Podmienky modrej karty EÚ od 15.7.2024

Podmienky modrej karty EÚ od 15.7.2024
Zdroj: Unsplash.com
Katarína Juritková ImmiCo.

Moja profesionálna cesta začala v oblasti organizovania medzinárodných konferencií, kde som mala príležitosť pracovať s rôznymi témami a stretávať nových ľudí. Postupne som sa však presunula k právnej sfére, konkrétne k imigračnému právu. Momentálne sa špecializujem na poskytovanie imigračných služieb občanom tretích krajín, Európskej únie a firmám. Táto práca mi prináša nielen výzvy, ale aj hlbokú spokojnosť z toho, že môžem pomáhať ľuďom a podnikom navigovať cez zložité procesy imigrácie.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Čo umožňuje modrá karta cudzincom, ako ju získať, ako má postupovať zamestnávateľ, ktorý prijíma občana z tretej krajiny na vysokokvalifikovanú pozíciu a čo sa zmenilo od 15.7.2024?

Modrá karta: čo to je a na čo slúži?

Modrá karta EÚ je druhom prechodného pobytu, ktorý umožňuje občanom tretích krajín pracovať na vysokokvalifikovaných pozíciách na Slovensku, vycestovať z územia Slovenskej republiky a opätovne vstúpiť na územie Slovenskej republiky počas obdobia, na ktoré je vydaná. Držiteľ modrej karty má pri registrácii ako uchádzač o zamestnanie rovnaké práva ako občan Slovenskej republiky. Členovia rodiny majú právo požiadať o prechodný pobyt a pripojiť sa k držiteľovi modrej karty, s výnimkou tých, ktorí majú udelený azyl alebo doplnkovú ochranu. Zlúčení rodinní príslušníci môžu tiež pracovať na Slovensku bez potreby ďalších povolení. V súčasnosti sa stále viac kladie dôraz na vysokokvalifikované zamestnania, ktoré si vyžadujú špecifické vzdelanie, odborné zručnosti a dostatočnú prax. Tento trend odráža rastúce potreby pracovného trhu, ktorý čelí nedostatku kvalifikovaných odborníkov, tých je potrebné v čoraz väčšej miere prijímať z tretích krajín.

Novela zákona o pobyte cudzincov účinná od 15. júla 2024 priniesla zásadné zmeny v podmienkach získania tzv. modrej karty, ktorá umožňuje štátnym príslušníkom tretích krajín pracovať v EÚ na vysokokvalifikovaných pozíciách.

Pred prijatím tejto novely mohli o modrú kartu žiadať len tí, ktorí preukázali odbornú kvalifikáciu prostredníctvom dokladu o vysokoškolskom vzdelaní. Navyše, museli spĺňať prísne podmienky týkajúce sa pracovného pomeru a výšky mzdy. Medzi týmito podmienkami bola aj povinnosť mať pracovný pomer na výkon vysokokvalifikovaného zamestnania dohodnutý najmenej na jeden rok a mzda musela dosahovať minimálne 1,5-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky. Bolo potrebné nahlásenie voľného pracovného miesta 15 dní pred podaním žiadosti o modrú kartu. Modrá karta neumožňovala podnikať.

Výhody modrej karty

Modrá karta sa vydáva buď na obdobie 5 rokov, alebo na dobu platnosti potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta predĺženú o 90 dní (maximálne však na 5 rokov). Je výhodná tým, že môže byť vydaná na oveľa dlhšie obdobie oproti iným typom pobytov, ktoré je potrebné častejšie obnovovať. Po piatich rokoch nepretržitého pobytu môžu držitelia modrej karty, namiesto obnovy, rovno požiadať o dlhodobý (neobmedzený) pobyt, ak splnia určité podmienky. To znamená menej starostí s obnovovaním povolenia na pobyt.

Podmienky, požiadavky a možnosti získania modrej karty od 15.7.2024

Žiadosť o vydanie modrej karty podáva štátny príslušník tretej krajiny osobne na zastupiteľskom úrade alebo na policajnom útvare, ak sa už oprávnene zdržiava na území Slovenskej republiky. Žiadosť o modrú kartu podáva až po obdržaní potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu príslušným úradom práce.

Žiadosť môže podať v lehote do 90 dní od vydania potvrdenia o obsadení voľného pracovného miesta. Proces podania žiadosti o modrú kartu je rovnaký ako v prípade žiadania o prechodný pobyt za účelom zamestnania. Rozdiel je v tom, že štátny príslušník tretej krajiny dokladuje aj vysokoškolské vzdelanie a kópiu rozhodnutia o uznaní dokladu.

Lehota na rozhodnutie o udelení modrej karty je 30 dní, ak je podaná úplná žiadosť.

Držiteľ modrej karty môže popri zamestnaní vykonávať aj ďalšie zamestnanie alebo podnikať, čo pred novelizáciou zákona nebolo možné.

O modrú kartu môže požiadať aj štátny príslušník tretej krajiny s udelenou medzinárodnou ochranou, avšak nie v prípade, že má udelené dočasné útočisko.

Pred podaním žiadosti o modrú kartu musia byť splnené určité podmienky zo strany zamestnávateľa a aj občana z tretej krajiny.

Podmienky pri získaní modrej karty pre občana z tretej krajiny

Preukázanie vyššej odbornej kvalifikácie, ktorú cudzinec preukazuje rozhodnutím o uznaní dokladu o vysokoškolskom vzdelaní alebo rozhodnutím o uznaní stupňa vysokoškolského vzdelania (akýkoľvek doklad, ktorý preukazuje dané vzdelanie). Prípadne môže byť kvalifikácia preukázaná dokladom o získaní vyšších odborných zručností, napr. pracovná zmluva z predchádzajúcich zamestnaní do 7 rokov pred podaním žiadosti, certifikáty a písomné osvedčenia potrebné na výkon vysokokvalifikovaného zamestnania.

Vyššie odborné zručnosti sa vzťahujú na znalosti, zručnosti a kompetencie získané odbornou praxou, ktoré sú kľúčové pre výkon vysokokvalifikovaného zamestnania. Tieto zručnosti musia byť získané počas minimálne troch rokov v priebehu siedmich rokov pred podaním žiadosti o vydanie modrej karty.

Existujú však aj isté výnimky. Vysokoškolské vzdelanie sa nevyžaduje pri zamestnaniach s kódom ISCO 133 (Riadiaci pracovníci služieb informačných a komunikačných technológií) alebo 25 (Špecialisti v oblasti informačných a komunikačných technológií). V takom prípade môže byť kvalifikácia preukázaná vyhlásením zamestnávateľa o spôsobe preverenia odborných zručností.

Článok pokračuje pod reklamou

Mesačná mzda

Výška mesačnej mzdy pre vysokokvalifikované zamestnanie musí byť na určitej úrovni, aby bola uznaná ako vysokokvalifikovaná pozícia. Konkrétne:

  • minimálna mzda musí byť vo výške najmenej 1,2-násobku priemernej mesačnej mzdy v prípade plného pracovného úväzku,
  • ak ide o absolventov vysokých škôl, tak minimálna mzda môže byť vo výške priemernej mesačnej mzdy,
  • ak je pracovný pomer dohodnutý na kratší pracovný čas, výška dohodnutej mesačnej mzdy sa pomerne kráti.

Na získanie modrej karty je potrebné, aby pracovný pomer mal minimálnu dĺžku 6 mesiacov.

Zamestnanie občana z tretej krajiny na vysokokvalifikovanú pozíciu: podmienky pre zamestnávateľa

Zamestnávateľ, ktorý plánuje prijať štátneho príslušníka tretej krajiny na vysokokvalifikovanú pozíciu, musí spĺňať niekoľko podmienok:

  • nesmie mať za posledných päť rokov uloženú pokutu za nelegálne zamestnávanie,
  • musí mať vyrovnané všetky daňové povinnosti a
  • nesmú voči nemu existovať neuspokojené nároky zo strany zamestnancov.

Postup pri prijímaní cudzinca z tretej krajiny na vysokokvalifikovanú pozíciu

Zamestnávateľ alebo splnomocnená osoba musí najprv nahlásiť voľné pracovné miesto na ústredie práce, a to najneskôr v deň podania žiadosti o vydanie potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta. Neplatí v prípade, ak ide o obnovenie modrej karty, alebo, ak má cudzinec prechodný pobyt na účel zamestnania alebo má udelené národne víza v záujme SR a zamestnanie pokračuje na tom istom mieste.

Žiadosť o vydanie potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré spĺňa kritériá vysokokvalifikovaného zamestnania, zamestnávateľ alebo splnomocnená osoba podáva elektronicky cez ústredný portál verejnej správy slovensko.sk, ktorá musí byť podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom. Súčasťou žiadosti sú nasledujúce prílohy:

  • kópia pracovnej zmluvy alebo písomný prísľub zamestnávateľa,
  • kópia dokladu o vyššej odbornej kvalifikácii,
  • kópia rozhodnutia o uznaní dokladu o vysokoškolskom vzdelaní alebo rozhodnutia o uznaní stupňa vysokoškolského vzdelania (okrem zamestnaní, ktoré začínajú kódom ISCO 133 (Riadiaci pracovníci služieb informačných a komunikačných technológií) alebo 25 (Špecialisti v oblasti informačných a komunikačných technológií),
  • vyhlásenie zamestnávateľa o spôsobe preverenia odborných zručností štátneho príslušníka tretej krajiny, ak sú zručnosti a kompetencie získané odbornou praxou na úrovni porovnateľnej s vysokoškolským vzdelaním. Vyhlásenie sa predkladá, ak ide o zamestnania, ktoré začínajú kódom ISCO 133 (Riadiaci pracovníci služieb informačných a komunikačných technológií) alebo 25 (Špecialisti v oblasti informačných a komunikačných technológií),
  • overené splnomocnenie zamestnávateľa v prípade, že žiadosť podáva iná osoba za zamestnávateľa,
  • kópia pasu štátneho príslušníka tretej krajiny, ak mu bol udelený pobyt na území Slovenskej republiky, tak kópiu pobytového preukazu štátneho príslušníka tretej krajiny, alebo kópia národného víza v záujme SR.

Úrad vydá potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta do 15 pracovných dní od prijatia kompletnej žiadosti zamestnávateľa, a to so súhlasom alebo nesúhlasom. Vydané potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta zašle Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky alebo Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, ako aj zamestnávateľovi, respektíve splnomocnenej osobe. Následne môže štátny príslušník tretej krajiny podať žiadosť o modrú kartu.

Ak je žiadosť o udelenie prechodného pobytu podaná kompletne a táto skutočnosť je vyznačená na potvrdení o prijatí tejto žiadosti, môže zamestnávateľ zamestnať štátneho príslušníka tretej krajiny odo dňa ako je určené na vydanom potvrdení o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, aj bez udeleného prechodného pobytu.

Povinnosti zamestnávateľa voči úradu práce a občanovi z tretej krajiny

Okrem povinnosti informovať príslušný úrad práce o nástupe do zamestnania prostredníctvom Informačnej karty je zamestnávateľ povinný odovzdať štátnemu príslušníkovi tretej krajiny najneskôr pri jeho nástupe do zamestnania kópiu potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta. Zamestnávateľ je tiež povinný oznámiť úradu každú zmenu údajov uvedených v tomto potvrdení, ako aj prípadné nenastúpenie zamestnanca do zamestnania.

Zmena zamestnávateľa

Ak cudzinec z tretej krajiny, ktorý má vydanú modrú kartu, plánuje zmeniť zamestnávateľa po 12 mesiacoch vykonávania vysokokvalifikovaného zamestnania, nie je potrebné žiadať o nové potvrdenie o možnosti obsadenia pracovného miesta. Stačí, ak príslušnému úradu práce zašle oznámenie prostredníctvom formulára „Informačná karta“ spolu s kópiou novej pracovnej zmluvy. Oznámenie o zmene zamestnávateľa zasiela aj cudzineckej polícii. Tento postup platí aj pri obnove modrej karty. Zároveň je povinný oznámiť aj začiatok nezamestnanosti.

Zrušenie modrej karty

Novelizáciou zákona došlo k rozšíreniu dôvodov, na základe ktorých môže byť modrá karta zrušená, a to dokonca aj vtedy, keď už je platná, ak sa zistí jeden z nasledujúcich dôvodov:

  • bola uložená pokuta za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania
  • štátny príslušník tretej krajiny je nezamestnaný viac ako3 mesiace, ak je držiteľom modrej karty menej ako dva roky, šesť mesiacov, ak je držiteľom modrej karty najmenej dva roky),
  • nesplnenie mzdových podmienok – zníženie mzdy,
  • zamestnávateľ uviedol nepravdivé údaje – úrad dodatočne zistí, že v žiadosti alebo v jej prílohách zamestnávateľ uviedol nepravdivé údaje,
  • zamietnutá žiadosť o vydanie alebo obnovenie modrej karty.

Nové podmienky pre získanie Modrej karty EÚ prinášajú výrazné uľahčenie a väčšiu flexibilitu pre zahraničných vysokokvalifikovaných odborníkov, ktorí hľadajú príležitosti na slovenskom trhu. Slovensko tak zvyšuje svoju atraktivitu ako cieľová destinácia pre talenty z celého sveta. Tieto zmeny môžu nielen pomôcť preklenúť nedostatok kvalifikovaných pracovníkov na našom trhu, ale aj prispieť k dlhodobému ekonomickému rastu a inováciám. 

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Katarína Juritková title_company
Katarína Juritková ImmiCo.

Moja profesionálna cesta začala v oblasti organizovania medzinárodných konferencií, kde som mala príležitosť pracovať s rôznymi témami a stretávať nových ľudí. Postupne som sa však presunula k právnej sfére, konkrétne k imigračnému právu. Momentálne sa špecializujem na poskytovanie imigračných služieb občanom tretích krajín, Európskej únie a firmám. Táto práca mi prináša nielen výzvy, ale aj hlbokú spokojnosť z toho, že môžem pomáhať ľuďom a podnikom navigovať cez zložité procesy imigrácie.


Pobyt cudzinca v rámci vnútropodnikového presunu/mobility

V čom sa líši vnútropodnikový presun (ICT) od tzv. mobility zamestnanca presunutého v rámci podniku? Kedy sa ktorý využíva a aké povinnosti s nimi súvisia?

Prechodný pobyt na účel zamestnania od 15.7.2024

Novela zákona o pobyte cudzincov zmenila proces žiadania a udeľovania prechodného pobytu cudzinca za účelom zamestnania. Ako postupovať a čo treba vedieť?

Zamestnávanie cudzincov – postup a povinnosti

Odborník o rozdieloch v postupe zamestnania cudzinca v prípadne národných víz a v prípade vybavenia prechodného pobytu, a tiež o povinnostiach po ich udelení.

Zlúčenie rodiny a oprávnenie pracovať: podmienky a postup

Ako žiadať o prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny, pre koho je určený a ako sa postupuje pri zamestnávaní osôb s týmto druhom udeleného pobytu?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky