Pavel Čmelík (Hamleys): Na začiatku svojej kariéry som netušil, že tento rok otvorím druhé najväčšie hračkárstvo na svete

Pavel Čmelík (Hamleys): Na začiatku svojej kariéry som netušil, že tento rok otvorím druhé najväčšie hračkárstvo na svete
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Podnikateľ Pavel Čmelík je úspešným franchisantom vychýrených fashion značiek Barker a T. M. Lewin, ktoré k českým spotrebiteľom prináša už 4 roky. Dnes sa môže pochváliť aj jedinou prevádzkou unikátneho hračkárstva Hamleys na pevnine starého kontinentu. Spolu s 200 zamestnancami v srdci Prahy nepredáva len hračky, ale aj jedinečný zážitok a emóciu. Na troch podlažiach ponúka na výber tisíce hračiek, atrakcií a hravých aktivít pre malých aj veľkých. Svetový koncept ikonického hračkárstva má na svete celkom 75 prevádzok. Pavel Čmelík ako vlastník licencie pre päticu krajín v strednej Európe plánuje v najbližších rokoch podniknúť kroky, aby takáto prevádzka pribudla aj na Slovensku.

Ako vyštudovaný mechanik elektronických zariadení má na svojom konte viacero rozmanitých skúseností, ktoré mu v tom správnom čase umožnili rozpoznať a využiť výnimočnú príležitosť. „Po škole som vycestoval do Austrálie, kde som sa živil aj rozvozom pizze, či umývaním riadu. Bola to cenná a pekná skúsenosť, ktorá ma naučila vážiť si obyčajnú prácu,“ rozpráva Pavel Čmelík o tom, ako si uvedomil, že ak chce v budúcnosti do niečoho investovať, tak to budú predovšetkým vlastné skúsenosti a vzdelanie. K prvým investíciám patril čas a energia, ktoré venoval štúdiu až na dvoch vysokých školách; na Západočeskej univerzite v Plzni a na Central European University v Budapešti. Tituly mu pred meno pribúdali v čase, keď pracoval. „Počas svojej kariéry manažéra a konzultanta v medzinárodných spoločnostiach ako Morgan Stanley, Deloitte alebo Arthur D. Little som získal rad skúseností, ale aj kontaktov, napr. na svojich budúcich firemných partnerov,“ pokračuje v rozprávaní Pavel Čmelík, ktorý sa k podnikateľskej verejnosti pripojil v roku 2012.

Na módu T. M. Lewin narazil počas svojho pôsobenia v Londýne. „Tam som si všimol, aký vplyv má na vystupovanie človeka a jeho vnímanie inými ľuďmi oblečenie a topánky. Popri obchode s módou T. M. Lewin som kráčal každé ráno po ceste do práce. Kvalitný oblek a košeľa boli prvými vecami, ktoré som si od tohto výrobcu zadovážil. Okamžite som spoznal kvalitatívny rozdiel a rozhodol som sa pre túto značku,“ opisuje svoj prvý kontakt so značkou, ktorú sa ako jej franchisant neskôr rozhodol predstaviť aj českému trhu.

Starostlivo hľadám ten správny produkt pre trh, do ktorého počítam aj sám seba. Sám pre seba som najnáročnejším zákazníkom

Pavel Čmelík je jedným z majiteľov firmy Inexad, retailovej spoločnosti, ktorá na stredoeurópsky trh priniesla košele značky T. M. Lewin, anglické topánky BAKER a najnovšie aj druhé najväčšie hračkárstvo na svete Hamleys. Na jej čele stoja prevažne bývalí kolegovia z korporátneho sveta. „Pri zakladaní firmy sme mohli stavať na osvedčenej spolupráci a dôvere. Zároveň sme vedeli, že máme podobné ciele a hodnoty,“ hovorí jeden z majiteľov firmy Inexad, pre ktorú bolo kľúčové nadviazanie spolupráce s Pavlem Zavadilem, ktorý okrem finančnej investície do firmy priniesol aj mnoho inšpirácie a nápadov.

Keď sa vedenie spoločnosti Inexad rozhodlo pre vstup do franchisingového modelu, chcelo vybudovať obchodnú spoločnosť so zastúpením značiek s dlhoročnou tradíciou na trhu. „Mali sme ambíciu priniesť do Českej republiky značky, ktoré tam chýbali. Napríklad fantastické košele, ktoré neškriabu a môže si ich obliecť naozaj každý. Verili sme, že na základe osobnej skúsenosti naučíme Čechov investovať do kvalitných vecí. Myslím, že sa nám to darí,“ hovorí predajca módnych značiek. Skôr než sa tak vôbec stalo, čakali českých podnikateľov neľahké rokovania s vlastníkmi značky. „Za najťažšie osobne považujem presvedčiť licencora, že práve my sme ten správny partner a dokážeme jeho značku na lokálnom trhu pozdvihnúť,“ konkretizuje, ako prebiehali rokovania so značkou T. M. Lewin, ktorá v tom čase nemala v strednej Európe otvorený ani jeden obchod.

Franchising podľa neho predovšetkým v začiatkoch ponúka možnosť oprieť sa o skúsenejšieho partnera. „To sme ocenili najmä pri koncepte hračkárstva Hamleys, v rámci ktorého nám partneri poskytli podrobné kuchárky k marketingu aj všetkým ďalším oblastiam prevádzkovania obchodu. Vytvorili nám tak priestor sústrediť sa na problémy, ktoré sú špecifické pre český trh, na českých zákazníkov a ich potreby, ale aj na miestnych dodávateľov a ich originálne produkty,“ konštatuje ďalej.

Nemám rád, keď človek diskutuje a zjednáva ešte predtým, ako ukáže, čo vie

Dnes sa spoločnosť Inexad môže pochváliť vlastníctvom licenčnej exkluzivity legendárneho hračkárstva Hamleys pre niekoľko trhov, na ktorých sa chystá všetky prevádzky obsluhovať vo vlastnej réžii. „Hamleys je najzábavnejšie hračkárstvo na svete s 250-ročnou tradíciou. Preto sme si povedali, že by bolo skvelé mať ho aj v stredoeurópskom priestore. Navyše verím, že zaradenie Hamleys do nášho portfólia výrazne znižuje celkovú rizikovosť nášho podnikania. Napríklad v čase krízy ľudia šetria na všeličom, ale na deťoch len minimálne,“ konštatuje majiteľ licencie Hamleys, ktorá je svojím charakterom výrazne špecifická. Franchisingové poplatky sa odvíjajú od toho, ako sa obchodu darí. „Nedá sa povedať, že by nás licencia obmedzovala, len je striktná v dodržiavaní dizajnu obchodu a tiež spôsobu predaja. Som presvedčený, že oproti iným konceptom je licencia Hamleys stavaná podľa tzv. win-win konceptu. Kým iné značky sa zvyčajne starajú len o výber poplatku a ostatné nechávajú na podnikateľovi, u Hamleys to tak nie je,“ myslí si Pavel Čmelík.

Článok pokračuje pod reklamou

Na projekt Hamleys sa v Inexade pripravovali približne rok a pol. „Cena licencie bola fixne stanovená a my sme ako nový partner nediskutovali. Rovnako sme pristúpili aj k zmluvným podmienkam. Nemám rád, keď človek diskutuje a zjednáva ešte predtým, ako ukáže, čo vie. Viac ako právnymi otázkami sme sa zaoberali tým, ako zafinancovať všetky nápady, ktoré sme s Hamleys plánovali,“ približuje okolnosti kúpy licencie svetového konceptu hračkárstva Hamleys. Ako kľúčový faktor sa nakoniec ukázalo aj podpísanie nájomnej zmluvy na strategicky umiestnený priestor, ktorý nadchol aj samotných londýnskych partnerov a zaistil veľkú návštevnosť obchodu. „Na začiatku sme uvažovali aj o priestoroch v obchodných centrách, no nakoniec sme skončili na prestížnej pražskej adrese blízko Václavského námestia. Táto pražská prevádzka má slúžiť našim partnerom a dodávateľom ako výkladná skriňa, preto ostane našou najväčšou otvorenou prevádzkou,“ uvádza na margo trojpodlažnej prevádzky s tým, že do päť rokov by chceli v Čechách, Rakúsku, Poľsku, Maďarsku a aj na Slovensku otvoriť približne 15 hračkárstiev Hamleys rôznej veľkosti.

Naším cieľom je zákazníkom neustále ponúkať to najlepšie

Pražská prevádzka hračkárstva je v tomto čase pár mesiacov po svojom otvorení a počtom návštevníkov každý deň prekvapuje. „Prevádzkujeme jedno z najzábavnejších a najväčších hračkárstiev na svete a to je to, čo našich zákazníkov baví. Sme koncept postavený na zábave a zážitku z návštevy nášho obchodu. Postupne prichádzame s rozličnými atrakciami a podujatiami, z ktorých sú naši zákazníci doslova nadšení. Chceme pracovať na tom, aby sme s dlhodobou víziou boli hračkárstvom pre všetkých,“ rozpráva franchisant konceptu Hamleys, ktorý v rámci prvej prevádzky na európskej pevnine vsadil najmä na jej veľkosť a originálny obsah. „Ďalej nepretržite investujeme do zábavy v obchode. Veríme, že o skvelom zážitku si ľudia navzájom rozprávajú, a to je podľa nás reklama naozaj na nezaplatenie,“ dodáva k téme.

Súčasťou licenčného manuálu značky Hamleys sú okrem marketingovej a obchodnej stratégie aj detailne rozpracované podklady pre výber aj tréning personálu. „Pre Hamleys je dôležité, aby sa zamestnanci stotožnili s filozofiou značky a svojimi schopnosťami pomohli na prevádzke vytvoriť dobrú náladu a zábavu. Pracujeme s množstvom talentovaných ľudí, a to od hercov a spevákov až po tanečníkov, vďaka ktorým máme k dispozícii bezodnú studnicu nápadov,“ obrazne vykresľuje tím stojaci za unikátnym hračkárstvom. Všetkým zamestnancom v hračkárstve podľa jeho slov vyplácajú nadštandardné mzdy a zároveň uhrádzajú sociálne a zdravotné poistenie. „Keď sa nám podarí zarobiť, neohýbame finančné výkazy. Jednoducho zaplatíme daň z príjmu. Síce si vytvárame konkurenčnú nevýhodu, ale neokrádať štát je pre nás dôležité a veríme, že to ocenia aj naši zákazníci,“ predpokladá ďalej.

Majiteľ podielu v spoločnosti INEXAD za svoj najväčší úspech považuje práve úspešné otvorenie a uchytenie sa pražskej prevádzky hračkárstva. Hoci ho ľudia od tohto kroku odhovárali s často nepriaznivými prognózami. „Ako každý, kto raz začínal, máme za sebou aj my niekoľko chýb, vrátane nesprávnych rozhodnutí o umiestnení predajne. Verím však, že najväčšie chyby už máme za sebou. Preto by som aj začínajúcim franchisantom poradil, aby sa nebáli veľkých vecí, nevzdávali sa a odvážili sa robiť veci lepšie ako ostatní. Ak sa tohto budú držať, nemôžu skrachovať,“ radí.

Sme si vedomí, že každá firma stojí predovšetkým na ľuďoch

Dnes je hračkárstvo Hamleys v Prahe zamestnaním pre viac ako dvestovku ľudí pracujúcich na rozličných pozíciách. Keďže Pavel Čmelík ma svoj bežný pracovný deň nabitý obchodnými stretnutiami, aby sa mohol sústrediť na ďalší rozvoj obchodu, čo najviac práce sa snaží delegovať ďalej. „Mám šťastie, pretože ľudí príliš riadiť nemusím. Sú natoľko schopní, že nepotrebujú vodiť za ručičku. Navyše zastávam prístup, že hoci ľuďom rád poradím, ako veci spraviť, konečné riešenie a spôsob ponechávam na ich rozhodnutí. Najdôležitejšie podľa mňa je netrestať ľudí za chyby, ktoré nerobia zámerne a často,“ vyjadruje sa k téme personálneho manažmentu a ďalej tvrdí, že v Hamleys sa snažia odhaliť mimoriadne schopnosti a nadanie u všetkých zamestnancov, aby im vedeli pomôcť v kariérnom raste a dali im najavo, že s nimi rátajú aj do budúcna.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Znakovanie si zamilovala, dnes vedie franšízu Baby Signs® na Slovensku

Anna Beňadiková počas materskej zistila, že so svojím dieťaťom môže komunikovať skôr ako začne rozprávať, a to použitím jednoduchých gest. Metódu znakovania si obľúbila natoľko, že vedie slovenskú pobočku americkej značky Baby Signs®. Ako sa projektová manažérka v oblasti IT dostala k vedeniu kurzov pre deti a ich rodičov?

Franchising od McDonald's: Svetová značka ponúka Slovákom svoje prevádzky

McDonald´s hľadá na Slovensku franchisingových partnerov pre svoje existujúce aj nové reštaurácie. Unikátna príležitosť pre tých, ktorí chcú podnikať so svetovou značkou.

Gastronómia na rázcestí – akým problémom čelila v minulosti a dnes

Moderná gastronómia sa definuje ako teória kuchárskeho umenia prihliadajúca na zásady správnej výživy človeka. V širšom význame sa ale v praxi pojem gastronómia často používa aj na všeobecné pomenovanie pohostinských služieb a súvisiacich podnikateľských aktivít.

Ako ovplyvnila globalizácia vývoj franchisingu

Históriu moderného franchisingu začal písať americký výrobca šijacích strojov Isaac Singer v roku 1850. Jeho nápad sa z dnešného pohľadu javí ako "z núdze cnosť". Potreboval totiž v tom čase kapitál na financovanie rozšírenia výroby a tiež na to nadväzujúci rozvoj systému distribúcie svojich výrobkov.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky