Podnikateľský príbeh úspešného slovenského dizajnu. Micheala má priority sústredenie výroby na územie Slovenska, ústretový prístup k zákazníkovi a prinášanie radosti do všedných dní.
Odevná značka Puojd vzbudzuje pozornosť už od svojho vzniku v roku 2008. Vyrába detské, pánske, dámske oblečenie a mnohé ďalšie nápadité dizajnérske kúsky s motívom slovenského znaku, pričom ju charakterizujú predovšetkým vlastné originálne potlače od dizajnérky a zakladateľky značky Michaely Bednárovej. Michaela sa okrem vlastných produktov ako dizajnérka podpísala aj pod viacero dizajnov látok pre sedacie vaky Tuli.
Čo je základnou myšlienkou či pridanou hodnotou značky Puojd?
Puojďáci by mali nosiť Slovensko a slovenské výrobky, zlepšovať a skrášľovať všedný deň farbami, prispievať k rozvoju spoločnosti (byť aktívni a kritickí ale pozitívne a idealisticky naladení). Pridanou hodnotou je hlavná téma - nenásilné spracovanie slovenského znaku a vytváranie nových darčekových či suvenírových predmetov. Čo sa oblečenia týka, pridanou hodnotou je textilný dizajn - dizajn látok, často so skrytým humorom.
Čo ťa nasmerovalo k originálnej myšlienke výrobkov s motívom štátneho znaku?
Počas štúdia na VŠVU som mala veľa zahraničných kamarátov, relatívne veľa som cestovala a videla som, ako v zahraničí spracúvajú suvenír. Jednoznačne boli krajiny s väčším výberom, najmä čo sa výtvarnej úrovne týka. Páčil sa mi aj fakt, že bol o to od začiatku záujem a videla som v tejto ceste veľa možností. Od začiatku som si bola vedomá veľkej skupiny ľudí, ktorým sa pri pohľade na náš znak obracia žalúdok (citujem niekoľkých). Po posledných udalostiach v Banskobystrickom kraji sa ani nie je čo čudovať a týchto znechutených ľudí žiaľ pribudne. Ja sa ale snažím robiť dizajn Slovenska apoliticky a s vidinou lepšej budúcnosti.
Čo v tvojom prípade predchádzalo podnikaniu?
Po škole som takmer rok robila v reštaurátorských ateliéroch, pol roka som bola na pracovnej stáži vo Fínsku a pol roka som pracovala v IBM. Popri tom som ale rozbiehala vlastnú značku.
Ako si pri tomto rozbehu postupovala?
Ak ide o myšlienku založenia značky, tak jednoznačne k nej inšpirovalo Fínsko. Videla som tam, že sa dá živiť ručne vyrobenými a originálnymi vecami, napriek ich vyššej cene. „Odkukala“ som tam, ako tvoriť výrobky tak, aby boli predajné. Keďže som ale z výtvarnej školy, zakladanie značky vôbec neprebiehalo ako malo. Na začiatku bol chaos, veľa chýb, padanie, snaženie sa, učenie sa na vlastných chybách... Ale hlavne učenie sa od ľudí z oblasti marketingu, ktorých mi našťastie osud postavil do cesty. Sloveso „podnikám“ mi bolo cudzie asi ešte pred rokom - po 4 rokoch, čo sa živím len Puojdom. Dnes sa už zmierujem s tým, že som dizajnérka a podnikateľka a dizajn robím percentuálne asi najmenej. Je ťažké povedať, kedy som skutočne začala podnikať, ale nepovažujem ten moment za to, keď som sa rozhodla, že už idem robiť iba Puojd.
Na čo si v začiatkoch kládla najväčší dôraz?
Ako vravím, na začiatku som sa cítila viac výtvarníčka a nie ako podnikateľka. Všetko prišlo nejako samo a postupne som si uvedomovala na čo musím myslieť. Dnes by som to robila úplne inak.:-)
Ako?
Keby som začínala odznova, tak by som sa sústredila asi viac na jeden typ produktov, začínala by som postupne a premyslenejšie. Písať biznis plány je síce fajn, ale videla som, že veľakrát to bol len planý odhad, takže som skôr zástancom skúšania na vlastnej koži. Dôležitý je podľa mňa vizuál, lebo tým priťahujeme našu „cieľovku“. Dobrá vizuálna identita a komunikácia a schopnosť odlíšiť sa - hoci aj riskantne, je podľa mňa najdôležitejšia. Takisto je dôležité dobré načasovanie, nevypúšťať veci, kým nie sú 100% kvalitatívne zaručené. Treba vedieť delegovať prácu, nerobiť všetko sám. Vrátim sa opäť k vizuálu - radšej zaplatiť profesionálovi za web a logo ako brať bezplatné alebo lacné služby. Je to niečo, čo slúži celý život, ak je to dobré a nadčasové.
Pracuješ sama, alebo máš tím ľudí, ktorí tvoria Puojd?
Stále nemám stály tím, žiaľ. Ľudia potrebujú pravidelný plat. Ja sama som stále na začiatku a neviem im ho sľúbiť, takže väčšinou sa okolo mňa točia nadšení dobrovoľníci, ktorým sa Puojd páči a chcú získať skúsenosť v oblasti módy. V budúcnosti by som ale určite chcela mať vlastného grafického dizajnéra, marketingového špecialistu a obchodného zástupcu.
Vyskytli sa aj nejaké problémy, ktoré si nečakala?
Neviem si na nič zásadné spomenúť, ale jedna taká pikoška, ktorá ma zaskočila bola, ako ťažko je robiť so slovenskými firmami. Česť výnimkám, ale je ich menej, tých veľmi dobrých. Vyžaduje si to veľa trpezlivosti a presviedčania a nakoniec predsa len niekedy musím presunúť výrobu do Čiech. Čo ma vždy trošku mrzí. Lebo mám pocit, že slovenské firmy si nevážia malých a mladých zákazníkov a nevedia si uvedomiť, že raz môžeme byť veľkí a živiť ich.
Ako si vyberala dodávateľov?
Najprv lokálne, neskôr podľa skúseností s vybranými firmami. Stále je to ale v rovine Slovenska, Čiech a Maďarska.
Ako prebieha samotná výroba tvojich produktov?
Mám dve rôzne línie - oblečenie (limitované série alebo zákazky na mieru) a darčekové predmety (odber vo väčších množstvách). Oblečenie tvorím väčšinou v rámci kolekcie, ktorá má nejakú tému. Urobím návrhy, vytvorím sériu dezénov (potlačí), urobím materiálové skúšky, tlačím buď sama ručne - sieťotlačou alebo strojovo sublimačnou tlačou v slovenskej firme. Po vytvorení vzorov robím strihy, vymýšľam prototypy, vychytávam detaily. Kolekciu nafotím formou editoriálu a katalógovo. Z každej kolekcie sa vyberie pár kusov, ktoré zaradím do eshopu a som schopná vyrábať ich sériovo. Väčšinu robievam sama v mojom ateliéri, niektoré kusy dávam vyrobiť v krajčírskej dielni.
Darčekové predmety vytváram na tému Slovenska a teda slovenského suveníru. Tu je postup zložitejší, lebo sa ráta s výrobou viacerých kusov, takže musím mať zabezpečenú kvalitnú a spoľahlivú výrobu. Ide o rôzne technológie - tkanie, pletenie, vyšívanie a podobne. Dostať vzor do materiálu je teda prvou úlohou v jednaní s firmou. Dolaďuje sa to niekedy aj mesiace. Keď je prototyp taký, aký má byť, nafotí sa, urobí sa katalóg a ponúka sa rôznymi formami cieľovému zákazníkovi. Po prijatí objednávky zadávam výrobu, ktorá trvá približne mesiac. Všetky produkty robím na Slovensku a v Čechách.
Ako si nadviazala spoluprácu s Tuli.sk?
Ja som veľmi aktívna osoba a nikdy nemám toho dosť. Mojou hlavnou činnosťou je tvorba textilného dizajnu, ktorý sa dá aplikovať v rôznych oblastiach. Jedného dňa som si vymyslela, že chcem robiť viac interiérových textílií. Dovtedy som robievala na zákazky vankúše alebo závesy, v spolupráci s architektonickými štúdiami, alebo individuálne. Značku Tuli som si všimla dávnejšie, ale dlho som nevedela, že vyrábajú na Slovensku. Šťastnou náhodou sa stalo, že keď som tento fakt objavila, Martin Guttman práve zvažoval vytvorenie vzorovaných vakov. Oslovila som ho, dali sme si stretnutie a potom sme rozbehli spoluprácu.
Čo je výsledkom vašej vzájomnej spolupráce?
Vznikli 4 dizajny, z toho jeden jednoznačný bestseller, do ktorého mi Martin veľa hovoril, takže je jasné, že pozná svoju klientelu. V spolupráci naďalej pokračujeme, v súčasnosti je prístupná výstava Sit and touch v Galérii Satelit, kde môžete vidieť prácu dvoch dizajnérov pre firmu Tuli a naše najnovšie výtvory.
Aké zlepšenia pripravuješ v budúcnosti?
Práve toto leto som si rozmyslela, kam smerujem. Prebehol redizajn stránky Puojdu a Puojd som rozdelila na módu a darčekové predmety, ktoré by mali hlavne živiť značku. Tento nápad (na reklamné predmety so slovenským motívom) som prihlásila do Podnikateľského nápadu roka 2013. Z viac ako 320 prihlásených skončil v TOP 25. Aj táto spätná väzba od veľmi pestro zloženej poroty ma utvrdila v tom, že uvažujem správne.
Odevy sa budem snažiť pretlačiť v zahraničí, lebo slovenský trh je na takýto typ módy primalý.
Prezraď nám ešte niečo o tvojej novej kolekcii z oblasti módy.
Nová kolekcia značky PUOJD je inšpirovaná slovenskými lesmi, ich tajomstvami a najmä ich najvzácnejším materiálom - drevom. Lesné kúsky sú určené pre ľudí, ktorí milujú prírodu a vážia si jej majestátnosť, ticho, tajomno a krásu. Nové produkty sú vhodné na výletovanie v akomkoľvek počasí a navyše sú všetky ,,bike friendly”, pretože Puojd silno podporuje cyklistiku ako najekologickejší a najlepší spôsob presúvania sa v meste.
Rada by som všetkých pozvala netradičnú prezentácia tejto novej kolekcie. ,,Kto sa bojí, nech nechodí lesa!” je heslom módnej performance pri príležitosti fotenia editorial novej kolekcie značky Puojd. Celá akcia s následnou grill party pod taktovkou Karola Kolčára z Moje sa udeje 23.11.2013 v lese pri Rusovciach. Presne o 14:00. Príďte aj Vy na vlastnej koži zažiť netradičnú prezentáciu módy. Príďte do lesa pešo či na bicykloch, na koči či na aute, no hlavne príďte načas! Akcia je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Ďalšie informácie nájdete tu