Aké výdavky si možno odpočítať od príjmov z prenájmu nehnuteľností

Rozsah uplatňovania výdavkov pri prenájme nehnuteľnosti záleží hlavne od toho, či je nehnuteľnosť zaradená do obchodného majetku alebo nie je.

Nehnuteľnosť môže, ale nemusí byť zaradená v obchodnom majetku

Ak sa pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov alebo pri príjmoch z prenájmu plynúcich na základe živnostenského oprávnenia uplatňujú preukázateľne vynaložené výdavky, tak na rozsah ich zahrnutia do daňových výdavkov má vplyv hlavne jeden faktor. Je ním rozhodnutie daňovníka, či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku alebo nezaradí do obchodného majetku.

Zaradenie nehnuteľnosti do obchodného majetku má vplyv na zdaňovanie pri predaji 

Všeobecne možno povedať, že ak je nehnuteľnosť zaradená do obchodného majetku, do základu dane je možné zahrnúť väčší rozsah výdavkov ako v opačnom prípade. Pri zaradení nehnuteľnosti do obchodného majetku netreba zabúdať aj na jednu nevýhodu nepriamo s tým súvisiacu. Ide o oslobodenie príjmov z predaja nehnuteľnosti uvedené v § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku je oslobodený od dane až po uplynutí piatich rokov odo dňa jej vyradenia z obchodného majetku. Ak sa teda predaj nehnuteľnosti predtým zahrnutej do obchodného majetku uskutoční do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku, bude takýto príjem podliehať dani z príjmov a podľa § 13 ods. 7 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov aj zdravotným odvodom vo výške 14 % zo základu dane z týchto príjmov.

Porovnanie rozsahu uplatňovania výdavkov pri prenájme nehnuteľnosti v závislosti od jej zaradenia alebo nezaradenia do obchodného majetku

Druh výdavku Prenajímaná nehnuteľnosť
  zaradená do obchodného majetku nezaradená do obchodného majetku
Odpis nehnuteľnosti Áno Nie
Výdavky na technické zhodnotenie Áno Nie
Výdavky na opravy a udržiavanie Áno Nie
Výdavky na energie Áno Áno
Úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv Áno Nie
Úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru Áno Áno
Daň z nehnuteľností Áno Nie
Poplatky za odvoz odpadu Áno Áno
Poistenie nehnuteľnosti Áno Nie
Úroky z úverov a pôžičiek Áno Nie
Odmena právnikovi za vypracovanie zmluvy o prenájme nehnuteľnosti Áno Áno
Odmeny účtovníkovi za vedenie účtovníctva, daňovej evidencie, vypracovanie daňového priznania, Áno Áno
Poštovné pri komunikácii s daňovým úradom Áno Áno

Prečítajte si aj naše ďalšie články, ktoré sa podrobne venujú rozsahu uplatňovania výdavkov pri prenájme nehnuteľnosti v závislosti od jej zaradenia alebo nezaradenia do obchodného majetku:

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


Podnikanie cez digitálne platformy – ubytovanie

Uvažujete nad prenajímaním nehnuteľnosti, resp. poskytovaním ubytovacích služieb cez digitálne platformy Airbnb či Booking.com? Kedy (ne)musíte mať živnosť a aké sú vaše daňové povinnosti?

Zdaňovanie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti v roku 2024

Prenajímate v roku 2024 nehnuteľnosť? Aké sú podmienky pre zdaňovanie tohto príjmu pre rok 2024? Oplatí sa zaradiť nehnuteľnosť do obchodného majetku alebo je lepšie nezaradiť?

Prenájom bytu podľa Občianskeho zákonníka a zákona o krátkodobom nájme bytu – porovnanie

Aký je rozdiel medzi prenájmom bytu podľa Občianskeho zákonníka a podľa zákona o krátkodobom nájme bytu? Prehľad rozdielov.

Nájom vs kúpa kancelárie – prečo sa oplatí uvažovať nad vlastným priestorom?

Menšie a stredné firmy majú problém nájsť kvalitné kancelárie v dobrej lokalite. Riešením môže byť kúpa priestorov v ZWIRN OFFICE. O čo ide a aké výhody ponúkajú?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky