Zlúčenie rodiny a oprávnenie pracovať: podmienky a postup

Zlúčenie rodiny a oprávnenie pracovať: podmienky a postup
Zdroj: Unsplash.com
Veronika Front ImmiCo.

Právnička a zakladateľka spoločnosti ImmiCo., ktorá sa venuje konzultačnej činnosti v imigračnej oblasti. V spolupráci s obchodnými partnermi z tretích krajín a Európy sa podieľa na projektoch, ktoré sa týkajú úspešnej relokácie cudzincov na slovenský pracovný trh.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Ako žiadať o prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny, pre koho je určený a ako sa postupuje pri zamestnávaní osôb s týmto druhom udeleného pobytu?

V dnešnej globalizovanej spoločnosti je bežné, že ľudia opúšťajú svoje rodné krajiny za prácou a lepšími životnými podmienkami. Slovensko sa stalo pre mnohých takýmto miestom, kde našli nové príležitosti a rozhodli sa tu usadiť. Po tom, ako sa im podarí vytvoriť si stabilný základ, často prichádza ďalšia etapa ich životnej cesty – zlučovanie rodiny.

Zlučovanie rodiny – čo znamená v praxi?

Táto situácia môže nastať, keď sa napríklad rodičia presťahujú za svojim dieťaťom, ktoré pracuje na Slovensku a nemá sa o nich kto postarať v ich rodnej krajine. Alebo sa stáva, že za usadenými pracovníkmi prichádzajú ich manželia/manželky a deti, aby spoločne vytvorili nový domov. Zlučovanie rodiny je tak dôležitým prostriedkom na udržanie rodinných väzieb a podporu emocionálnej stability v cudzej krajine.

Zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov myslí aj na situácie, keď je potrebné zachovať rodinné väzby. Na základe § 27 tohto zákona je umožnené zlučovanie rodiny, čo dáva cudzím štátnym príslušníkom možnosť priviesť si na Slovensko svojich najbližších. Tento právny rámec tak poskytuje možnosť, aby rodiny zostali spolu.

Kto môže požiadať o prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny?

Prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny môže byť udelený žiadateľovi, ktorý je rodinným príslušníkom osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, s výnimkou držiteľov modrej karty, ktorí majú na území Slovenska udelený azyl alebo poskytnutú doplnkovú ochranu.

Za rodinného príslušníka sa považuje:

  • manžel/ka (ak manželia majú najmenej 18 rokov),
  • slobodné dieťa mladšie ako 18 rokov štátneho príslušníka tretej krajiny a jeho manžela,
  • jeho slobodné dieťa mladšie ako 18 rokov, slobodné dieťa jeho manžela/manželky mladšie ako 18 rokov,
  • jeho rodič alebo rodič jeho manžela/manželky, ktorý je odkázaný na jeho starostlivosť, a v krajine, odkiaľ prichádza, nemá náležitú rodinnú podporu.

Tento typ pobytu je viazaný na trvanie platnosti pobytu osoby, ku ktorej si žiadateľ uplatňuje pobyt (tzv. garant). Maximálna doba, na ktorú môže byť prechodný pobyt udelený, je päť rokov.

Žiadosť o udelenie pobytu za účelom zlúčenia rodiny

Žiadosť o udelenie pobytu za účelom zlúčenia rodiny je možné podať na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky, ktorý je akreditovaný pre krajinu, kde je žiadateľ občanom, alebo pre krajinu, kde má bydlisko.

Ďalšou alternatívou je aj možnosť podať žiadosť na Cudzineckej polícii na Slovensku, avšak žiadateľ musí mať legitímne oprávnenie zdržiavať sa na území Slovenska (napr. bezvízový styk, alebo na základe platného víza typ D).

Dôležité je, aby žiadosť o zlúčenie rodiny bola podaná úplná, čo znamená, že musí obsahovať všetky potrebné dokumenty požadované podľa zákona o pobyte cudzincov, inak nebude prijatá.

Dokumenty potrebné k žiadosti o udelenie pobytu:

  1. Matričný doklad (slúži na preukázanie účelu pobytu, ide napríklad o rodný list, čestné vyhlásenie, prípadne, ak ide o rodiča, ktorý je odkázaný na starostlivosť, tak potvrdenie od lekára);
  2. V prípade dieťaťa mladšieho ako 18 rokov je potrebné predložiť súhlas druhého rodiča;
  3. Doklad preukazujúci bezúhonnosť (výpis z registra trestov z krajiny, ktorej je žiadateľ príslušníkom, a taktiež z krajiny, kde sa v posledných troch rokoch zdržiaval viac ako 90 dní počas šiestich po sebe nasledujúcich mesiacov. Neplatí pri dieťati mladšom ako 14 rokov);
  4. Doklad o ubytovaní;
  5. Doklad preukazujúci finančné zabezpečenie pobytu (vo výške životného minima na každý mesiac pobytu, tzn. suma životného mimina krát počet mesiacov, ktoré plánuje žiadateľ stráviť na území Slovenska. Ak pobyt presiahne rok, tak žiadateľ preukazuje 12 -násobok výšky životného minima.).

Aj v tomto prípade platí, že dokumenty priložené k žiadosti nesmú byť staršie ako 90 dní, s výnimkou matričných dokladov. Verejné dokumenty vydané v zahraničí musia byť úradne overené apostilou alebo superlegalizáciou. Podpisy na čestných vyhláseniach, splnomocneniach a ďalších dokumentoch, ako aj fotokópie, musia byť úradne overené. Dokumenty v inom ako slovenskom jazyku je potrebné preložiť do slovenčiny úradným prekladateľom.

Rozhodovanie o žiadosti

V praxi sa často stáva, že celá rodina podáva žiadosť súčasne. Napríklad otec požiada o prechodný pobyt na účel zamestnania ako tzv. garant, a súčasne s ním podá žiadosť o prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny aj manželka spolu s dieťaťom. Policajný útvar môže prerušiť konanie o udelení prechodného pobytu na účel zlúčenia rodiny, ak ešte nebolo rozhodnuté o žiadosti garanta o pobyt. Takže úrady najprv rozhodnú o žiadosti otca a po úspešnom udelení pobytu otcovi rozhodnú o žiadostiach zvyšných členov rodiny.

Úrady vydajú rozhodnutie vo veci do 90 dní, prípadne do 30 dní od doručenia úplnej žiadosti, ak ide o občanov členského štátu OECD pracujúcich pre zahraničných investorov, zamestnancov významných zahraničných investorov, centier podnikových služieb či technických centier.

Článok pokračuje pod reklamou

Zamestnanie cudzinca z tretej krajiny s prechodným pobytom za účelom zlúčenia rodiny

Občana tretej krajiny je možné zamestnať, avšak kľúčovým faktorom je doba od udelenia prechodného pobytu za účelom zlúčenia rodiny. V prípade, že táto doba nepresiahla 9 mesiacov, je potrebné, aby mal občan platné pracovné povolenie.

Po uplynutí 9 mesiacov však môže vykonávať prácu na základe informačnej karty bez nutnosti ďalšieho pracovného povolenia.

Postup pri žiadaní o pracovné povolenie

Štátny príslušník tretej krajiny má udelený prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny do 9 mesiacov – Pracovné povolenie.

Zamestnávateľ musí zverejniť nahlášku voľného pracovného miesta aspoň 10 dní pred podaním žiadosti o povolenie na zamestnanie príslušnému úradu práce. Príslušnosť úradu práce určuje miesto výkonu práce. Nahlášku voľného pracovného miesta je možné zverejniť prostredníctvom portálu sluzbyzamestnanosti.gov.sk. Nahlášku možno podať aj inými spôsobmi, ako sú osobné podanie, písomná forma, telefonicky alebo elektronickou poštou, avšak zamestnávatelia najčastejšie využívajú zverejnenie prostredníctvom uvedeného portálu.

Po uplynutí 10 dňovej lehoty štátny príslušník tretej krajiny, ktorý ma udelený prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny alebo budúci zamestnávateľ (splnomocnený cudzincom), podá na príslušnom úrade práce (v ktorom územnom obvode bude vykonávať prácu) žiadosť o pracovné povolenie.

Prílohu žiadosti tvorí:

  • pracovná zmluva alebo písomný prísľub zamestnávateľa  na prijatie štátneho príslušníka tretej krajiny do zamestnania, ktorý obsahuje náležitosti pracovnej zmluvy,
  • v prípade regulovaného povolania - rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní alebo doklad o požadovanom vzdelaní v úradnom preklade do štátneho jazyka v origináli alebo v úradne osvedčenej kópii, na ktorom zastupiteľský úrad vyznačí zhodu prekladu s originálom osvedčovacej doložky zastupiteľského úradu, opatrený doložkou vyššieho overenia, ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak,
  • kópiu dokladu o pobyte preukazujúceho udelenie prechodného pobytu na účel zlúčenia rodiny alebo kópiu dokladu preukazujúceho priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v členskom štáte Európskej únie, ak má udelený niektorý z týchto druhov pobytu,
  • ak je žiadosť predkladaná budúcim zamestnávateľom, musí byť doplnená o písomný súhlas štátneho príslušníka tretej krajiny s týmto postupom, s overením pravosti podpisu podľa právnych predpisov štátu, ktorého je občanom alebo podľa všeobecne záväzných právnych predpisov Slovenskej republiky. V prípade písomného splnomocnenia v cudzom jazyku sa vyžaduje jeho súdnoznalecký preklad.

Povolenie na zamestnanie úrad udelí do 20 pracovných dní odo dňa doručenia žiadosti o udelenie povolenia na zamestnanie. Povolenie na zamestnanie sa vydáva na formulári určenom ústredím.

Štátny príslušník tretej krajiny s udeleným povolením môže vykonávať len tú pracovnú činnosť, ktorá je presne špecifikovaná v povolení. Ak by došlo k porušeniu týchto podmienok, môže byť povolenie na pobyt odňaté. Zákon č. 5/2004 o službách zamestnanosti jednoznačne vymedzuje dôvody zániku povolenia na prácu.

Napríklad, ak garantovi zanikne prechodný pobyt za účelom zamestnania, automaticky zaniká aj pobyt za účelom zlúčenia rodiny, a tým aj samotné pracovné povolenie, keďže dôvody jeho udelenia prestali existovať.

Zamestnávateľ, ktorý prijme do pracovného pomeru cudzinca z tretej krajiny na základe udeleného povolenia na zamestnanie, má oznamovaciu povinnosť voči príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. V súlade s §23b zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti je zamestnávateľ povinný do 7 pracovných dní oznámiť úradu nástup, ukončenie či nenastúpenie do zamestnania.

Súčasťou tohto oznámenia musí byť aj priložená kópia pracovnej zmluvy, ktorá dokumentuje dohodnutý pracovný vzťah medzi zamestnávateľom a štátnym príslušníkom tretej krajiny. Táto povinnosť zabezpečuje, že úrady majú aktuálny prehľad o pracovných aktivitách štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenskej republiky.

Informačná karta – ako ju získať?

Po uplynutí deviatich mesiacov nepretržitého pobytu na území Slovenskej republiky môže štátny príslušník tretej krajiny, ktorému bol udelený prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny, začať pracovať na základe Informačnej karty a to v súlade s ustanovením § 23a písm. c) zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.

Zamestnávateľ je povinný nahlásiť začiatok a skončenie zamestnania príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, pričom dôležitým kritériom je miesto výkonu zamestnania. Informačná karta sa podáva úradu práce v obvode, kde bude štátny príslušník tretej krajiny vykonávať svoju prácu, a to najskôr v deň nástupu do zamestnania a najneskôr do siedmich pracovných dní od tohto dátumu.

Akákoľvek zmena (napríklad SK ISCO kód, zmena čísla pobytového preukazu) sa príslušnému úradu práce hlási.

Prínos zlučovania rodín pre Slovensko

Zlučovanie rodín nepredstavuje len podporu rodinných väzieb a integráciu cudzincov, ale aj prínos pre našu krajinu. Tento proces obohacuje Slovensko o kultúrnu rozmanitosť, nové hodnoty a skúsenosti, ktoré prispievajú k budovaniu otvorenejšej a silnejšej spoločnosti.

Právny rámec, ktorý Slovensko ponúka, vytvára pre rodiny príležitosť zostať spolu a zároveň prispieva k stabilite a emocionálnej pohode v novej krajine. Je však dôležité, aby boli dodržiavané všetky zákonné požiadavky, aby sa celý proces zlučovania rodiny a následného zamestnávania cudzincov mohol uskutočniť hladko a legálne.

Zamestnávanie cudzincov, ktorí sú na Slovensku na základe zlúčenia je administratívne jednoduché a ponúka ďalšiu možnosť, ako vyriešiť problém s nedostatkom zamestnancov v jednotlivých sektoroch

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Front title_company
Veronika Front ImmiCo.

Právnička a zakladateľka spoločnosti ImmiCo., ktorá sa venuje konzultačnej činnosti v imigračnej oblasti. V spolupráci s obchodnými partnermi z tretích krajín a Európy sa podieľa na projektoch, ktoré sa týkajú úspešnej relokácie cudzincov na slovenský pracovný trh.


Pobyt cudzinca v rámci vnútropodnikového presunu/mobility

V čom sa líši vnútropodnikový presun (ICT) od tzv. mobility zamestnanca presunutého v rámci podniku? Kedy sa ktorý využíva a aké povinnosti s nimi súvisia?

Prechodný pobyt na účel zamestnania od 15.7.2024

Novela zákona o pobyte cudzincov zmenila proces žiadania a udeľovania prechodného pobytu cudzinca za účelom zamestnania. Ako postupovať a čo treba vedieť?

Zamestnávanie cudzincov – postup a povinnosti

Odborník o rozdieloch v postupe zamestnania cudzinca v prípadne národných víz a v prípade vybavenia prechodného pobytu, a tiež o povinnostiach po ich udelení.

Agentúra dočasného zamestnávania: riešenie zamestnávania občanov z tretích krajín na Slovensku

Ako Agentúry dočasného zamestnávania fungujú, ako ich upravuje zákon a čo je ich povinnosťou pri zamestnávaní osôb z tretích krajín? Podstatné informácie.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky