja nových typov motorov, súvisiacich technológií a najmä akumulátorov. Súčasné moderné elektromobily už síce ponúkajú dostatočný dojazd aj pre náročnejších používateľov, no stále je v snahe výrobcov toto číslo zvyšovať. Preto je dôležité vyvinúť batérie, ktoré zvládnu prejsť čoraz viac kilometrov, zabezpečia rýchlejšie nabíjanie a budú mať dlhšiu životnosť. Náklady na vývoj sú teda medzi dôležitými parametrami, ktoré držia cenu nových elektromobilov vysoko.

Napriek (alebo vďaka) tomu, že je o elektromobily a plug-in hybridy oveľa väčší záujem ako v minulosti, sú dostupnejšie (čo sa týka množstva) ako v období, keď sa začali na trhu objavovať. No majú lepšie parametre, teda za rovnakú cenu si je možné kúpiť elektromobil s výrazne lepším dojazdom a rýchlejším nabíjaním. Záujem, respektíve objem výroby, je ďalší dôležitý bod, ktorý má priamy vplyv na cenu. V tomto prípade ale nejde o navýšenie ceny kvôli vyššiemu záujmu, ale naopak, o jej zníženie. Výroba vo veľkých objemoch je pre výrobcov automobilov kľúčová, nakoľko práve vďaka nej dokážu priniesť na trh produkty, ktoré sú cenovo dostupné a konkurencieschopné.

Prečítajte si tiež

V súčasnosti už vďaka vysokému záujmu automobilky vyrábajú elektromobily vo veľkých počtoch a s výrobou v niektorých prípadoch nestíhajú, čo je ale spôsobené aj nedostatkom komponentov pre aktuálny vývoj vo svete. Stále však nejde o tak veľký objem výroby ako pri vozidlách so štandardným pohonom. Na druhej strane, s výrobou bežných áut majú automobilky aj oveľa väčšie skúsenosti ako s vozidlami s elektrickým pohonom. V tejto situácii je však otázne, do akej miery bude mať v prípade elektromobilov vplyv na cenu ďalšie navyšovanie výrobných kapacít. Teda, či s výrobou vo väčších objemoch cena klesne, alebo naopak vzrastie.

V budúcnosti môže mať potenciálne pozitívny vplyv na cenu ďalší dôležitý faktor. Elektromobily sú konštrukčne výrazne jednoduchšie ako vozidlá so štandardným pohonom. Len spaľovací motor ako taký je dramaticky zložitejší ako elektromotor. Motor spaľujúci benzín alebo naftu potrebuje množstvo ďalších prvkov, ktoré v prípade elektromobilu nie sú potrebné. Preto má elektrické auto oveľa menší počet pohyblivých častí ako vozidlo so spaľovacím motorom.

Kde ale, naopak, vozidlo s elektrickým pohonom stráca z hľadiska jednoduchosti konštrukcie, je vysokonapäťový akumulátor. Táto časť, ako zdroj energie (respektíve paliva), je výrazne náročnejšia na výrobu ako bežná palivová nádrž. Akumulátor navyše nie je iba náročné vyrobiť, no taktiež je jeho výroba nákladná, nakoľko obsahuje vzácne kovy (napríklad lítium alebo kobalt), ktorých cena je vysoká. 

To, ako sa ceny elektromobilov budú ďalej vyvíjať, vo veľkej miere teda ovplyvní aj vývoj cien spomínaných vzácnych kovov a nerastných surovín. Patrik Križanský zo Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) uvádza, že ceny surovín potrebných na vývoj batérií, ako sú lítium či nikel, v poslednom období výrazne zdraželi. No dodáva, že drahšie suroviny sa nedotýkajú len elektromobilov, ale aj automobilov so spaľovacím motorom. Pri cene elektromobilov ale tvoria veľkú časť práve náklady na suroviny pre batérie.

Výrobcovia batérií sa preto pri vývoji nových typov zameriavajú na nižší obsah týchto vzácnych surovín, čím sa snažia stlačiť cenu o niečo nižšie. Avšak podľa P. Križanského možno očakávať, že sa ceny elektromobilov v polovici tejto dekády vyrovnajú spaľovacím vozidlám. 

Alebo je skôr vhodné povedať, že „spaľováky" sa časom dorovnajú drahším elektromobilom - dôvodom môže byť nová a prísnejšia emisná norma „Euro 7", čo sa prejaví na vyššej cene vozidiel so štandardným pohonom.

Článok pokračuje pod reklamou

Vyššia kúpna cena sa môže vrátiť vďaka nízkym prevádzkovým nákladom

Avšak, vďaka celkovo jednoduchej konštrukcii je elektromobil, prirodzene, menej náchylný na poruchy, čo sa môže premietnuť aj do nižších servisných nákladov. Záleží to ale od prístupu servisov, nakoľko niektoré si potenciálne menšie tržby kompenzujú vyššou hodinovou sadzbou práce v porovnaní so štandardnými vozidlami. Obavy z nákladnej výmeny batérie spravidla nie sú na mieste, nakoľko aj v prípade poklesu kapacity akumulátora sa nemení celá batéria, ale iba jej časti, ktoré sú najviac opotrebované. Takýto servis môže stáť desatinu či pätinu toho, čo by stála výmena celého vysokonapäťového akumulátora.

Prečítajte si tiež

Pre podnikateľa môže byť elektromobil zaujímavý nielen úsporou na každom prejdenom kilometri vďaka nižšej cene elektrickej energie v porovnaní s benzínom alebo naftou (navyše, ak je to možné, stúpajúcu cenu elektriny je možné riešiť inštaláciou fotovoltických panelov, ktoré potrebnú energiu pre pohon elektromobilov dokážu vyrobiť, čo sa pri vozidlách na benzín či naftu takýmto spôsobom riešiť nedá), no taktiež celkovo nižšími prevádzkovými nákladmi - vrátane servisu.

Vyššie vstupné náklady by teda nemali byť dôvodom na odradenie od kúpy, myslieť treba aj na to, že prevádzka elektrického vozidla je citeľne menej nákladná. Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR dokonca vo svojej analýze z mája 2022 uvádza, že aj keď je na slovenskom trhu elektrické vozidlo stále v priemere drahšie o 10 % oproti autu so spaľovacím motorom, majiteľ elektromobilu ušetrí každý rok 20 % prevádzkových nákladov, čo znamená, že investícia do tohto typu vozidla sa vráti už po 4 rokoch.

Predaj používaného elektromobilu: kapacita batérie býva dobrá aj po tisíckach kilometrov

Elektrické auto je stále predajné aj po rokoch používania, čo dokazuje aj situácia na bazárovom trhu. Ojazdené vozidlo možno po 4 alebo 5 rokoch predať za zostatkovú hodnotu, ktorá je podľa doterajších skúseností dobrá. Faktorom, ktorý môže potenciálne najviac znížiť hodnotu elektromobilu je akumulátor a jeho zostatková kapacita.

Prečítajte si tiež

Prax ale ukazuje, že väčšina elektromobilov má aj po najazdení 200 tisíc kilometrov viac ako 80 % pôvodnej kapacity akumulátora, v niektorých prípadoch je dokonca väčšia ako 90 %. Existujú ale aj výnimky z pravidla, kedy kapacita klesla pod 60 či 50 %, no to skutočne iba v niektorých prípadoch. Väčšina výrobcov dáva záruku na akumulátory 160 tisíc kilometrov alebo 8 rokov s tým, že kapacita neklesne pod 70 %.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Tomáš Kuník
Tomáš Kuník

Som fanúšik a aktívny používateľ elektromobilu v každodennom živote. Pravidelne testujem elektrifikované modely áut a zároveň pracujem ako obchodný zástupca slovenskej spoločnosti ejoin, ktorá vyvíja vlastné nabíjacie stanice pre elektromobily a buduje sieť nabíjacích staníc. Ak by ste mali záujem o takéto riešenie alebo by ste potrebovali v tejto téme poradiť, kontaktujte ma na [email protected].


Odpisovanie elektrovozidiel od 1.1.2025

Za účelom rozvoja elektromobility na Slovensku dochádza k preradeniu elektrobicyklov, elektrokolobežiek, elektrobusov a trolejbusov do nižších odpisových skupín. Budú sa teda odpisovať kratšie.

Budovanie nabíjacej infraštruktúry podľa nových pravidiel EÚ

Nariadenie EÚ stanovuje pravidlá a termíny výstavby nabíjacích staníc pre osobné elektromobily, no tiež pre nákladnú prepravu a autobusy. Čo a dokedy musia členské štáty stihnúť?

Nabíjačka na elektromobil pri hoteli, penzióne či reštaurácii

Čo treba vedieť, ak chce podnikateľ umiestniť nabíjačku pre elektromobily k svojej prevádzke, aký je postup, s akými nákladmi počítať a v čom spočívajú výhody?

Ceny diaľničných známok a pohonných hmôt v roku 2024

S čím rátať pri ceste do zahraničia? Prehľad cien diaľničných známok, mýta, benzínu či nafty na Slovensku a v okolitých krajinách aj informácie o novinke – jednodňovej diaľničnej známke.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky