Internet je plný nezmyselného obsahu a služieb, ktoré vôbec nedávajú zmysel. V minulosti som písal o zozname najbizardnejších online služieb. Na druhej strane je internet neuveriteľnou pomocou pri podnikaní, komunikácii a rozvoji. A aj to je dôvod, prečo som pripravil ďalší zoznam, tentokrát o užitočných službách pre podnikateľov vo svete.
Tento zoznam nemá ambíciu byť komplexnou zbierkou všetkého, čo internet pre podnikateľov ponúka. Ide skôr o inšpiráciu toho, čo všetko sa dá do online služby vytvoriť, vie byť užitočné a možno čoskoro sa objaví aj na Slovensku (prípadne už v nejakej podobe aj existuje).
Samozrejme mnohé z daných služieb majú širší záber ako len pre podnikateľov a využiť ich môžu aj jednotlivci pre lepší život na internete aj mimo neho.
Hľadanie domény a tvorba názvu firmy
Asi základným kameňom pre mnoho biznisov je názov a k tomu prislúchajúca aj voľná internetová doména. A práve to býva častokrát kameň úrazu. Našťastie existujú desiatky užitočných služieb, ktoré vám pomôžu s vytvorením názvu firmy alebo domény, ktorú si budete môcť rovno zaregistrovať. Niektoré vám dokonca pomôžu skombinovať vhodné slová tak, aby sa voľná doména našla. Tu je zopár tipov:
Overovanie serióznosti služieb a firiem
Či už potrebujete overiť serióznosť eshopu, výrobcu či dodávateľa služieb, na internete existuje pomerne veľa stránok, ktoré sa snažia serióznosť firiem vyhodnocovať. Na Slovensku máme napríklad hodnotenie eshopov od Heureka.sk alebo Pricemania.sk či finančné štatistiky a informácie o dlhoch a nedoplatkoch cez služby Finstat.sk alebo Indexpodnikatela.sk
V globálnom meradle by som určite odporučil pozrieť tieto služby:
- http://www.scamadviser.com/
- https://www.trustpilot.com/
- https://www.yelp.com
- http://www.ripoffreport.com/
Na Wikipedii dokonca existuje kompletný zoznam stránok a autorít pre informácie o firmách v jednotlivých krajinách, naozaj užitočná vecička: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_company_registers
Prehľad daní a DPH
Pre podnikanie naprieč krajinami je dôležitá orientácia v daňových systémoch, DPHčke či iných právnych náležitostiach, ktoré musí firma spĺňať. Aj napriek snahe Európskej únie o takzvaný “digital single market”, teda zjednotenie internetového trhu v EÚ, sme stále od ideálneho stavu ešte veľmi ďaleko.
Ak sa teda potrebujete zorientovať v daňovej problematike naprieč krajinami, nech sa páči:
- http://www.vatlive.com/vat-rates/international-vat-and-gst-rates/
- http://www.ey.com/gl/en/services/tax/worldwide-corporate-tax-guide---country-list
- http://www.vatglobal.com/
Trendy v službách a produktoch
Nie je nič lepšie ako vedieť, čo “fičí” inde vo svete z pohľadu biznisu, služieb či produktov. Veľakrát sa totiž stane, že vzniknú nové služby niekde v USA a za pár rokov sa dostanú aj k nám. Vedieť sa pomerne rýchlo zorientovať v trendoch a získať vhodnú inšpiráciu pre biznis aj na lokálnom trhu dávno predtým, ako sa z toho stane masovka.
- http://startups.co.uk/business-inspiration/
- http://www.ideaswatch.com/browse
- http://trendwatching.com/
- http://www.businessnewsdaily.com/
Zakladanie firiem online
Každá krajina si rieši zakladanie firiem po svojom. Niektoré sú ale už tak ďaleko, že ste schopný to urobiť v podstate komplet online. Inde sa dá cez internet aspoň všetko vykomunikovať. Tu je niekoľko krajín a ich online služieb:
- https://www.gov.uk/limited-company-formation/register-your-company
- https://www.onlinecompany.com.au/
- https://e-estonia.com/component/e-business-register/
- https://sweden.se/business/how-to-start-a-business-in-sweden/
- https://indberet.virk.dk/
Hľadanie dodávateľov a freelancerov
Každá firma občas potrebuje vypomôcť so službami, kde nie je sama doma. A nie vždy je potrebné robiť tender, hľadať obchodného partnera alebo mať relevantných ľudí priamo v tíme. Proste potrebujete šikovného človeka, ktorý vám s tým za dobré peniaze pomôže.
- https://www.freelancer.com
- https://www.upwork.com/
- http://www.guru.com/
- https://dribbble.com/designers
- http://www.designcrowd.com/
- https://www.alibaba.com
Finančné granty a iné formy podpory
Získať finančnú podporu či grant na podnikanie je podobne ako zakladanie firiem pomerne špecifická vec pre daný región a krajinu. Jednak v rámci EÚ existuje hneď niekoľko národných a nadnárodných mechanizmov, podobne to funguje aj v USA a v iných krajinách.
Samostatnou kapitolou sú podporné programy pre začínajúce firmy/startupy, ktorých je po svete pomerne veľa.
- https://www.fordfoundation.org/work/our-grants/grants-database/
- https://gust.com/
- http://startupeuropeclub.eu/eu-funds-and-support/
- https://europa.eu/european-union/about-eu/funding-grants_en
- https://www.sba.gov/content/find-grants
Prehľad možností dostupných na Slovensku ponúka napr. portál Grantexpert.sk
Ako je vidieť, internet toho ponúka pomerne veľa a občas treba len dlhšie googliť a riešenie problému sa nájde. Osobne si myslím, že aj na Slovensku sa dajú nájsť služby, ktoré sú perfektné aj z globálneho hľadiska, bohužiaľ aparát štátnej správy stratil krok s dobou a to ovplyvňuje aj súkromný sektor a jeho rozvoj (nedostatok štrukturovaných dát štátnej správy, registrácia .sk domén a pod.).