Strata účtovných dokladov pri kybernetických útokoch: čo robiť?

Stanovisko Finančnej správy SR k postupu účtovných jednotiek pri kybernetických útokoch na server a definitívnej strate účtovných dokladov.

Približne pred mesiacom jedna z online fakturačných služieb (faktury-online.com) oznámila stratu dát všetkých zákazníkov, a to nenávratne, bez akejkoľvek zálohy. Na webe uvádza že túto službu využíva vyše 94 000 používateľov a počet vystavených faktúr či ďalších dokladov prostredníctvom tejto online služby je vyše 6,6 milióna. Ide teda o pomerne veľa používateľov a ich účtovných dokladov.

Finančná správa SR, Centrum podpory pre dane uvádza, že v týchto dňoch prijíma opakované podania od účtovných jednotiek, že z dôvodu rôznych útokov a iných skutočností na vlastný server alebo server spoločností, ktoré poskytujú služby vyhotovenia a uchovávania účtovných dokladov, došlo k definitívnej strate všetkých údajov, vrátane účtovných dokladov.

Účtovné jednotky uvádzajú, že všetky faktúry vystavené v týchto systémoch boli zmazané, vrátane záloh a nebude možná ich obnova. Faktúry nemajú účtovné jednotky u seba evidované a zálohované iným spôsobom, a preto nevedia presne zdokumentovať svojich odberateľov a vyčísliť správne výnosy.

Informácia k postupu účtovných jednotiek pri kybernetických útokoch na server a definitívnej strate účtovných dokladov

Finančná správa preto vydala informáciu, v ktorej sa uvádza:

V zmysle § 35 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) je účtovná jednotka povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.

Uvedenú vzniknutú situáciu Finančná správa SR chápe, avšak nie je možné z jej strany udeľovať žiadne výnimky pri vedení účtovníctva dokladovým spôsobom, resp. pri vystavovaní faktúr. Za vedenie účtovníctva je vždy zodpovedná účtovná jednotka, a to platí aj vtedy, keď poverila vedením, resp. archiváciou účtovníctva inú fyzickú alebo právnickú osobu. Účtovné jednotky sú povinné účtovať na základe účtovných dokladov v účtovných knihách, pričom im vzniká povinnosť vystaviť účtovný doklad po zistení skutočností bezodkladne tak, aby bolo možné spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov pri dodržaní použitých všetkých účtovných zásad a účtovných metód.

Ak problém pretrváva s dodávateľom týchto služieb, potom túto otázku musia účtovné jednotky riešiť právne v súlade s uzatvorenými zmluvnými vzťahmi. Správcovi dane sa vznik takýchto skutočností neoznamuje.

Finančná správa odporúča predvídať a priebežne zálohovať

Do budúcnosti odporúčame účtovným jednotkám uvedeným problémom predvídavo predchádzať a to priebežným zálohovaním (archivovaním) dokladov v elektronickej alebo listinnej podobe a účtovaním priebežne s vyčíslením obratov mesačne (§ 12 ods. 2 písm. b) zákona o účtovníctve, ktorý upravuje, že hlavná kniha zahŕňa syntetické účty a analytické účty podľa účtového rozvrhu a obsahuje najmä tieto údaje súhrnné obraty strany Má dať a strany Dal jednotlivých účtov, minimálne za kalendárny mesiac).

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Kontroly na vianočných trhoch: aké povinnosti majú predajcovia?

Kto kontroluje predajcov na vianočných trhoch, na čo sa kontrolóri zameriavajú a aké sú najčastejšie porušenia? Obchodníci neraz riskujú pokuty aj v tisíckach eur či zákaz činnosti.

Plán boja proti daňovým únikom: návrh opatrení

Povinné prijímanie elektronických platieb je opäť „v hre“, zabrániť daňovým únikom má aj eFaktúra, sprístupnenie dát z eKasy či zmeny v DPH. Prehľad avizovaných opatrení.

Kybernetické útoky na firmy rastú: ako sa chrániť?

Takmer každá firma na Slovensku a Česku čelila vlani kybernetickému útoku. Ako hrozbám predchádzať a čo nepodceniť?

Overovanie slovenských dokumentov na použitie v zahraničí (superlegalizácia a apostille)

Ako sa musia overiť listiny vydané slovenskými orgánmi, aby mohli byť uznané v zahraničí? Čo je apostille a superlegalizácia, aký je medzi nimi rozdiel a kedy nie sú potrebné?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky