Zarábate v zahraničí a máte trvalý pobyt v SR? Pravdepodobne máte povinnosť podať daňové priznanie k zahraničným príjmom v SR.
Základná otázka, ktorú je potrebné zodpovedať, je otázka daňovej rezidencie. Daňová rezidencia v jednoduchosti znamená príslušnosť k štátu, v ktorom sa zdaňujú celosvetové príjmy. Kritériá daňovej rezidencie majú štáty definované v zákonoch, ktoré upravujú zdaňovanie príjmov. Na Slovensku je týmto zákonom zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len “zákon o dani z príjmov”).
Kedy zdaňovať príjmy v Slovenskej republike?
Zákon o dani z príjmov nepoužíva pojem daňový rezident, ale rovnocenné označenie “daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou”. Fyzická osoba je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, ak
- má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt,
- sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava.
Poznámka: Obvykle sa zdržiavať na území Slovenskej republiky znamená, že fyzická osoba sa tu súvisle alebo v niekoľkých obdobiach zdržiava aspoň 183 dní v kalendárnom roku.
Obdobné kritériá daňovej rezidencie majú definované aj iné štáty. Je preto bežným javom, že jedna fyzická osoba (jeden človek) pracujúca v zahraničí je daňovým rezidentom viacerých štátov a každý z nich požaduje, aby zdaňoval celosvetové príjmy práve v tomto štáte.
Príklad: Ladislav má trvalý pobyt v SR. Našiel si prácu v Írsku. Daňovým rezidentom Írska je napríklad osoba, ktorá sa v Írsku počas kalendárneho roka (zdaňovacieho obdobia) zdržiava 183 dní a viac, zdaňuje tam celosvetové príjmy. Ladislav je daňovým rezidentom:
- SR - z dôvodu trvalého pobytu,
- Írska - z dôvodu dĺžky zdržiavania sa v tomto štáte.
Dvojitú daňovú rezidenciu rozhraničujú kritériá daňovej rezidencie v medzinárodných zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia. Ide o dvojstranný zmluvný vzťah riešenia konfliktu daňovej rezidencie. Záujmom štátov je (malo by byť) zamedzenie dvojitého zdanenia. Ak medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia s príslušným štátom uzavretá nie je, v takomto prípade dôjde k dvojitému zdaneniu.
Aké príjmy sa považujú za príjmy zo zdrojov v zahraničí približujeme v článku Čo sú príjmy zo zdrojov v zahraničí?
Kedy podať daňové priznanie k zahraničným príjmom - zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia má prednosť
Zákon o dani z príjmov určuje, že medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia má prednosť pred týmto zákonom. Ak má Slovenská republika s príslušným štátom uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a vzniká konflikt daňovej rezidencie, aplikujú sa rozhraničovacie kritériá uvedené v zmluve s príslušným štátom.
Rozhraničovacie kritériá vychádzajú z modelovej zmluvy OECD (článok 4). V prípade zmluvy medzi SR a Írskom sú dohodnuté tieto rozhraničovacie kritériá (použijú sa v uvedenom poradí):
- fyzická osoba je daňovým rezidentom toho štátu, v ktorom má stály byt,
- ak má stály byt v oboch štátoch, je daňovým rezidentom len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske väzby,
- ak osoba nemá stály byt v SR ani v Írsku a nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba užšie osobné a hospodárske väzby, je daňovým rezidentom len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,
- ak sa osoba obvykle zdržiava v SR aj v Írsku alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, je daňovým rezidentom len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,
- ak nemožno určiť daňovú rezidenciu podľa predchádzajúcich kritérií, príslušné úrady SR a Írska rozhodnú otázku daňovej rezidencie vzájomnou dohodou.
Príklad: Ladislav má trvalý pobyt v SR. Našiel si prácu v Írsku. Rodinný dom, manželku a deti má v SR. Daňovým rezidentom Írska je napríklad osoba, ktorá sa v Írsku počas kalendárneho roka (zdaňovacie obdobie) zdržiava 183 dní a viac, zdaňuje tam celosvetové príjmy. Na základe druhého rozhraničovacieho kritéria (užšie osobné a hospodárske väzby) je Ladislav daňovým rezidentom SR.
Rozhraničovacie kritériá sa v medzinárodných zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia uzavretých Slovenskou republikou v zásade nelíšia.
Určenie daňovej rezidencie je prvým krokom. Nadväzuje vyplnenia a podanie daňového priznania, v ktorom je potrebné aplikovať správnu metódu zamedzenia dvojitého zdanenia. Podrobnejšie informácie nájdete aj v článku Daňové priznanie fyzickej osoby s príjmami v SR a v zahraničí.
Aktuálne informácie pre rok 2016 nájdete v článku Ako vyplniť daňové priznanie fyzickej osoby pri príjmoch zo zahraničia za rok 2016.