Zaujímavý podnikateľský príbeh: Nápoje innocent

Byť úspešným v podnikaní je cieľom snaženia každého podnikateľa. Niektorí podnikatelia sú úspešnejší viac, iní menej, no presadiť sa na globálnej úrovni sa podarí len zlomku podnikateľov. Dnes si priblížime podnikateľskú cestu troch obyčajných vysokoškolských študentov z Veľkej Británie, ktorých úspech prekročil hranice vlastnej krajiny. Reč bude o Richardovi Reedovi, Jonovi Wrightovi a Adamovi Balonovi, ktorí sa spoznali na univerzite v Cambridgi a na trh uviedli tzv. “smoothies” – veľmi populárne zdravé mixované nápoje.

Prvú podnikateľskú lekciu zažili už popri štúdiu

Ako sami zakladatelia “smoothies” priznali, vysokoškolské štúdium nebolo v študentských časoch ich prioritou, skôr ich ako väčšinu mladých ľudí na štúdiu zaujímal hlavne spoločenský život. No realita v tomto smere bola v tých časoch na Cambrigdi priam krutá, kam sa človek pozrel, tam zbadal plno vystresovaných študentov a takmer žiadne možnosti kultúrneho vyžitia, možnosti zábavy boli skutočne veľmi obmedzené. Prvý podnikateľský nápad sa teda v hlavách Richarda, Jona a Adama zrodil celkom logicky - začali si prenajímať nočné kluby a organizovať v nich spoločenské akcie pre študentov. Vo svojom prvom podnikaní boli takí úspešní, že im činnosť v konečnom dôsledku vedenie univerzity zakázalo.

Táto skutočnosť ich však neodradila, práve naopak, zo svojej prvej podnikateľskej skúsenosti si zobrali ponaučenie a uvedomili si, že aj bez skúseností možno rozbehnúť úspešné podnikanie, pokiaľ sa chopíte správnej trhovej príležitosti a venujete jej dostatok energie. Taktiež si uvedomili, že tvoria dobrý tím a že sa navzájom perfektne dopĺňajú. Idea spoločného podnikania im zarezonovala natoľko, že sa stala témou mnohých konverzácií, ktoré viedli počas niekoľkých nasledujúcich rokov.

Myšlienka spoločného podnikania a snaha vyhnúť sa štandardnému zamestnaniu bola síce príťažlivá, avšak po ukončení štúdia tieto predstavy prevalcovala každodenná realita a potreba zabezpečiť svoje živobytie. Prenajali si teda byt v Londýne, Adam a Jon si našli prácu v konzultačných spoločnostiach a Richard sa zamestnal v oblasti reklamy.

Článok pokračuje pod reklamou

Vymyslieť, v čom podnikať, dalo zabrať

O štyri roky neskôr na lyžovačke vo Švajčiarsku si povedali: „Buď do konca dovolenky konečne niečo vymyslíme alebo s úvahami o spoločnom podnikaní raž a navždy skoncujeme.“ Keď totiž o niečom dlhodobo len hovoríte a nepodniknete nič, čo by každodennú realitu mohlo zmeniť, môže vás to privádzať do šialenstva. Nápadov, ako to už býva, bolo veľa, okrem iného aj elektricky vyhrievaná vaňa, ktorá v praxi mohla vyvolávať mnoho bezpečnostných otáznikov. Uvedomili si, že sa musia koncentrovať na určitú skupinu ľudí, pre ktorých by bol produkt určený, tento produkt by mal byť pre ľudí užitočný a zároveň by mal prinášať zisk. Niečo, čo by zlepšilo a zjednodušilo život spoločnosti..

A tak v roku 1998 pri pohľade na samých seba, 26-ročných mladíkov bez väčšej zodpovednosti, stravovacích návykov prispôsobených životu jednej z najväčších nikdy nespiacich metropol Európy, si uvedomili, že pizza a pivo nie sú práve tým najlepším spôsobom stravovania. Práve ich vlastný „quick and easy“ nezdravý životný štýl ich priviedol na myšlienku „smoothies“. Čerstvé rozdrvené ovocie v malých plastových fľaškách, ktoré by si bolo možné kúpiť cestou do práce. Idea bola na svete.

Nápadom sa práca len začala

Prvých šesť mesiacov bolo plných experimentov, naši podnikatelia hľadali správnu kombináciu ovocia, konzistencia nápoja a chuť boli absolútne kľúčové. I keď ochota rodinných príslušníkov a priateľov ochutnávať namixované experimenty bola veľká a odozva pozitívna, uvedomovali si, že potrebujú nestranné publikum. Z tohto dôvodu si Richard, Jon a Adam otvorili stánok na jazzovom festivale a začali svoje nápoje predávať. Na ich výrobu spotrebovali ovocie v hodnote 500 libier. Prieskum trhu zrealizovali veľmi kreatívne. Na stánok umiestnili veľký nápis, prostredníctvom ktorého sa ľudí pýtali či majú opustiť svoje doterajšie zamestnania a venovať sa výrobe a predaju džúsov, ktoré ponúkali. Zákazníci svoj názor prejavovali tým, do ktorého koša vhodili svoj prázdny pohár – jeden bol označený slovom ÁNO, druhý NIE. Po ukončení festivalu prekvapujúco zistili, že kôš označený slovom ÁNO, bol plný, naproti tomu v druhom koši boli len tri poháre. Pod vplyvom týchto výsledkov všetci traja na ďalší deň dali výpoveď vo svojich zamestnaniach.

Podnikateľská realita pri získavaní financií bola neúprosná – 70 krát počuli nie, no na konci bolo predsa len áno

Trio podkuté praktickými vedomosťami zo svojich zamestnaní a tiež zo školy, zostavilo podnikateľský plán, ktorý mal dokonca až 12 verzií, a vybralo sa zháňať potrebné financie. Prvé odmietnutia prichádzali veľmi skoro, všetkých 20 žiadostí o podnikateľský úver banky zamietli. O financie sa uchádzali aj u podnikateľských anjelov a u rôznych venture kapitálových fondov, no nepochodili ani tam. Jeden z investorov sa dokonca vyjadril, že im dáva nula bodov z piatich, pretože sú mladí, sú kamaráti a nemajú žiadne skúsenosti s podnikaním. Dohromady oslovili približne 50 podnikateľských anjelov, bez úspechu.

Mladíci však svojmu projektu verili aj napriek odmietnutiam a naďalej pokúšali šťastie. Rozhodli sa rozposlať krátke maily množstvu známych s prosbou o kontakt na prípadných bohatých ľudí, ktorí by im mohli pomôcť zafinancovať ich projekt. Odpovede prišli celkom dve. Prvou bol kontakt na podnikateľa z Monte Carla, ktorý ich však ignoroval a druhou bol tip na bohatého podnikateľa z USA, pána Maurica Pinta, ktorý sa do projektu nakoniec rozhodol investovať 250 000 USD. Ak sa pýtate, koľko času ubehlo od počiatočnej idey vyrábať „smoothies“ až po uvedenie produktu na trh, tak vám prezradíme, že to bolo 15 mesiacov. Mladíci začali svoje prvé produkty predávať v roku 1999 vo Veľkej Británii, už v roku 2000 prerazili na trh v Írsku, v roku 2004 nasledovalo Francúzsko, Holandsko a Belgicko, neskôr Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Španielsko, Dánsko a Švédsko. V roku 2007 bola spoločnosť týždenníkom Sunday Times zaradená do prvej štyridsiatky najrýchlejšie rastúcich spoločností vo Veľkej Británii. V roku 2009 kúpila Coca-Cola 18% akcií vo firme Innocent v hodnote 30 miliónov libier a už o rok neskôr svoj podiel zvýšila na 58%. V súčasnosti Innocent svojím 75% trhovým podielom vo Veľkej Británii dominuje trhu vo výrobe „smoothies“, keď predáva viac ako 2 milióny fľašiek džúsov týždenne vo viac ako 10 000 predajniach.

Hoci svoj sortiment firma rozšírila aj o produkciu jogurtov, zmrzliny, zeleninových téglikov, zdravých hotových jedál či detských presnidávok, jej hlavný produkt „Innocent smoothies“ sa predáva v 250ml plastovej fľaške, ktorá obsahuje minimálne jeden druh čerstvo rozdrveného ovocia (80g) a 150ml čerstvo pretlačenej šťavy. Túto si môžete zakúpiť napríklad cestou do práce - presne tak, ako si to zakladatelia pôvodne vymysleli..

Čo poviete, zaujímavý podnikateľský príbeh, však? Ktovie, aký nápad sa môže zrodiť už na tohtoročných lyžovačkách..:)

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky