Desať najčastejších chýb firiem pri podávaní daňového priznania

Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti outsourcingu účtovníctva, spracovania miezd a daňového poradenstva prináša desať najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú firmy pri podávaní daňového priznania. „Daňovníci často opakujú tie isté chyby pri zostavení daňového priznania alebo si dostatočne neuplatňujú svoje práva,“ uvádza Peter Pašek, Head of Advisory spoločnosti Accace, ktorý upozorňuje na najčastejšie chyby pri podávaní daňového priznania.

1. Posunutie lehoty na podanie DP

Opomenutie možnosti oznámenia posunutia lehoty na podanie daňového priznania správcovi o maximálne ďalšie tri respektíve až šesť mesiacov.

2. Poukázanie 2 % dane

Opomenutie, že možnosť poukázania podielu zaplatenej dane do výšky 2 % je obmedzená na povinnosť poskytnutia finančného daru firmou v zdaňovacom období, za ktoré sa priznanie podáva, resp. najneskôr v lehote na podanie daňového priznania vo výške zodpovedajúcej 0,5 % zaplatenej dane ním určeným daňovníkom, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie a vykonávajú zákonom obmedzený rozsah činnosti.

3. Zrážková daň z úrokov

Opomenutie, že zrážková daň z úrokov na bankových účtoch sa už nepovažuje za preddavok na daň z príjmu.

4. Umorenie daňových strát

Opomenutie možnosti umorenia daňových strát z minulosti počas piatich resp. siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období.

5. Daňové odpisy

Nesprávna kalkulácia daňových odpisov pri dlhodobom hmotnom majetku so vstupnou cenou do 1700 EUR, o ktorom firma účtuje ako o dlhodobom hmotnom majetku.

6. Zmluvné pokuty

Uznanie zmluvných pokút za daňový výdavok aj pri absencii ich úhrady do konca zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa priznanie podáva.

7. Rezervy na odmeny

Uznanie rezerv na odmeny zamestnancov za daňový výdavok.

8. Zvýšenie základu dane o záväzky

Nezvýšenie základu dane o sumu zákonom upravenej skupiny záväzkov, u ktorých uplynulo v zdaňovacom období 36 mesiacov od ich splatnosti.

9. Rizikové pohľadávky

Neuplatňovanie si nároku na tvorbu daňovej opravnej položky k „rizikovým“ pohľadávkam po splatnosti.

10. Nájomné

Uznanie nákladov na nájomné priestorov patriacich fyzickým osobám aj pri absencii úhrady do konca zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa priznanie podáva.

Zdroj:Accace

Článok pokračuje pod reklamou
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Poskytnutie firemného auta zamestnancovi aj na súkromné účely od 1.1.2025

Je potrebné poskytnutie firemného auta zamestnancovi zdaňovať a ako? Aké zmeny v zdaňovaní poskytnutia auta zamestnancovi nastávajú od 1.1.2025?

Zrážková daň z dividend v roku 2024 a 2025

Sadzba zrážkovej dane z dividend (z podielu na zisku) prešla za posledný rok hneď dvomi zmenami. Aká bude výška zrážkovej dane z dividend od roku 2025 v porovnaní s rokom 2024?

Sadzby dane z príjmov právnických osôb v roku 2025

Od roku 2025 sa menia niektoré sadzby dane z príjmov právnických osôb – zvýhodnená sadzba bude platiť pre viac daňovníkov a klesne na 10 %, veľké firmy čaká vyššia sadzba 24 %. Prehľad v článku.

Daňový bonus na dieťa od 1.1.2025 – príklady

Od 1.1.2025 nastávajú významné zmeny pri uplatňovaní daňového bonusu na dieťa. V článku prinášame praktické príklady, v akej výške a za akých podmienok majú rodičia nárok na uplatnenie daňového bonusu v roku 2025.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky