Register colných sadzieb

Jednotný colný sadzobník sú spoločné pravidlá, ktoré sa vzťahujú na pohyb tovarov na vonkajšej hranici únie. V prípade dovozu pre účel voľného obchodu a pre štatistické účely je povinné používanie systému TARIC. Podnikatelia prostredníctvom tohto systému môžu vyhľadávať jednotlivé colné sadzby.

V TARICu sú veľmi prehľadne obsiahnuté colné opatrenia týkajúce sa výšky ciel, dovozné a vývozné zákazy a obmedzenia, opatrenia pre štatistické účely a požiadavky na špeciálne potvrdenia a certifikáty.


TARIC teda slúži na rýchle a komplexné vyhľadávanie údajov potrebných pre obchod s konkrétnym tovarom medzi EÚ a tretími krajinami.

V rámci Európskej únie platia v oblasti colnej politiky dve zásady:

  1. odstránenie všetkých ciel pri obchode medzi členskými krajinami,
  2. spoločná colná sadzba pri dovoze tovarov z nečlenských krajín.

Jednotný colný sadzobník sú spoločné pravidlá, ktoré sa teda vzťahujú iba na pohyb tovarov na vonkajšej hranici únie. V prípade dovozu pre účel voľného obchodu a pre štatistické účely je povinné používanie systému TARIC. Podnikatelia prostredníctvom tohto systému môžu vyhľadávať jednotlivé colné sadzby. Uvedený systém sa nachádza na adrese http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/tarhome_sk.htm

1. Vyhľadanie tarifných informácií prostredníctvom TARICový kód
2. Vyhľadanie tarifných informácií prostredníctvom TARICový opis

Stránka TARIC má aj slovenskú mutáciu a nájdete ju na stránkach colnej správy Slovenskej republiky. Stránku colnej správy.


Dôležité pre vyhľadávanie informácii o tovare je poznať jeho kód v nomenklatúre. Nomenklatúra je zoznam, ktorý zaraďuje tovary do jednotlivých skupín a prideľuje im konkrétne čísla – kód nomenklatúry. Mení sa každé dva roky.

Dobrá rada: O zaradenie svojho produktu požiadajte colnú správu, ktorá Vám vydá záväzne zaradenie vášho produktu pod určité číslo na 6 rokov. Musí tak urobiť bezplatne do jedného mesiaca.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Preprava kusových zásielok (LCL) v medzinárodnom obchode

Kedy je vhodné využiť LCL prepravu, ako funguje v praxi, aké výhody ponúka a na čo treba, naopak, dať pozor? Podrobnosti aj ilustračný príklad z praxe.

Medzinárodná kontajnerová preprava v praxi

Aké sú špecifiká kontajnerovej prepravy, aké zásielky sa ňou (ne)oplatí posielať, aké výhody ponúka a ako takáto preprava prebieha? Praktické informácie aj príklad.

Online obchod TEMU a jeho vplyv na e-commerce u nás

Napriek kritike, ktorej platforma čelí, je u zákazníkov stále obľúbená. Čím si ich získava, ako príchod TEMU ovplyvnil európske e-shopy a ako môžu obstáť v konkurenčnom boji?

HS kód tovaru podľa colného sadzobníka: ako ho zistiť?

Krátky sprievodca HS kódmi, ktoré sú dôležité pri preclievaní tovaru. Na čo všetko slúžia, ako sa určujú a ako sa v colnom sadzobníku orientovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky