Glamping vo svete: pestrá paleta netradičných ubytovaní so zachovaným komfortom

Glamping Brdy
Glamping Brdy. Zdroj: facebook.com GlampingBrdy

Novodobý trend medzi ubytovacími zariadeniami sa teší veľkému záujmu. Ako ho uchopili podnikatelia a akým spôsobom svojim zákazníkom prinášajú netradičné kempovanie?

Glamping je novodobým trendom v ubytovaní

Luxusné kempovanie známe pod názvom glamping, ako spojenie slov glamorous a kamping, sa stáva novodobým trendom v ubytovaní na celom svete. Jeho podstata spočíva v zachovaní klasického princípu kempovania – väčšinou ide o stany, chatky či karavany v prírode, s možnosťou opekania a oddychu pod holým nebom. Zmena nastáva v spôsobe zariadenia ubytovania, kedy aj stany pripomínajú luxusné hotely alebo penzióny. Nechýba pekný nábytok, no hosťom ponúkajú komfort aj vo forme pekných kúpeľní a kuchýň. Skrátka, hoci sú návštevníci priamo v prírode a prakticky stanujú, majú zachované svoje pohodlie.

Jednou z výhod glampingu je množstvo spôsobov, akým sa dá ubytovanie vytvoriť. Kreativite sa medze nekladú, a preto na svete vznikajú unikátne netradičné luxusné kempy. Luxusné zariadenie však nie je všetko, čo kempovanie robí nadštandardným. Prevádzkovatelia často takéto ubytovania dopĺňajú saunami, vírivkami pod holým nebom a podobne. Trend glampingu sa dostáva už aj na Slovensko – v Banskej Štiavnici je prvý glampingový areál ForRest glamp, no taktiež sa často stretávame s netradičnými chatkami v korunách stromov. Ako nový štýl ubytovania uchopili podnikatelia doma i vo svete?

Stan, ktorý vyzerá ako dom je základnou formou glampingu

Glampingové stany sú veľmi vzdialené tým klasickým, ktoré si treba po príchode na miesto kempovania rozbaliť a svojpomocne postaviť, pričom sa do nich zmestí len pár ľudí a batožina. Naopak, ide doslova o budovy, ktoré skôr stany pripomínajú vzhľadom či tvarom. Glampingové stany ponúkajú vybavenie, ako napríklad pohodlné postele, vo väčšine prípadov aj vlastnú kúpeľňu. Niekedy sú stany situované vo väčších areáloch a vo väčších počtoch. Zvyčajne ide o kempovanie v prostredí hôr a lesa, no s týmto trendom sa cestovatelia môžu stretnúť aj v prímorských lokalitách. Mnohé glampingové stany sú napríklad v Chorvátsku, priamo na pláži a hostia tak majú blízky prístup k moru.

Podobné ubytovanie, no v horskom prostredí, vzniklo aj na Slovensku. Ide o ForRest Glamp, ktorý ponúka stany pre dvojice, ale aj pre väčší počet ľudí a rodiny. V Česku je zasa vytvorený Glamping Brdy, ktorý ponúka tri netradičné luxusné stany v tvare kopuly.

Noc v indiánskom tee-pee, no s pohodlím hotela

Niektorí podnikatelia sa na glampingovej vlne rozhodli nadviazať na indiánsku klasiku a svojim zákazníkom ponúkajú ubytovanie v tee-pee (típí). Jedno je napríklad v americkom Utahu v národnom parku Capitol Reef. Prevádzkovatelia vyberali lokalitu, ktorá je pre zákazníkov skutočne lákavá, pretože im ponúka výhľady na útesy, kaňony či prírodné mosty. Napriek tomu zvolili aj dobrú dostupnosť, pretože areál sa nachádza v blízkosti diaľnice. Majitelia sa tiež postarali o to, aby hostia ani len nepocítili, že sú v klasickom indickom stane. Okrem spomínaného luxusného nábytku v nich nájdu aj televízie, ktoré ale vzhľadom na vonkajšie okolie pravdepodobne nezapnú.

Tee-pee v Utahu. Zdroj: capitolreefresort.com
Tee-pee v Utahu. Zdroj: capitolreefresort.com

Luxusné tee-pee postavili aj v susednom Česku. Nachádza sa 45 kilometrov od Prahy. Interiér tvorí ručne vytvorený nábytok, v exteriéri majú hostia možnosť relaxovať vo vírivke či chladiacej sprche. A opäť nechýba ani sauna, v ktorej si teplotu regulujú sami zákazníci. Toto ubytovanie je kombináciou stanov a domčekov v stromoch. „Strechu nad hlavou“ ponúka piatim osobám. Teepee&spa však nie je prvým ubytovacím zariadením jeho majiteľov. V roku 2016 postavili Stromhouse, pričom ide o chatku šesť metrov nad zemou, vybavenou posteľami, kuchyňou či kadibúdkou. Tu návštevníkom ponúkajú navyše gril a ohnisko, aby ich kempovanie skutočne spĺňalo svoju podstatu.

České luxusné tee-pee. Zdroj: teepee-spa.cz
České luxusné tee-pee. Zdroj: teepee-spa.cz
Článok pokračuje pod reklamou

Aj chatky na stromoch spĺňajú definíciu glampingu

Domčeky na stromoch sú taktiež jedným zo spôsobov, ako vytvoriť kempovanie v prírode, ktoré však bude pre hostí pohodlné po každej stránke. Tento trend sa vo väčšej miere rozmáha aj na Slovensku ako netradičná forma ubytovania. Chalúpky na stromoch patria k jednému z najobľúbenejších spôsobov glampovania, navyše existuje množstvo priestoru a príležitostí, kde takéto ubytovanie postaviť – veď stromov je stále veľa (hoci ich počet, nanešťastie, z roka na rok klesá).

Švédsky domček na strome v tvare Ufo. Zdroj: treehotel.se
Švédsky domček na strome v tvare Ufo. Zdroj: treehotel.se

Viacerí stavitelia takýchto domčekov sa snažia budovať ich bez zásahu do stromov. Väčšinou využívajú prírodné materiály a životnosť stromov svojou dovolenkovou atrakciou nechcú narušiť. Avšak v Švédsku sa rozhodli vytvoriť aj netradičné „stromové domy“, ktoré nie sú vytvorené z dreva a nepripomínajú chalúpku. Naopak, s tvarmi sa vyhrali v areáli 50 kilometrov od polárneho kruhu. Majitelia vytvorili sedem jedinečných domčekov upevnených na stromoch, každý z nich je pritom úplne iný. Jeden má tvar zrkadlovej kocky, iný zas vtáčieho hniezda a ďalší napríklad tvar UFO. Prevádzkovatelia taktiež vytvorili projekt „Sedem nocí, sedem izieb“, kedy návštevníci trávia počas týždňového pobytu každú noc v jednej z chatiek. Vyskúšajú si tak ubytovanie v domčeku pripomínajúcom vtáčie hniezdo, ďalší deň v zrkadlovej kocke, následne napríklad dom v tvare UFO či Chatrči, podobnej veľkému kontajneru zavesenému na strome.

Švédsky domček na strome v tvare hniezda. Zdroj: treehotel.se
Švédsky domček na strome v tvare hniezda. Zdroj: treehotel.se

Glampovanie v karavanoch napríklad s pocitom divokého západu

Obľúbenou a známou formou je aj kempovanie v prívesoch či karavanoch. Aj tohto konceptu sa chopili podnikatelia z mnohých krajín. Hoci sú ich prívesy skôr statické a obydlia zariadili ako 5 hviezdičkové hotely, čaro karavanového kempovania nestratili.

Prečítajte si tiež

V Poľskom meste Zator vytvorili komplex Western Camp. Zákazníkom tu ponúkajú chaty podobné domom šerifov, taktiež spomínané típí a 40 kovbojských vozov. Vozy sú zariadené štyrmi posteľami, klimatizáciou a kúrením či bezplatným wi-fi. Zároveň majú sprchový kút, toaletu, umývadlo aj fény. Napriek tomu kovbojské ubytovanie nestráca na atmosfére a vzhľadom zapadajú do celého westernového mestečka. Majitelia v areáli hosťom ponúkajú možnosť rybolovu, letného kina či špeciálne upravené ohniskové polia.

Zaujímavým spôsobom sa chopili glampingu v prívesoch aj v Portugalsku. Slowlife glamping sa nachádza na pobreží Atlantického oceánu, 45 kilometrov od Lisabonu, pričom areál je umiestnený v borovicovom lese. Snahou prevádzkovateľov je znížiť znečistenie prírody, preto je v tomto glampingovom stredisku zriadená napr. kompostovacia toaleta. V ponuke majú viacero druhov ubytovaní. Jedným z nich je karavan pre dve osoby, ktorý je zariadený v retro štýle. Nechýba mu ale kuchynské zariadenie či manželská posteľ. V ich ponuke sú taktiež hobitie domčeky, tradičný portugalský dom či drevená kabína obrastená borovicami.

Westernové vozy. Zdroj: westerncamp.pl
Westernové vozy. Zdroj: westerncamp.pl

Majitelia sa radi „vyhrajú“ aj s gastronómiou

Trendom v glampingovom ubytovaní sú napríklad raňajky priamo od majiteľov, zväčša navyše pozostávajúce z domácich alebo lokálnych potravín. Niektorí hosťom ponúkajú aj svoje vlastné víno či ovocie a zeleninu z vlastnej záhrady.

Jedlo svojim zákazníkom podávajú netradičnými spôsobmi - v prípade domčekov na stromoch ho kladú do piknikových košov, ktorý vyťahujú do chatky lanom. V Teepee & Spa majitelia zasa ponúkajú chladničku naplnenú lokálnymi špecialitami a vybraným vínom.

V niektorých prípadoch návštevníci nachádzajú stravovanie v blízkosti ubytovania, napr. samostatnú reštauráciu v areáli s tematickým zariadením a jedálničkom. V poľskom Western campe je do ponuky zahrnutá aj krytá pivná záhrada.

No a keďže súčasťou glampingových zariadení býva často gril či ohnisko, majitelia svojim zákazníkom zvyknú zabezpečiť suroviny na opekanie.

Zdroj: glamping.com, webové stránky jednotlivých ubytovacích zariadení

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky