eKasa: Dávajte si pozor na falošných daňových kontrolórov

Finančná správa upozorňuje daňové subjekty, aby boli ostražití pred falošnými kontrolórmi.

Najnovšie sa falošní kontrolóri objavili v Hriňovej v súvislosti s ostrým štartom systému eKasa. V stredu, 3. júla 2019, prišli do prevádzky v Hriňovej dve ženy, ktoré sa vydávali za príslušníčky finančnej správy. Vyžadovali od majiteľky prevádzky doklady k eKase, pričom sa nepreukázali preukazom príslušníka finančnej správy a ani nespísali zápisnicu o kontrole.

Falošné kontrolórky žiadali od majiteľky prevádzky, aby predložila fotokópiu žiadosti o pridelenie kódu eKasa a písomné potvrdenie o zakúpení certifikovaného riešenia. Finančná správa upozorňuje daňové subjekty, aby si dali pozor na takéto podvodné konanie. V zmysle schválenej novely zákona o elektronickej registračnej pokladnici sa pokuty udelia tým podnikateľom, ktorí nepožiadali do účinnosti zákona o pridelenie kódu eKasa. Potvrdenie od výrobcu o objednávke cerifikovaného riešenia eKasy zákon nevyžaduje.

Ako spoznať daňových kontrolórov?

Kontrolórov z finančnej správy je možné identifikovať nasledovne: vždy ide o kontrolnú dvojicu, ktorá sa musí preukázať preukazom príslušníka finančnej správy. Z kontroly je následne vyhotovená zápisnica, ktorú podpisujú všetky zúčastnené osoby. Ak sa vykonáva tzv. miestne zisťovanie, daňoví kontrolóri spisujú zápisnicu o miestnom zisťovaní, ktorú podpisujú všetky osoby, ktoré sa na miestnom zisťovaní zúčastnili.

Novela k eKase účinná od 1. júla 2019

1. júla 2019 vstúpila do účinnosti novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorá zavádza povinnosť pripojenia všetkých pokladníc na systém eKasa. Podnikatelia, ktorí na systém ešte pripojení nie sú, nedostanú pokutu až do konca roka. Štát zaviedol bezsankčné obdobie po tom, čo nastali problémy so zdĺhavou certifikáciou výrobcov a s nedostatkom pokladníc. Pokute sa však vyhnú len tí, ktorí do konca júna požiadali o pridelenie kódu eKasa. 

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Elektronické bločky v praxi: skúsenosti podnikateľov

Ako obchodníci hodnotia zasielanie elektronických pokladničných dokladov na mail či do aplikácie, aký záujem o túto službu zákazníci majú a ako náročné je jej zavedenie?

Pokuty v súvislosti s eKasou

Čo hrozí podnikateľovi, ak nepoužíva eKasu, ale podľa zákona by mal? Aké sankcie sú v prípade, ak nevydá pokladničný doklad z eKasy či v ďalších prípadoch porušenia zákona? Prinášame prehľad.

Štátna aplikácia ePeňaženka: na čo slúži a čo ponúka zákazníkom?

Na overovanie pravosti pokladničných dokladov možno využívať novú aplikáciu finančnej správy ePeňaženka. Pre používateľov má aj praktický zmysel.

Strata/zabudnutie prihlasovacích údajov do VRP: ako postupovať?

Ak podnikateľ zabudne prihlasovacie údaje do virtuálnej registračnej pokladnice, daňový úrad ich neobnoví ani nevygeneruje nanovo. Čo vtedy robiť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky