Dokumentárne obchody

Dokumentárne obchody vznikajú najmä v prípade, že podnikateľ obchoduje so zahraničným partnerom. Banky bežne poskytujú nielen bankový produkt, ale aj komplexné poradenstvo a asistenciu pri celom obchodnom prípade.

Dokumentárny akreditív


Dokumentárny akreditív je neodvolateľný písomný záväzok banky voči dodávateľovi tovaru alebo služieb zaplatiť určitú peňažnú čiastku podľa akreditívnych podmienok za predpokladu, že príjemca akreditívu predloží dokumenty uvedené v podmienkach akreditívu. Dokumentárny akreditív je zaisťovacím a zároveň najviac prepracovaným platobným nástrojom, ktorý sa používa hlavne v medzinárodnom, ale i vnútroštátnom obchode.

Využitie dokumentárneho akreditívu:

Dokumentárny akreditív zvyčajne používa predávajúci alebo kupujúci pri transakciách, v ktorých sa očakáva predloženie dokumentov, ktoré zaručujú vlastníctvo tovaru alebo jeho kvalitu a pod. Akreditív je tak isto možné využiť pri obchode s nehnuteľnosťami, cennými papiermi a v iných prípadoch, kde je vyžadovaný záväzok banky za platbu.

Banky poskytujú nasledovné druhy akreditívov:

  • exportné akreditívy - klient je v pozícii predávajúceho a prostredníctvom banky dostane akreditív, ktorý v jeho prospech vystavila banka kupujúceho. Potvrdením takéhoto akreditívu na požiadanie banka ručí exportérovi, resp. predávajúcemu za plnenie z akreditívu bez ohľadu na možný vývoj v banke alebo na území odberateľa,
  • importné akreditívy - dokumentárny akreditív vystaví banka na základe požiadavky kupujúceho v prospech predávajúceho,
  • stand by akreditív - má podobnú funkciu ako záruka; tento typ dokumentárneho akreditívu s garančným charakterom je používaný hlavne v USA, kde vydávanie bankových záruk európskeho typu nie je povolené zákonom,
  • prevoditeľný akreditív - sa vyznačuje tým, že práva z akreditívu môžu byť prevedené pôvodným beneficientom na inú osobu. Musí byť jasne označený ako prevoditeľný.
Článok pokračuje pod reklamou

 

Dokumentárne inkaso

Dokumentárne inkaso je ďalšia forma dokumentárneho platobného styku so zahraničím aj v tuzemsku, pri ktorom prichádza k vydaniu dokumentov až v okamihu splnenia inkasnej podmienky, ktorá môže byť:

  • vydanie dokumentov oproti zaplateniu,
  • vydanie dokumentov oproti akceptácii zmenky (pri odloženej splatnosti)

Je to bezzáväzkový platobný nástroj, pri ktorom banka nevstupuje do záväzku za svojho klienta.

Druhy dokumentárneho inkasa:

  • importné dokumentárne inkaso - Klient banky je v pozícii kupujúceho
  • exportné dokumentárne inkaso - klient banky je v pozícii predávajúceho

Využitie dokumentárneho inkasa:

  • dokumentárne inkaso sa využíva v prípadoch, keď vývozca nie je ochotný dodať tovar oproti úhrade hladkou platbou, ale na druhej strane nemá potrebu zabezpečovať si zaplatenie za dodaný tovar zabezpečovacím platobným nástrojom, ako je napr. dokumentárny akreditív
  • dokumentárne inkaso sa využíva aj pri predkladaní zmeniek k plateniu (pokiaľ je zmenka splatná v banke). Veriteľ zo zmenky môže požiadať svoju banku, aby v jeho mene odoslala zmenku banke dlžníka a vyzvala tak dlžníka k zaplateniu zmenky. Využíva sa to najmä v prípadoch, keď je zmenka splatná v inom meste resp. krajine ako je sídlo veriteľa zmenky

 

Banková záruka

Banková záruka je písomné vyhlásenie banky, ktorým sa banka neodvolateľne zaväzuje uspokojiť veriteľa (t.j. oprávnenú osobu zo záruky) do výšky určitej peňažnej čiastky podľa obsahu záručnej listiny, ak dlžník (t.j. príkazca záruky) nesplní svoj záväzok.

Banková záruka je zabezpečovací nástroj, ktorým si zmluvné strany (kupujúci, predávajúci) môžu minimalizovať svoje obchodné riziká. Záruka nie je platobným inštrumentom.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Čínsky veľtrh Canton Fair: príležitosť alebo prežitok?

Praktické informácie o tom, čo najväčší čínsky veľtrh ponúka podnikateľom z Európy, aké produkty tam možno nájsť a čo zvážiť pred jeho návštevou.

Poplatky za platbu kartou: aké náklady má podnikateľ?

Aká je cena platobného terminálu, koľko percent zo zaplatenej sumy ide banke či kartovej spoločnosti a ako výšku poplatkov ovplyvňuje povinná schéma MIF++?

Preprava kusových zásielok (LCL) v medzinárodnom obchode

Kedy je vhodné využiť LCL prepravu, ako funguje v praxi, aké výhody ponúka a na čo treba, naopak, dať pozor? Podrobnosti aj ilustračný príklad z praxe.

Medzinárodná kontajnerová preprava v praxi

Aké sú špecifiká kontajnerovej prepravy, aké zásielky sa ňou (ne)oplatí posielať, aké výhody ponúka a ako takáto preprava prebieha? Praktické informácie aj príklad.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky