Ako nájsť a osloviť svoju čitateľskú cieľovú skupinu

Jedna z prvých otázok, ktorú si autor kladie, je či sa bude jeho kniha niekomu páčiť. Ak práve píšete svoje dielo, alebo ste ho už dokončili, netrápte sa touto obavou. Vaši ideálni čitatelia už existujú, musíte ich len nájsť a osloviť. Pomôže vám k tomu určenie si vašej cieľovej skupiny a vytvorenie ideálneho čitateľa. Pozrime sa spoločne ako na to.

V dobe, kedy sú na trhu milióny kníh, nie je jednoduché, aby jedna kniha vyčnievala. Nerobte tú chybu, že svoju knihu hodíte medzi ostatné diela, medzi ktorými sa stratí. Takýto bezcieľny marketing vás bude zbytočne stáť peniaze, energiu a nebude mať žiadny výsledok. Ak chcete, aby bola vaša kniha úspešná a dostala sa k vašim čitateľom, ktorí jej budú dávať päťhviezdičkové hodnotenia, potrebujete osloviť určité konkrétne publikum, teda vašu cieľovú skupinu.

Čo je cieľová skupina a kto je ideálny čitateľ

Každý produkt alebo služba odiPhonu, cez bio pomaranče až po detské knihy má svoju cieľovú skupinu. Cieľovka je skupina zákazníkov s rovnakými špecifikami, pri ktorej je najvyššia pravdepodobnosť zakúpenia daného produktu alebo služby. Svoju cieľovku pozná Apple, Netflix aj Porsche.

Vytvorenie si cieľovej skupiny neobchádza ani knižný biznis. V tomto ohľade je cieľovým zákazníkom ideálny čitateľ, teda človek, u ktorého je najväčšia pravdepodobnosť, že si vašu knihu kúpi, bude sa mu páčiť a bude očakávať i vaše ďalšie tituly. Ak by ste sa spýtali Jamesa Pattersona, Dana Browna alebo Hugha Howeyho, kto je ich ideálnym čitateľom, vedeli by vám ho presne opísať. Svojho ideálneho čitateľa by ste mali poznať i vy.

Prečo by ste mali poznať svoju cieľovku

Nech už je váš námet, téma a príbeh akokoľvek odlišný, nemusíte mať žiaden strach z toho, že sa kniha nikomu nebude páčiť. Či píšete fantasy príbeh o elfoch, historický román alebo náučnú literatúru o online marketingu, vaši čitatelia už niekde sú a čakajú na vašu knihu. Pri písaní kníh funguje určitá organická dynamika a každý zákazník si nájde svoj segment. Čo to znamená? Jednoducho si každý čitateľ sám nájde, aké príbehy ho bavia najviac a ktoré knihy bude kupovať. Vaši ideálni čitatelia teda už existujú. Vy ich musíte len nájsť a správne osloviť.

Dôvod, prečo by ste mali vedieť, kto je vašim cieľovým zákazníkom, je jednoduchý – pre odlišné skupiny cieľových zákazníkov funguje odlišný marketing. Inak budete viesť marketing pre násťročných ako pre seniorov. Zatiaľ čo mladí ľudia sú online a využívajú sociálne siete ako instagram, facebook, twitter alebo snapchat, starší ľudia ocenia napríklad printové médiá a besedy v knižniciach. Keď teda zorganizujete na svojom facebooku live chat k uvedeniu svojho historického románu, kde je ideálnym čitateľom 60-ročná dôchodkyňa, miniete.

Ako určiť ideálneho čitateľa

V prvom rade by ste mali poznať svoj produkt, teda svoju knihu. Pri knižnom biznise sa bavíme hlavne o žánri. Mali by ste vedieť, kde je vaša kniha zaradená. Vaša konkurencia je v tomto ohľade obrovskou výhodou. Keď prídete do kníhkupectva a nájdete tam svoju knihu (prípadne si viete predstaviť, kde jedného dňa bude), porozhliadajte sa po tituloch navôkol. Ak píšete triler, vaši čitatelia budú čítať autorov ako je Dan Brown, Sebastian Fitzek alebo na Slovensku Jozef Karika či Juraj Červenák.

Keď chcete zistiť, kto je vaším ideálnym čitateľom, predstavte si človeka, ktorý miluje to, čo píšete. Spýtajte sa tieto otázky:

  • Je môj ideálny čitateľ muž alebo žena? Koľko má rokov?
  • Kde žije?
  • Je to študent alebo pracuje? Aké je jeho povolanie?
  • Aké má ukončené vzdelanie?
  • Aký je jeho rodinný stav? Má deti?
  • Aké sú jeho obľúbené knihy (okrem tých vašich)? Ktorý žáner preferuje?
  • Ktorých autorov okrem vás číta?
  • Aké filmy a seriály sleduje?
  • Číta kvôli práci alebo potešeniu?
  • Koľko kníh mesačne kupuje?
  • Ako trávi svoj voľný čas? Ktorým koníčkom sa venuje?
  • Kde v online svete trávi najviac svojho času?
  • Aké sociálne siete navštevuje a ako často?
Článok pokračuje pod reklamou

Nesnažte sa osloviť všetkých

Vaša cieľová skupina by mala byť úzkoprofilová. Nesnažte sa osloviť široké publikum, naopak sa snažte byť čo najkonkrétnejší. Nápomocné sú i štatistiky na sociálnych sieťach ako je facebook alebo instagram, ktoré vám ukážu základné informácie vašich followerov ako je pohlavie, vek a bydlisko. Ak už máte určitú základňu čitateľov, snažte sa nájsť, ktoré špecifiká majú vaši čitatelia podobné. Pri knihách sa nebavíme len o základných informáciách ako je vek alebo pohlavie, ale tiež záujmy a záľuby.

Ideálny čitateľ sa často nazýva i „Persóna“. Niektorí autori, blogeri a copywriteri si vytvárajú kompletný profil persóny/ideálneho čitateľa/cieľového zákazníka, v ktorom popíšu okrem základných informácií ako je pohlavie, vek a miesto bydliska tiež povolanie, záujmy, rodinný stav a podobne. Pre predstavu prikladajú tiež fotografiu, aby persóna dostala i tvár. Je to šikovný spôsob, ako ešte viac spoznať a pochopiť svojho ideálneho čitateľa.

Príklad ideálnych čitateľov pre odlišné tituly:

  • Krimi – 25-30 ročný muž, číta zriedka, je zamestnaný, má manželku, je bezdetný alebo má malé dieťa
  • Historická romanca – žena, 40 – 55 rokov, vydatá alebo rozvedená, rada číta po večeroch alebo cez víkendy, má vnúčence
  • Young Adult dystópia – 15-18 ročné dievča, študentka, milovníčka kníh, číta Veronicu Roth alebo Suzanne Collins, sleduje seriály na Netflixe

Sledujte spätnú väzbu a zbierajte už existujúce informácie

Nemyslím si, že by ste mali knihu dopredu písať podľa vytvorenej šablóny ideálneho čitateľa, ale naopak po dopísaní určiť, kto je vašim ideálnym čitateľom. Mne pomohla určiť ideálneho čitateľa spätná väzba a samotní čitatelia, ktorí sa mi začali ozývať. Prichádzali mi emaily od mojich čitateľov a správy na instagrame a facebooku. Veľkú rolu zohrali besedy – vďaka besedám vidím, kto je mojím cieľovým čitateľom a vďaka tomu môžem oslovovať mojich terajších i potenciálnych čitateľov. Dokážem sa s nimi rozprávať o témach, ktoré viem, že ich zaujímajú a vďaka tomu môžeme vytvoriť určitý vzťah.

V procese písania u mňa nastala určitá zmena marketingu. Spočiatku som mala celý marketing zameraný predovšetkým na facebooku. Postupom času som ale videla presun mojej cieľovej skupiny z facebooku na instagram a teda som tam aj ja najaktívnejšia. Rovnako som začala využívať Goodreads, teda sociálnu sieť o knihách, ktorá už dnes patrí Amazonu. Nečakala som teda, že moji čitatelia prídu za mnou sami, ale som naopak prišla na miesta, kde sa oni už nachádzajú.

Myslite ako váš ideálny čitateľ

Mojím odporúčaním je venovať čas podobným aktivitám, akým sa venuje váš čitateľ. V tomto ohľade hovorím predovšetkým o tom, aby ste čítali knihy, ktoré čítajú i vaši čitatelia a sledovali filmy a seriály, ktoré sledujú aj oni. Budete o to viac v obraze a budete vedieť lepšie pochopiť tých, ktorí sú pri vašej práci tí najdôležitejší.

Občas, keď napríklad cestujem verejnou dopravou alebo som v kaviarni, sledujem ľudí okolo seba a premýšľam, kto z prítomných by mohol byť mojím čitateľom. Ak uvidím niekoho, kto by podľa mojich informácií mohol byť potenciálnou cieľovkou, sledujem, čo robí, o čom sa rozpráva s inými, aký má slovník, čo má oblečené, aký nápoj pije, akú elektroniku má pri sebe a podobne. Snažím sa ho čo najpodrobnejšie opísať. Je to na jednej strane hra, na druhej mi to často dá dôležité informácie, vďaka ktorým ešte viac dokážem spoznať mojich čitateľov.

Keď už poznáte svojho ideálneho čitateľa, dokážete lepšie zamerať svoj marketing. Odporúčam zameriavať sa na jednu alebo dve hlavné platformy – napríklad facebook a email marketing, instagram a twitter a podobne. Svojim čitateľom vždy ponúkajte hodnotu a budujte si s nimi komunitu. Sledujte zmeny, buďte flexibilní a buďte prítomní na tých platformách, kde sa nachádzajú vaši čitatelia.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zdaňovanie a odvody z príjmov autorov v roku 2024

Akými spôsobmi si môžu vysporiadať daň z príjmov autori? Aké si môžu uplatniť výdavky? Môže z tohto príjmu vzniknúť povinnosť uhrádzať mesačne odvody na sociálne a zdravotné poistenie?

Dobrovoľné príspevky do umeleckých fondov od 1.7.2023

Povinný príspevok do umeleckých fondov sa ruší, zostane dobrovoľný. Dokedy treba poslednýkrát príspevok odviesť, ako sa zmena dotkne dedičov autorských práv a ako budú fondy financované?

Marketingová stratégia firmy: prečo je dôležitá a ako ju definovať?

Dôležité je stanoviť si „SMART“ ciele či zistiť jedinečný predajný argument (USP). Čo to znamená a ďalšie tipy, ako na marketingovú stratégiu pri rozbiehaní biznisu.

Mediálny zákon a zákon o publikáciách: aké povinnosti majú firmy?

Aj podnikatelia sú súčasťou mediálneho sveta. Aké povinnosti majú, ak píšu blog na svoju stránku, vydávajú podcasty alebo natáčajú videá na sociálne siete?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky