Ľahké je podnikať, keď máte dostatok finančných prostriedkov. Čo myslíte, dá sa začať aj vtedy, keď máte minimum zdrojov?
Chýbajúce financie považuje väčšina ľudí za najväčšiu prekážku pre štart svojho podnikania. Hoci začínať podnikať s minimom zdrojov určite nie je jednoduché, mnohí úspešní podnikatelia dokázali vybudovať veľké spoločnosti aj bez veľkého štartovacieho kapitálu. Podľa viacerých odborníkov môže byť obmedzenosť finančných zdrojov pri štarte podnikania dokonca prospešná, pretože už od začiatku ste nútení premýšľať hospodárne a nakladať s financiami tak, aby výsledný efekt bol čo najlepší. Larry Page, spolutvorca internetového vyhľadávača Google, zároveň vyhlásil: „Žijeme v najlepšej dobe na podnikanie. Nikdy predtým sa ani vojnovým generálom nemohlo stať, že by im v priebehu niekoľkých hodín ležal pri nohách celý svet. S internetom sa to môže stať komukoľvek pokojne ešte dnes.“ Doba informačných technológií a internetu skutočne znižuje finančné nároky na štart v mnohých podnikateľských sektoroch. A keď sa k tomu pridá aj vaša pracovitosť a podnikateľský talent, nedostatok financií zrazu nepredstavuje až taký neprekonateľný problém. Pozrime sa bližšie na to, ako múdrym a prezieravým podnikateľským uvažovaním minimalizovať finančné nároky na rozbeh vášho podnikania.
-
Vyberajte také podnikanie, ktoré nevyžaduje veľké vstupné investície
Nie každé podnikanie vyžaduje veľké vstupné investície. Ak nemáte dostatok kapitálu, zvážte napríklad podnikanie v službách. Služby sú charakteristické tým, že je v nich veľký podiel ľudskej práce a často je ich možné vykonávať z domu, prípadne aj u klienta. Ak napríklad snívate o kaderníckom salóne, možno na začiatok skúste navštevovať svojich klientov priamo u nich doma. Postupne, po vybudovaní stálej klientely, budete mať oveľa jednoduchšie uživiť priestor, ak sa rozhodnete otvoriť si plnohodnotný salón.
-
Minimalizujte náklady
Snažte sa minimalizovať náklady súvisiace s obstarávaním technológie či iného dlhodobého majetku, ktoré nevyhnutne potrebujete na rozbeh podnikania. Spôsobov, ako to urobiť, je hneď niekoľko. Tak napríklad namiesto kúpy obstarávajte majetok formou operatívneho lízingu, čím sa vyhnete veľkej vstupnej investícii, ktorá by vás finančne zaťažila. Ak sa vám zdá táto možnosť nákladná, berte do úvahy fakt, že pri tomto druhu obstarania majetku vám odpadajú všetky starosti so servisom, opravami či poistením majetku, čo vám v konečnom dôsledku môže ušetriť množstvo času a nákladov. A ak už si nejaký majetok chcete obstarať, nekupujte nový, poobzerajte sa po funkčnom použitom, ktorý taktiež splní požadovaný účel. Posudzujte každý náklad vo vzťahu k rýchlosti a výške príjmu, ktorú vám dokáže zarobiť. Náklady na rozbeh podnikania taktiež môže pomôcť znížiť softvér, ktorý je dostupný bezplatne. Môže ísť o antivírusový systém, CRM riešenie, komunikačnú platformu alebo aj google dokumenty, ktoré sú dnes takmer plnohodnotnou náhradou za balík Microsoft Office programov. Ak sa chystáte tvoriť webovú prezentáciu či internetový obchod, zvážte možnosť, že ju bezplatne vytvoríte vo Wordpresse. Spolu s nákupom domény a ročným hostingom vás toto riešenie nevyjde drahšie ako na pár desiatok eur.
-
Nahraďte čo najviac fixných nákladov variabilnými
Fixné náklady sú také, ktoré musíte platiť bez ohľadu na výšku vašich tržieb. Pokúste sa preto čo najviac nákladov dať do súvisu k tržbám. Čo presne máme na mysli? Prenajímajte si napríklad priestor či služby od externých dodávateľov len vtedy, keď ich potrebujete. Potrebujete napríklad vlastnú kanceláriu päť dní v týždni? Ak nie, plaťte napríklad len za coworkingové členstvo alebo zdieľanú kanceláriu. Snažte sa vyhnúť akýmkoľvek paušálnym výdavkom.
-
Dbajte na finančný manažment prevádzkového kapitálu
Ak hovoríme o finančnom manažmente prevádzkového kapitálu, máme na mysli spôsob a frekvenciu obstarávania zásob, splatnosti, ktoré poskytujete vašim zákazníkom a naopak rýchlosť, ktorou platíte vlastné dodávateľské faktúry. Snažte sa držať čo najmenší objem zásob, objednávajte ich len podľa potreby. Ak máte v pláne prevádzkovať maloobchodnú prevádzku, pokúste sa s dodávateľom dohodnúť na komisnom predaji, pri ktorom za tovar zaplatíte až potom, čo si ho kúpi zákazník. Pokiaľ je to možné, urýchlite tok peňazí od zákazníkov do vašej firmy a pokúste sa vyjednať dlhšiu splatnosť faktúr od vašich dodávateľov. Tieto opatrenia prispejú k zníženiu nárokov na vaše prevádzkové financovanie.
-
Zamerajte sa na činnosti, ktoré sú pre vaše podnikanie dôležité
Neustále zvyšujte vlastnú efektivitu a venujte sa najmä tým činnostiam, ktoré sú z hľadiska fungovania podnikania kľúčové. Nesnažte sa ušetriť na nesprávnych miestach. Typickým príkladom rozhodnutia, keď začínajúci podnikateľ plytvá svojou energiou, je snaha spracovať si účtovníctvo vo vlastnej réžii. Ak nie ste práve účtovník, neodporúčame venovať sa účtovníctvu na úkor vášho podnikania. Ak nie ste daniar a riešite závažnú daňovú otázku, obráťte sa na daňového poradcu. Vynaložené náklady budú oveľa nižšie ako tie, ktoré by ste museli vynaložiť na nápravu vašich chýb.
Rovnako tak nerobte činnosti, ktoré pre vás môže urobiť napríklad šikovný brigádnik. Veď to, že úloha vyžaduje veľa času neznamená, že je aj dôležitá. Delegovaním jednoduchších a časovo náročných úloh si rozviažete ruky a budete sa môcť venovať skutočne dôležitým činnostiam pre rozvoj vášho podnikania.
-
Robte nízkonákladový marketing
Jednu z najväčších nákladových položiek pri rozbehu podnikania tvorí marketing. No ak sa k nemu postavíte kreatívne, vôbec tomu tak nemusí to byť. Veď kto by dnes ignoroval silu sociálnych sietí ako je Facebook, Twitter či Youtube? Sociálne siete sú ideálnou príležitosťou a priestorom na budovanie povedomia o svojom produkte, službe či značke. Ak máte napríklad ambíciu presadiť sa ako cukrárka, nie je nič lepšie ako začať písať blog, uverejňovať fotografie chutných zákuskov na facebook stránke alebo publikovať „ako na to“ videá na svojom youtube kanáli. Komunita fanúšikov, ktorú si vytvoríte, bude dobrým odrazovým mostíkom do vášho podnikania.
-
Ak pracujete na väčšom projekte, pritiahnite ľudí, nepodnikajte sami
Ak máte v úmysle rozbehnúť väčší podnikateľský projekt, v prvom rade si k sebe nájdite si spoľahlivých partnerov, ktorí do projektu prinesú pridanú hodnotu a sú vám ľudsky aj mentálne blízki. Ak ich nemáte z čoho zaplatiť, ponúknite im podiel vo svojom projekte. Samozrejme, otázka výberu partnerov je veľmi citlivá a je potrebné pristupovať k nej veľmi obozretne. Výhodou väčšieho tímu je to, že práca sa môže rozložiť na viacerých ľudí a projekt môže napredovať rýchlejšie, nevýhodou, že už nerozhodujete samostatne a musíte sa deliť o prípadný zisk. Je však určite lepšie mať kúsok z hotového koláča ako nenačatý balík múky. Výskumy zaoberajúce sa prežitím mladých firiem preukázali, že spoločnosti s viacerými zakladateľmi sú v priemere úspešnejšie ako spoločnosti založené len jedným zakladateľom.
-
Využívajte doplnkové možnosti zdrojov
Aktívne vyhľadávajte alternatívne zdroje financovania. Môže ísť o rôzne bezplatné konzultácie, semináre či podnikateľské súťaže. Napríklad finalisti súťaže Podnikateľský nápad roka sú každoročne podporovaní finančnými aj nefinančnými cenami vo výške desiatok tisíc eur.
Samotné financie na štart podnikateľa ešte z nikoho neurobili. Dôležitejšia devíza zakladateľa je pracovitosť, cieľavedomosť, schopnosť vynájsť sa a poradiť si aj v zložitejších situáciách. A tie sa viackrát vyskytnú v každom podnikaní.
Tu nájdete aj porovnanie úverov a pôžičiek bánk na začiatok Vášho podnikania.
Článok je súčasťou 12-dielneho seriálu o podnikaní (Škola podnikania), ktorý vám budeme pravidelne prinášať po dobu 12 týždňov. Vznik seriálu o podnikaní podporila Slovenská sporiteľňa, a.s.. |