Elektromobily – všetko, čo potrebujete vedieť pred kúpou

Elektromobily – všetko, čo potrebujete vedieť pred kúpou
Zdroj: Unsplash.com
Tomáš Kuník

Som fanúšik a aktívny používateľ elektromobilu v každodennom živote. Pravidelne testujem elektrifikované modely áut a zároveň pracujem ako obchodný zástupca slovenskej spoločnosti ejoin, ktorá vyvíja vlastné nabíjacie stanice pre elektromobily a buduje sieť nabíjacích staníc. Ak by ste mali záujem o takéto riešenie alebo by ste potrebovali v tejto téme poradiť, kontaktujte ma na [email protected].

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Čo treba vedieť, ak podnikateľ vyberá elektromobil pre seba alebo do firmy? V čom je rozdiel oproti spaľovacím vozidlám, aké výhody také auto prináša a kedy môže byť vhodnou voľbou plug-in hybrid?

Prechod z benzínu či nafty na vozidlá s výhradne elektrickým pohonom nemusí byť jednoduché rozhodnutie. Aj napriek tomu ale môže ísť o lepšiu voľbu nielen pre firmy, ale aj každodennú osobnú mobilitu. Pri kúpe však treba zvážiť viacero parametrov. Čo si všímať?

Čo je elektromobil a ako funguje?

O elektromobiloch sa dnes rozpráva stále častejšie a rovnako sa vo väčšom počte objavujú na našich cestách. Čo ale vlastne elektromobil je a ako funguje?

V jednoduchosti možno povedať, že elektromobil je automobil, ktorý na pohon využíva výhradne elektrickú energiu. Teda ako pohonná jednotka je použitý elektrický motor a ako zdroj energie batéria. Tú je štandardne možné nabíjať dvomi rôznymi spôsobmi, ktoré majú priamy súvis s rýchlosťou nabitia. Pomalé nabíjanie je vhodné napríklad na doma a v situáciách, kedy auto dlhší čas stojí (napríklad, ak majiteľ vozidla niečo vybavuje, je na nákupe či v reštaurácii, ale aj keď má elektromobil zaparkovaný vo firemnej garáži), zatiaľ čo rýchle nabíjanie je potrebné pri cestovaní na dlhé vzdialenosti.

Výhody a nevýhody elektromobilov

Oproti autám s tradičným spaľovacím motorom sú elektromobily násobne efektívnejšie (potrebujú menej energie na prejdenie rovnakej vzdialenosti), obsahujú výrazne menej pohyblivých častí (napr. nemusia mať alternátor alebo majú jednoduchšiu prevodovku) a zároveň dokážu ponúknuť oveľa lepšie jazdné vlastnosti (napr. lepšie zrýchlenie, plynulejšia jazda), ktoré sa prejavia najmä v meste.

Toto sú hlavné parametre elektromobilov, z ktorých prirodzene vychádzajú ďalšie súvisiace výhody. Vďaka vyššej efektivite môžu byť náklady na samotnú jazdu až 4-krát nižšie ako pri porovnateľnom aute, ktoré jazdí na benzín alebo naftu. Kvôli jednoduchšej konštrukcii sú spravidla nižšie aj servisné náklady. Napríklad, pri elektromobiloch nie je potrebná výmena oleja a menej často sa musí pristupovať k údržbe bŕzd.

Prečítajte si tiež

Konkrétne náklady na prevádzku sa líšia od spôsobu využívania a od konkrétneho modelu elektromobilu. Z hľadiska nákladov na nabíjanie je najvýhodnejšie, ak sa auto nabíja doma alebo pred firmou. V celom ekosystéme e-mobility je práve elektrická energia ako palivo kľúčová z veľmi jednoduchého dôvodu. Na rozdiel od benzínu, nafty alebo dokonca vodíka, elektrickú energiu je možné vyrábať z obnoviteľných zdrojov a v domácich podmienkach. Teda napríklad aj pomocou fotovoltických panelov, ktoré je možné nainštalovať na strechy rodinných domov alebo firiem. Vďaka tomu sa dajú prevádzkové náklady znížiť na absolútne minimum, čo je výhoda, ktorú žiadny iný spôsob osobnej alebo nákladnej dopravy neponúka.

Medzi nevýhody je možné zaradiť nižší dojazd alebo nabíjanie, ktoré spravidla trvá dlhšie ako tankovanie. V tomto kontexte je preto dôležité uvedomiť si, na aký účel bude nové auto využívané. Ak má vozidlo konštantne jazdiť dlhé vzdialenosti s takmer nulovými prestávkami, elektromobil pre takéto využitie ešte nie je vhodný. Istou nevýhodou môže byť aj stále o niečo vyššia obstarávacia cena.

Aké typy áut s elektrickým pohonom existujú?

Výrobcovia áut ponúkajú vozidlá s rôznym stupňom elektrifikácie. Ide o komplexnú tému, ale pre lepšiu orientáciu je možné tieto automobily zúžiť na dve skupiny:

  1. elektromobily,
  2. hybridy.

Zatiaľ čo elektromobil je vozidlo, ktoré na pohyb používa výhradne elektrický motor a batériu, hybrid kombinuje toto riešenie s bežným spaľovacím motorom. Existujú však rôzne spôsoby, ktorými je spojenie oboch pohonov realizované. K dispozícii sú viaceré technológie, no rozdelenie je opäť možné zjednodušiť na:

  1. mild hybrid,
  2. full hybrid,
  3. plug-in hybrid.

Mild hybrid je najnižšia úroveň elektrifikácie pohonu, kedy je vozidlo vybavené malou batériou a slabším elektrickým motorom určeným najmä na rozbeh alebo krátky pohyb pri nízkej rýchlosti.

Full hybrid je veľmi podobný mild hybridu, avšak vodič má k dispozícii možnosť aktivácie jazdy výhradne v elektrickom režime a prejsť tak stovky metrov, maximálne jednotky kilometrov bezemisne. V oboch prípadoch sa batéria nabíja cez generátor s pomocou spaľovacieho motora alebo pri brzdení cez rekuperáciu.

Plug-in hybrid ponúka najvyššiu úroveň elektrifikácie s násobne vyšším elektrickým dojazdom a možnosťou priameho nabíjania batérie.

Plug-in hybrid – ako funguje?

Súčasný trh áut ponúka možnosť pozvoľnejšieho prechodu na čisto elektrický vozový park. Alternatívou sú takzvané plug-in hybridy, ktoré prinášajú kombináciu spaľovacieho a elektrického motora, a to s nabíjateľnou batériou z externého zdroja. Táto vlastnosť je zakomponovaná už v samotnom názve „plug-in", teda auto je možné „zapojiť“ do zásuvky.

Plug-in hybridy preto môžu byť akousi prestupnou stanicou pre tých, ktorí sa obávajú priameho prechodu na elektromobil. Dojazd výhradne na elektrický pohon je však v porovnaní s čisto elektrickými autami podstatne nižší a rýchlosť nabíjania aj samotná výška dojazdu sa líši od konkrétneho modelu (v praxi sa stretávame s tým, že plug-in hybrid sa môže nabíjať 5 hodín a prejsť 35 kilometrov, no taktiež môže byť čas nabíjania 25 minút a dojazd aj 80 kilometrov).

Pri voľbe plug-in hybridu je potrebné myslieť na to, že výhody tohto pohonu sa prejavia iba pri pravidelnom nabíjaní akumulátora. Siahnuť po plug-in hybride a jazdiť s vybitým akumulátorom nie je ekologické a ani ekonomické. Vo vozidle sa v takomto prípade zbytočne vozí ťažká batéria a výkonný elektromotor, ktorý sa používa iba minimálne.

Článok pokračuje pod reklamou

Je elektromobil ekologickejší? Aké sú emisie?

Z pohľadu ekológie, veľmi zjednodušene možno povedať, že elektromobily neprodukujú žiadne lokálne emisie CO2, plug-in hybridy majú väčšinou, podľa špecifikácií, emisie do 50 g / km, pričom štandardné vozidlá so spaľovacím motorom prekračujú hodnotu 100 g / km.

Prečítajte si tiež

Otázka emisií je však komplexná téma, ktorá závisí od mnohých premenných. Napríklad, zdroj elektrickej energie pri elektromobiloch a plug-in hybridoch (či sa energia vyrába z uhlia alebo zo slnka), frekvencia nabíjania plug-in hybridov, CO2 stopa pri výrobe konkrétneho vozidla, následná recyklácia. Pri porovnávaní vozidiel na rôzny pohon by tiež bolo možné (hoci náročné) brať do úvahy emisie spojené s častejšími a náročnejšími servisnými úkonmi, a to najmä pri plug-in hybridoch a vozidlách so spaľovacím motorom.

Témou je tiež životnosť batérií a uhlíková stopa, ktorú zanechajú už pri výrobe. Výroba elektromobilov je o niečo náročnejšia na životné prostredie práve kvôli batériám. Tento negatívny faktor sa automobilky snažia minimalizovať napríklad využívaním elektrickej energie výhradne z obnoviteľných zdrojov vo svojich závodoch.

Ako si vybrať elektromobil do firmy?

Súčasná ponuka elektromobilov je široká. Automobilky majú v ponuke modely, ktoré dokážu plnohodnotne pokryť osobnú mobilitu ale aj lokálnu nákladnú prepravu. Elektromobil je preto možné využívať ako plnohodnotné rodinné auto, ale aj ako firemné vozidlo na prepravu zamestnancov alebo dovoz tovaru v rámci miest či regiónov.

Ponuka elektromobilov je široká aj z pohľadu parametrov, ktoré sú kľúčové napríklad pre dojazd a rýchlosť nabíjania batérie. Pred kúpou je potrebné myslieť na účel využitia daného elektromobilu a na základe toho sa zamerať predovšetkým na tieto vlastnosti.

Z hľadiska kategórie sú elektromobily rozdelené totožne ako akékoľvek iné vozidlá s bežným spaľovacím motorom. Dá sa vybrať medzi malým hatchbackom, sedanom, MPV (viacúčelové vozidlo, napríklad minivan), SUV alebo aj dodávkou s väčším nákladným priestorom. V portfóliu automobiliek sa teda nachádzajú jednoduché autá vhodné na krátky presun osôb v rámci mesta, menšie alebo väčšie dodávky do 3,5 tony vhodné pre kuriérov, komfortnejšie vozidlá na presun v rámci krajov alebo aj luxusné modely ideálne pre jazdy na dlhé vzdialenosti. Rovnako je v týchto kategóriách možné nájsť vozidlá s kombinovaným pohonom (hybridy).

Prečítajte si tiež

Je dôležité, aby výber konkrétneho elektromobilu (vozidla s elektrickým pohonom) zodpovedal stanoveným očakávaniam podnikateľa. Treba myslieť na to, že nie každý elektromobil dokáže bez väčších problémov absolvovať dlhé trasy a zároveň nie každý elektromobil je vhodné kupovať ako mestské auto. A hoci účel, teda prepravu z bodu A do bodu B, dokáže splniť každý elektromobil či hybrid, zásadným spôsobom sa bude líšiť čas a aj cena, za ktorú je daný výsledok dosiahnutý. Rozdielovým parametrom je spotreba, dojazd a čas nabíjania.

Rozdielové parametre medzi vozidlami na elektrický pohon

* Závisí od vlastností auta či nabíjačky.
Zdroj: Vlastné spracovanie
Elektromobil Plug-in hybrid Hybrid
Použitý pohon Elektromotor Spaľovací motor + elektromotor Spaľovací motor + elektromotor
Jazda iba v elektrickom režime Áno Áno Nie
Možnosti nabíjania AC / DC AC / DC
Kapacita batérie >15 kWh ~ 9 – 30 kWh ~ 1 kWh
Rýchlosť nabíjania* 17 minút – desiatky hodín 25 minút – 6 hodín
Elektrický dojazd 70 – 600 km 20 – 90 km

Pre jednoduchšie rozhodovanie je vhodné si pred kúpou auta s elektrickým pohonom položiť napríklad týchto 5 otázok:

  1. Ako budem elektromobil využívať?
  2. Aký reálny dojazd od elektromobilu očakávam?
  3. Za aký čas potrebujem, aby sa elektromobil nabil (aspoň) na 80 percent? (Do tejto hodnoty totiž býva nabíjanie zvyčajne najrýchlejšie, potom výkon klesá.)
  4. Mám elektromobil kde nabíjať (doma, vo firme, či sú nabíjačky v meste, kde trávim väčšinu času...)?
  5. Koľko financií som ochotný do elektromobilu investovať?

Elektromobil v daňových nákladoch firmy

Na záver ešte jedna výhoda, ktorá môže zohrávať rolu pri kúpe elektromobilu do firmy - cenu takéhoto auta je možné dostať do daňových nákladov prostredníctvom odpisov rýchlejšie, ako je to pri bežnom aute. Pre zaradenie do správnej odpisovej skupiny je však dôležité poznať zdroj pohonu aj to, či je možné batériu tohto elektromobilu dobíjať z externého zdroja. Čisté elektromobily a plug-in hybridy sa podľa zákona o dani z príjmov zaraďujú do odpisovej skupiny 0 s dobou odpisovania 2 roky. Naproti tomu klasické hybridy, ktoré nie je možné nabíjať z elektrickej siete, sa zaraďujú do odpisovej skupiny 1 s dobou odpisovania 4 roky rovnako ako iné osobné motorové vozidla so štandardným druhom pohonu. Všetky elektromobily je možné odpisovať iba rovnomernou metódou odpisovania. Viac informácií o odpisovaní nájdete v článku Odpisovanie elektromobilov a elektrobicyklov.

Ak by súkromný elektromobil použil na pracovnú cestu zamestnanec, s výpočtom cestovných náhrad môže nastať problém. Táto oblasť totiž ešte nie je v zákone o cestovných náhradách upravená. Podrobne si o tom prečítate v článku Cestovné náhrady pri elektromobiloch.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Tomáš Kuník
Tomáš Kuník

Som fanúšik a aktívny používateľ elektromobilu v každodennom živote. Pravidelne testujem elektrifikované modely áut a zároveň pracujem ako obchodný zástupca slovenskej spoločnosti ejoin, ktorá vyvíja vlastné nabíjacie stanice pre elektromobily a buduje sieť nabíjacích staníc. Ak by ste mali záujem o takéto riešenie alebo by ste potrebovali v tejto téme poradiť, kontaktujte ma na [email protected].


Sadzby dane z motorových vozidiel za rok 2024

Aké sadzby dane z motorových vozidiel platia v roku 2024 a čo ovplyvňuje úpravu ročnej sadzby dane?

Daň z motorových vozidiel za rok 2024

V januári 2025 budú daňovníci podávať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2024. Kto má povinnosť podať daňové priznanie, ktoré vozidlá sú predmetom dane a kedy je vozidlo od dane oslobodené?

Na Slovensko dorazila najväčšia Toyota. Spozornieť by mali hlavne živnostníci

Podnikateľom môžu zjednodušiť život a fungovanie – čo ponúkajú nové vozidlá z radu dodávkových vozidiel Toyota?

Poskytnutie firemného auta zamestnancovi aj na súkromné účely od 1.1.2025

Je potrebné poskytnutie firemného auta zamestnancovi zdaňovať a ako? Aké zmeny v zdaňovaní poskytnutia auta zamestnancovi nastávajú od 1.1.2025?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky