Nový zákon o evidencii tržieb: návrh

Nový zákon o evidencii tržieb: návrh
Zdroj: Pixabay.com
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Nahradiť má zastaraný zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice a zaviesť povinné bezhotovostné platby, softvérovú pokladnicu či prísnejšie pokuty.

Na začiatku legislatívneho procesu (v štádiu predbežnej informácie) je návrh úplne nového zákona o evidencii tržieb, ktorým sa má nahradiť zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a zmenách v sústave územných finančných orgánov. Jeho súčasťou sú opatrenia, ktoré boli 26.11.2024 predstavené ministrom financií a riaditeľom Finančnej správy SR ako Akčný plán boja proti daňovým únikom. Na čo sa pripraviť? 

Aktuálny zákon už nie je aktuálny, zmena má pomôcť podnikateľom 

Ako odôvodnenie sa v predbežnej informácii k zákonu uvádza, že rekodifikáciou zákona o používaní registračných pokladníc sa dosiahne sprehľadnenie zákona po skončení používania elektronických registračných pokladníc a následnom zavedení online registračných pokladníc s ohľadom na nové trendy v evidencii tržieb.  

Aktuálne účinný zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice podľa predkladateľov novej legislatívnej úpravy obsahuje okrem ustanovení týkajúcich sa používania pokladnice e-kasa klient aj ustanovenia týkajúce sa používania elektronických registračných pokladní. Ide pritom o zastaralý typ, ktorý sa už v praxi nepoužíva. Zákon je tak pre podnikateľov často neprehľadný a vyžaduje zmenu. „Nový zákon o používaní e-kasa klient sa bude týkať výlučne evidencie tržieb v pokladnici e-kasa klient,“ dodávajú navrhovatelia.  

Očakávané je aj spresnenie a úprava ustanovení s prihliadnutím na poznatky z praxe. 

Softvérová e-kasa 

Jednou z noviniek, ktoré má nový zákon zaviesť, bude nový typ pokladnice – tzv. softvérová online registračná pokladnica. Podľa informácií v legislatívnom materiáli sa tak udeje v rámci liberalizácie trhu. Podnikatelia sa budú môcť rozhodnúť, či budú používať tento typ pokladnice, alebo online registračnú pokladnicu (resp. virtuálnu registračnú pokladnicu). V čom bude softvérová pokladnica iná od tej virtuálnej a aké výhody či nevýhody podnikateľom ponúkne, sa v predbežnej informácii neuvádza. Na prezentácii akčného plánu minister financií však spomenul, že cieľom tohto opatrenia bude umožniť naprogramovanie e-kasy akýmkoľvek certifikovaným subjektom. Podnikateľ si nebude musieť kupovať hardvér a k e-kase bude mať online prístup. 

Článok pokračuje pod reklamou

QR platby 

Ďalším opatrením, ktoré bude súčasťou zákona, je zavedenie povinnosti pre všetkých podnikateľov prijímať bezhotovostné platby. Ak nebudú preferovať platobné terminály, napríklad pre poplatky, ktoré sa s prijímaním platieb kartou spájajú, budú si musieť vybrať druhú možnosť – QR platby cez bankovú aplikáciu. Hoci v materiáli ešte nie sú uvedené oficiálne podrobnosti k tejto novinke, pri predstavovaní spomínaného akčného balíka sa minister financií problematike venoval podrobnejšie. 

Priblížil, že spôsob využívania QR platieb bude závisieť aj od veľkosti prevádzky. V prípade menšej, kde má predajca (majiteľ predajne), prístup k bankovému účtu a bankovej aplikácii, si univerzálny QR kód vydaný pre neho finančnou správou umiestni na viditeľné miesto. Zákazník ho naskenuje mobilom a automaticky bude presmerovaný do internetbankingu aj s predvyplnenými údajmi pre platbu. Zadá potrebnú sumu a odošle ju na účet obchodníka. Ten o tejto skutočnosti vydá zákazníkovi pokladničný doklad. 

Vo väčších prevádzkach, kde predajcovia nemajú prístup k účtu (napríklad potravinový reťazec), bude QR kód generovaný samostatne ku každej platbe, teda bude obsahovať už aj sumu, ktorú treba uhradiť. Prebehnutie platby overí systém a následne sa vydá blok z pokladne. Dôležitou podmienkou pre zavedenie tohto platobného systému sú okamžité platby, ktoré budú od októbra 2025 povinné pre všetky banky na Slovensku.  

Sprístupnenie dát z e-kasy 

Týmto opatrením sa zabezpečí prístup tretích strán k dátam z e-kasy, čo podľa predbežnej informácie podporí vznik technických riešení využívajúcich tieto dáta – napríklad účtovné softvéry, softvéry stavebných sporiteľní, prehľady výdavkov domácností a podobne. Zároveň sa podľa predkladateľov rozšíri skupina „overovateľov“ pokladničných dokladov, nakoľko kupujúci budú motivovaní si pýtať pokladničné doklady. „Okrem overovateľov sa údaje poskytnú aj orgánom verejnej správy (napr. Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne, úrady práce sociálnych vecí a rodiny, okresné úrady a orgány samosprávy). 

Prísnejšie sankcie za porušenie evidencie tržieb a zmena v ukladaní pokút 

Meniť sa má aj systém pokút a postihov za porušenia vo vzťahu k evidencii tržieb. Prísnejšie budú v prípade zásadných porušení, ako napríklad nezaevidovanie tržby či zmena údajov. Menej trestané povinnosti budú také, ktoré majú administratívnu povahu – napríklad zaevidovanie tržby, ale nevydanie pokladničného dokladu. Zvýšiť by sa mala vrchná sadzba pokuty aj podľa obratov prevádzky. Nemalo by sa tak stať, že spoločnosť s miliónovými obratmi dostane pokutu vo výške pár stoviek eur.

Prečítajte si tiež

Opatrením tiež bude zmena v procese ukladania sankcií. Podľa legislatívneho materiálu sa napríklad zavedie blokové konanie v prípade, že predávajúci je aj majiteľom prevádzky alebo sa zváži zavedenie sankčných postupov proti subjektom, ktoré poskytujú technické riešenia s cieľom obchádzať povinnosť evidencie tržieb. 

Do pripomienkovania sa môže zapojiť aj verejnosť 

Do prípravy tohto právneho predpisu sa môže verejnosť zapojiť formou zasielania podnetov a vecných návrhov, pričom predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je február 2025. 

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce od 1. 1. 2025

Sezónne práce je možné vykonávať aj na základe dohody o pracovnej činnosti, ktorá však má určité špecifiká. Aké obmedzenia a iné podmienky Zákonník práce vyžaduje?

Plán boja proti daňovým únikom: návrh opatrení

Povinné prijímanie elektronických platieb je opäť „v hre“, zabrániť daňovým únikom má aj eFaktúra, sprístupnenie dát z eKasy či zmeny v DPH. Prehľad avizovaných opatrení.

Zmeny v cestovných náhradách od 1.1.2025

Aké novinky so sebou prináša schválená novela zákona o cestovných náhradách pri zvyšovaní súm stravného či základnej náhrady a čo má platiť pre elektromobily? Prehľad zmien v článku.

Zmeny Zákonníka práce od roku 2025

V NR SR boli schválené dve poslanecké novely Zákonníka práce. Jedna upravuje dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, druhá sa týka poskytovania príspevku na športovú činnosť dieťaťa.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky