Google označil rok 2015 ako rok video reklamy a mobilného marketingu. Nie je divu, veď príjmy z reklám v klasickom vyhľadávaní na stolných počítačoch začali stagnovať a ďalšie možnosti expanzie a finančného rastu sú hlavne vo video reklame na YouTube a reklamách zobrazovaných na mobilných zariadeniach.
Ale poďme trochu k číslam a trendom. Slovákom asi netreba ukazovať štatistiky o tom, že používanosť smartphonov neustále rastie, dostatočným dôkazom o tom sú reklamy mobilných operátorov. Aj napriek tomu tu potenciál stále je, pretože penetrácia “múdrych” mobilných zariadení ani zďaleka nedosiahla vrchol.
Na Slovensku podľa Google Consumer Barometer pripadá až 2,4 pripojeného zariadenia na internet na jedného obyvateľa, čo je jedno z najvyšších čísel v regióne.
Ak by sme sa však pozerali na mobilné zariadenia ako potenciálny zdroj predajov, ďaleko nezájdeme. Mobily sú totiž podľa Consumer Barometer prítomné v nákupnom procese užívateľov len asi v 19% prípadov. Toto číslo síce neustále rastie, ale asi bude naivné si myslieť, že všetci raz budú nakupovať len cez mobily. Dokonca aj vo Veľkej Británii, kde je penetrácia a využitie smartphonov oveľa vyššie, nakupujú ľudia cez mobily ešte menej ako na Slovensku.
Tento článok teda nemá ambíciu dokazovať dôležitosť mobilného pripojenia v celom spektre marketingových aktivít a asi ani nepotrebujeme viac vyzdvihovať fakt, že využitie a potenciál smartphonov neustále rastú. Skôr ide o to, ako sa na mobilný marketing pozeráme a čo od neho vôbec očakávať.
Mobily majú a vždy budú mať svoje obmedzenia a tými sú jednoznačne veľkosť obrazovky ako aj schopnosť rýchlo a efektívne pracovať. Na druhej strane máme výhody v podobe neustáleho pripojenia a využitia času na miestach, kde by bolo notebook obtiažne vyberať.
Takže už zo samotného princípu využívania “múdrych telefónov” je vidieť, že ich dôležitosť v rámci nákupnej cesty užívateľa bude rást, nie nevyhnutne ale priame predaje z toho. Samozrejme toto tvrdenie je potrebné brať v kontexte so službou či produktom, ktorý ponúkame. Ak predávame mobilné aplikácie či služby určené vyslovene pre mobilných užívateľov, samozrejme tam je priamy predajný efekt neodškriepiteľný.
Kde a počas akej aktivity vieme teda užívateľov na mobiloch ideálne zacieliť?
Vyhľadávanie informácií
Mobil je ideálne zariadenie pre rýchle nájdenie informácie. A keď to spojíme s tým, že Google pozná aj našu polohu, máme ideálnu kombináciu polohy a aktivity pre cielenie reklamných kampaní.
Existuje aj niekoľko prípadov, kedy po hľadaní môžu nastať priame konverzie, hlavne v oblastiach ako gastronómia, taxi, jednoducho vtedy, ak riešenie potrebujeme okamžite a priamo súvisí s našou polohou.
Mobilné aplikácie
Hry, zábavné widgety či aplikácie uľahčujúce každodenný život. Môžeme vyberať z desiatok tisíc rôznych aplikácii pre iPhone, Android alebo Windows a veľké množstvo z nich sa reálne využívajú denno denne. To je priestor jednak pre vlastný vývoj a samozrejme aj pre reklamné posolstvá, cross selling medzi aplikáciami a podobe.
Browsovanie internetu
Netreba zabúdať na klasické browsovanie internetu, kde môžeme v podstate zaradiť aj Facebook či iné sociálne siete. Prezeráme si množstvo informácií, klikáme na mnoho odkazov, listujeme medzi fotkami či zdieľame zaujímavé stránky. Veľké množstvo obsahu nás dokáže jednoznačne identifikovať podľa záujmov a tým pádom sa aj prípadná reklama stáva relevantnejšia pre to, čo nás naozaj baví to čo chceme vidieť.
Mobilný marketing teda z môjho pohľadu vôbec nie je sexy slovné spojenie pre rok 2015, pretože má svoje pevné miesto v spektre online marketingových aktivít, na druhej strane ho nevieme reálne odčleniť od ostatných digitálnych kampaní a nezostáva nám nič iné, len riešiť mobilný marketing automaticky. Je totiž veľmi pravdepodobné, že ak preskočíme mobilnú komunikáciu s užívateľmi, nikdy sa k nám nedostanú a konverzie nedokončia.