Revolucionár v oblasti bezdrôtových technológií: Neplytvajte časom na investorov, ktorí o váš nápad nemajú záujem

Revolucionár v oblasti bezdrôtových technológií: Neplytvajte časom na investorov, ktorí o váš nápad nemajú záujem
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Mladý podnikateľ s južanskými koreňmi radí, ako presvedčiť investora o sile svojho nápadu a ako naložiť so získanými financiami. Talian Igor Spinella väčšinu z nich investoval do patentov.

Igor Spinella je zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Eggtronic. Tú v meste Modena, ktoré je niekedy označované za mekku Ferrari, založil po tom, čo sa rozhodol ukončiť svoje pôsobenie na miestnej univerzite a začať podnikať. Zaujala ho myšlienka bezdrôtového sveta, budovanie vlastnej spoločnosť tak nasmeroval na bezdrôtové technológie. Pôvodom talianska firma Eggtronic dnes celosvetovo ponúka inovatívne elektronické príslušenstvo pre smartfóny, tablety a počítače s cieľom uľahčiť každodenný život moderného človeka. „Venujeme sa bezdrôtovým technológiám schopným nabíjania zariadení i prenosu dát skutočnou superrýchlosťou,“ predstavuje Igor svoju spoločnosť, ktorá ďaleko za svojím chrbtom necháva konkurenciu i pôvodnú indukčnú technológiu.

Oblasť bezdrôtových technológií sa k slovu hlási čoraz viac v takmer každej krajine na svete. Spoločnosť Eggtronic tak má medzinárodný charakter a k jej cieľovým skupinám patria prirodzene aj inonárodné trhy. „Len málo rozlišujeme medzi domácim a zahraničným trhom. Predávame na celom svete, kontakty máme s Amazonom, Warmup-om, BestBuy a ďalšími. Je relatívne jednoduché predávať naše výrobky prostredníctvom týchto kanálov,“ informuje CEO Igor Spinella. Jednoznačným premiantom z portfólia spoločnosti Eggtronic je prvý produkt z jej dielne s názvom HUB IT – jedno z najlepších synchronizačných a dobíjacích bezdrôtových zariadení na svete. Zariadenie je hrubé len jeden centimeter a predajná cena takmer 100 dolárov. Záujem oň majú ľudia z celého sveta, keďže je kompatibilné so všetkými zariadeniami.

Hoci v súčasnosti sa bezdrôtová nabíjačka predáva takmer sama, začiatky pre tohto ambiciózneho južana neboli jednoduché. Ako to už býva, pri štarte podnikania aj on stál pred otázkou nedostatku financií. „V tomto odvetví na rozbeh potrebujete veľkú sumu financií na množstvo patentov, prístrojového vybavenia a techniky. Avšak po plodnom období s dobrými nápadmi a tiež ťažkej práce musím skonštatovať, že aj v Taliansku je možné nájsť investora, ktorý uverí vo váš nápad a umožní mu rásť,“ optimisticky konštatuje CEO dnes veľmi zaujímavej startupovej spoločnosti, ktorá získala významné investície a disponuje výnimočnými prototypmi.

Dva milióny a stále nie dosť

Na štartovacej čiare s Eggtronic stál Igor na konci roku 2012. Dnes má od investorov dva milióny dolárov, no tvrdí, že a vývoj to stále nie je dosť. „Prvú investíciu sa mi podarilo získať od lokálneho biznis anjela, ďalšiu až po jednom roku a tretiu po menej ako roku. To už však bol veľký investor, ktorý zainvestoval 1,5 milióna,“ kalkuje Igor, ktorého nápad navyše finančne podporila aj talianska vláda.

Ako sa mu podarilo presvedčiť investorov? Dovolil im odskúšať jeho produkt. „Podelil som sa s nimi takpovediac o príbeh každého vynálezu od jeho úplného začiatku. Ukázal som im nie veľmi dobre vyzerajúci prototyp, potom ten o niečo lákavejší až po prvé komerčné produkty a ich výsledky. Naša dôveryhodnosť tak vzrastala deň za dňom a v týchto dňoch hovoria naše produkty samé za seba,“ teší sa mladý Talian, ktorý samotný nápad bezdrôtovej nabíjačky považuje za veľmi jednoduchý. Obrovskou výzvou však bola jeho realizácia. „Každý rozmýšľa o bežnom spôsobe prenosu dát a energie využitím bezdrôtových technológií prostredníctvom antén. Ide o 50 rokov starú technológiu, preto som sa na vec skúsil pozrieť z inej perspektívy. Prvý prototyp, ktorý sa podaril vyrobiť, nebol veľmi silný, dokázal zapnúť malé LED-svietidlo. Neskôr sme boli schopní zvýšiť jeho silu a uspokojiť energetické požiadavky mobilných telefónov, notebookov a televízie. Napokon som si položil otázku, prečo sa nepokúsiť prenášať dáta. A tak som sa dostal až sem, do momentu, keď sme toho naozaj schopní,“ teší sa CEO Igor Spinella, ktorý vo firme momentálne zamestnáva 10 ľudí a uvažuje nad možnosťou overenia schopností svojho najlepšieho výrobku pri dobíjaní elektromobilu.

Článok pokračuje pod reklamou

Vývoj však spočiatku nenapredoval tak plynulo a hladko, ako by si temperamentný južan prestavoval. „V počiatkoch sme najmä kvôli lacnej technike a nedostatočnému vybaveniu prakticky nevideli, čo vyrábame a produkty sme vyrábali takpovediac slepí. Teraz je to omnoho lepšie a vývoj vďaka modernej technike napreduje omnoho rýchlejšie ako na začiatku,“ spomína. Kým však našiel toho pravého investora, vďaka ktorému si zakúpenie modernej techniky mohol dovoliť, pretieklo veľmi veľa vody. Ostatným podnikateľom preto radí neplytvať časom na investorov, ktorí o produkt zjavne nemajú záujem: „Je to zbytočné plytvanie časom, je lepšie presunúť sa inak a hľadať toho pravého, ktorý porozumie, čomu sa venujete, uverí vo vás a bude ochotný do vás investovať. Strávil som celý jeden rok chodením od dverí k dverám, aby som našiel toho pravého investora. Keď sa mi to podarilo, pochopil som, že som stratil veľa času.

Vždy o krok vpred

Igorova konkurencia sa uberá trochu iným smerom; sústredí predovšetkým na indukčné technológie. „Iba jedna z konkurenčných spoločností sa v roku 2018 chystá na trh uviesť bezdrôtovú technológiu - systém dobíjania PC batérie. PC sa však bude musieť nachádzať v určitej polohe a nebude sa ním môcť hýbať. Takže si myslím že sme v porovnaní s konkurenciou v značnej výhode,“ komentuje taliansky podnikateľ. Svoj produkt má patentovaný po celom svete. „ Za patenty sme utratili naozaj množstvo peňazí. Výrobky máme patentované v európskych krajinách, v USA, Japonsku, Číne či napr. v Severnej Kórei,“ dodal.

Získané peniaze sme investovali hlavne do patentov

Dosiahnuť úspech v biznise si podľa neho vyžaduje veľa času i úsilia. Aj preto nedávno navštívil Slovensko a bratislavskú konferenciu TechMatch Slovakia 2015, ktorú organizovala Slovak Business Agency, poňal ako príležitosť prezentovať svoje vízie a nápady celosvetovo. Spoločnosť Eggtronic chce spraviť rozpoznateľnou pre mnoho významných spoločností zaujímajúcich sa o tento typ technológií. Igorovi nechýba odhodlanie a schopnosť vytrvalo, dlho a ťažko pracovať. „Keď k tomu pridáte potrebnú dávku kreativity a nezavrhnete ani tie najodvážnejšie ideály, mali by ste byť na dobre ceste,“ snaží sa sprostredkovať svoj recept na úspech. Rásť a rozvíjať sa Igor umožňuje aj svojim zamestnancom. Ak majú dobrý nápad, rád im ho umožní vyvinúť a popracovať na jeho potenciáli. Sám už v hlave nosí ďalšie nápady, s ktorými by mohol uspieť, no zatiaľ si ich necháva pre seba.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Fintech startupy, ktoré podporí Elevator lab

Spomedzi 336 spoločností z 56 krajín vybrala Raiffeisen Bank International (RBI) šesť startupových spoločností, ktoré sa zúčastnia akceleračného programu v oblasti finančných technológií pod názvom „Elevator Lab”. Pozrite sa, v ktorých fintech startupoch je budúcnosť.

Fizzics: Na nápad domáceho výčapného systému sa poskladali tisícky Američanov obľubujúcich dobre načapované pivo

Zážitok z dobre načapovaného piva a nadýchanej peny si chceli preniesť priamo do obývačky. Vyrobili si vlastný domáci výčapný systém, na ktorého výrobu sa im poskladali samotní fanúšikovia chmeľového moku. Spoznajte startup ako z amerického sna, ktorý ohrozuje existenciu pohostinstiev, pubov aj pivární.

House My Dog - Írsky startup, ktorý prezývajú aj Airbnb pre psov

Podľa ceny za noc, referencií a polohy ubytovania si už môžete vyberať aj to, kde strávi váš štvornohý miláčik čas, kým vy budete odcestovaní. Írsky startup HouseMyDog rieši dokonca aj nonstop linku či poistenie v prípade úrazu psa.

Eventbrite: Ako spraviť z predaja lístkov na lokálne akcie miliardový biznis?

Eventbrite je globálna platforma umožňujúca organizátorom vytvoriť a predávať lístky na svoju akciu. Rovnako slúži aj potenciálnym návštevníkom, ktorí majú možnosť prehliadať a vyberať si z akcií, napríklad v ich okolí. Eventbrite bol založený v roku 2006, v San Franciscu Kevinom a Juliou Hartz spolu s Renaudom Visage.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky